بسیاری از شرکت‌ها تصور می‌کنند که توسعه منابع انسانی تنها به برگزاری دوره‌های آموزشی در سازمان محدود می‌شود، این در حالی است که اقدامات مربوط به توسعه کارکنان بی‌انتها است. اگر از مدیران ارشد یا کارکنان منابع انسانی سازمان‌ها هستید و می‌خواهید دقیقا بدانید توسعه منابع انسانی چیست؟ در این مقاله با استارتاپت همراه باشید تا پاسخ سوال خود را بیابید.

تعریف توسعه منابع انسانی

در پاسخ به این سوال که توسعه منابع انسانی چیست؟ باید گفت که توسعه منابع انسانی یا HRD (Human Resource Development) چارچوبی برای کمک به کارکنان در جهت توسعه مهارت‌ها، دانش و توانایی‌های شخصی و سازمانی آن‌ها است.
HRD یکی از مهم‌ترین فرصت‌هایی است که کارکنان به دنبال آن، به معنای واقعی شما را به عنوان کارفرما در نظر می‌گیرند. توان‌بخشی و تشویق کارکنان برای ادامه دادن به توسعه مهارت‌های‌شان، به شما کمک می‌کند تا کارکنان را حفظ کنید و به آن‌ها انگیزه دهید.

توسعه منابع انسانی چیست؟

توسعه منابع انسانی شامل فرصت‌هایی از قبیل آموزش کارکنان، توسعه حرفه‌ای کارکنان، مدیریت عملکرد و پیشرفت، مربیگری، مشاوره، برنامه ریزی جانشینی، شناسایی کارکنان کلیدی، پرداخت کمک هزینه آموزشی و توسعه سازمان است.

تمام تمرکز توسعه منابع انسانی بر پرورش نیروی کار برتر است تا سازمان و کارکنان بتوانند به اهداف کاری خود در زمینه خدمت به مشتریان دست یابند.

سازمان‌ها برای توسعه کارکنان یا منابع انسانی در داخل و خارج از محل کار فرصت‌های زیادی دارند.

نکته مهم: توسعه منابع انسانی می‌تواند به صورت رسمی مانند دوره آموزشی، یک دوره دانشگاهی یا به صورت غیر رسمی تلاشی برای تغییر برنامه‌ریزی شده و سازمانی باشد.

این موارد گزینه‌هایی هستند که شما می‌توانید برای توسعه کارکنان خود در نظر بگیرید. آموزش‌های رسمی در محل کار می‌توانند نتایج ارزشمندی را فراهم آورند یا توسعه منابع انسانی به صورت غیر رسمی می‌تواند شامل آموزش کارکنان توسط مدرس یا کلاس‌های آموزشی و توسعه داخلی با کمک کارکنان آموزش دیده یا یک مشاور باشد. در توسعه منابع انسانی به صورت غیر رسمی، توصیه می‌شود که از گزینه آموزش پرسنل توسط کارکنان با تجربه‌تر بهره ببرید.

توسعه منابع انسانی چیست

این روش بسیار مفید است؛ زیرا پرسنل یک سازمان از همکار خود بیشتر از مدیران اجرایی و مدیران ارشد سازمان، حرف شنوی دارند.

سازمان‌های موفق به توسعه منابع انسانی اعتقاد دارند و برای پیشبرد آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. یکی از گزینه‌هایی که بیش از سایر موارد برای توسعه کارکنان توصیه می‌شود، آموزش‌های درون سازمانی با کمک کارکنان داخلی یا تسهیل کننده یا مشاور خارجی است. توسعه داخلی کارکنان (درون سازمانی) مزایای بسیاری دارد.

نکاتی درباره آموزش داخلی

آموزش مدیریت، نقاط قوت و توانایی مشارکت و همکاری کارکنان را در سازمان توسعه می‌دهد. آموزش‌های مدیریتی متنوعی برای سازمان‌ها در دسترس می‌باشد و قدرت انتخاب در این موضوع بی‌نهایت است.

آموزش مدیریت می‌تواند شامل دوره‌های توسعه مدیریت داخلی یا به صورت دوره‌های ویژه و سفارشی برای شرکت شما باشد.

توسعه مدیریت داخلی می‌تواند از طریق باشگاه‌های کتاب در محل کار، واگذاری وظایف چالشی بر عهده کارکنان و مربیگری از طریق مدیر به زیردست ارائه شود. از طریق فرآیند برنامه‌ریزی توسعه عملکرد، بسیاری از گزینه‌ها مانند آموزش از طریق شرکت در دوره، تکالیف کار داخلی، کار گردشی و خودآموزی، برای آموزش مدیریت شناسایی می‌شوند. آموزش مدیریت رویکردی برای باز کردن ذهن و تفکر خلاقانه است.

هنگامی که شما به ارائه آموزش داخلی می پردازید، بهترین شیوه توصیه شده برای ارائه جلسات مروری توسعه، این است که یک تسهیل‌کننده یا میزبان در دو ساعت در هفته برای آموزش با کارکنان ملاقات کند.اگر می‌خواهید سرعت آموزش کم ولی پایدار باشد، این جلسات می‌توانند تا چندین سال ادامه یابند.

نکته مهم: کلید موفقیت در جلسات آموزشی این است که بحث و بررسی، به اشتراک‌گذاری موضوعات آموزشی، اطلاعات جدید و تجارب،‌ آموزش و تیم‌سازی هم زمان با هم انجام شود.

استفاده از یک تسهیل‌کننده مناسب که با زبان و فرهنگ سازمان آشنایی دارد، کمک می‌کند تا این جلسات رویکرد موثری برای یادگیری و توسعه کارکنان فراهم آورد.

علاوه بر این، یادگیری با احساس نیاز به تمرین آغاز می‌شود و شرکت‌کنندگان با اطلاعات زیاد منکوب نمی‌شوند. آن‌ّها این شانس را دارند که درباره مبحث آموزشی جلسه بعد نظر بدهند و به یک موضوع مورد قبول همگانی برای آموزش در جلسه آتی برسند.

دائما هر هفته با توجه انتظارات برنامه‌ریزی شده، از عملکرد شرکت‌کنندگان بازخورد گرفته می‌شود تا مدیران و دپارتمان‌ها از ارزشمند بودن روند آموزش اطمینان حاصل کنند و در نهایت تیم قوی و موثری را داشته باشند.

تجربه نشان داده است که برگزاری دو جلسه در ماه در آموزش بیرون سازمانی می‌تواند موثر واقع شود. علاوه بر این تحقیقات حاکی از این است که تعلیم همزمان مباحث آموزشی و تیم‌سازی تداخل چندانی ندارد و کافی است مباحث مربوط به هر کدام به صورت تفکیک شده طی جلسات محدود آموزش داده شود.

بنابراین، اگر شما به دنبال راهی برای توسعه کارکنان داخلی خود از طریق یک مشاور خارجی یا حتی یک مدیر داخلی یا کارکنان منابع انسانی هستید، این روش یک راه موثر برای ارائه همزمان آموزش و ساخت تیم است.

گزینه‌های شما برای توسعه مدیریت و آموزش کارکنان تنها توسط تخیل شما و کارکنان‌تان محدود می‌شود. چرا گزینه‌های مختلف را امتحان نمی‌کنید تا بدانید در سازمان شما بهترین شیوه برای توسعه منابع انسانی چیست؟