استرس می‌تواند عذاب‌آور باشد و آن قدر در وجود یک شخص نفوذ کند تا او را از تمامی آرزوهای خود در کسب و کاری که به سراغش رفته است، پشیمان کند. اما ناامید نشوید؛ برای شکستن شاخ این غول بی‌شاخ و دم، بهتر است از تجربیات دیگر کارآفرینان جوان استفاده کنیم. با استارتاپت و ۱۴ تکنیک مدیریت استرس همراه باشید.

شکست‌های غیر منتظره، بخشی از زندگی ما هستند. به عنوان یک کارآفرین اگر قصد موفقیت دارید، مدیریت استرس در چنین مواقعی و ادامه دادن به کار به جای عقب کشیدن، شرایطی بسیار تعیین کننده دارد. بنابراین بسیار مهم است که سعی کنید از شر استرس‌های روزانه‌ای که نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید، خلاص شوید.

استفاده از چند تکنیک مدیریت استرس، می‌تواند باعث ایجاد دیدگاهی متفاوت برای یک کارآفرین شود،‌ بهره‌وری آن‌ها را افزایش دهد و حتی باعث موفقیت‌های آینده آن‌ها در مسیر پر فراز و نشیب کارآفرینی شود.

آشنایی با ۱۴تکنیک مدیرت استرس

۱. به جای اجتناب از استرس، سپر و شمشیر خود را بردارید و با آن مبارزه کنید!

شکست، اتفاقات غیر منتظره و ضررهای پیش بینی نشده، در مسیر ناهموار کارآفرینی، عناصری غیرقابل انکار هستند. هر چه قدر که بزرگ‌تر شوید و رشد کنید، بیشتر و بیشتر با چنین عناصری رو به رو خواهید شد. بنابراین به جای این که هر بار با پدیدار شدن یک مشکل و چالش، سر تا پای خود را غرق شده در استرس ببینید که تاثیر به شدت ناچیزی هم در طرح کلی اهداف شما دارند، روی ابتکار و چالش‌ها تمرکز کنید. این کار در بازه طولانی و مسیرهای مختلف کاسب و کار، به یک اهرم کمکی برای موفقیت شرکت شما تبدیل خواهد شد. هرگز از اقرار به اشتباهی که مرتکب شده‌اید نهراسید. حتی گاهی وقت‌ها پیش می‌آید که با بیان اشتباهات بدون ترس، سود و منفعت هم ببرید!

۲. روی مثبت‌ها تمرکز کنید، چشمان خود را روی منفی‌ها ببندید

در هر کسب و کاری، اتفاقات خوب و بد همیشه وجود دارند. اگر فقط بخواهید روی اتفاقات منفی تمرکز کنید و هرگز موفقیت‌ها را جشن نگیرید، باعث می‌شود تا در دراز مدت، دیدگاهی خط‌ خطی، نادرست یا کج نسبت به کسب و کار پیش روی خود داشته باشید. همچنین وسواس و تمرکز بیش از حد روی جزئیات ریز، از دیگر ضررهایی است که از این کار می‌برید. شاید فکر کنید تمرکز و وسواس روی جزئیات ریز به این معنا است که کنترل همه چیز را در اختیار داریم و این مدیریت عالی ما را نشان می‌دهد، اما در واقعیت، در دنیای امروزی شما تنها کنترل بخش بسیار کوچکی از چرخه زمین و اتفاقات پیرامون آن را در اختیار دارید. بنابراین بهتر است خود را با مسائل کوچک درگیر نکنید.

۳. به یک جای خلوت بروید و فریاد بزنید؛ روح خود را با جسم هماهنگ کنید

استرس بد است، اداره یک کسب و کار سخت است، مشکلات فراوان است و گاهی به خاطر اشتباهات یا از دست روزگار، در جایگاهی وحشتناک قرار می‌گیرید. بدترین کاری که می‌توانید دقیقا در این لحظه انجام دهید این است که تمامی ناامیدی، بدشانسی، خستگی و اضطراب را درون خود پنهان کنید. زمان بگذارید، ۱۰ دقیقه، ۲ روز، هر چه قدرلازم است و استرس را بیرون بریزید. حتی یک مکان خلوت پیدا کنید و فریاد بزنید. اجازه دهید تا از نظر فیزیکی، با احساسات خود همسو شوید. سپس نفسی عمیق بکشید و می‌توانید به خوبی فکر کنید چه کاری برای انجام دادن در این شرایط و خلاص شدن از مشکلات پیش آمده مناسب است.

۴. در تکنیک مدیریت استرس، اتفاقات رخ داده را نقد و بررسی کنید

برخی از کارآفرینان برای جلوگیری از استرس راهکار ساده‌ای دارند. هر اتفاقی که رخ می‌دهد یا اصلا اتفاق نه، هر گاه که یک پروژه به اتمام می‌رسد، آن‌ها می‌نشینند و تمامی مسائل پیش آمده طی آن پروژه را نقد و درس‌هایی را که در طول انجام این کار یاد گرفته‌اند بررسی می‌کنند. همچنین نگاه می‌کنند تا ببینند چه بخش‌هایی از کارهایی را که انجام داده‌اند باید در آینده به نحوی دیگر انجام دهند.

۵. با استرس شوخی کنید، سر به سرش بگذارید و به آن بخندید

باید با خودمان رو راست باشیم، واقعا نمی‌توان همه چیز را به بهترین شکل ممکن کنترل کرد. زمانی که از سطح مدیریت خود مطمئن هستیم و بسیاری از کارها را به خوبی رهبری کرده‌ایم، پس چرا به آن چیزهایی که نمی‌توانیم کنترل کنیم روی خوش نشان ندهیم؟ زمانی که شکست می‌خورید، به آن بخندید و با آن شوخی کنید. هر کاری انجام دهید تا زودتر از این مرحله خلاص شوید و روی خوش نشان دادن، بهترین تکنیک کنترل استرس برای آن بخش‌هایی محسوب می‌شود که کنترل آن از دست ما خارج است. مسئله این است که اگر این شکست‌ها و استرس‌ها را در دیدگاه و اهداف کلی خود قرار دهید، هیچ چیز جز یک تلنگر کوچک در مسیر کسب و کار ما به شمار نمی‌روند؛ بنابراین آن را بزرگ نکنید!

تکنیک مدیرت استرس و دستیابی به آرامش

۶. نگرانی‌های خود را بنویسید، نه در حد یک دفتر خاطرات

گاهی اوقات، نگرانی‌ها می‌توانند در ذهن ما زندانی شوند و دائما با شیون‌های خود، پی در پی در مغز و روح ماه استرس ساطع کنند. شاید نگرانی، تنها مجرم واقعی باشد که آزاد کردن آن بهترین درست‌ترین و عاقلانه‌ترین راه ممکن است. آزادی از آن را یک تکنیک مدیریت استرس قلمداد کنید. برای آزادی از آن، مشکلات و نگرانی‌ها را روی کاغذ بنویسید تا اجازه دهید از ذهن شما بیرون بیایند. زمانی که سر و کله نگرانی‌ها پیدا شد، دفترچه نگرنی‌های خود را بیرون بیاورید و نام آن‌ها و توضیحات لازم را بنویسید. البته فراموش نکنید که نباید وقت زیادی برای نوشتن آن‌ها بگذارید. خاطره ننویسید، داستان نگویید و آن را تبدیل به یک رمان نکنید، چرا که به این صورت خود را بدتر، تبدیل به دوست و همراه این استرس کرده‌اید. انجام این کار را برای خود محدود به زمانی کوتاه کنید و سپس این کار را کنار بگذارید.

۷. در تکنیک مدیریت استرس به بدترین سناریو ممکن فکر کنید

وقتی کارها خوب پیش نرود، خیلی راحت‌ است که ناگهان احساس کنید در پایین‌ترین جایگاه ممکن در کسب و کار هستید. بهترین تکنیک کنترل استرس در چنین مواقعی این است که با فکر کردن به بدترین سناریو ممکن، کمی خود را آرام کنید. فکر کنید که خب، بدترین اتفاقی که می‌توانست رخ دهد چیست؟ این که به کلی کسب و کار خود را نابود شده ببینید، مجبور شوید در شرکت را ببندید و برای همیشه از این حرفه کنار بروید! سعی کنید در چنین شرایطی به چنین اتفاقاتی فکر کنید و خیلی زود متوجه خواهید شد بسیاری از مهم‌ترین چیزها مانند سلامتی، خانواده، کسب و کاری که هنوز در جریان است را در اختیار دارید.

۸. به آن به چشم یک موقعیت نگاه کنید

هر بار که شکستی را تجربه می‌کنید، بهتر است واقعا به آن به چشم یک موقعیت تازه نگاه کنید. شاید در آن لحظه، مسیری که طی می‌کردید کمی ناهموار شود، اما این اتفاق اجازه می‌دهد تا میان‌برهای جدید، جاده‌های هموارتر یا حتی تغییر مسیر را پیدا کنید و مجبور شوید برای عبور از دست اندازها، خود را ارتقا دهید. این گونه دیگر با اتفاقات مشابه در آینده هرگز رو به رو نخواهید شد. این تکنیک مدیریت استرس به شما یاد می‌دهد تا چگونه با تبدیل این مشکلات به یک موقعیت، زندگی و کسب و کار خود را بهتر کنید.

۹. تصویر بزرگ‌تر را ببینید

روی چیزهایی تمرکز کنید که می‌توانید آن‌ها را تحت کنترل خود قرار دهید، چرا که حرام کردن وقت روی چیزهایی که قادر به کنترل و هدایت آن‌ها نیستید، باعث می‌شود تا زود خسته و کلافه شوید. تصمیم بگیرید که در هنگام مشکلات، کدام بخش‌ها را می‌توانید کنترل کنید. برای قدم بعدی خود نقشه‌ای شفاف طراحی کنید و در نظر بگیرد چه منابعی وجود دارد که می‌توانید مشکلات پیش آمده را حل کنید. در چنین مواقعی، این که روی چیزی تمرکز کنید که می‌توانید تغییر دهید، باعث می‌شود تا احساس قدرت به شما دست بدهد و اعتماد به نفس لازم برای غلبه بر مشکلات را به چنگ خواهید کرد.

۱۰. انتظارات خود را کنترل کنید

استرس معمولا به دلیل ناهماهنگی نتایجی که انتظار داشتیم به وجود می‌آیند. اکثرا انتظار یک نتیجه و درآمد از پیش تعیین شده را در ذهن داریم، اما در این بین ناگهان در واقعیت با نتیجه‌ای غیر منتظره رو به رو می‌شویم. اگر کمتر در ذهن خود انتظاراتی گاها غیر معمول ایجاد کنیم، با استرس کمتری هم رو به رو خواهیم شد، مخصوصا مواقعی که اصلا در کنترل ما نیستند.

۱۱. به جای عکس العمل، پاسخ دهید

زمانی که با شکست رو به رو می‌شوید، مهم است که چشم‌انداز و جنبه فکری خود نسبت به کار را حفظ کنید. همیشه به خود یادآوری کنید که بهتر است به جای عکس‌العمل سریع، پاسخی برای مشکل به وجود آمده پیدا کنید. زیرا زمانی که به دنبال پاسخ صحیح باشید، صد در صد روی عمل خود کنترل دارید، اما در یک عکس‌العمل سریع، ممکن است برخی جنبه‌ها را فراموش کنید. برای انجام این تکنیک مدیریت استرس، به مشکل به صورت منطقی نگاه کنید و ببینید که چطور می‌تواند برای غلبه بر آن یا عبور کردن از آن مانع، ایده‌هایی جدید خلق کنید.

تکنیک مدیرت استرس از زبان کارآفرینان

۱۲. نقشه تکنیک مدیریت استرس طراحی کنید

برای بهترین و موثر‌ترین عملکرد، نیاز به مراقبت از خود دارید. گاهی نفسی تازه کنید، به مسافرت بروید، ورزش کنید، به اندازه کافی استراحت کنید و از نظر تغذیه نیز رژیمی درست داشته باشید. مراقبت از خود به شما اجازه می‌دهد تا چیزهایی که می‌توان و چیزهایی که نمی‌توان کنترل کرد، تمرکز پیدا کنید. این کار همچنین باعث می‌شود تا یک سری عادت‌های نادرست مانند ایراد گرفتن از هر چیزی را از خود دور کنید. دائم به خود یادآوری کنید که با دوستان خوب معاشرت داشته باشید و فعالیت‌های مورد علاقه‌تان را انجام دهید تا سطح استرس را کاهش دهید.

۱۳. ایمان خود را از دست ندهید

وجود اختلال اضطراب (Generalized Anxiety Disorder) و اختلال دو قطبی (‌Bipolar Disorder) در بین بسیاری از کارآفرینان شایع است و برخی از آن‌ها نیز به خوبی با استرس و شکست آشنا هستند. استراتژی و تکنیک مدیریت استرس برای این دست از افراد پیچیده اما دست یافتنی است، «ایمان داشته باشید!» البته نباید تمام زندگی و کسب و کار خود را به ایمان داشتن تکیه دهید. بهتر است در کنار مراقبت از خود، داشتن انواع نقشه و رعایت دیگر تکنیک‌ها، ایمان خود را نیز داشته باشید.

۱۴. مدیتیشن کنید و سپس بگذرید

یکی از تکنیک‌های مدیریت استرس که برای بسیاری از مدیران ارشد کمپانی‌های بزرگ پیشنهاد می‌شود، قرار دادن مدیتیشن در میان برنامه‌های روزانه آن‌ها است. این کار اجازه می‌دهد تا با آرامش و تفکر، نسبت به استرس‌ها، دلایل آن استرس‌‌ها و یافتن ایده‌هایی برای از بین بردن آن‌ها، آگاهی لازم را به دست بیاورند و در عین حال شخصی سلامت و عاقل باشند. تفکر و نفس عمیق کشیدن برای چند دقیقه از روز، به راحتی اجازه می‌دهد تا به راه خود ادامه دهید، ذهنیتی پرانگیزه داشته باشید و کارها را به اتمام برسانید.