انسان‎های اطراف ما در زندگی‎‎مان تاثیرات زیادی دارند. شخصیت‎های گوناگون می‎توانند تاثیرات متفاوتی در ما ایجاد کنند. این شخصیت‎ها می‌توانند زندگی بخش یا سمی باشند. در این مقاله از استارتاپت با ما همراه باشید تا آدم هایی با شخصیت سمی را بشناسیم که باید از آنها اجتناب کرده و تجربه بهتری از زندگی خود داشته باشیم.

آدم های سمی منطق را از بین می‎برند به همین دلیل حذف آدم های سمی که از تاثیر منفی خود روی اطرافیان آگاه نیستند، در زندگی بسیار ضروری است. برخی هم به نظر می‎رسد با ایجاد آشوب و آزردن دیگران احساس رضایت می‎کنند.

یادگیری نحوه برخورد یا حذف آدم های سمی چیزی است که همه ما به آن اهمیت می‎دهیم. برای یاد گرفتن شیوه برخورد با شخصیت‎های سمی باید زمان زیادی بگذارید که البته به هیچ عنوان ارزش وقت و انرژی گذاشتن را ندارند. این افراد بدون اینکه ضرورتی داشته باشد باعث به وجود آمدن پیچیدگی، کشمکش و حتی بدتر از آن باعث ایجاد استرس می‎شوند. به همین دلیل بهترین استراتژی حذف آدم های سمی از زندگی است.


اطرافیان شما می‎توانند برایتان الهام بخش باشند یا اینکه مانع پیشرفت شما شوند.


هانس اف.هانسن

اغلب گفته می‎شود ۵ نفری که امروز بیشترین ارتباط را با آنها دارید، شخصیت آینده شما را شکل می‌دهند. اگر اجازه بدهید حتی یکی از این افراد دارای شخصیت سمی باشد به زودی متوجه می‎‎شوید در این مدت چطور مانع پیشرفت شما شده است.

تا زمانی که شخصیت سمی فرد را تشخیص نداده‎اید نمی‎توانید امیدوار باشید که فاصله‎تان را با آنها حفظ کنید. البته باید حساب شخصیت‎های آزاردهنده و دشوار را از موارد واقعا سمی جدا بدانید. در ادامه به معرفی ۱۰ نوع از این دست شخصیت‎ها میپردازیم. با خواندن این ۱۰ تعریف روند شناسایی و حذف آدم های سمی از زندگی را آغاز کنید.

۱. شخصیت شایعه ساز

حذف آدم های سمی با شخصیت شایعه ساز

ذهن‎های بزرگ ایده‎ها را به بحث می‎گذارند، ذهن‎های متوسط رویدادها را مورد بحث قرار می‎دهند و ذهن‎های کوچک درباره مردم به بحث مشغول می‎شوند.

النور روزولت

شایعه‎سازها از بیچارگی دیگران لذت می‎برند. شاید در ابتدا وقت گذراندن با فردی که در این زمینه حرفه‎ای هستند، جالب به نظر بیاید اما با گذشت زمان متوجه می‎شوید این ارتباط خسته کننده است و باعث می‎شود احساس ناخوشایندی داشته باشید. در دنیا افراد جالب زیادی وجود دارد که می‎توانید از آنها بهره‎های مثبت ببرید. جای تاسف است اگر وقتتان را به صحبت کردن درباره بدبختی دیگران بگذرانید. حذف آدم های مسموم را از افراد شایعه ساز آغاز کنید.

۲. شخصیت دمدمی مزاج

حذف آدم های سمی با شخصیت دمدمی مزاج

برخی از افراد مطلقا هیچ کنترلی روی احساساتشان ندارند. آنها به شما ضربه می‎زنند، احساسات خود را به شما تزریق می‎کنند و تمام مدت فکر می‎کنند این شمایید که باعث بی‎قراری آنها شده‎اید. در راستای حذف آدم های سمی این افراد را از زندگی خود دور کنید، اما این امر کار سختی است زیرا عدم توانایی آنها در کنترل احساسات باعث می‎شود حس بدی به این امر داشته باشید. این افراد وقتی تحت فشار قرار بگیرند از شما به عنوان زباله دان احساساتشان استفاده می‎کنند پس به هر قیمتی شده باید از آنها دوری کنید.

۳. شخصیت قربانی

حذف آدم های سمی با شخصیت قربانی

شناسایی و حذف آدم های سمی با شخصیت قربانی کار دشواری است زیرا در ابتدا توجه‎تان به مشکلات آنها معطوف می‎شود. اما با گذشت زمان، متوجه می‎شوید که «دوران نیازمند کمک» بودن آنها همیشگی است. قربانی‎ها در مواجهه با کوچکترین مسائل از آن کوه می‎سازند و هیچ گونه مسئولیت شخصی را در این مواقع نمی‎پذیرند. آنها زمان‎های دشوار را به چشم فرصت یادگیری و رشد نمی‎بینند در عوض به دنبال راه فرار هستند. یک ضرب‎المثل قدیمی می‎گوید:

به رنج افتادن غیرقابل اجتناب است اما ماندن در رنج اختیاری است!

این عبارت کاملا نشان‌دهنده سمی بودن شخصیت قربانی است، آنها انتخاب می‎کنند که همواره در رنج باشند.

۴. شخصیت منزوی

حذف آدم های سمی با شخصیت منزوی

افراد منزوی با ایجاد و حفظ فاصله مفرط بین خود و دیگران شما را به پایین می‎کشند. می‎توان گفت وقتی شما با فردی دارای این شخصیت ارتباط دارید کاملا احساس تنهایی می‎کنید. دلیل این اتفاق این است که تا جایی که به آنها مربوط می‎شود در ارتباط آنها با دیگران هیچ مزیتی وجود ندارد. شما هم تنها یک ابزار هستید تا برایشان اعتماد به نفس ایجاد کنید. حذف آدم های سمی با این شخصیت را فراموش نکنید.

۵. شخصیت حسود

حذف آدم های سمی با شخصیت حسود

افراد حسود فکر می‎کنند مرغ همسایه غاز است. حتی وقتی اتفاق بسیار خوبی برای این افراد می‎افتد از آن احساس رضایت نمی‎کنند. به این دلیل که وقتی باید از این پیشامد غرق لذت شوند شرایط خود را با دنیا مقایسه می‎کنند. صادقانه بگوییم اگر خوب دقت کنید همیشه می‎توان یک نفر را آن بیرون پیدا کرد که بهتر از شما است. وقت گذراندن زیاد با افراد حسود خطرناک است زیرا به شما یاد می‎دهند به دستاوردهای خود اهمیت ندهید.

۶. شخصیت بازیچه ساز

حذف آدم های سمی با شخصیت بازیچه ساز

افراد بازیچه‎ساز زمان و انرژی شما را به نام دوستی می‎مکند. ارتباط داشتن با آنها می‎تواند گول زننده باشد زیرا آنها با شما مثل یک دوست رفتار می‎کنند. این افراد می‎دانند که شما چه چیزهایی را دوست دارید، چه چیزی باعث خوشحالیتان می‎شود یا به نظرتان چه چیزهایی جالب است. اما تفاوت اینجا است که آنها از این اطلاعات به عنوان بخشی از نقشه‎شان استفاده می‎کنند. افراد بازیچه‎ساز همیشه از شما چیزی می‎خواهند، واگر در ارتباط با آنها، به عقب نگاه کنید می‎بینید که آنها همیشه از شما درخواستی داشته‎اند و در عوض از آنها سودی ناچیز برده‎اید یا اینکه اصلا سودی برای شما نداشته‎اند. این افراد هر کاری انجام می‎دهند تا در مسابقات ذهنی خود از شما ببرند و در نتیجه چیزهای بیشتری از شما طلب کنند.

۷. شخصیت مرگ خوار

حذف آدم های سمی با شخصیت مرگ خوار

در مجموعه کتاب‎های هری پاتر نوشته جی. کی. رولینگ، مرگ‎خوارها موجودات شیطانی‎ای هستند که روح انسان‎ها را از بدن‎هایشان می‎مکند و فقط پوسته‎ای از انسان باقی می‎گذارند. طبق داستان، هر بار یک مرگ‎خوار وارد اتاقی می‎شود آنجا تاریک و سرد شده و افراد حاضر در اتاق بدترین خاطراتشان را به یاد می‌آورند. رولینگ می‎گوید مفهوم مرگ‎خوارها را از افرادی الهام گرفته که به شدت منفی‎گرا هستند – افرادی که این قابلیت را دارند تا هنگام وارد شدن به اتاق زندگی موجود در آن را بمکند.

مرگ‎خوارها با تزریق منفی‎گرایی و بدبینی به افرادی که با آنها مواجه می‎شوند زندگی را می‎مکند. آنها همیشه نیمه خالی لیوان را می‎بینند و در راحت‎ترین موقعیت‎ها هم می‎توانند باعث بروز ترس و نگرانی شوند. محققان دانشگاه نوتردام متوجه شدند احتمال ابتلا به تفکرات منفی و حتی افسردگی در دانشجویانی که با این شخصیت‌ها هم‎اتاق هستند بسیار زیاد است.  

۸. شخصیت نافرم

حذف آدم های سمی با شخصیت نافرم

برخی از شخصیت‎های سمی مقاصد بدی دارند و درد و رنج دیگران به آنها احساس رضایت عمیقی می‎دهد. آنها آماده‎اند تا به شما آسیب برسانند، باعث شوند حس بدی داشته باشید یا چیزی را از شما بگیرند. در غیر این صورت، هیچ علاقه‎ای به شما نخواهند داشت. تنها نکته خوبی که می‎توان در شخصیت آنها یافت این است که می‎توانید به سرعت به مقصودشان پی ببرید. به این ترتیب خیلی سریع می‎توانید آنها را از زندگی خود بیرون کنید.

۹. شخصیت قضاوت‌کننده

حذف آدم های سمی با شخصیت قضاوت‌کننده

شخصیت‌های قضاوت‌کننده سریعا به شما می‎گویند که دقیقا چه چیزی جالب است و چه چیزی نیست. آنها به روش خودشان چیزی که نسبت به آن بیشترین اشتیاق را دارید از شما می‎گیرند و باعث می‎شوند احساس وحشتناکی درباره‌اش داشته باشید. قضاوت‌کننده‌ها به جای قدردانی و یادگرفتن از افرادی که با آنها تفاوت دارند، آنها را پایین‎تر از خود می‎دانند. آنها تمایل شما به شور و شوق و شفافیت را خاموش می‎کنند. پس بهتر است از آنها دوری کنید و خودتان باشید.

۱۰. شخصیت متکبر

حذف آدم های سمی با شخصیت متکبر

افراد متکبر زمان شما را به هدر می‎دهند زیرا تمام چیزهای مربوط به شما را چالش شخصی می‎دانند. تکبر نوعی اعتماد به نفس کاذب است که همچون یک ماسک احساس ناامنی فرد را می‎پوشاند. دانشگاه آکرون در مطالعات خود نشان داد که تکبر با مشکلات محل کار ارتباط مستقیم دارد. افراد متکبر در محیط کار عملکرد پایین‎تری دارند، مخالفت بیشتری از خود نشان می‌دهند و نسبت به افراد معمولی از مشکلات شناختی بیشتری رنج می‎برند.

پس از شناسایی شخصیت‎های سمی چگونه از خودمان محافظت کنیم؟

شخصیت‎های سمی دیوانه کننده‎اند زیرا رفتار آنها بسیار آزاردهنده است. در این مورد مرتکب هیچ اشتباهی نشوید چون رفتار آنها کاملا غیرمنطقی است. بنابراین چرا به خودتان اجازه می‎دهید در مواجهه با آنها واکنشی احساسی داشته باشید و قربانی آنها شوید؟

هر چقدر یک فرد آزاردهنده‌تر باشد کنار گذاشتن و رها شدن از دام آنها برای شما ساده‎تر می‎شود. سعی کنید آنها را در بازی‎شان شکست دهید. از نظر عاطفی از آنها دور شوید و تعاملاتتان را با آنها طوری تنظیم کنید که گویی یک پروژه علمی هستند. لازم نیست با آشوب عاطفی به آنها پاسخ دهید – فقط واقعیت‎ها را ببینید.

حفظ فاصله عاطفی نیاز به آگاهی دارد. اگر تشخیص ندهید چه زمانی شخص به شما فشار می‎آورد، نمی‎توانید کاری کنید تا دست از سرتان بردارد. گاهی اوقات در موقعیتی قرار می‎گیرید که باید خودتان را جمع و جور کرده و بهترین راه را انتخاب کنید. این خوب است و از خریدن زمان برای خودتان و … هم نباید بترسید.

اکثر مردم می‌خواهند این فاصله را ایجاد کنند، اما چون با این شخصیت زندگی می‎کنند یا همکارشان هستند نمی‎توانند آشوب را کنترل کنند. وقتی یک شخصیت سمی را شناسایی کردید کم کم متوجه می‌شوید رفتارهایشان قابل درک و پیش‌بینی هستند. به این ترتیب خود را مسلح کرده و به طور منطقی فکر کنید در چه زمان و مکانی مجبورید با آنها سر و کله بزنید و در چه زمان و مکانی نیازی به این کار نیست.

می‎توانید بین خود و شخصیت سمی مورد نظر مرزهایی ایجاد کنید. اما باید این کار را به شکلی آگاهانه و فعال انجام دهید. اگر اجازه دهید همه چیز به طور طبیعی اتفاق بیفتد مجبور خواهید شد به طور مداوم با آنها وارد مکالمه‎های طولانی و دشوار شوید. اگر مرزهای خودتان را ایجاد کنید و تصمیم بگیرید چه زمانی و کجا با این شخصیت‎ها درگیر شوید می‎توانید کنترل بسیار بیشتری روی این آشوب داشته باشید. تنها ترفند این است که وقتی فرد سعی دارد از مرزها بگذرد، سلاحتان را محکم بگیرید و مرزهایتان را حفظ کنید.