طی سال‌های گذشته، پادکست به محبوبیت بالایی دست پیدا کرده و تقریبا یک چهارم مردم ایالات متحده آمریکا، هر هفته به پادکست گوش می‌دهند. اگر آمار جالب‌تری می‌خواهید، این میزان تقریبا ۴ برابر تعداد افرادی است که فصل اول سریال Game of Thrones را مشاهده کرده‌اند. تولید پادکست در آمریکا به محبوبیت زیادی رسیده است و حالا این رسانه، پای خود را به سراسر دنیا هم باز کرده است.

اما همیشه این سوال وجود دارد که چه عناصری باعث می‌شوند تا یک پادکست خوب، تولید شود؟ چطور می‌شود که برخی از پادکست‌ها تاثیری همیشگی در زندگی ما می‌گذارند و برخی‌ دیگر را حتی تا انتها هم، گوش نمی‌دهیم؟

مسئله این است که هیچ علم خاصی برای خلق یک پادکست بی‌نقص وجود ندارد، اما می‌توان با استفاده درست از عناصر و رعایت نکات‌ مهم، پادکستی به یاد ماندنی تولید کرد.

در این مطلب از استارتاپت، مدیر ارشد بازاریابی پادکست‌های سایت هاب‌اسپات، در مورد همین عناصر و ترکیبات مهمی صحبت می‌کند که با رعایت آن‌ها، می‌توان به تولید پادکست جذاب پرداخت. او که مصائب زیادی را برای رسیدن به یک فرمول تولید پادکست جذاب، پشت سر گذاشته است؛ حالا یک مجموعه پادکست بسیار محبوب را هدایت می‌کند و از تجارب خود در این زمینه صحبت می‌کند. پس پیش به سوی تولید پادکست عالی و بی‌نقص!

ویرایش در تولید پادکست موفق، آری یا خیر؟

بسیاری از تولید کنندگان موفق پادکست، به سطحی از هنر و مهارت رسیده‌اند که مصاحبه‌های خود در پادکست را بدون هیچ نمایشنامه یا ویرایشی، تولید و منتشر می‌کنند. اما بسیاری از افراد هم، در این زمینه تلاش کرده‌ و شکست خورده‌اند.

در حالی که تولید و انتشار پادکست‌های ویرایش نشده، مسئله‌ای شخصی به نظر می‌رسد؛ اما فراموش نکنید که عدم حرفه‌ای بودن یا عدم پختگی در انجام آن، می‌تواند تبدیل به چرخه گفت و گوی بی‌ سر و تهی شود که در نهایت، تاثیری هم روی مخاطب نمی‌گذارد.

در یک پادکست خوب و ویرایش نشده، خلاء میان صحبت‌ها را به شکلی یکپارچه توسط عوض کردن مباحث مختلف با یکدیگر پر می‌کنند و میزبان سعی دارد تا به شکلی زنده و سر حال، گفت و گو را در مدت زمانی مشخص پیش ببرد.

مهم است که به یاد داشته باشید، اگر در پروسه تولید پادکست خود، قصد ویرایش آن را ندارید، به عنوان یک میزبان، باید اطلاعات بسیار زیادی از مهمان یا موضوعی که در مورد آن صحبت خواهید کرد، داشته باشید. به این ترتیب، هنگام صحبت و جا به جایی بین موضوعات مختلف، دست و پا نمی‌زنید.

ویرایش با سطح قدرت شما در تولید پادکست خوب، مرتبط است

در طول مصاحبه‌های بسیار موفق ویرایش نشده، تولیدکنندگان پادکست معمولا برای پر کردن برخی خلا‌ءها، اشاره‌ای به مقاله‌ها، گفته‌ها، تجارب یا مواردی در زمینه کاری مهمان خود، خواهند داشت تا او را وادار به صحبت کنند.

فراموش نکنید که در یک پادکست خوب و ویرایش نشده، به ندرت می‌توان سوالات ساده‌ای از میزبان شنید که مهمان هم به سادگی به آن‌ها جواب دهد. چنین پادکستی نمی‌تواند برای شنونده تاثیرگذار باشد و آن‌ها دوست دارند، مسائل جذاب‌تری را دنبال کنند.

اما ویرایش هم مسئله‌ای نیست که باعث شود، به شخصی حرفه‌ای تبدیل نشوید یا به پادکست شما نمره خوب ندهند. برعکس، ویرایش به ما اجازه می‌دهد تا سر و شکل موثر‌تری به گفتگوهای انجام شده در تولید پادکست بدهیم؛ آن هم بدون تغییراتی قابل توجه در محتوای گفتگو. در حقیقت، ویرایش یعنی احترام به شنونده.

رومن مارس (Roman Mars) تولیدکننده پادکست 99% Invisible در مورد ویرایش پادکست می‌گوید:

اگر شما ۱۰۰ هزار شنونده داشته باشید و فقط یک دقیقه از محتوای بیهوده پادکست خود را ویرایش کنید، ۱۰۰ هزار دقیقه از زندگی مردم سراسر دنیا را نجات داده‌اید؛ شما عملا با این کار به یک قهرمان، تبدیل شده‌اید.

رومن مارس

شنوندگان را به سوی خود بکشید

چند دقیقه اول یک پادکست، مهم‌ترین بخش آن قسمت است. این بخش اجازه می‌دهد تا شنوندگان بدانند که این قسمت در مورد چه چیزی صحبت خواهد کرد و همچنین میل و اشتیاق آن‌ها برای گوش دادن به پادکست را، قلقلک خواهد داد.

تولیدکنندگان پادکست بسیاری هستند که برای تولید پادکست خود از مقدمه‌‌ای استفاده می‌کنند که عملا هیچ تاثیر مثبتی روی شنونده نمی‌گذارد. این که بگویید به چه شماره‌ای از پادکست گوش می‌دهند، فهرست کردن یک سری از اسامی و اطلاعات مربوط با تولید پادکست، تاثیری خلاف جهت مورد انتظار شما، روی شنوندگان می‌‌گذارد.

مثلا اگر به زبان انگلیسی اشراف دارید، می‌توانید به این مقدمه قدرتمند از پادکست 1619: How The Bad Blood Started گوش دهید. این قسمت از پادکست، با داستانی که قلب شما را به تپش در می‌آورد؛ آغاز می‌شود. داستان در مورد عموی یک زن است که مریض می‌شود و درمان خود را نمی‌پذیرد. هرچند که او در نهایت، قبول می‌کند که درمان شود، اما دیگر خیلی دیر شده بود. این پادکست در مورد مراقبت‌های بهداشتی سیاه پوستان آمریکایی پس از جنگ داخلی آمریکا و چگونگی تاثیر آن روی مراقبت‌های بهداشتی امروز، در دنیای مدرن است.

مسئله این است که مقدمه حتما نباید اشاره‌ای مستقیم و یا همبستگی ۱۰۰ درصدی با موضوع تولید پادکست شما داشته باشد. این مهم است که قلاب را به سوی گوش‌های کاربران پرتاب کنید و آن‌ها را در طعمه خود بیاندازید و تا انتها، آن‌ها را به پادکست خود مشتاق کنید.

مثلا در یکی از قسمت‌های پادکست Heavyweight، پادکست توسط تماس میزبان یعنی جاناتان گلدستین (Jonathan Goldstein) با دوست خود جکی، آغاز می‌شود و یک گفتگوی کوتاه و بامزه را با هم انجام می‌دهند. این مقدمه، سبکی جذاب و متفاوت، برای شروع یک قسمت پادکست بود و باعث شد تا شنودگان به گفتگوی این ۲ گوش دهند و در نهایت، خود را در انتهای پادکست جذابی که موضوع آن اصلا ربطی هم به مقدمه نداشت، ببینند.

یک پادکست خوب و موثر، پادکستی متمرکز است

هنگامی که به تولید یک قسمت از پادکست خود فکر می‌کنید، مهم است که مهارت صحبت راجع به موضوعی که قرار است در طول تولید پادکست بیان کنید؛ داشته باشید. هرچند که بیان این مسئله نسبت به انجام آن، ساده‌تر به نظر می‌رسد.

بسیاری از تولیدکنندگان پادکست برای شروع می‌گویند که این پادکست در مورد «مسائل مختلفی در فلان زمینه است» یا این پادکست «در زمینه‌های مختلفی صحبت خواهد کرد». تا زمانی که پادکست جذابی داشته باشید، چنین موردی اشکالی ندارد؛ اما هنگام تولید پادکست نیاز دارید تا به طور خلاصه، در مورد داستان یا مسئله‌ای که قصد صحبت در مورد آن را دارید؛ صحبت کنید.

کتابی به نام Out on the Wire: Story Secrets From the New Masters of Radio، جملات متمرکز جالب و بسیار خوبی را مثال می‌زند. این کتاب به شما می‌گوید که چگونه جای خالی جملات را با جواب‌ها و جملات صحیح،به نوعی پر کنید که داستان خوبی ایجاد شود.

تولید پتدکست و داستان خوب

زمانی که روی یک قسمت از تولید پادکست خود، تمرکز پیدا کردید؛ مرحله بعدی این است که مطمئن شوید، مهره‌های مختلف پادکست را در جای درست قرار داده باشید.

یک پادکست خوب، قطعات مشخصی دارد

الی توربان (Alli Torban) تولیدکننده محتوا و تحلیلگر اطلاعات که به ارزیابی ۲ پادکست برتر از هر بخش و موضوعی در دنیا پرداخته است، توانسته به خوبی یک الگوی موفق برای تولید پادکست را از دل آن‌ها بیرون بکشد.

یکی از یافته‌های توربان این است: پادکست‌‌های خوب ترکیبی از محتوای آموزشی، سرگرمی و الهام‌بخش را در خود جای داده‌اند که آن را هم در هر قسمت به شکل‌ها و روش‌های مختلفی به مخاطب ارائه می‌کنند.

تولید پادکست و محتوای آموزشی

ترتیب هر یک از این۳ مورد در هر قسمت از تولید پادکست می‌توانند متفاوت باشند. برخی قسمت‌ها با ایده‌ای جذاب آغاز می‌شوند که شنونده را تا انتهای پادکست نگه می‌دارند یا مفهوم و کانسپتی جالب را بیان می‌کنند که باعث می‌شوند مخاطب به فکر فرو برود. قسمتی دیگر ممکن است به سادگی در مورد داستان زندگی فردی باشد که اکثرا او را نمی‌شناسند و می‌تواند یک آموزش مفید برای زندگی روزانه مردم باشد.

هیچ الگوی ممتازی وجود ندارد تا عینا آن را برای تولید پادکست موفق به کار ببرید. این که چطور ساختار پادکست خود را تنظیم می‌کنید، کاملا به داستان‌سرایی آن قسمت از پادکست بستگی دارد که می‌خواهید به گوش شنوندگان برسانید. پادکست‌ها باید به گونه‌ای باشند که شما را برای طرز تفکری متفاوت ترغیب کنند.

اگر قسمتی از پادکست شما به گونه‌ای باشد که باعث ایجاد انگیزه و تغییر دیدگاه شنوندگان شود، یک موفقیت بزرگ داشته‌اید.

پادکست خود را تزئین کنید

اگر تولید پادکست را مانند پخت غذا در یک رستوران بدانیم؛ بنابراین طراحی، چاشنی‌ها و تزئین غذا چیزی است که تفاوت‌ها را رقم می‌زند. در تولید پادکست، این نوع چاشنی‌ها را می‌توان انتخاب موسیقی مناسب یا طراحی صدا دانست.

بگذارید از پایه شروع کنیم. مثلا طراحی صدا چیست؟ طراحی صدا، هر نوع دستکاری جذاب روی صداها است که محتوای شما را به گوش شنوندگان می‌رساند. طراحی صدا در تولید پادکست می‌تواند استفاده از هر نوع موسیقی یا هر افکت صوتی هنگام صحبت کردن باشد.

همچنین هر صدا و آهنگی می‌تواند در طول تولید پادکست نسبت به جو حاکم در داستان و نوع صحبت‌ها، تغییر کند تا حس آن لحظه را برای مخاطب چند برابر کند.

اگر فیلم‌های ترسناک را دیده باشید، خوب می‌دانید که این فیلم‌ها بدون طراحی صدا، هیچ حسی به مخاطب منتقل نمی‌کنند. پادکست هم دقیقا چنین نیازی به خود می‌بیند؛ بدون چاشنی، مزه خاصی ندارد.

اگر نسبت به طراحی صدا و اهمیت آن علاقه‌مند شده‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم تا به پادکست Twenty Thousand Hertz گوش کنید. این پادکست در مورد برجسته‌ترین صداها است و بینش جالبی را در مورد طراحی صدا، برای شما به وجود خواهد آورد.

یک اپیزود پادکست، چقدر باید طولانی باشد؟

هیچ میزان ایده‌آلی برای تولید پادکست وجود ندارد. همه چیز به محتوایی که برای تولید پادکست خود در نظر گرفته‌اید، بستگی دارد و البته نوع تولید و تهیه آن توسط شما.

تولید پادکست و اپیزود

در این تحلیل، می‌توانید اطلاعات جالبی در مورد میانگین مدت زمان تولید پادکست به دست آورید. مثلا این تحلیل نشان می‌دهد که میانگین مدت زمان پادکست‌ها نسبت به دیگر مدیاها، طولانی‌تر هستند. همچنین پادکست‌های کسب و کار، تمایل دارند تا کوتاه‌تر از دیگر انواع پادکست‌ها باشند؛ اما هیچ آماری وجود ندارد که نشان دهد یک پادکست کوتاه، موفق‌تر از یک پادکست طولانی‌تر است.

هرچند بسیار مهم است که به یاد داشته باشید، شنوندگان به راحتی خسته می‌شوند. در حالی که هیچ مدت زمان ایده‌آل و مشخصی برای تولید پادکست وجود ندارد، سعی کنید چیزی تولید کنید که زمان شنونده را هدر ندهد. مثلا سایت هاب اسپات، پادکست‌هایی بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه تولید می‌کند.

در نتیجه

پادکست‌ها شروع به رشد کرده‌ و همچنان در حال تحول هستند. چیزی که تا یک سال پیش برای پادکست‌، مطلوب بود؛ شاید حالا استفاده از آن در تولید پادکست، مناسب نباشد یا برعکس چیزی که تا سال پیش اصلا جالب نبود، ممکن است تا چند سال دیگر به یک مهره کلیدی برای تولید پادکست تبدیل شود.

در تولید پادکست اصلا نباید خود را درگیر فرمت یا دستور العمل ویژه کنید. به جای آن، باید به داستان منحصر به فردی فکر کنید که می‌خواهید از زاویه‌ای خاص، به مخاطبان خود بگویید. محتوا باید سرگرم کننده، آموزنده و الهام‌بخش باشد و همه این‌ها در مدت زمانی منطقی، جا بگیرند.

فقط به یاد داشته باشید، یک پادکست بی‌نقص باعث می‌شود تا شنودگان پس از گوش دادن به آن، مسائل مربوط را به شکلی دیگر ببینند. این که چطور به چنین هدفی برسید، بستگی به خود شما دارد.