اگر به تازگی کار کردن روی سئوی محلی را آغاز کردید، لیست Google My Business ابزاری عالی است که تلاش‌هایتان در این زمینه را می‌توانید به کمک آن متمرکز کنید. وقتی کاربران محصول یا خدماتی را در منطقه اطراف خود جستجو می‌کنند معمولا خیلی به خرید کردن نزدیک می‌شوند. از هر دو نفری که به جستجوی محلی می‌پردازند (فرض کنید مثلا برای تعمیرات) یک نفرشان آن روز به فروشگاه (یا در اینجا به تعمیرگاه) مراجعه می‌کنند. بنابراین وقتی افراد در حال جستجو در گوگل هستند، وجود و نمایش یافتن اطلاعات صحیح، کامل و بهینه‌سازی شده درباره کسب‎ وکار شما اهمیت زیادی دارد.

در این بخش، استارتاپت قصد دارد به شما نشان دهد چطور باید یک حساب گوگل مای بیزینس ایجاد کرده، کسب‌ وکارتان را تایید کنید و آن را به شکلی موثر در لیست جستجوی محلی قرار دهید. با ما همراه باشید.


Google My Business چیست؟

GMB یا همان حساب گوگل مای بیزینس یک ابزار رایگان است که به شما اجازه می‎دهد چگونگی ظاهر شدن کسب‌ وکار خود در جستجو و نقشه گوگل را مدیریت کنید. این ابزار قابلیت‎هایی چون اضافه کردن نام کسب‎ وکار، محل و ساعات کاری، نظارت و پاسخ گفتن به نظرات مشتریان، اضافه کردن تصاویر و … را داشته و به شما کمک می‎کند ببینید کجا و چطور کسب‌ وکارتان را جستجو می‌کنند.

در این مقاله به تجزیه و تحلیل موارد زیر می‌پردازیم:

۱.ایجاد حساب گوگل مای بیزینس و عضو ساختن کسب‎ وکار خود در آن

۲. تایید کسب‌ وکار

۳. بهینه‌سازی لیست

۴. دانلود اپلیکیشن GMB

۵. شناخت تفاوت بین Google My Business، Google Places و گوگل پلاس


آیا ابزار Google My Business کاملا رایگان است؟

استفاده از GMB کاملا رایگان است. تنها لازمه‎ی آن این است که باید با مشتریان خود تعامل رو در رو داشته باشید به عبارت دیگر، نمی‌توانید کارتان را ۱۰۰ درصد به صورت آنلاین صورت دهید.


ایجاد حساب گوگل مای بیزینس

قدم اول: وارد بخش حساب گوگل (Google Account) مرتبط با کسب ‎وکار خود شوید (یا اگر چنین حسابی ندارید یک حساب گوگل برای کسب‌ وکار خود ایجاد کرده و وارد آن شوید.)

قدم دوم: به آدرس Google.com/business رفته و در گوشه بالای سمت راست روی گزینه «Start now» کلیک کنید.

قدم سوم: نام کسب ‎وکار خود را وارد کنید.

ایجاد حساب گوگل مای بیزینس

قدم چهارم: آدرس کسب ‎وکار خود را وارد کنید. (کشور/ منطقه، خیابان، شهر، استان، کد پستی)

وارد کردن آدرس در حساب گوگل مای بیزینس

قدم پنجم: اگر به جای اینکه مشتریان به شما مراجعه کنند شما برای ارائه محصول یا خدماتتان به موقعیت مکانی آنها می‎روید گزینه I deliver goods and services to my customers را علامت بزنید. اگر در خانه کار می‎کنید یا جای دیگری که نمی‎ خواهید آدرستان در معرض دید عموم قرار بگیرد گزینه Hide my address (it’s not a store) Only show region را علامت بزنید و در نهایت محدوده منطقه تحویل خدمات یا محصول خود را مشخص کنید.

اطلاعات حساب گوگل مای بیزینس

قدم ششم: دسته کسب‌ وکار خود را انتخاب کنید. سعی کنید مناسب‎ترین دسته ممکن را انتخاب کنید با این کار به گوگل می‎گویید نام کسب ‎وکارتان را باید در چه لیستی به مشتریان نشان دهد.

قدم هفتم: شماره تلفن یا آدرس وب‌سایتتان را اضافه کنید.

قدم هشتم: یک گزینه برای تایید شدن محل کسب‌ وکار انتخاب کنید. اگر در حال حاضر نمی‎توانید اطلاعاتتان را تایید کنید روی گزینه Try a different method → Later کلیک کنید.


نحوه تایید اطلاعات کسب‎ وکار در گوگل

چند روش برای تایید اطلاعات ارائه شده به لیست GMB وجود دارد:

 • کارت پستال (By postcard)
 • تلفن (By phone)
 • ایمیل (By email)
 • تاییدیه فوری (Instant verification)
 • تاییدیه کلی (Bulk verification)


نحوه استفاده از تاییدیه با کارت پستال

قدم اول: اگر وارد حساب گوگل مای بیزینس نشده‎اید اکنون وارد شده و انتخاب کنید که می‎خواهید از چه روشی کسب‌ وکارتان را تایید کنید. (اگر هم‎اکنون داخل حساب هستید باید در مرحله تایید قرار داشته باشید.)

قدم دوم: مطمئن شوید آدرس محل کسب‎ وکارتان صحیح است. در صورت تمایل یک شماره تماس ارسال کنید. کارت پستال به این آدرس ارسال خواهد شد.

ثبت محل کار در حساب گوگل مای بیزینس

قدم سوم: روی گزینه Mail کلیک کنید. ظرف ۵ روز کارت پستال باید به دستتان برسد. قبل از رسیدن کارت پستال به هیچ عنوان نام کسب‎ وکار، آدرس یا دسته آن را ویرایش نکنید (یا درخواست کد جدید ندهید) زیرا می‎تواند فرآیند را به تاخیر بیندازد.

قدم چهارم: وقتی کارت پستال را دریافت کردید وارد حساب گوگل مای بیزینس شوید. اگر چندین محل برای کسب‎ وکارتان دارید محلی را انتخاب کنید که می‎خواهید تایید شود. اگر فقط یک محل دارید روی گزینه Verify now کلیک کنید.

قدم پنجم: در بخش کد، کد ۵ رقمی موجود بر روی کارت پستال خود را وارد کنید و روی  Submit کلیک کنید.

اگر کارت پستال به دستتان نرسید یا آن را گم کردید می‎توانید با وارد شدن به حساب گوگل مای بیزینس و کلیک کردن روی بنر آبی بالای صفحه با عنوان Request another code یک کد جدید درخواست کنید.


نحوه تایید به وسیله تلفن

گوگل به برخی از کسب‌ وکارها اجازه می‌دهد موقعیت مکانی خود را با کمک تلفن تایید کنند. اگر این قابلیت برای شما وجود داشته باشد در هنگام شروع فرآیند تایید، می‌توانید گزینه Verify by phone را مشاهده کنید.

قدم اول: اگر در حساب گوگل مای بیزینس خود نیستید وارد حساب شوید و کسب‌ وکار مورد نظر خود برای تایید شدن را انتخاب کنید. (اگر داخل حساب هستید باید در مرحله تایید قرار داشته باشید.)

قدم دوم: مطمئن شوید شماره تلفنی که وارد کردید صحیح است، سپس گزینه Verify by phone را انتخاب کنید.

قدم سوم: کد تایید توسط پیامک برای شما ارسال می‌شود، آن را در جایگاه تعیین شده برای کد تایید وارد کنید.


نحوه تایید به وسیله ایمیل

گوگل به برخی از کسب‌ وکارها اجازه می‎دهد از طریق ایمیل کد تایید را دریافت کنند. اگر این قابلیت برای شما وجود داشته باشد در هنگام شروع فرآیند تایید می‎توانید گزینه Verify by email را ببینید.

قدم اول: اگر در حساب گوگل مای بیزینس خود حضور ندارید وارد حساب شده و کسب‌ وکاری که می‎خواهید تایید کنید را انتخاب کنید. (اگر داخل حساب هستید باید در مرحله تایید قرار داشته باشید.)

قدم دوم: مطمئن شوید آدرس ایمیلی که وارد کردید صحیح است، سپس گزینه Verify by email را انتخاب کنید.

قدم سوم: به این باکس ایمیل خود مراجعه کرده و ایمیل دریافت شده از جانب Google My Business را باز کنید. سپس روی دکمه تایید موجود در محتوای ایمیل کلیک کنید.


تایید فوری

اگر پیش از این کسب‎ وکارتان در Google Search Console (یک ابزار رایگان که به شما اجازه می‎دهد سلامت و عملکرد جستجوی وب‎سایت خود را مدیریت کنید) تایید شده است، ممکن است بتوانید ایمیل خود را فورا تایید کنید.

قدم اول: به همان حسابی وارد شوید که قبلا کسب‌ وکارتان را در آن برای Google Search Console به تایید رسانده‎اید. (برخی از دسته‎های کسب‎ وکار واجد تایید با این روش نیستند، بنابراین اگر هشداری حاوی درخواست برای تایید دریافت نکردید مجبورید به کمک یک روش متفاوت مرحله تایید را انجام دهید.)


تایید کلی

اگر برای یک کسب‌ وکار بیش از ۱۰ محل کار داشته باشید و دارای کسب‌ وکار خدماتی یا آژانس مدیریت محل برای کسب‌ وکاهای مختلف نباشید ممکن است بتوانید از تایید کلی به این منظور استفاده کنید.

قدم اول: اگر در حساب گوگل مای بیزینس نیستید وارد آن شده و یک موقعیت مکانی را انتخاب کنید. روی گزینه Get verified در کنار نام آن کلیک کنید.

قدم دوم: روی گزینه Chain کلیک کنید.

قدم سوم: فرم تایید را با نام کسب‎ وکار خود (و در صورت وجود نام شرکت مادر)، کشور یا کشورهایی که در آن قرار گرفته، تمام اسامی تماس (یعنی اشخاصی که قرار است از حساب گوگل مای بیزینس استفاده کنند)، شماره تلفن تماس، ایمیل مدیریت کسب‌ وکار (شخصی که می‌تواند تایید کند شما نماینده آن کسب‌ وکار هستید) و آدرس ایمیل مدیر حساب گوگل خود، پرکنید.

قدم چهارم: فرم تایید را ثبت (submit) کنید. ممکن است یک هفته طول بکشد تا گوگل درخواست شما را بررسی و تایید کند.


نحوه بهینه‌سازی لیست Google My Business

وقتی کسب‌ وکارتان تایید شد، زمان مرتب کردن پروفایلتان فرا می‌رسد.

به داشبورد Google My Business رفته و روی لیستی که می‌خواهید روی آن کار کنید کلیک کرده و گزینه Info را انتخاب کنید، سپس بخشی که می‌خواهید آن را پر کرده یا بروزرسانی کنید را انتخاب کنید.

اهمیت حساب گوگل مای بیزینس

تا جایی که می‌توانید اطلاعاتی چون تصویر پروفایل کسب‌ وکاری، منطقه خدمت، ساعات کاری، پروفایل‌های شبکه اجتماعی، امکانات خود برای مشتریان (مانند دسترسی به ویلچر یا وای‌فای رایگان)، روز و سال افتتاح کسب‌ وکار، شماره تلفن روابط عمومی و آدرس وب‌سایت را به آن اضافه کنید.

هر کسی می‎تواند با کلیک روی گزینه Suggest an edit این موارد را ویرایش کند بنابراین مهم است که :

الف) در وحله اول سعی کنید اطلاعات را درست وارد کنید تا کسی سعی نکند آن را ویرایش کند.

ب) هر چند وقت یک بار داشبور GMD خود را چک کنید و مطمئن شوید که جزئیات آن صحت دارند.

امکانات حساب گوگل مای بیزینس

هر گاه بخواهید می‎توانید با وارد شدن به داشبود Google My Business پروفایل کسب‎ وکاری خود و با کلیک روی Info و علامت مداد کنار آن، اطلاعات وارد شده را ویرایش کنید، کافی است بعد از اعمال تغییرات گزینه Apply را انتخاب کنید.

علاقه به حساب گوگل مای بیزینس


تصاویر Google My business

طبق گزارش شرکت گوگل، کسب ‎وکارهای دارای تصویر ۳۵ درصد بیش از سایرین دیده شده و به وب‎سایتشان مراجعه می‎شود و ۴۲ درصد بیشتر از سایرین در گوگل مپس مورد جستجو قرار می‎گیرند.

تصاویر باید حداقل ۷۲۰ پیکسل عرض و ۷۲۰ پیکسل ارتفاع داشته و در فرمت JPG یا PNG باشند.

مطمئن نیستید چند تصویر باید اضافه کنید؟ یا به چه منظور باید از این تصاویر استفاده کنید؟ در ادامه به این موضوع می‎پردازیم.


تصویر کاور (Cover Photo)

تصویر کاور Google My Business یکی از مهم‎ترین تصاویر است چون در قسمت جلو و مرکز بخش معرفی کسب‎ وکارتان قرار می‎گیرد.

تصویر کاور حساب گوگل مای بیزینس


تصویر پروفایل (Profile Photo)

تصویر پروفایل زمانی ظاهر می‌شود که شما تصاویر، ویدیوها یا پاسخ خود به نظرات مشتریان را آپلود می‌کنید.

عکس پروفایل حساب گوگل مای بیزینس

در کنار تصاویر کاور و پروفایل می‎توانید و بهتر است تصاویر دیگری هم برای ارائه اطلاعات بیشتر و درگیر ساختن مخاطب آپلود کنید.


ویدیوهای Google My Business

همچنین می‎توانید برای حسابتان ویدیو اضافه کنید. ویدیوها باید:

 • ۳۰ ثانیه یا کوتاهتر باشند
 • ۱۰۰ مگابایت یا کوچکتر باشند
 • رزولوشن آن باید ۷۲۰ پیکسل یا بیشتر باشد

وجود ویدیو می‎تواند تنوع بیشتری به پروفایلتان بدهد و باعث شود در بین سایر کسب ‎وکارهای دسته خود برجسته به نظر بیایید. با این حال اگر چیزی غیر از تصویر ندارید نباید نگران شوید چون آپلود ویدیو یک گزینه اختیاری است و لزومی برای آن وجود ندارد.


نظرات (Reviews) در Google My Business

یکی از بهترین شیوه‎ها این است که مشتریان آینده خود را تشویق کنید، نظرات مثبت خود درباره کسب ‎وکارتان را ثبت کنند. به نظرات موجود پاسخ دهید. با تشکر و قدردانی از نظرات آنها حمایت، پشتیبانی و اصالت کسب ‎وکارتان را به رخ می‎کشید و باعث می‌شوید نظرات مثبت برجسته‎تر به نظر بیایند و روی افراد این تاثیر را می‎گذارید که آنها هم بخواهند نظرشان را ثبت کنند.

یک نمونه از پاسخ به نظر مشتریان را در اینجا می‌بینیم:


از خرید شما از (نام شرکت) متشکریم! بسیار خوشحالیم که از محصول (نام محصول) ما رضایت داشتید. این مورد یکی از محصولات پرطرفدار ما محسوب می‌شود. امیدواریم به زودی باز هم شما را در (نام شرکت) ملاقات کنیم.

به نظرات منفی هم باید پاسخ بدهید تا نشان دهید آنها را جدی گرفته‌اید و مشتری ناراضی را تسکین می‌دهید. اما مطمئن شوید که پاسختان حتما مودبانه باشد. حمله کردن به آنها تنها باعث می‌شود غیرحرفه‌ای به نظر آمده و نظر آنها بیشتر مورد پذیرش قرار بگیرد و اعتبار بیشتری پیدا کند.


(نام فرد)، از باز خورد شما متشکریم، واقعا متاسفیم که محصول (نام محصول) ما نتوانسته انتظارات شما را براورده کند. (اگر قرار است تغییری در آن صورت دهید در این قسمت آن را عنوان کنید برای مثال، ما سفارشات را دوباره چک خواهیم کرد تا مطمئن شویم خواسته‎های مشتریان دقیقا اجرا می‌شود.) اگر باز هم به (نام شرکت) سر بزنید از ارائه محصولاتمان به شما خوشحال خواهیم شد. در هر صورت از خرید شما متشکریم و امیدواریم دفعه بعد بتوانیم در ارائه خدمات به شما عملکرد بهتری داشته باشیم.


اپلیکیشن Google My Business

اپلیکیشن Google My Business برای کاربران سیستم عامل‌های اندروید و iOS نیز موجود است. شما می‎توانید از این برنامه برای مقاصد زیر استفاده کنید:

 • بروزرسانی اطلاعاتی مانند ساعات کاری، موقعیت مکانی، اطلاعات تماس و توصیف کسب‌ وکار
 • پست کردن تصاویر و استاتوس
 • مشاهده اینسایت جستجو

از این اپلیکیشن برای مقاصد زیر نمی‌توانید استفاده کنید:

 • حذف اطلاعات کسب‌ وکار
 • ایجاد تغییر در تنظیمات
 • انتقال مالکیت حساب به کاربری دیگر


مقایسه Google My business، Google Places برای کسب‌ وکار و گوگل پلاس

اگر این نام‌ها باعث شده در مورد گزینه‎های مدیریت حضور خود در گوگل گیج شوید باید تفاوت آنها را یاد بگیرید. Google Places قبلا ابزاری برای مالکان کسب‎ وکارها به شمار می‌رفت که با کمک آن می‌توانستند پروفایل کسب‌ وکار خود را مدیریت کنند اما در سال ۲۰۱۴ از رده خارج شد. در حال حاضر Google My Business قطب اصلی مدیریت نمایش کسب‎ وکار شما در جستجوی گوگل، گوگل مپس و گوگل پلاس محسوب می‌شود.

بسیار خب، گوگل پلاس چیست؟ به شبکه اجتماعی گوگل، گوگل پلاس می‌گویند (مثل فیس‌بوک که شاید نزدیک‎ترین مثالی باشد که می‌توانیم در این باره عنوان کنیم.) شما می‎توانید در انجمن‌های مختلف (گروه‎های عمومی یا خصوصی در حوزه‌های متفاوت مانند بافندگی) عضو شوید و کلکسیون دیگران را دنبال کنید یا اینکه خودتان یک کلکسیون بسازید.

داشتن حساب گوگل پلاس برای  کسب‌ وکار این امکان را به شما می‌دهد تا با گروه‎های مربوط به حرفه خود وارد تعامل شده و تصویر و بروزرسانی‌های خود را پست کنید. می‎توانید از طریق داشبورد Google My Business خود به حساب گوگل پلاستان دسترسی پیدا کنید (اما داشتن حساب گوگل پلاس مستلزم این نیست که حتما باید Google My Business را داشته باشید.)

چند سوال:

آیا به حساب گوگل پلاس نیاز دارید؟ نه اگر زمانتان کم است شاید بهتر باشد تمرکز خود را بیشتر صرف سایر کانال‎های شبکه‎های اجتماعی ویا بازاریابی کنید.

آیا به یکحساب گوگل مای بیزینس نیاز دارید؟ اگر می‎خواهید مشتریان محلی را مورد هدف قرار دهید، به شدت توصیه می‎کنیم این حساب را برای کسب‌ وکارتان ایجاد کنید.