این‌که بگوییم اینترنت فضای شلوغی است، به قدری بدیهی است که انگار بگوییم ستاره‌های زیادی در آسمان یا شن‌های زیادی در ساحل وجود دارد. طبق آمار سایت «Live Internet Stats» بیش از ۱.۹ میلیارد وب‌سایت وجود دارد. همچنین روزانه بیش از ۳.۵ میلیارد جستجو در گوگل انجام می‌شود و تقریبا ۳۵۰.۰۰۰ توییت، در هر دقیقه ارسال می‌شود. از این رو تولید محتوای سایت و شبکه‌های اجتماعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

امروزه در دنیای دیجیتالی، درک علایق خواننده‌ها بسیار چالش‌برانگیز است. طبق مطالعاتی که توسط سرویس تحلیلی «Chartbeat» صورت گرفته است؛ مشخص شده که ۵۵ درصد از بازدید‌کنندگان، تنها ۱۵ ثانیه یا حتی کمتر، در یک صفحه وب می‌مانند. توجه به چند قانون طلایی تولید محتوای سایت به منظور ایجاد محتوایی مفید و مناسب، راه‌کار اصلی موفقیت در این آمار است. یک محتوای خوب و بهینه‌شده، در رده بالای نتایج جستجوی گوگل قرار می‌گیرد و توجه خوانندگان را به خود جلب می‌کند.

مهم نیست که محتوای تولید شده شما کجا قرار می‌گیرد؛ چه روی صفحه، چه روی کاغذ و چه روی دیوار یک هرم، در هر صورت باید نکات مشخصی هنگام تهیه آن رعایت شود. تاکتیک‌های مشخصی در تهیه متون دیجیتالی کاربرد دارند. این مقاله از استارتاپت، شامل ۱۱ قانون طلایی تولید محتوای سایت است که با رعایت آن‌ها می توانید مطمئن شوید که محتوای تولید شده شما، مورد توجه مخاطبان قرار خواهد گرفت.

هنگام تولید محتوای سایت خود، مخاطب را بشناسید

۱. هنگام تولید محتوای سایت خود، مخاطب را بشناسید

اولین قانون طلایی تولید محتوای سایت بسیار ساده است، اما با این تعداد زیادی از نویسندگان، قبل از فکر کردن در مورد مخاطب خود، مشغول نوشتن می‌شوند. بهتر است قبل از شروع، این سوالات را از خود بپرسید:

مخاطب اولیه من کیست؟ مخاطب ثانویه من، که می‌تواند روی مخاطب اولیه تاثیر بگذارد، کیست؟ این افراد چگونه سایت من را به صورت آنلاین پیدا می‌کنند؟

مثلا شما تولید کننده محتوا برای یک شرکت حقوقی هستید. مخاطب اولیه شما، همان مشتری‌های کنونی هستند. با این حال، مخاطب‌ ثانویه، طیف وسیع‌تری را پوشش می‌دهد و شامل وکلای دیگر، نویسندگان متون مربوط به قانون یا هر شخص دیگری که در آینده ممکن است به خدمات شما نیاز داشته باشد. شما باید مطمئن شوید که محتوای تولید شده برای تمام این مخاطب‌ها، قابل دسترسی و جالب است. این گروه از افراد چه سوالاتی درباره یک موضوع خاص می‌توانند داشته باشند؟ در کدام فضای آنلاین فعالیت بیشتری دارند؟ به چه نوع اطلاعاتی نیاز دارند؟

مخاطبان محتوای وب را از مسیرهای مختلفی پیدا می کنند: اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، لینک‌ از وب‌سایت‌های دیگر، اشتراک گذاری در ایمیل و نتایج موتورهای جستجو. این روش آخر مخصوصا هنگام تولید محتوا برای وب، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. متن تولید شده می‌تواند بسیار خوب و آموزنده باشد؛ اما اگر برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی نشود، احتمال کمی وجود دارد که شخصی آن را پیدا کند. دوباره به مخاطب‌های خود فکر کنید: آن‌ها چه کلماتی را در گوگل جستجو می‌کنند؟ حتما این کلمات را در عنوان‌های اصلی و فرعی قرار دهید.

۲. از مدل «هرم وارونه» استفاده کنید

تولید محتوای سایت و هرم وارونه

خوانندگان وب زیاد حوصله ندارند. آن‌ها خیلی زود و در عرض چند ثانیه، تصمیم می‌گیرند که آیا سایت شما اطلاعات مورد نیازشان را دارد یا خیر. پس دومین قانون طلایی تولید محتوای سایت این است که ساختار محتوای خود را مثل یک مخروط یا هرم وارونه ایجاد کنید؛ یعنی مهم‌ترین پیام‌ها را بالای صفحه قرار دهید و به تدریج اطلاعات دقیق‌تر را مطرح کنید.

مثلا فرض کنید که مشغول ایجاد متنی در مورد یک سخنرانی هستید. مرتبط‌ترین جزئیات از جمله، توضیح موضوع، تاریخ و مکان را بالای متن قرار دهید. سپس راجع به جزئیاتی مثل اسامی سخنرانان و موضوعات آن‌ها بنویسید. کم‌اهمیت‌ترین اطلاعات مثل معرفی برگزارکنندگان، تاریخچه سخنرانی یا فهرستی از منابع مرتبط را در انتهای متن بیاورید.

۳. برای تولید محتوای سایت از جمله‌های کوتاه و ساده استفاده کنید

ساده‌نویسی، سومین قانون طلایی تولید محتوای سایت است. جمله‌های طولانی ختص نویسنده قدیمی «چارلز دیکنز» بود. مخاطب امروزی به دنبال جمله‌هایی با ۳۵ کلمه یا کمتر است. پس یک محتوای وب که برای تمامی اقشار جامعه نوشته شود و خواندن آن آسان باشد، به طیف وسیعی از مخاطب‌ می‌رسد.

بهتر است بیشتر از اسم و فعل، استفاده کنید؛ صفت‌ و قید را کمتر به کار ببرید و به جای استفاده از لغات سخت و پیچیده، کلمات ساده‌تری به کار ببرید.

۴. از جملات مجهول استفاده نکنید

از جملات معلوم استفاده کنید و فاعل جمله را مشخص نمایید. مثلا به جای جمله «یک قهوه سفارش داده شد»، از جمله «او یک قهوه سفارش داد» استفاده کنید. یا به جای جمله «محصولات در سایت ما سفارش داده می‌شوند»، از جمله «شما می‌توانید در سایت ما سفارش دهید»؛ استفاده کنید.

طبق چهارمین قانون طلایی تولید محتوای سایت کاری، این سبک به نوشتن جملات واضح و دوستانه کمک می‌کند. همچنین این جمله‌ها مستقیم‌ هستند و زمانی که با مخاطب خود مستقیما صحبت می‌کنید؛ نرخ تعامل او را بیشتر خواهید کرد.

تولید محتوای سایت و عمل کردن

۵. به جای حرف زدن، عمل کنید

بر اساس پنجمین قانون طلایی تولید محتوای سایت نباید متن خود را به کلی‌نگری و جملات سطح بالا، محدود کنید. مثال‌های خاص و واقعی به مخاطب کمک می‌کنند تا پیام‌ها را بهتر درک کنند. این ۲ جمله را در نظر بگیرید:

این بهترین اسباب‌بازی سگ است که می‌شود با پول خرید.

یا

ما اسباب‌بازی سگ «راف راور» (Rough Rover) را از پلاستیک ۱۰۰ درصد طبیعی و بادوام ساخته‌ایم تا در برابر سوراخ شدن یا پارگی بر اثر جویدن‌ با تیزترین دندان هم، مقاوم باشد.کدام یک از این 2 جمله تصویر بهتری از محصول به شما می‌دهد؟ جزئیات دقیق در توضیح دوم تصویر دقیق‌تری را نشان می‌دهد.

اطلاعات محصول که به صورت دقیق و همراه با جزئیات بیان می‌شود، به سئو سایت شما کمک می‌کند و اطلاعات مورد نیاز مشتری‌ها برای خرید را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

۶. از اصطلاحات خاص، استفاده نکنید

فضای وب برای همه است و مخصوص کارشناس‌ها نیست. ششمین قانون طلایی تولید محتوای سایت  به شما می‌گوید که باید اطمینان حاصل کنید که اطلاعات ارائه شده برای افراد با‌سواد اما بدون تخصص قابل درک است. کلمات اختصار را توضیح دهید. از زبان‌های تخصصی استفاده نکنید. واژه‌های پیچیده و تخصصی را توضیح دهید. به مقاله‌های دیگر لینک دهید تا به خواننده‌ها کمک کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد آن موضوع بدست آورند.

به خاطر بسپارید که شما برای مخاطب می‌نویسید. مقاله‌ای که قصد نوشتن آن را دارید، برای همکارهای شما نوشته نمی‌شود. استفاده از زبان ساده به شما کمک می‌کند تا برای مخاطب قابل دسترس باشید. این همان چیزی است که به دنبال آن هستید.

۷. انتخاب کلمات را ترکیب کنید

تولید محتوای سایت و انتخاب کلمات

کلمات مانند کوکی هستند. همه ما یک کوکی خاص را دوست داریم. اما برای این‌که مخاطب به مطالعه مقاله ما ادامه دهد، باید از تنوع استفاده کنیم. «ابر کلمه‌‌ای» (Word clouds) مورد جالی است که می‌تواند به شما در انتخاب کلمات و پیدا کردن کلماتی که بیش‌تر از همه مورد استفاده قرار گرفتند، کمک کند.  فقط کافیست که متن خود را در یک ابزار «ابر کلمه‌ای» وارد کنید تا ببینید که کدام کلمه را چقدر استفاده کرده‌اید. هرچه از یک کلمه بیشتر استفاده کرده باشید، آن کلمه در آن فضا بزرگ‌تر نشان داده می‌شود. اگر از یک کلمه بیش از حد استفاده کرده‌اید، به دنبال هم‌معنی‌های آن کلمه باشید.

اگر کلمات منفی در آن فضا خیلی بزرگ نشان داده می‌شوند، باید آن‌ها را با کلمات مثبت جایگزین کنید. با این روش می‌توانید کلمات کلیدی متن را هم در نظر داشته باشید. این کلمات در حالت عادی باید چندین بار در متن شما استفاده شده باشند، پس پیدا کردن آن‌ها در متن کار سختی نیست.

استثنا: برای این‌که مخاطب شما سر‌در‌گم نشود، کلمات اساسی را در همه جای سایت یکسان استفاده کنید. برای مثال، اگر شما عکاس هستید، فقط از همین کلمه استفاده کنید و هم‌معنی‌های آن را کنار بگذارید.

فهرستی از کلمات اصلی شرکت و گروه خود بسازید و در همه جای سایت از آن‌ها استفاده کنید. مثلا اگر در یک جا از کلمه «خدمات» برای محصول خود استفاده کردید، در باقی سایت از همین کلمه باید استفاده کنید و استفاده از کلمات مترادف مانند «پکیج» یا «برنامه» اشتباه است.

۸. متن را به گونه‌ای بنویسید که با یک نگاه، نکات اصلی آن را متوجه شوید

علاوه بر قرار دادن مهم‌ترین اطلاعات در بالای متن، طبق هشتمین قانون طلایی تولید محتوای سایت باید مطمئن شوید که نکات اصلی متن با یک نگاه مشخص می‌شود. اکثر خوانندگان در سطح وب تمام صفحه را نگاه کلی می‌اندازند تا ببینند که اطلاعات مد نظر آن‌ها در آن صفحه وجود دارد یا ندارد. اگر وجود نداشته باشد، آن‌ها به سادگی از این صفحه رد می‌شوند.

تولید محتوای سایت و پی بردن به نکات اصلی

باور نمی‌کنید؟ دفعه دیگری که در حال مطالعه یک متن در یک وب‌سایت بودید، به این مساله دقت کنید. آیا تمام کلمات را از اول تا آخر می‌خوانید؟ یا فقط بخش‌های مد نظر خود را می‌خوانید؟

به جای متن‌های سنگین از لیست‌های عددی استفاده کنید. به جای یک صفحه طولانی متنی، محتوا را با تب‌های برچسب خورده سازمان‌دهی کنید.

همیشه از «فضای خالی» (White space) استفاده کنید. این فضا همان فضایی است که دور پاراگراف‌ها، عکس‌ها و عنصرهای دیگر صفحه قرار می‌گیرند. اگر چه به نظر می‌رسد که این فضای به هدر رفته است، اما این فضا در حقیقت بهترین دوست طراحان سایت است. فضای خالی کافی دور متن‌ها باعث می‌شود که خواندن آن متن برای مخاطب لذت‌بخش‌تر شود.

علاوه بر این، تقسیم متن به بخش‌های مختلف و استفاده از «زیر هدر» (Sub-header) اهمیت دارد. مثلا یک صفحه در مورد تغییرات آب و هوایی، می‌تواند به شرح زیر سازمان‌دهی شود:

  • تغییرات آب و هوایی چیست؟
  • محرک‌های تغییرات آب و هوایی
  • تاثیرات کنونی تغییرات آب و هوا
  • راه‌حل
  • بیشتر بدانید

این دسته‌بندی نه تنها به مخاطب کمک می‌کند تا جزئیات صفحه را بشناسد، بلکه به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا محتوای شما را پیدا کند. همچنین از تگ H1 برای موضوع اصلی متن، از تگ H2 برای تقسیم کردن متن اصلی و از تگ‌های بعدی برای گفتن نکات جزئی‌تر استفاده کنید.

۹. از چند مدل محتوا استفاده کنید

تولید محتوای سایت و چند مدل محتوا

طبق نهمین قانون طلایی تولید محتوای سایت  باید از چندین مدل محتوا استفاده کنید، زیرا برخی اوقات یک عکس، اینفوگرافیک یا ویدیو به اندازه هزاران کلمه ارزش دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که ۹۰ درصد اطلاعاتی که به مغز انسان وارد می‌شود، اطلاعات تصویری است و مردم اطلاعات تصویری را ۶۰.۰۰۰ بار سریع‌تر از متن پردازش می‌کنند. یک چارت یا گراف، که خواندن آن آسان است، برای توضیح موضوع‌های پیچیده و سخت، بهتر از متن است. اگر کار شما طراحی گرافیکی نیست، روش‌های مختلف و ابزارهای مفیدی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند.

عکس‌ها باعث می‌شوند که متن تقسیم شود و در نتیجه خواندن آن آسان‌تر شود. توصیه ما این است که حداقل یک عکس را در هر صفحه خود قرار دهید.

۱۰. تولید محتوای سایت خود را لایه‌بندی کنید

یکی از ویژگی‌های بسیار خوب وب‌سایت این است که می‌توان به راحتی، مخاطب را از یک صفحه به صفحه دیگر ارجاع داد. از طریق لینک دادن یک صفحه به صفحات و منابع دیگر، مخصوصا صفحات دیگر سایت خود، به مخاطب کمک کنید تا محتوای بیشتری را ببیند. این کار باعث می‌شود که مخاطب با سایت شما تعامل بیشتری داشته باشد و در صفحات مختلف سایت شما حضور داشته باشد.

مثلا اگر جمله «راتاتویی یک غذای کم چرب است که مواد اولیه‌‌ آن بادمجان و گوجه فرنگی است» در سایت خود استفاده کرده‌اید، می‌توانید کلمه «غذای کم چرب» را به پست‌های دیگری که در مورد غذای سالم هستند، لینک دهید.

ایجاد این لینک‌ها در سایت به سئو هم کمک می‌کند اما این لینک‌ها باید حتما مرتبط باشند. اگر متن شما پر از لینک‌های مختلف باشد، مخاطب دیگر نمی‌داند که روی کدام کلمه کلیک کند. گوگل پیشنهاد می‌دهد که تعداد لینک‌ها با توجه خود متن معقول به نظر آید. 

۱۱. متن را به گونه‌ای تمام کنید که مخاطب، به دنبال اطلاعات بیشتر باشد

تولید محتوای سایت و اطلاعات بیشتر

بر اساس یازدهمین قانون طلایی تولید محتوای سایت، سایت‌های خوب متن خود را با یک «دعوت به عمل» (Call to action CTA) خوب تمام می‌کنند. آیا در شرکت شما شخصی وجود دارد که مخاطب برای کسب اطلاعات بیشتر، بتواند با او صحبت کند؟ آیا ویدیویی وجود دارد تا مخاطب آن را ببیند؟ پست وبلاگ  یا یک گزارش چطور؟ این استراتژی کمک می‌کند تا مخاطبان به صفحات دیگر سایت بروند یا حتی محتوای شما را برای دوست و آشنا ارسال کنند.

متن‌های مربوط به قسمت «دعوت به عمل‌ها» را مختصر و مفید بنویسید. از جملات امری مثل «دانلود کنید»، «به اشتراک بگذارید»، «ثبت نام کنید» استفاده کنید و حتما مطمئن شوید که این عبارات‌، به صفحه دیگری لینک داده شده‌اند.

به طور کلی، نوشتن کار آسانی نیست و نوشتن محتوا برای سایت، کمی سخت‌تر است؛ اما به خاطر بسپارید که حتما نباید همان دفعه اول، بهترین متن را بنویسید. یک‌بار که متن را بنویسید، از آن به بعد می‌توانید ماهانه بر آن نظارت داشته باشید و متن را ارتقا دهید. با این نکات می‌توانید محتوایی موثر تولید کنید که حتی برای اشخاص با زمان بسیار محدود هم مناسب باشد.

زمانیکه متن خود را تهیه کردید، حتما از این ۱۱ قانون طلایی تولید محتوای سایت استفاده کنید تا خواندن محتوای متنی سایت خود را برای مخاطب آسان‌تر کنید.