تمام افراد به‌نوعی درگیر حفظ تعادل بین کار و زندگی خود هستند، اما این امر برای مادران که وظیفه مراقبت و تربیت فرزندان خود را برعهده دارند، بسیار چالش‌برانگیزتر است. همه‌چیز خیلی راحت از کنترل خارج می‌شود و برخلاف حفظ تعادل که کاری دشوار است، از دست‌دادن آن در زندگی، بسیار آسان خواهد بود. مادرانی ‌که قادر به برقراری تعادل میان امور خود هستند، به‌عنوان یک «مادر کامل» شناخته می‌شوند.

تعداد مادران کامل، کم نیست و تمام مادران این قدرت را درون خود دارند. اما من فکر می‌کنم منصفانه‌تر این است که بگوییم، بسیاری از مادران وقتی صحبت از شغل‌شان به‌میان می‌آید، با احساس گناه مبارزه می‌کنند.

مادران می‌خواهند هر دو کار را باهم انجام دهند و آن هم «به‌خوبی»! ما در این مطلب از استارتاپت سعی کردیم، نکاتی را که برای حفظ تعادل در زندگی یک مادر کارآفرین مفید است، برای شما مادران فداکار جمع‌آوری کنیم تا بیشتر از قبل موفق شوید.

حفظ تعادل بین کار و زندگی مادران

برای بررسی دقیق‌تر تعادل میان زندگی و کار مادران، با نادین دوماس (Nadine Dumas)، یک مادر تاثیرگذار در صنعت تناسب اندام صحبت کردیم. او یک حسابدار سابق است که حالا به کارآفرین بهداشت و رفاه تبدیل شده است. با گذشت تقریبا یک دهه از حضور صنعت تناسب اندام در دنیا، نادین موفق شد تا روی افراد مختلفی در سراسر جهان،‌ هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی تغییر ایجاد کند. او عکس روی جلد مجله‌های بین‌المللی بود و توسط پلتفرم‌های کارآفرینی مثل INC معرفی شد. همچنین Huffington Post، مجله Influencive و برخی از مجله‌های برتر بین‌المللی تناسب اندام، به معرفی او پرداختند.

در این قسمت ۶ موردی را که نادین برای حفظ تعادل بین کسب‌وکار و مادربودن در زندگی خود استفاده کرده است، بررسی می‌کنیم.

با این‌که هیچ راه‌حلی وجود ندارد که برای تمام افراد کارآمد باشد، موارد مشترک زیادی بین مادران موفق وجود دارد که می‌توانند به ما در حفظ تعادل میان کار، زندگی و تربیت کودکان کمک کنند.

نادین دوماس
حفظ تعادل در زندگی مادران

۱. استفاده از یک ابزار برنامه‌ریزی

بدون چون‌وچرا استفاده از یک ابزار برنامه‌ریز را در فهرست کارهای خود قرار دهید و همه‌چیز را یادداشت کنید؛ چون بدون‌شک فراموش خواهید کرد! به این فکر کنید که چند‌بار برای خودتان قهوه درست کردید و بعد متوجه شدید که سرد شده است. آن ‌را در مایکروویو گرم کردید و دوباره صبح روز بعد به سراغ آن رفته‌اید! من به‌خاطر نوشتن فهرست کارهای روزانه معروف هستم و هر روز یکی از آن‌ها را می‌نویسم. چک‌کردن برخی کارها را یادداشت کنید تا دیگر از یادتان نروند. به‌علاوه این‌ کار، به زندگی شما نظم می‌دهد.

۲. واگذار‌کردن کارها به دیگران

ما به‌عنوان صاحبین کسب‌وکار، از مزیت واگذاری امور به دیگران آگاه هستیم؛ زیرا ما نمی‌توانیم تمام کارها را خودمان انجام دهیم و این‌ امر می‌تواند بسیار طاقت‌فرسا باشد. همین قضیه درمورد مادران هم صدق می‌کند. اگر می‌دانید برای تمیزکردن خانه، شستن ظرف‌ها یا درست‌کردن شام، زمان لازم را ندارید؛ از فردی دیگری کمک بخواهید. شخصی را استخدام کنید که بتواند برخی از این کارها را برای‌تان انجام دهد تا بتوانید روی موضوعات مهم‌تر تمرکز کنید و خودتان را از استرس دور نگه دارید. مادران زیادی را دیدم که برای درخواست کمک، مشکل دارند و من فکر می‌کنم که باید بتوانیم این ‌کار را به‌راحتی انجام دهیم. درخواست کمک، کار بدی نیست و چیزی از مادربودن شما کم نمی‌کند! تنها می‌تواند به شما در حفظ تعادل بین کار و زندگی کمک کند!

۳. تنظیم ساعت کار

به‌عنوان یک مادر کارآفرین، به‌نظر می‌رسد هرگز در روز وقت کافی برای انجام تمام کارها را ندارید. خوب است که قبل از بیدارشدن خانواده، از خواب برخیزید که به کارهای‌تان برسید یا کمی برای خودتان وقت بگذارید. چون همگی می‌دانیم به‌محض بیدارشدن بچه‌ها، باید دنبال آن‌ها باشیم و به کارهای‌شان برسیم. اگر فرزندان‌تان می‌خواهند بخوابند، از این زمان برای کارهای‌ خود استفاده کنید و بعد از این‌که همه به رختخواب رفتند، بخشی از کارتان را در آن زمان انجام دهید. از زمان خارج از «ساعت کار معمولی» استفاده کنید تا کارهایی را انجام دهید که لزوما در ساعت کاری ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر نمی‌توانید انجام دهید. به این ترتیب، وقتی بچه‌ها بیدار هستند، می‌توانید بیشتر روی آن‌ها تمرکز کنید و فرصت دارید که بیشتر به آن‌ها برسید. برای اکثر کارآفرینان، ساعت کاری شامل ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر نیست، بلکه ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته، برای آن‌ها ساعت کاری محسوب می‌شود. بدین ترتیب می‌توانند زمان‌های مناسب را برای کارکردن انتخاب کنید و بقیه وقت خود را به خانواده اختصاص دهند.

۴. انجام کارها زودتر از موعد مقرر

۱۵ دقیقه قبل از صرف صبحانه، قهوه‌ساز را روشن کرده و لباس مدرسه بچه‌ها را آماده کنید. همه ما این تجربه را داشتیم که وقتی برخی کارها را فراموش می‌کنیم، صبح روز بعد با عجله، تلاش می‌کنیم تا تمام کارها را انجام دهیم که البته استرس و فشار زیادی را به ما وارد می‌کند. این زمان کم، می‌تواند به شروع یک صبح کم‌استرس کمک بزرگی کند.

ورزش و حفظ تعادل بین کار و زندگی مادران

۵. ورزش کردن

این یک ضرورت است! آن‌ را در اولویت قرار دهید. برای ورزش هم مثل بقیه کارهای مهم خود، برنامه‌ریزی کنید. آن ‌را در تقویم‌ کارهای روزانه‌تان قرار دهید و مراقب سلامتی خود باشید. برای این‌که بتوانید هم در حرفه خود و هم به‌عنوان یک مادر، به‌خوبی عمل کنید؛ باید سالم باشید. مطمئن شوید که رژیم غذایی مناسبی دارید و هرچه برای تناسب اندام لازم است، مثل مکمل‌ها و ویتامین‌های مناسب را استفاده کنید تا تقویت شوید و بتوانید در طول روز از انرژی خود استفاده منید.

۶. تشویق بچه‌ها به مستقل‌بودن

همان‌طور که در ابتدا گفتم، هیچ‌ راه‌حلی وجود ندارد که برای همه کارساز باشد؛ اما چیزی که در بزرگ‌کردن پسرم موثر می‌دانم، این بود که او را تشویق می‌کردم تا مستقل باشد. هر روز به او کمی زمان می‌دادم تا به‌تنهایی کاری را انجام دهد. بسته به این‌که بچه‌ها چند سال داشته باشند، می‌توانند کارهایی را انجام دهند. اکنون، من به پسرم اجازه می‌دهم به‌تنهایی وقت خود را برای تماشای آی‌پد یا انجام کارهای خلاقانه بگذراند. من درحالی ‌که خودم کمی زمان پیدا می‌کردم تا به برخی ایمیل‌ها پاسخ دهم، پسرم هم تشویق می‌شد تا برخی کارها را به‌تنهایی انجام دهد و چیزهایی را یاد بگیرد.

به عنوان یک مادر، شما می‌توانید با استفاده از این راهکارها به رویاهای شغلی خود و ساختن آینده بهتر برای فرزندان‌تان دست پیدا کنید و به‌سادگی به حفظ تعادل بین کار و زندگی شخصی خود برسید.

دلسرد نشوید!

صبر داشته باشید. با ایجاد عادات روزانه، هر روز یک استراتژی جدید را امتحان کنید و چیزی را پیدا کنید که برای شما بهتر است. حتی قبل از آن‌که متوجه شوید، پایه و اساس زندگی شما برای دست‌یابی به رویاهای‌تان در هر دو جبهه، پی‌ریزی خواهد شد. از همین امروز شروع کنید!