شما در حال حاضر، وارد مرحله‌ای از زندگی خود شده‌اید که آمادگی لازم برای خارج شدن از منطقه‌ امن را دارید تا رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید. قطعا برای موفق شدن آماده‌ هستید و شهامت در میان گذاشتن اهداف خود را با دنیا، دارید. اما در نهایت اتفاق دیگری می‌افتد و دقیقا برعکس حمایتی که توقع داشتید؛ نزدیک‌ترین افراد سعی می‌کنند تا در مورد توانایی‌ها، در دل شما شک ایجاد کنند. در این شرایط تنها راه حل، تقویت و افزایش اعتماد به نفس است!

در اکثر مواقع، ما می‌توانیم خود را از شکی که افراد غریبه در دلمان ایجاد می‌کنند، آزاد کنیم. اما وقتی نزدیک‌ترین افراد یعنی خانواده، همسر و دوستان، این شک را به وجود آورند، چه کنیم؟ قطعا تصور می‌کنید که آن‌ها از نقاط ضعف و قوت‌ شما با خبر هستند، به هر حال سال‌ها است که با هم زندگی می‌کنید. اگر افراد نزدیک، در گروه حمایت‌گنندگان شما نباشند؛ چطور می‌توانید بقیه‌ دنیا را تحت تاثیر قرار دهید؟

دنبال کردن رویاها و غلبه بر احساس ناامیدی ممکن است، بسیار دشوار باشد؛ به ویژه اگر کسی شما را حمایت نکند. حتی می‌تواند دشوارتر شود، زمانی که شما بدترین منتقد خودتان باشید. اما اگر می‌خواهید به سمت موفقیت گام بردارید و در مقابل شک خود و دیگران قرار گرفته‌اید، لازم است تا خود را حمایت و نقد کنید. برای این که همیشه خودتان را باور داشته باشید، باید به تقویت و افزایش اعتماد به نفس خود بپردازید و آن را پرورش دهید. ما در این مقاله از استارتاپت، روش‌های رسیدن به اعتماد به نفس بالا را معرفی می‌کنیم.

تقویت و افزایش اعتماد به نفس خود

۳ روش شگفت‌انگیز تقویت اعتماد به نفس

هنگامی که دیگران از شما حمایت نمی‌کنند و برعکس سعی در تخریب شخصیت شما دارند، از این ٣ روش برای تقویت و افزایش اعتماد به نفس خود استفاده کنید.

١. افکار مثبت داشته باشید

تقویت اعتماد به نفس با افکار مثبت

من در دهه‌ نود میلادی و در رشته‌ کامپیوتر، تحصیل کردم. یکی از اصول کلیدی برنامه‌نویسی در کامپیوتر «ورودی زباله، خروجی زباله» است. به این معنی که اگر داده‌های نامعتبر به سیستم وارد شوند، خروجی به دست آمده هم نامعتبر خواهد بود. انسان‌ها هم مثل کامپیوتر، نمی‌توانند از داده‌های به درد نخور، انتظار یک نتیجه‌ فوق‌العاده‌ را داشته باشند. اگر بر شک و تردیدی که دیگران به شما وارد می‌کنند، بیفزایید؛ اعتماد به نفس شما برای همیشه، متزلزل خواهد شد. اما اگر قصد تقویت و افزایش اعتماد به نفس خود را دارید، باید صدای درون و کل اطرافتان را، با افکار مثبت جایگزین کنید.

 • یک برنامه‌ و عادت روزانه برای افزایش اعتماد به نفس ایجاد کنید. روز خود را با خواندن بخشی از کتاب‌های انگیزشی، مطالب معنوی مورد علاقه‌ یا نقل قول‌های الهام بخش، شروع کنید. بخشی از برنامه‌ صبحگاهی خود را به جای اخبار، به شنیدن پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی اختصاص دهید.
 • قبول کنید که نمی‌توانید افرادی که با آن‌ها کار می‌کنید و خانواده‌ای که در آن متولد شده‌اید را تغییر دهید؛ اما می‌توانید انتخاب کنید که با افراد مثبت و حمایتگر در ارتباط باشید. در کنفرانس‌ها و گردهمایی‌ها شرکت کنید تا با گروهی از افراد که با شما هم عقیده هستند، آشنا شوید و هدف خود را قطعی کنید. یک مربی برای خود انتخاب کنید تا مسیر واقعی را نشان دهد و با انگیزه دادن، شما را به حرکت رو به جلو و ادامه راه، تشویق کند.
 • به یاد داشته باشید که حلقه‌ اطرافتان نباید تنها به افرادی که می‌شناسید، محدود شود. از شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌های آنلاین و سایر برنامه‌هایی که بر اساس اینترنت کار می‌کنند، برای جلب پشتیبانی مجازی، استفاده کنید.

٢. شکست‌ها را جشن بگیرید

 تقویت اعتماد به نفس با شکست خوردن

تاریخ‌سازان بزرگ، قبل از این که به عنوان اسطوره شناخته شوند؛ شکست را تجربه کرده بودند. در مورد شکست هم مطالعه کنید و بدانید که پیروزی موفق‌ترین افراد هم، با ادامه مسیر هدف و بلند شدن بعد از هر بار زمین خوردن، به دست آمده است. هیچکس کامل نیست؛ اگر نمی‌توانید شکست را بپذیرید، قطعا نمی‌توانید مشتاق پذیرش پیروزی هم باشید.

 • آلبرت انیشتین (Albert Einstein)، در حرف زدن و خواندن، ضعیف بود. پدر و مادرش او را از لحاظ هوشی، پایین‌تر از سطح طبیعی می‌دانستند. یکی از معلمانش گفته بود که آلبرت از نظر ذهنی، کند و غیر اجتماعی است و تا ابد در رویاهای احمقانه‌‌ خود باقی خواهد ماند. انیشتین ٩ سال بعد از فارغ‌التحصیلی دانشگاه، توانست در آکادمی، صاحب منصب شود.
 • باب راس (Babe Ruth)، در ٨ سالگی تنباکو می‌جوید و مشروبات الکلی می‌نوشید. او در سال ١٩١٨ برای اولین بار، لیگ آمریکا را هدایت کرد؛ و در همان سال هم باعث پیروزی تیم شد.
 • برادران رایت (The Wright brothers)، اولین ساخته‌های هوایی خود را خراب کردند و از دست دادن. اما سومین گلایدر آن‌ها توانست، ٧٠٠ پرواز انجام دهد.
 • بیانسه (Beyonce) و گروهی که در آن فعالیت داشت، سعی کردند از تصویر منفی و رسوایی به وجود آمده، استفاده کنند و خود را به موفقیت برگردانند. آهنگ «نجات‌دهنده‌» آن‌ها برنده‌ جایزه شد. اکنون بیانسه، یک نام بزرگ در صنعت موسیقی است.


٣. منتقد درونی خود را آرام کنید

 تقویت اعتماد به نفس و منتقد درونی

اگر اعتماد به نفس نداشته باشید، حمایتی که از بیرون دریافت می‌کنید؛ ممکن است به مرور زمان، عادی شود. اما حرف‌های منتقد درونی شما، به آسانی قابل تشخیص نیستند. این منتقد همیشه با حرف‌ها و نقدهایش عمل نمی‌کند؛ بلکه گاهی با شک، احساس گناه، شرمندگی و بی‌ارزش بودن، خود را نشان می‌دهد. برای جلوگیری از سد راه بودن این منتقد، باید در هنر ساخت مکالمات درونی حمایتگر، استاد شوید.

 • پیروزی‌ها و دستاوردهای گذشته‌ خود را به یاد داشته باشید. چالش‌ها، احساسات و طرز فکرتان در آن زمان را مرور کنید. به خود اطمینان دهید که در هر زمان، می‌توانید مجددا به همان شخص، تبدیل شوید.
 • نقاط قوت خود را مشخص کنید. از خودتان بپرسید که من در انجام چه کاری مهارت دارم؟ وقتی به این سوال پاسخ دادید، استعدادهای خود را با دیگران در میان بگذارید و این موضوع را جشن بگیرید.
 • به جای امید دادن به خود که ماهیت عام دارد، خودتان را به طور مرتب با تکیه بر توانایی‌های واقعی‌، تایید و تشویق کنید.
 • این ذهنیت که کمبود دارید را، از خود دور کنید. اعتقاد به این که فرصت‌ها کم هستند، ترس را در وجود ما تقویت می‌کند. ترس از این که به اندازه‌ کافی، برای جنگیدن در راه اهداف خود، توانمند و باهوش نیستیم. در عوض، آگاه باشید که ما، در دنیایی از فراوانی‌ها زندگی می‌کنیم و بیش از حد نیاز، توانایی داریم. به این ترتیب هر زمان که اراده کنید، می‌توانید در جهانی که از همه‌ چیز به مقدار فراوان وجود دارد؛ فرصتی ایجاد کنید.

دریافت اعتباری که دیگران به شما می‌دهند، بسیار تاثیرگذار است. اما این مسئولیت شخصی شما است که اعتماد به نفسی که از درونتان می‌جوشد را تقویت کنید و به درجه بالا برسانید. اگر محیط اطرافتان، باعث تقویت و افزایش اعتماد به نفس شما نمی‌شود؛ زمان آن است تا محیط حمایت‌کننده‌ای را برای خود طراحی کنید. اولین قدم را با خودباوری و اعتماد به نفس، بردارید و ببینید که دیگران هم به دنبال شما خواهند آمد.