امروزه راه‌اندازی فروشگاه‌های آنلاین در مدت زمانی کوتاه، امکان‌پذیر است. با شخصی‌سازی تنظیمات فروشگاه خود، تصویر محصولات را اضافه کرده و به راحتی کار فروش را آغاز کنید. اما نوشتن توصیف محصول به نحوی که مردم را متقاعد کند تا برای اولین بار از سایت شما خرید کنند، کمی تلاش می‌طلبد. شما چگونه محصول خود را برای یک مشتری جدید، توصیف می‌کنید؟ چه اطلاعاتی برای صفحه فروشگاه اینترنتی لازم است و چطور باید مشتریان را ترغیب کنیم تا روی دکمه «اضافه کردن به سبد خرید» کلیک کنند؟

در این پست از استارتاپت درباره نحوه نوشتن توصیف محصول صحبت می‌کنیم و همچنین چند مثال خوب در این زمینه، عرضه می‌نماییم. برای نوشتن متن خلاقانه درباره محصول، به هنر نگارش، نیاز است؛ اما با رعایت قواعد ساده‎ای هنگام نوشتن اطلاعات محصول، می‌توانید توصیفی آموزنده، واقعی و متقاعدکننده بنویسید. همچنین در پایان این مطلب، نکاتی مربوط به سئوی توصیف را فراهم آوردیم تا متنی بنویسید که برای موتورهای جستجو هم بهینه‌ باشد.

راهنمای نوشتن توصیف محصول در فروشگاه آنلاین

۶ قاعده ساده برای بهتر نوشتن توصیف محصول

  • به سوالاتی فکر کنید که در ذهن مشتریان وجود دارد.
  • همیشه جزئیات را درج کنید: ابعاد، اندازه، مواد به کار رفته و …
  • داستان مربوط به محصول را برای مشتری تعریف کنید تا احساس کند که محصول شما، منحصر به فرد است.
  • متن خود را به گونه‌ای بنویسید که سریع خوانده شود و به سادگی بتوان آن را مرور کرد.
  • رضایت سایر مشتریان و مقبولیت اجتماعی محصول را در صفحه اضافه کنید.
  • توصیف محصول را برای سئو بهینه سازی کنید.

۱. استفاده از توصیف محصول برای پاسخ به سوالات مشتریان

وقتی فردی در فروشگاه آنلاین شما، برای خرید اقدام می‌کند؛ دوست دارید که او به شما اعتماد کند. مشتریان شما نمی‌توانند محصول را ببینند، نمی‌توانند آن را در دست بگیرند و نمی‌توانند امتحانش کنند. در این موقعیت، یک توصیف خوب برای محصول می‌تواند چالش‌ها را از میان بردارد. اگر مطمئن نیستید باید چه چیزی بنویسید روی سوالاتی که مشتریان دارند تمرکز کنید. اندازه محصول چقدر است؟ چطور بفهمیم اندازه است؟ در کجا ساخته شده است؟ چرا قیمتش انقدر زیاد است؟

اگر یک توصیف محصول را خواندید و هنوز هم سوال‌هایی داشتید که پاسخشان را پیدا نکردید، آن توصیف کارش را به خوبی انجام نداده است.

نیل پاتل (Neil Patel)، بازاریاب

با پاسخ به سوالات رایج در توصیف محصول، به مشتری نشان می‌دهید که از دغدغه‌ آن‌ها آگاه هستید. «دیگر محتوای شیشه به آن نمی‌چسبد!» «این شلوار بعد از شستشو، آب نمی‌رود و کوچک نمی‌شود!». بیایید با هم به توصیف ارائه شده برای محصول زیر نگاهی بیندازیم:

توصیف محصول ریمل

اکستنشن بدون اکستنشن

این ریمل برای همه، کاربردی عالی دارد. در کنار حجم دادن به مژه‌ها، فر نرم و ریزی هم به آنها می‌دهد. با استفاده از Glossier مژه‌ها به هم نمی‌چسبند و مایع ریمل روی مژه قابل مشاهده نخواهد بود. به این ترتیب مژه‌ها ظاهری بسیار طبیعی و زیبا خواهند داشت. الیاف ریز به کار رفته در لبه‌ قلم ریمل، باعث می‌شوند تا مژه‌ها شکلی بلند و جذاب پیدا کنند. در عین حال، پلیمر منعطفی که در آن به کار رفته، الیاف را بالا برده و باعث می‌شود مژه‌ها حالت فر مانند خود را به خوبی حفظ کنند. در مقابل آب مقاوت خوبی از خود نشان می‌دهد (اما ضد آب نیست) و می‌توانید در پایان روز با استفاده از آب گرم، آن را به سادگی بشویید.

در این توصیف می‌خوانیم که این ریمل ظاهر طبیعی و زیبایی به مژه‌ها می‌دهد و در ادامه هم گفته شده که مژه‌ها را به هم نمی‌چسباند. هنگام نوشتن این عبارت، پیش‌بینی شده که مشتری از خود خواهد پرسید: «آیا این ریمل، مژه‌ها را به هم نمی‌چسباند؟» و به روشنی به این سوال پاسخ داده شده که نه اینطور نیست. در این لحظه مشتری به خود می‌گوید «عالی است، آن‌ها می‌دانند که من چه چیزی می‌خواهم».

۲. ارائه جزئیات زیاد درباره محصول

توصیف محصول و جزئیات آن

هنگامی که مشغول نوشتن برای وب هستید، اکثرا این توصیه را می‌شنوید که «زیاد از متن استفاده نکنید» یا «مردممطالب وب‌سایت را زیاد نمی‌خوانند». همه این‌ها درست است اما با این وجود، شما باید تمام جزئیات و مشخصات ضروری برای محصول را بنویسید. به این ترتیب خریداران متوجه می‌شوند که در حال خرید چه محصولی با چه مشخصاتی هستند و از ارجاع محصول و پس دادن هزینه برای افرادی که دچار سوء تفاهم شده‌اند هم، جلوگیری می‌شود. اندازه، وزن، رنگ، مواد، محل ساخت و … همگی جزو توصیفات ضروری هستند.

در مثال ریمل Glossier ببینید چطور با دقت اندازه محصول و مشخصات کاربردی آن ذکر شده است. این هم ذکر شده که «در برابر آب مقاوم است (اما ضد آب نیست)». این توصیف به روشنی انتظاری که باید از محصول داشت را نشان می‌دهد؛ بنابراین مشتری می‌داند که در حال خرید چه محصولی است. توجه داشته باشید، اگر بخواهید با نوشتن اطلاعات اشتباه مشتری را گول بزنید؛ هیچ سودی نصیبتان نخواهد شد.

تهیه فهرستی از مشخصات محصول، نشان می‌دهدکه شما این کالا را به خوبی می‌شناسید و به جزئیات آن توجه دارید. همین امر، باعث افزایش اعتماد مشتریان به فروشگاه شما می‌شود.

۳. ارائه داستان محصول برای متمایز ساختن آن از سایرین

ممکن است که محصول شما یا مشابه آن، در یک فروشگاه آنلاین بزرگ دیگر، با قیمت پایین‌تر موجود باشد. اما خوشبختانه کسب و کارهای کوچک، همه جا هستند و مشتریان به دلیل قیمت و دسترسی راحت، انگیزه خرید از آن‌ها را دارند.

حال به بررسی توصیف یک محصول غذایی که در فروشگاه Murray’s Cheese نیویورک ثبت شده است، می‌پردازیم.

توصیف محصول غذایی پنیر

آیا می‌توانید در بازار محلی خود پنیری پیدا کنید که هم مزه خوبی داشته باشد و هم قیمت کمتری نسبت به این محصول داشته باشد؟ مطمئنا می‌توانید. اما این شرکت می‌خواهد شما را وسوسه کند تا این پنیر را بخرید. برای این کار کمیاب بودن آن را به مشتری نشان می‌دهد «این پنیر فقط در یک دهکده کوچک از سوئد یافت می‌شود!». نویسنده نحوه ساخت پنیر را توضیح داده و طعم آن را طوری توصیف کرده که اشتهای خواننده باز شود و به عبارتی دهان او آب بیفتد. می‌دانید سبزی‌های آلپ چه مزه‌ای دارد؟ من هم نمیدانم اما به نظر می‌رسد که باید خوشمزه باشند.

آیا واقعا مهم است که نام این پنیر از روی نام همسر سازنده آن گرفته شده است؟ البته که نه. اما این داستان باعث می‌شود احساس کنید در حال خرید یک محصول خاص هستید، چیزی که در هر فروشگاهی نمی‌توان آن را پیدا کرد.

۴. امکان خواندن سریع توصیف محصول با ترفندهایی در نگارش

هنگام نوشتن محتوا برای وب، همیشه باید فرمت متن را با توجه به نحوه خواندن کاربران، شکل بدهید. استفاده از عناوین، لیست‌های نقطه‌ای، پاراگراف‌های کوتاه و تصاویر زیاد، از جمله مشخصه‌هایی هستند که خواندن را برای مشتری در یک فروشگاه آنلاین ساده‌تر می‌کنند. شاید این توصیه را شنیده باشید که از واژه‌های قدرتی یا صفات عالی استفاده کنید. اما بهترین کار این است که از زبان طبیعی و مورد استفاده مردم برای نوشتن، بهره بگیرید.

توصیف این محصول چرمی از فروشگاه آنلاین Lehman’s نشان می‌دهد که لازم نیست نوشته شما زیاد پیچیده باشد.

توصیف محصول چرمی

فقط یک پاراگراف کوتاه و یک لیست نقطه‌ای در توصیف این محصول به چشم می‌خورد و در آن، تمام مشخصه‌های لازم را به اطلاع مشتریان می‌رساند. دلیل خاص بودن محصول را ذکر کرده و تاکید شده که این محصول، در اوهایو ساخته شده است؛ بنابراین مشتری اشتیاق بیشتری برای خرید آن پیدا خواهد کرد. چند مورد از رضایت مشتریان هم در این صفحه گنجانده شده است. پس از خواندن این توصیفات، ناگهان خریدن یک مگس‌کش ۷ دلاری، چیز خوبی به نظر می‌رسد؛ حتی اگر بتوانید یک مگس‌کش پلاستیکی ارزان‌تر را از آمازون (Amazon) بخرید.

چطور باید بین داستان‌گویی و مرور آسان مطالب، توازن ایجاد کرد؟ بهترین کار این است که یک پاراگراف توصیفی کوتاه بنویسید و در ادامه آن، یک متن فهرست‌وار نقطه‌ای اضافه کنید. به این ترتیب توصیف شما هم برای افرادی که می‌خواهند متن را سریع مرور کنند، جالب خواهد بود و هم برای افرادی که می‌خواهند توضیحات محصول را به دقت بخوانند.

۵. اضافه کردن رضایت مشتریان و مقبولیت اجتماعی محصول

رضایت مشتریان از توصیف محصول

موضوعی که همیشه در تمام توصیفات محصول، مشترک بوده، استفاده از مقبولیت اجتماعی و رضایت مشتریان است. این کار می‌تواند در قالب نظرات مشتریان، پیام‌های رضایت‌آمیز یا لینک‌هایی به مقالات روزنامه‌ها و پست‌های وبلاگ باشد.

چرا مشتریان به نظر غریبه‌ها اهمیت می‌دهند؟ چون مقبولیت اجتماعی و عامه‌پسند بودن، یک انگیزه دهنده قدرتمند است. قبل از اینکه محصولی را خریداری کنید، تمایل دارید تا بدانید آن‌ها که قبلا این راه را رفته‌اند؛ تجربه خوبی از آن داشته‌اند یا خیر؟ طبق نظرسنجی اخیر BrightLocal، مشتریان قبل از اعتماد کردن به یک کسب و کار کوچک و اقدام به خرید از آن، به طور متوسط ۱۰ مورد از نظرات سایر مشتریان درباره آن محصول را می‌خوانند.

۶. بهینه سازی توصیف محصول برای سئو

تنها خوانندگان متن شما، مشتریان نیستند. موتورهای جستجو هم متون موجود در فروشگاه آنلاین شما را می‌خوانند. به همین دلیل استفاده از متن مناسب، یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود سئوی سایت فروشگاه و نمایش محصولات در صدر نتایج جستجوی گوگل به شمار می‌رود.

  • برای اهداف سئو، نام محصول را به وضوح بنویسید و نام‌های کلیدی مرتبط با آن را در متن استفاده کنید. فقط بگویید کالای شما چیست و آن را با واژه‌های گیج کننده توصیف نکنید. (در مثال Glossier بهتر است به جای عنوان «اکستنشن بدون اکستنشن» از «ریمل حجم دهنده» استفاده شود تا موتورهای جستجو نام محصول را تشخیص بدهند).
  • سپس، اطمینان پیدا کنید که چند کلیدواژه به طور طبیعی و معنادار در متن شما  وجود دارند. نباید استفاده از کلیدواژه‌ها مصنوعی به نظر برسد. در حالت ایده‌آل در حین توصیف کالا باید از کلیدواژه‌ها به شکلی معنادار در متن توصیف محصول استفاده شود. مثلا در توصیف محصول پنیر باید کلمه «پنیر» در متن وجود داشته باشد.
  • توصیف ارائه شده توسط تولید کننده محصول را از سایت دیگر کپی نکنید. با مبادرت به این کار، یعنی داشتن توصیف یکسان با یک وب‌سایت بزرگ‌تر، باعث می‌شوید تا رتبه پایین‌تری نصیب شما شود.

حتما به خاطر داشته باشید که برای تصاویر واضح فروشگاه خود، مشخصه متن جایگزین (alt text) را پر کنید. همچنین طراحی فروشگاه به نحوی نباشد که کاربر را گیج کند. این ۲ مورد به همراه نکات ارائه شده درباره سئو، کمک می‌کنند تا به مرور زمان، فروشگاه آنلاین شما جایگاه مناسبی در صفحه نتایج موتورهای جستجو پیدا کند.