امروز قصد داریم با درس گرفتن از آشپزخانه‌ مادر، آموخته‌های خود را در تقویم نویسندگی، اعمال کنیم. در این مقاله از استارتاپت، ۱۰ نکته مربوط به غذاهای خانگی را بررسی می‌کنیم که به شما در تنظیم مجدد محتوا برای کانال‌های مختلف، کمک می‌کند. این نکات به شما کمک می‌کند تا محتوای بیشتری تولید کنید و در نتیجه بازدیدکنندگان و مشتریان بیشتری را به کسب و کار خود جذب کنید.

برای یک لحظه تمام موضوعات را کنار بگذارید و فقط به وعده‌های غذایی فکر کنید. اغلب اوقاتی که به غذا خوردن مشغول بودید، اصلا گرسنه نبوده اید. آیا این‌طور نیست؟ اگرچه مادر شما برای وعده‌های غذایی تک تک اعضای خانواده غذا نمی‌پزد، با این‌‌ حال تمام خانواده هر روز تقریبا، خوب غذا خورده‌اند. او هوشمندانه غذا می‌پزد و چندین وعده را مطابق میل اعضای خانواده، برنامه‌ریزی می‌کند. امروز قصد داریم با درس گرفتن از آشپزخانه‌ مادر، آموخته‌های خود را در تقویم نویسندگی، اعمال کنیم. حال تصمیم داریم که دنیای نویسندگی را به کمک دنیای آشپزی مادران بشناسیم.

تنظیم مجدد محتوا برای کانال‌های مختلف

۱. شما نمی‌توانید هر شب ۵ شام مختلف بپزید

حتی اگر هیچ خواهر و برادری نداشته باشید، باز هم مادر شما نمی‌تواند برای هر وعده‌ غذایی تک تک اعضای خانواده، غذای جداگانه‌ای درست کند. ایده‌ اسپاگتی برای پدر، همبرگر برای شما و تاکو برای مادر، جالب به نظر می‌رسد؛ اما زمان و هزینه زیادی برای پخت این غذاها و تمیزکاری بعد آن‌ لازم است. همانطور که مادر شما یک غذا را باب میل همه‌ اعضای خانواده درست می‌کند، شما هم باید قادر به تنظیم مجدد محتوا برای کانال‌های مختلف باشید.

حداقل ۸ تا ۱۰ کانال مختلف برای یک محتوا وجود دارد:

تنظیم مجدد محتوا توسط بلاگرها
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • پست‌های وبلاگ
 • خبرنامه‌ ایمیلی
 • فیسبوک و توییتر
 • یوتیوب
 • لینکدین
 • پینترست، اسلایدشیر، پادکست
 • رویداد‌های آنلاین مانند وبینارها

چگونه بلاگر‌ها از پس همه‌ این کانال‌ها بر می‌آیند؟ در اصل آن‌ها یک محتوا را برای کانال‌های مختلف، تنظیم می‌کنند. یک راه آسان برای بیشتر شرکت‌ها، تولید محتوای کمپین است که در تمام کانال‌ها توزیع می‌شود. اگر قادر به تولید محتوای مختلف برای کانال‌های متفاوت نیستید؛ یک محتوا را برای کانال‌های مختلف تنظیم کنید. تنظیم مجدد محتوا امری طبیعی است.

نکته‌ای که در این‌جا وجود دارد این است که اگر شما محتوای بلاگ را در فیسبوک یا توییتر به اشتراک بگذارید، در واقع آن محتوا را برای این شبکه‌ها تنظیم نکرده‌اید و صرفا همان محتوا را به اشتراک گذاشته‌اید. اشتراک گذاری یک پست به همان صورت اصلی با تنظیم دوباره‌ پست و سپس انتشار آن در کانال‌های مختلف، ۲ مقوله‌ جداگانه هستند.

از کاغذ تست لیتموسی (تورنسل) استفاده کنید

آیا احتمال اشتراک‌گذاری پست یا توییت شما توسط دنبال کننده‌ها وجود دارد؟ آیا این پست یا توییت بدون لینک به سایت شما ، ارزشی دارد؟

هنگامی که غذا را تقسیم می‌کنید، حواستان باشد که همه‌ قسمت‌ها خوشمزه باشد. به همان ترتیب، محتوایی که برای کانال‌های مختلف تنظیم شده است، حتما باید حاوی اطلاعات مهم و استایل خلاقانه‌ مخصوص همان کانال باشد. اگر با این روش پیش روید، هر کانال دارای اطلاعات جذاب و در عین حال مخصوص به خود خواهد بود.

بررسی امکان تنظیم مجدد محتوا، به زمانی مربوط می‌شود که در حال تولید اولیه‌ آن محتوا هستید. همان‌طور که هنگام آشپزی، باید غذایی را انتخاب کنید که امکان تقسیم آن به قسمت‌های مساوی برای تمام اعضای خانواده وجود داشته باشد. به عبارت دیگر، زمانی که فهرستی از نکات محتوایی تهیه می‌کنید؛ برای تنظیم مجدد هر نکته برای کانال‌های مختلف، برنامه‌ریزی کنید. به این ترتیب از همان ابتدا می‌دانید که از یک محتوا، نهایت بهره را می‌برید.

۲. هرگز باقی‌مانده‌ها را دور نریزید

تنظیم مجدد محتوا با وبینارها

زمانی که مادر آشپزی می‌کند، می‌داند که باید حجم غذا از مقدار مورد نیاز برای اعضای خانواده، کمی بیشتر باشد. به همین ترتیب، تولید محتوای بیشتر هنگام تنظیم محتوا، در حالی‌که از باقی‌مانده‌ها استفاده می‌کنید؛ می‌تواند تعداد وعده‌های شما را افزایش دهد.

از وبینار‌ها و رویداد‌های آنلاین، وعده‌های غذایی بسازید

 • رویداد را ضبط و سپس ویدیو را در یوتیوب، پست کنید.
 • جمله‌های نکته‌دار را توییت کنید.
 • وبینار را در فیسبوک پست کنید و یک بحث راه بیاندازید.
 • وبینار را در بلاگ خود پست کنید.
 • متن وبینار را بنویسید و هر قسمت مهم را به صورت پست‌های جداگانه آپلود کنید. سپس هر پست را به پست اصلی لینک دهید.
 • اسلاید‌های وبینار را در اسلایدشیر، به اشتراک بگذارید.

با کتاب‌های الکترونیکی و پست‌های بلاگ، بیشترین وعده‌های غذایی را بسازید

 • هر سوالی که در مقاله‌ شما پاسخ داده می‌شود، می‌تواند به یک ویدیوی پرسش و پاسخ در یوتیوب تبدیل شود.
 • نکته‌های کلیدی را توییت کنید یا به صورت اینفوگرافیک درآورید.
 • عکس‌ها را با جمله‌های جذاب در فسیبوک قرار دهید.
 • در گوگل پلاس در مورد واکنش‌ها بنویسید.
 • مجموعه‌ای از خبرنامه‌ها‌ی ایمیلی حاوی نکات کلیدی بسازید.
 • برجسته‌ترین نکات را به حالت گرافیکی تبدیل کنید و در پینترست به اشتراک بگذارید.

در نظر داشته باشید که تنظیم دوباره یک متن برای کانال‌های مختلف، موجب تعامل بیشتر و جذب مخاطب می‌شود. این تعامل باعث رشد مخاطب و تبدیل شما به یک رهبر بافکر می‌شود.

۳. یک چیز جدید اضافه کنید

تنظیم مجدد محتوا و اضافه کردن مطلب جدید

مادر شما برای اینکه بتواند از غذایی مثل اسپاگتی ۲ بار استفاده کند، یک پیش‌غذای جدید مانند سالاد، کنار آن قرار می‌دهد تا جلوه‌ جدیدی پیدا کند. اضافه کردن سالاد به بشقاب اسپاگتی، موجب می‌شود تا احساس تکراری بودن غذا کمتر به شما منتقل شود. در تنظیم مجدد محتوا برای کانال‌های مختلف هم، باید همین‌کار را انجام دهید.

 • هنگامی که محتوا را تقسیم می‌کنید، یک عکس مرتبط به هر بخش اضافه کنید.
 • زمانی که یک سوال کلیدی یا یک نکته را در ویدیو‌های یوتیوب مطرح می‌کنید، از بک‌گراند خوب استفاده کنید.
 • اگر نقل قولی را توییت می‌کنید، بهتر است یک عکس از نویسنده، در توییت قرار دهید.
 • کلمه‌های کلیدی و هشتگ‌ها را در پست‌های خود قرار دهید.
 • هر قسمت از محتوای جدید باید به باقی محتواها لینک داده شود.

۴. غذا بلافاصله فاسد نمی‌شود

همانظور که مادر شما از گوشت‌های قلقلی ۲ روز پیش در غذای جدید استفاده می‌کند، شما هم می‌توانید کاری مشابه با این را هنگام تنظیم مجدد محتوا انجام دهید. هم غذایی که چند روز در یخچال مانده و هم محتواهای قبلی را می‌شود چندین بار استفاده کرد.

برنامه‌ریزی توییت‌ها برای صبح، عصر، شب و روز‌های آخر هفته، یک استراتژی بسیار خوب است. محتوای دوباره تنظیم شده را پس از ۳۰، ۶۰ و ۹۰ روز دوباره به اشتراک بگذارید. تاجایی که محتوا مرتبط باشد، کسی اهمیت نمی‌دهد که آن محتوا قبلا نوشته شده است. اگر شرکت شما فقط یک بار هر محتوا را منتشر کند، احتمال این‌که آن محتوا توسط همه دیده شود، کاهش می‌یابد.

۵. حتی هنگام پخت، به اهداف دیگر فکر کنید

تنظیم مجدد محتوا و اهداف دیگر

مادر می‌خواهد مطمئن شود که شام مزه‌ خوبی دارد، به همین دلیل هنگام پخت، کمی از آن می‌چشد. این عمل به او اجازه می‌دهد تا در صورت وجود هرگونه ایرادی، آن را تغییر دهد. شما می‌توانید قبل از اتمام نوشتن محتوا، از خوب بودن قطعه‌های مختلف متن برای اهداف متفاوت مطمئن شوید.

از گزینه‌ اشتراک‌گذاری متن بلاگ‌ها در توییتر، استفاده کنید تا بازدیدکنندگان را به توییت پست‌ها در اکانت خودشان تشویق کنید.

۶. طول عمر فروشگاهی محصول را تمدید کنید

مادر شما ممکن است گوجه‌های اضافی را در قوطی قرار دهد، تا بعدا بتواند از آن‌ها استفاده کند. شما می‌توانید طول عمر محتوای خود را تمدید کنید و بعد از یک هفته، یک ماه یا یک سال، دوباره از آن استفاده کنید. هیچ قانونی وجود ندارد که به شما بگوید؛ تنها یک‌بار از هر متن، استفاده کنید .

چند نکته برای تمدید طول عمر فروشگاهی محتوا

 • کلمه‌های کلیدی را در متن قرار دهید تا محتوای شما در موتور‌های جستجو، رتبه‌ خوبی بگیرد.
 • محبوب‌ترین پست‌های وبلاگ را به صورت هفتگی، ماهانه، فصلی یا سالانه، به مشتری‌ها ارسال کنید.
 • محتوا را از زاویه دید‌های مختلف بنویسید. به جای «۵ ایده‌ برتر برای یک موضوع»، «۵ ایده‌ خیلی بد» را بنویسید و آن را به محتوای قبلی لینک دهید.
 • محتواها را به صورت مجموعه بنویسید. اگر ترند‌های سال ۲۰۱۳ را نوشته‌اید، هر سال ترند‌های سال‌ جدید را هم اضافه کنید.
 • روی تنظیم مجدد محتوای موفق خود متمرکز شوید.

محتوا به آسانی، فاسد نمی‌شود. اگر محتوای خود را در قالب پی دی اف (PDF)، پس از ۴۵ تا ۹۰ روز دوباره منتشر کنید؛ هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

۷. باقی‌مانده‌ غذاهای قبلی را منتشر کنید

تنظیم مجدد محتوا و مطالب قبلی

گاهی برای این‌که غذای جدید درست کنید، می‌توانید غذاهای قبلی را با هم ترکیب کنید. این موضوع در مورد محتوا هم صدق می‌کند. ست گودین (Seth Godin)، تمام پست‌های وبلاگ خود طی سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ را جمع آوری کرده و در قالب یک کتاب ۶۰۸ صفحه‌ای به نام «با آن اردک چه کار می‌خواهی انجام دهی؟» منتشر کرده است.

آیا هنوز هم نگران بازنشر محتوای قدیمی خود هستید؟ اما گودین، به جای بازنشر محتوای بلاگ خود، در قالب یک کتاب از مردم هزینه دریافت می‌کند!

۸. اجازه دهید تا مشتریان مزه‌ مورد علاقه‌ خود را پیدا کنند

همانطور که می‌توان به پاستا، چاشنی‌های متفاوت اضافه کرد؛ امکان انتشار محتوا در قالب‌های مختلف وجود دارد. تقسیم‌بندی پاستا در ظرف‌های مختلف و افزودن چاشنی‌های متفاوت به هر بخش، کار سختی نیست. انواعو خیلی از سس‌های دیگر برای وجود دارد. درست کردن این سس‌های مختلف پاستا مثل سس گوشت و آلفردو، زمان زیادی نمی‌برد؛ اما باعث می‌شود که غذای شما باب میل سلیقه‌های مختلف شود.

تعدادی از مشتریان تمایل دارند که مطلب را با دقت مطالعه کنند، برخی دوست دارند در قالب پادکست، به آن گوش دهند و عده‌ای دیگر می‌خواهند محتوا را به صورت تصویری ببینند.

 • برای کسانی که علاقمند به محتوای تصویری هستند، اینفوگرافیک بسازید.
 • برای علاقمندان به ویدیو و یوتیوب، ویدیو‌های جذاب بسازید.
 • برای علاقمندان به خواندن مطالب، متن وبینار را بنویسید و در قالب چندین پست در بلاگ خود قرار دهید.

اما چرا باید محتوا را با مزه‌های مختلف منتشر کنید؟ علاوه بر این‌که محتوا برای همه‌ سلیقه‌ها تنظیم می‌شود:

 • پینترست با نرخ رشد بالا، مقصد علاقمندان به اینفوگرافیک است.
 • یوتیوب دومین موتور جستجوی بزرگ جهان است. آیا در این موتور جستجو رتبه‌ خوبی دارید؟

اینکه فکر کنید مخاطب فقط به دنبال خواندن مطالب است، مانند این است که فکر کنید فقط یک سس برای پاستا وجود دارد.

۹. با همسایه‌ها به اشتراک بگذارید

تنظیم مجدد محتوا و اشتراک مطالب با دیگران

به اشتراک گذاشتن کیک‌های براونی اضافی پخته شده با همسایه‌ها، موجب می‌شود تا در زمان کوتاه، دوست‌های جدید بیابید. پخت آن‌ها زمان زیادی نمی‌برد، اما به پیدا کردن راحت و بدون دردسر دوست‌های جدید، می‌ارزد.

فرض کنید که محتواها همان کیک‌های براونی هستند. موفق‌ترین پست‌های بلاگ خود را پیدا کنید و آمار بازدید آن‌ها را مشخص کنید. پست‌های موفق را به سایت‌های دیگر در صنعت خود اعلام کنید و به آن‌ها پیشنهاد دهید تا به شما اجازه‌ نوشتن پست مهمان در وبسایت خود را بدهند.

با این عمل، آن سایت برنده است؛ زیرا شما محتوای موفق خود را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید. از طرفی شما هم برنده هستید؛ زیرا موضوع موفق خود را با مخاطب‌های جدید، بدون هیچ‌گونه هزینه‌ اضافی، به اشتراک می‌گذارید. هر چقدر بیشتر این کار را انجام دهید، در‌های موفقیت بیشتری به روی شما باز می‌شود و خیلی زود دوستانی خواهید داشت که به پیشرفت شما کمک خواهند کرد.

۱۰. غذا خوردن در رستوران بعضی مواقع‌ ایده‌ خوبی به نظر می‌رسد

مهم نیست که چقدر محتوای شما خوب است، اگر محتواهای تولید شده مدام در مورد شما باشد، در نهایت خسته‌کننده خواهد بود. چرا بعضی موقع‌ها در مورد موضوعات دیگر نمی‌نویسید؟

به راحتی می‌توانید محتواهای خوبی در اینترنت پیدا کنید و بعد از ویرایش و تنظیم مجدد، در شبکه‌های مختلف خود قرار دهید. نقدی در مورد یک کتاب مرتبط با صنعت خود بنویسید یا نظر خود را در مورد یک اینفوگرافیک بیان کنید. یک ویدیو در مورد وبیناری که اخیرا در آن شرکت کرده‌اید بسازید و به دیگران اجازه بدهید تا در سایت شما پست مهمان بنویسند.

حقیقت این است که تمام غذاهایی که در دوران کودکی خورده‌اید را مادرتان نپخته است، پس لزومی ندارد که تمام محتوای سایت را شما بنویسید. همانطور که شما از مادرتان به خاطر رفتن به رستوران تشکر می‌کردید؛ مخاطبان هم از شما به خاطر پست‌های مهمان، تشکر خواهند کرد.