در دنیای اینترنت، اگر محتوایی وجود نداشته باشد، جذابیت‌ها از بین می‌رود، دلیلی برای اینترنت گردی و سرگرمی وجود ندارد، کسی پاسخ سوال خود را به درستی پیدا نمی‌کند و هزاران دلیل دیگر. اما یکی از اهداف مهم تولید محتوا در اینترنت، به منظور بازاریابی انجام می‌شود. چه یک سایت سرگرمی داشته باشیم یا سایتی برای کسب و کار و تجارت‌های ریز و درشت، تولید محتوا برای جذب کاربران بسیار حیاتی است. باید بدانید که تولید محتوا و مارکتینگ رابطه‌ای مستقیم دارند.

۹۰ درصد از فعالیت‌های حرفه‌ای تجارت به تجارت (B2B)، در بخشی از استراتژی خود بازاریابی محتوا را نیز گنجانده‌‌اند. با این حال این آمار به این معنا نیست که تمام محتویاتی که آن‌ها خلق می‌کنند قانع‌ کننده، تاپ و با ارزش است.

اما برای این که بتوان تبدیل به یک خالق محتوای خوب شد چه کار باید کرد؟ چه چیزهایی برای رسیدن به این مرحله‌ نیاز داریم؟ چطور به خالق محتوایی تبدیل شویم که همتایان و دنبال کننده‌های صنعت و تجارت مورد نظر دائما به دنبال محتوا و ایده‌های شما باشند؟

همه چیز «قبل از» این که انگشتان خود را به سمت کیبورد ببرید آغاز می‌شود!

تولید کننده محتوا کیست؟

اما پیش از شروع کار باید بدانیم اصلا تولید کننده محتوا چه کسی است. یک تولید کننده محتوا یا خالق محتوا، شخصی است که وظیفه تولید متریال‌های سرگرم کننده، آموزشی یا دیگر موارد را دارد که به منظور تسخیر و جلب توجه دنبال کنندگان مورد هدف در زمینه‌ای که کار می‌کنید به نوشتن می‌پردازد. محتوایی که این شخص تولید می‌کند، می‌تواند در هر شکل و رسمی منتشر شود. به صورت یک پست بلاگ، ویدیو، کتاب، عکس یا حتی کارهای گرافیکی.

چه با یک تیم بازاریابی محتوا در یک شرکت کار کنید یا به تنهایی مشغول این کار شوید، یک سری عادت آزمون و خطا وجود دارد که با اتخاذ و فراگیری آن‌ها، می‌توانید به یک خالق محتوای بسیار موفق تبدیل شوید.

البته این موارد قرار نیست شما را در یک شب به یک فرد عالی در تولید محتوا تبدیل کند و البته که نباید این گونه باشد، چرا که شما سعی دارید تا رفته رفته به یک تولید کننده محتوای خوب تبدیل شوید نه این که فقط کار را انجام داده باشید. اما به هر حال هر چقدر که این عادت‌ها را زودتر در روتین کاری خود قرار دهید، زودتر می‌توانید کیفیت کلی کار را افزایش دهید.

چطور به یک خالق محتوا تبدیل شویم؟

 • اخبار صنعت خود را هر روز مطالعه کنید
 • به صورت منظم بنویسید
 • فعالان و دنبال کنندگان صنعت خود را بررسی کنید
 • صدای خود را داشته باشید
 • در صورت صلاحیت، از محتوای دیگران استفاده کنید
 • شاخص عملکرد خود را درک کنید
 • در هر موقعیتی شبکه ارتباطی داشته باشید
 • راه حل ارایه دهید نه فقط تفسیر و نظر
 • همه چیز را مسئله کنید

تولید محتوای عالی که واقعا بتواند شما را با جمعیت مورد نظر خود تشدید کند، نیاز به این دارد که دائما بدانید در این صنعت چه می‌گذرد و بهترین تولید کنندگان محتوا برای کسب این گونه اطلاعات، اینترنت را جارو می‌زنند! نه فقط می‌خوانند، بلکه برای یافتن ریز‌ترین جزییات انواع و اقسام اخبار و ترندهای مربوط به کار خود اینترنت را جارو می‌زنند. این کار باعث می‌شود تا آن‌ها به خوبی برای درک زمینه‌ای که مشغول به آن هستند آماده شوند و بتوانند با استفاده از آن‌ها به عنوان یک ابزار، به محتوای خود سمت و سو بدهند.

با قرار دادن تمام منابع خبری خود در یک مکان، به خواندن آن‌ها عادت کنید. با استفاده از برنامه‌هایی مانند Feedly می‌توانید منابع خود را جمع کنید و با انتشار جدیدترین اخبار از آن‌ها آگاه شوید. همچنین از همکاران خود بپرسید آن‌ها چه منابعی را مطالعه می‌کنند یا حتی اکانت‌های توییتر یا لینکداین نیز می‌توانند شما را از اخبار روز آگاه کنند. همچنین باید کشف کنید که خریداران شما یا بازدیدکنندگان زمینه‌ای که در آن فعالیت دارید در دنیای آنلاین بیشتر در چه بخشی زمان خود را می‌گذرانند.

به صورت منظم بنویسید

اگر از آن استفاده نکنید، آن را از دست خواهید داد. این اصل مهمی است که در مورد هر مهارتی کاربرد دارد. افراد موفق در تولید محتوا از اهمیت گرم کردن عضله‌های نویسندگی خود به صورت مستمر آگاه هستند. به این معنا که هیچگاه خود را در طولانی مدت دور از نویسندگی قرار نمی‌دهند و دائما درگیر نوشتن هستند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا ایده‌هایی را که ناگهان در ذهن این افراد جرقه می‌زند در قالب محتوا قرار دهند و ایده‌های ریز و درشتی را که می‌توان با کنار هم قرار دادن آن‌ها تبدیل به یک ایده‌ی کامل تبدیل کرد در آغوش می‌گیرند. بهتر است بدانید که افراد موفق در تولید محتوا شاید همیشه از منابع دیگر برای نوشتن الهام نمی‌گیرند، بلکه آن‌ها می‌دانند که گاهی از خود نوشتن می‌توان الهام گرفت. هر چه بیشتر بنویسید، ایده‌های بیشتری از دل آن‌ها بیرون می‌کشید.

برای رسیدن به این عادت روزانه مشغول نوشتن شوید. منظور از این عادت این نیست که هر روز یک مقاله کامل و بالغ چند هزار کلمه‌ای بنویسید و آن را منتشر کنید. بلکه این کار می‌تواند با ۱۰ یا ۱۵ دقیقه نشستن و نوشتن ایده‌های درون ذهن صورت بگیرد. ببینید که چه زمانی ذهن شما در روشن‌ترین حالت خود قرار دارد. برای بسیاری از افراد، در هنگام نوشیدن یک فنجان قهوه این حالت صورت می‌گیرد. در این هنگام از خود بپرسید، دیروز چه چیزی خوانده‌اید یا دیده‌اید که در ذهن شما مانده است؟ چه چیزی را متوجه نشده‌اید؟ چه چیز جالبی در مورد آن وجود دارد که نظر مردم را به خود جلب می‌کند؟ پرسیدن این سوال‌ها از خود می‌تواند به جاری شدن افکار به سوی انگشتان و نوشتن آن‌ها کمک شایانی کند.

فعالان و دنبال کنندگان صنعت خود را بررسی کنید

به عنوان یک خالق حرفه‌ای، یکی از سخت‌ترین کارها این است که شما به نوعی، در جایگاه قدرت در زمینه فعالیت خود برای دنبال کنندگان هستید و این نیاز و خواسته‌های آن دنبال کنندگان و مردم است که شیره خلاقیت شما را می‌کشند.

اما، در نهایت همین مردم و فعالان حوزه شما هستند که بهای زحماتی را که کشیده‌اید می‌پردازند. اگر در مورد این دنبال کنندگان به خوبی اطلاعات کسب کنید و عمیقا از نیاز آن‌ها آگاه باشید، موقعیت‌های خلاقانه و جالبی پیدا خواهید کرد که بدون آن‌ها هیچگاه نمی‌توانستید به این ایده‌ها دست پیدا کنید.

افراد حرفه‌ای در تولید محتوا از درون و بیرون دنبال کنندگان حوزه خود آگاه هستند. خوانندگان و بازدیدکنندگان خود را بررسی کنید: آن‌ها چه چیزی می‌خواهند که هنوز به آن‌ها نداده‌اید؟ چه مشکلاتی دارند که شما می‌توانید آن‌ها را حل کنید؟

 صدای خود را داشته باشید

با این حقیقت رو به رو شوید که شما تنها خالق محتوای صنعت خود نیستید. به این معنی که شما تنها شخصی نیستید که در محتوای خود پیشنهاد، مشاهدات و افکار مربوط به صنعت را منتشر می‌کنید. کارهای زیادی می‌توان انجام داد که از دیگر تولید کنندگان محتوا در زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید فاصله دهد: تنوع در تولید محتوای جدید، انتشار محتوای خود در شبکه‌های مختلف، و به دست آوردن تجربه و اعتبار در طول زمان. اما با این حال، دقیقا همین موارد را نیز دیگر تولید کنندگان محتوا نیز انجام می‌دهند.

بنابراین، خلق محتوایی که هیچ شخص دیگری قادر به انجام آن نیست، دقیقا همان صدای شخصی شما است.

خوانندگان به منظور کسب اطلاعات روی محتوای شما کلیک می‌کنند، اما آن‌ها به خاطر شخصیتی که پشت این مطالب وجود دارد به سوی شما با‌زمی‌‌گردند. برای مثال مطلبی مربوط به امنیت سایبری می‌نویسید. تنها سعی نکنید دیدی تازه از بدافزارهای روز ارایه‌ دهید، قیاس‌ها و داستان‌های شخصی نقض‌های اطلاعاتی نیز در کنار آن به نوشته شما شخصیت بیشتری می‌دهد. یا در هر زمینه دیگری که می‌نویسید، از یک نواختی دوری کنید. شاید اگر شرکتی که برای آن مشغول نوشتن هستید، شما را از خود رایی یا نوشتن محتوای غیر رسمی بیش از حد محدود کند، اما این محدودیت به این معنا نیست که نمی‌توانید از لذت بردن در ایجاد پرسپکتیو منحصر به فردی که الهام بخش شما برای ورود به این صنعت و شغل بود جلوگیری کند.

اگر دستورالعمل خاصی برای تولید محتوا به شما ارایه شده است، آن محدودیت‌ها را با خلاقیت خود مخلوط کنید و با این کار تبدیل به یک تولید کننده محتوای با ارزش تبدیل می‌شوید.

در صورت صلاحیت، از محتوای دیگران استفاده کنید

این روز‌ها کم نیستند افرادی که محتوای دیگران را کپی پیست می‌کنند. در حقیقت، هر شخصی در اینترنت می‌تواند محتوای شخصی دیگر را کپی کند، ریتوییت کند، آن را در فیسبوک منتشر کند یا هر کار دیگر. اما افراد موفق در زمینه تولید محتوا به خوبی می‌دانند که کافی نیست فقط اخبار مرتبط با صنعت را بگیرند و آن را برای دنبال کنندگان خود منتشر کنند.

باید خود را در جایگاهی به عنوان متخصص قرار دهید و با جامعه‌ای که شما را دنبال می‌کنند تعامل داشته باشید. بنابراین منتشر کردن یک محتوا کافی نیست، بلکه درگیر شدن با آن محتوایی که منتشر می‌کنید باعث منحصر به فرد شدن شما می‌شود.

به این عادت دست پیدا کنید که تنها زمانی از محتوای دیگران یا اخبار دیگر استفاده کنید که چیزی با ارزش برای اضافه کردن به آن داشته باشید. حالا که شما به این عادت رسیده‌اید که روزانه اخبار و وقایع درون اینترنت را دائما بررسی کنید، احتمالا بیشتر از آن که فکر می‌کنید، دارای آگاهی عمیق‌تر در صنعت خود هستید. بنابراین با عتماد به نفس باشید و به خوانندگان خود اطلاعات با ارزش، مفید و اضافه‌ای بدهید یا حتی ایده‌ها و نظر خود را در هنگام انتشار محتوای دیگران ارایه دهید. با این کار دنبال کنندگان از این کار قدردانی می‌کنند، و البته شاید خود نویسنده آن محتوا!

شاخص عملکرد خود را درک کنید

اینترنت محیطی بسیار بزرگ است. در حقیقت می‌توان گفت آن قدر بزرگ است که پیدا شدن محتوای شما توسط همه دنبال کنندگان صنعت مورد نظر، به خودی خود قبل انجام نیست. در سال ۲۰۱۸، در یک همه پرسی مشخص شد که ۶۱ درصد از تولید کنندگان حرفه‌ای محتوا بزرگ‌ترین چالش بازاریابی را ایجاد ترافیک به سوی محتوای خود اعلام کرده‌اند.

این که محتوای خود را به صورت آنلاین منتشر می‌کنید، به این معنی نیست که آن ترافیک مورد نظر و حتی آن ترافیکی را که شایسته آن هستید دریافت خواهید کرد. برای کشف شدن محتوای شما در اینترنت، باید ابتدا روی شاخص کلیدی عملکرد یا KPI تمرکز و برای آن محتوای خود را تنظیم کنید. یک شاخص کلیدی عملکرد یعنی معیاری مشخص که محتوای شما بر خلاف انتظارتان چه مقدار خوب عمل کرده‌اند. این شاخص شامل موارد زیادی می‌شود که چند نمونه از آن را مرور می‌کنیم:

 • ترافیک شبکه اجتماعی: به تعداد بازدید کنندگانی گفته می‌شود که از طریق یک پست در شبکه اجتماعی وارد محتوای شما شده‌اند.
 • ترافیک مستقیم: به تعداد بازدید کنندگانی گفته می‌شود که برای مطالعه محتوای شما مستقیما با وارد کردن URL سایت در مرورگر خود وارد شده‌اند.
 • ترافیک ارگانیک: به تعداد بازدید کنندگانی گفته می‌شود که از طریق یک لینک در موتورهای جستجو وارد محتوای شما شده‌اند.
 • ثبت اطلاعات: به تعداد بازدید کنندگانی گفته می‌شود که پس از بازدید از محتوا، اطلاعات ارتباطی خود را به منظور دریافت محتویاتی جدید‌تر ثبت می‌کنند.

برای مثال اگر شما یا کارفرامای شما تمرکز خود را روی ترافیک ارگانیک قرار دهید، بهتر است روی الگوریتم موتور جستجوی گوگل، رتبه‌بندی و سئو مطالعه کنید تا در تولید محتوا موفق شوید. هر چه که اطلاعات بیشتری در مورد شاخص کلیدی عملکرد داشته باشید، در بازاریابی نیز می‌توانید موفق عمل کنید.

در هر موقعیتی شبکه ارتباطی داشته باشید

افراد حرفه‌ای در زمینه تولید محتوا می‌دانند که موفقیت آن‌ها نه فقط ناشی از اشتیاق آن‌ها نسبت به این حرفه است، بلکه به آن‌هایی که این کار را به این نویسندگان آموختند، آن‌هایی که الهام بخش بودند و آن‌های که تلاش کردند تا این نویسندگان به گونه‌ای دیگر فکر کنند مربوط می‌شود.

تولید محتوا

این یک راه برای تبدیل شدن به یک خالق محتوای موفق است. آن‌ها قبول دارند که همیشه چیزهای جدیدی برای آموختن وجود دارد و همیشه ذهن خود را برای فکر کردن به روشی دیگر باز نگه می‌دارند. شبکه ارتباطی شما را مجاب به این کار می‌کند. اجازه می‌دهد تا به ایده‌های دیگران گوش کنید و از آن‌ها در کنار افکار و ایده‌های خود استفاده کنید.

برای دستیابی به این عادت، موقعیت‌های بسیار زیادی را که امروزه وجود دارد در آغوش بگیرید. این موقعیت‌ها همان شبکه‌های اجتماعی هستند! گاهی زمان خود را برای توییتر، فیسبوک و لینکداین صرف کنید، افراد بزرگ و رهبران مربوط به صنعت خود را دنبال کنید و ببینید چه می‌گویند.

زمانی که این کار را انجام دادید، به راحتی می‌توانید با دیگران نیز ارتباط برقرار کنید. اگر شما یک فرد برونگرا نیستید، فکر به شبکه ارتباطی شاید به شما حالتی خفیف جلوه دادن، دست بدهد. اما این کار را به خود راحت بگیرید و برای شروع با همکاران خود آغاز کنید. چرا که در حال حاضر با آن‌ها یک سری افکار مشترک دارید، بنابراین آغاز گفتگو در محل کار نباید ترسناک باشد.

راه حل ارایه دهید نه فقط تفسیر و نظر بدهید

زمانی که تازه کار خود را به عنوان یک تولید کننده محتوا شروع کرده‌اید، احتمالا از این که بازار شما به دنبال چه چیزی هستند آگاه هستید. اما برای موفقیت در این زمینه، تخصص همه چیز نیست.

دوست دارید دنبال کنندگان همیشه محتوای شما را به یاد داشته باشند؟ بنابراین فقط آن چیزی که می‌دانید را ارایه ندهید، بلکه اهمیت آن‌ محتوایی که می‌نویسید را توضیح دهید و مشخص کنید که این خوانندگان از این محتوا چه چیزی می‌توانند برای خود کسب کنند. مردمی که محتوای شما را می‌خوانند به حرف زدن شما علاقه‌مند نیستند. آن‌ها آمده‌اند تا نیاز‌های مشخص خود را رفع کنند و حس رضایت به آن‌ها دست بدهد. حال این نیاز‌‌ها می‌خواهد جواب یک سوال باشد یا هر چیز دیگری. این وظیفه شما است که محتوایی خلق کنید که بازدیدکنندگان نه فقط آن را بخوانند، بلکه از آن یاد بگیرند و استفاده کنند.

همه چیز را مسئله کنید

تولید کنندگان حرفه‌ای محتوا ذاتا افرادی کنجکاو هستند. آن‌ها یاد گرفته‌اند تا در مورد اطلاعات داخلی و اطلاعات خارجی که در دست دارند کنجکاو باشند. آن بینش و بصیرت درون این کنجکاویِ ذاتی است که می‌تواند محتوایی عالی خلق کند.

باید کنجکاو باشید تا مشکلاتی را که ارزش حل کردن دارند شناسایی کنید و سپس با راه حل‌هایی جدید وارد میدان شوید. این راه حل‌های پیشنهادی به مشکلات همیشگی و قدیمی حل نشده هستند که می‌توانند تولید کننده محتوا را در رادار قرار دهند.

برای رسیدن به عادت سوال کردن و کنجکاو بودن در مورد همه چیز، دائما نقش مخالفت با همه چیز را بازی کنید! برداشت مخالف از یک قطعه محتوا در ابتدا می‌تواند سخت باشد، اما اگر شروع به این سوال کنید که «چرا» نویسنده به این صورت فکر کرده و «چطور» این اتفاق در این صنعت رخ داده، می‌تواند این بینش را در شما ایجاد کند. با این کار رفته رفته شروع به افکار انتقادی نسبت به محتوایی که دریافت می‌کنید خواهید داشت. افکار منتقدانه شما را تبدیل به تولید کننده محتوای عالی می‌کند.

فشارهای بسیار زیادی روی افرادی که تولید محتوا انجام می‌دهند وجود دارد تا به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود، محتوایی عالی منتشر کنند. فقط بدانید که تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا از عادت‌های شما آغاز می‌شود و آن‌ها هستند که شما را آماده می‌کنند تا یک سری محتوای جدی با ارزش برای بازار مورد نظر خود تولید کنید.