تگ که معنی فارسی آن برچسب می شود یکی از مواردی است که کاربرد بسیار زیادی در HTML دارد. می‌توان گفت که تقریبا هر ساختاری که در صفحات وب طراحی شده توسط HTML، مشاهده می‌کنید بر پایه این تگ ها است. یکی از این تگ های پر کاربرد، تگ alt است که در این مطلب بیش از پیش با آن آشنا خواهیم شد. 

معرفی تگ alt

تگ alt که به عنوان صفت alt نیز شناخته می‌شود در واقع یک تگ HTML است که روی تصاویر اعمال می‌شود تا یک جایگزین متنی برای آن در موتورهای جستجو باشد. اضافه کردن این تگ به تصاویر استفاده شده در سایت مثل عکس‌های مربوط به محصولات، می‌تواند تاثیر مثبتی بر رتبه سایت در موتورهای جستجو از طریق بهبود سئو داشته باشد.

هدف تگ alt چیست

هدف تگ alt چیست؟

موتورهای جستجو و دیگر ربات‌ها قادر به تفسیر تصاویر نیستند. این در حالی است که استفاده از عکس‌ها و تصاویر گوناگون نقش بسزایی در فهم مخاطبان از محتوای موجود در یک صفحه وب دارد. تگ alt این مشکل را با فراهم کردن متن برای هر تصویر که قابل خواندن توسط موتورهای جستجو باشد، حل کرده است. وقتی که موتورهای جستجو به بررسی یک صفحه وب می پردازند، تصاویری که به درستی از این تگ استفاده کرده‌اند به نحوه ایندکس آن صفحه و رتبه‌ای که کسب می‌کند کمک شایانی می‌کنند. علاوه بر این، استفاده از تگ alt می‌تواند به افرادی که برای بازدید از صفحات وب از صفحه‌خوان استفاده می‌کنند (عموما افراد نابینا) یا مرورگرهایی که قادر به پردازش تصاویر نیستند هم کمک کند.

تگ alt در کجا استفاده می‌شود؟

تگ alt درون تگ مربوط به تصاویر در HTML به کار برده می‌شود که در زیر نمونه‌ای از آن را مشاهده می‌کنید.

 <"img src="myimage.png"  alt="nike_air_zoom/> 

توصیه‌هایی در رابطه با نحوه استفاده از تگ alt

۱. بهتر است در تگ alt از کلمات کلیدی استفاده شود تا در بهبود سرعت و سئوی سایت اثر گذارتر باشند.

۲. متنی که برای تگ alt استفاده می‌کنید باید کوتاه باشد تا اثرگذاری آن بیشتر شود. استفاده از متن‌های کوتاه در این تگ، شانس آن را برای ایندکس شدن توسط گوگل و دیگر موتورهای جستجو بیشتر می‌کند. با این حال فراموش نکنید که در همین متن کوتاه باید منظور اصلی تصویر را به خوبی برسانید.

۳. از به کار بردن کلمات کلیدی بی‌ربط به تصویر در تگ alt جدا خودداری کنید. زیرا موتورهای جستجو در صورت تشخیص این مورد، به هیچ وجه روی خوشی به آن نشان نخواهند داد.

۴. تگ alt را با دیگر موارد مربوط به سئو مثل عناوین، پیوندها یا توضیحات متا مقایسه نکنید. این تگ را فقط در کنار دیگر تگ های alt به کار رفته در تصاویر موجود در یک صفحه وب قرار داده و آن ها را از لحاظ وضوح متن استفاده شده مورد بررسی و مقایسه با یکدیگر قرار دهید.