کسب و کارها با توجه به اندازه و خدماتی که ارائه می‌دهند، به روش های مختلفی گسترش پیدا کرده و توسعه می‌یابند. ما در این مقاله از استارتاپت، سعی داریم تا راهکارهای مختلف توسعه کسب و کار را به شما معرفی کنیم و توضیح دهیم که در چه مواقعی، این روش‌ها به بودجه نیاز دارند. همچنین مشخص می‌کنیم که با تامین چه هزینه‌هایی، امکان رشد در شرکت شما ایجاد می‌شود.

توسعه کسب و کار یعنی چه؟

توسعه کسب و کار

رشد انواع کسب و کار از درون، دشوار است؛ چون این امر، مستلزم گذر از مراحل زیادی خواهد بود. یکی از روش‌های توسعه بخشیدن به کسب و کار، این است که روی خدمات و تیم‌های حاضر در شرکت خود سرمایه‌گذاری کنید. ارائه خدمات جدید، خرید تجهیزات تازه و اقدامات دیگری چون تیم سازی، از جمله موارد مفیدی هستند که می‌توانند بودجه لازم برای توسعه شرکت را فراهم کنند.

۱. توسعه خارجی

کسب و کار شما با جذب مهارت‌ها و متخصصین سایر کسب و کارها، توسعه پیدا خواهد کرد. برای رشد تجارت خود، می‌توانید خدمات سایر کسب و کارها را خریداری کنید و از امکانات و کارکنان آن‌ها، برای تقویت جنبه‌های مختلف شرکت خود استفاده نمایید.

توسعه کسب و کار خارجی

لخرید سایر کسب و کارها می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد، خصوصا زمانی که مقدمات خرید و انتقال مالکیت، به صورت قانونی صورت می‌پذیرد. در این حالت باید، مشکلات احتمالی مدیریتی در شرایط جدید را در نظر بگیرید و برای کسب و کار توسعه یافته خود، روش‌های کاری جدیدی وضع کنید. این کار ممکن است نیازمند آموزش مجدد کارکنان یا استخدام کارمندان جدید باشد.

۲. توسعه محصول

توسعه محصول یا خدماتی که کسب و کار شما ارائه می‌دهد، جریان‌های درآمدی جدیدی در تجارت شما ایجاد می‌کند. با توسعه یک محصول، کسب و کار شما می‌تواند تعداد آیتم‌ها یا خدمات قابل فروش خود به مشتریان را افزایش دهد. محصولات فصلی و اکسسوری‌های فروشگاه‌ها، از این قبیل هستند. بد نیست شما هم در صنعت خود، تحقیق کنید که چه مواردی را می‌توان به مشتریان ارائه داد.

بهتر است محصولاتی انتخاب کنید که با کسب و کار و تامین کنندگان شرکت، همخوانی داشته باشد. علاوه بر آن، باید بتوانید از پس هزینه‌های بازاریابی برای محصولات جدید خود هم برآیید.

۳. توسعه بازار

توسعه کسب و کار و توسعه بازار

به فرآیند وارد کردن کسب و کار خود در حوزه‌های جدید، توسعه بازار گفته می‎شود؛ البته به شرطی که خدمات موجود حفظ شوند. خدمات جدید می‌توانند با امکانات موجود، ارتباط داشته باشند. مثلا یک تولید کننده پوشاک می‌تواند وارد حوزه خرده فروشی شود.

ایده اصلی در این روش از توسعه، این است که ۲ کسب و کار که با هم ارتباط دارند؛ برای تقویت و رشد یکدیگر، به هم کمک کنند. مثلا در مورد شرکت تولید پوشاک، می‌توان فروشگاه‌های بیشتری افتتاح کرد تا هم بازار فروش وسیع‌تر شود و هم تقاضای زیادتری برای تولید پوشاک ایجاد شود.

بودجه

روش‌های مختلف توسعه همگی به هزینه و بودجه نیاز دارند و گاه می‌توانند بسیار گران باشند. شاید مجبور شوید تا در بخش‌های مختلف هزینه کنید، مثلا:

  • کارهای قانونی خرید سایر کسب و کارها یا محلی دیگر
  • ساخت و ساز
  • بازاریابی
  • ابزار یا تجهیزات
  • آموزش کارکنان

تامین اعتبار و سرمایه برای توسعه کسب و کار تاثیر جدی در امور مالی شرکت خواهد داشت. با این حال، در برخی از مواقع، تزریق پول به شرکت، می‌تواند هزینه‌های مورد نیاز شما برای توسعه شرکت را تامین کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جذب سرمایه بد نیست به مقاله ما با عنوان راهنمای تامین سرمایه برای کسب و کار جدید هم مراجعه کنید.