شروع کسب و کار تمرکز و تلاش زیادی می‌طلبد. ممکن است در این مسیر با موانع بسیار و پیش‌بینی نشده‌ای هم برخورد کنید و مجبور باشید با آن سر و کله بزنید. کارآفرینان برای گذر موفقیت‌آمیز از دشواری‎ها و تحمل شرایط بحرانی و پراسترس باید به فکر تقویت نیروی اراده باشند و بتوانند در زمان مواجهه با موانع، انگیزه خود را حفظ کنند.

بنابراین می‌توان گفت وجود اراده قوی در تک تک موفقیت‎های یک کارآفرین نقشی کلیدی دارد. ما به گفتگو با اعضای انجمن کارآفرینان جوان پرداختیم و از آن‌ها پرسیدیم چه کاری برای تقویت نیروی اراده خود انجام می‌دهند. پاسخ‌های ارائه شده در این نظرسنجی شامل مواردی بوده که برای فرد بازگو کننده موثر واقع شده و اجازه داده کارش را به خوبی پیش ببرد. استارتاپت قصد دارد پاسخ این کارآفرینان را با شما به اشتراک بگذارد پس با ما همراه باشید.

۱. اهداف کوچک و دست یافتنی داشته باشید

حفظ نیروی اراده به عبارت دیگر همان حفظ نیروی تمرکز در ذهن است. ببینید خواسته‎های شما از طی این مسیر چیست و برنامه‌ای برای دست یافتن به آن خواسته‌ها تنظیم کنید. این برنامه باید در مسیرتان در بر دارنده اهداف کوچک و دست یافتنی باشد. وقتی هر روز قدمی به سمت خواسته‌های خود برمی‌دارید و پیروزی‌هایی کوچک به دست می‌آورید، اعتماد به نفس شما تقویت می‎شود و در کل این امکان را به شما می‎دهد تا عادات خوبی را برای تقویت نیروی اراده در خود بپرورانید.

۲. افکارتان را تحت کنترل داشته و متعهد باشید

افزایش بهره‌وری و تقویت نیروی اراده نیازمند تحت کنترل داشتن افکار و اعمال و متعهد ماندن به اهداف کوتاه و بلند مدت شما است. از انجام کارهایی که پشتشان هیچ فکری نیست پرهیز کنید. وقتی آشفته می‎شوید خونسردی خود را حفظ کرده و تصویر روشنی از آنچه که باید حل شود ترسیم کنید، به این ترتیب از روی احساس تصمیم نخواهید گرفت. سپس موانع را شناسایی کرده و آنها را از سر راه بردارید تا بتوانید تعهد خود به برنامه‎تان را حفظ کنید.

۳. از انفجارهای کوچک به عنوان کاتالیزور استفاده کنید

از جرقه‌های کوتاه نیروی اراده خود برای پیش رفتن و گذشتن از محدودیت‌ها استفاده کنید. شروع ساده، برداشتن قدم‌های کوچک به سرزمین فراتر از محدودیت‎های خود و برداشتن قدم‎های بیشتر و بیشتر در این راه همان چیزی است که به مرور شما را به موفقیت‎های عظیمی می‎رساند که پیش از این حتی فکر رسیدن به آن نیز به ذهنتان خطور نمی‌کرد.

۴. هر روز را با سربلندی به پایان برسانید

برای تثبیت یک عادت گفته می‌شود باید آن را ۲۱ روز در خود پرورش دهید. برخی هم گفته‌اند برای این کار باید ۳۰ یا حتی ۹۰ روز به انجام آن عادت مداومت بورزید. اما به عقیده ما بهتر این است که هر روز را با انجام چند عادت خوب به پایان برسانید. برنده بودن در یک روز مطمئنا نسبت به تمرکز روی ۹۰ روز تلاش بی‌نقص، کار راحت‎تری است. سپس می‌توانید روی بردهای سه روزه، پنج روزه و یک هفته‎ای تمرکز کنید. هر پیروزی کوچک ارزشمند است و حرکت مثبت جدیدی در شما ایجاد می‌کند و مجموع تمام این پیروزی‎ها عادات خوبی را وارد زندگی شما می‌کنند.

۵. دوش آب سرد بگیرید

دوش آب سرد یا نسبتا سرد روشی عالی برای استحکام بخشیدن و تقویت نیروی اراده در شما است. به رنج افتادن بیش از هر موفقیت دیگری باعث افزایش مقاومت و تقویت نیروی اراده می‎گردد. وقتی خودتان را مجبور می‎کنید در موقعیت ناراحت کننده‎ای قرار بگیرید در نهایت به اعتماد به نفس دست یافته و آن را تقویت می‎کنید. دوش گرفتن با آب سرد حتی شده فقط برای ۲۰ ثانیه اراده می‌طلبد.

۶. به دویدن ادامه بدهید

راه تقویت نیروی اراده

اکثر دوندگان ماراتن از وجود یک «دیوار» وحشتناک در رشته خود مطلع هستند. دیوار جایی است که بدن شما پس از مدتی دویدن قدرتش را از دست داده و ذهن دستور توقف را به آن صادر می‌کند. وقتی یک شخص اولین ماراتن خود را به پایان می‌رساند می‌توان گفت از دو جهت قدرت اراده خود را تقویت بخشیده است. اول تمرین روزانه و با گذشت زمان افزایش آهسته مسافتی که پیموده و دوم با دویدن آخرین مایل‌های دردناک ماراتن با وجود بدنی بی‌قدرت.

۷. هر روز یک ساعت زودتر بیدار شوید

سحرخیزی برای شما یک ساعت اضافه را فراهم می‌کند تا برای شروع روز خود آماده شوید. از آن برای مدیتیشن، ورزش، پیاده‌روی یا انجام کارهای مقدماتی حوزه کاری خود استفاده کنید. اگر عادت دارید دیر بیدار شوید شاید بهتر باشد شب زودتر بخوابید به این ترتیب از کم‌خوابی رنج نخواهید برد. اکثر افراد در اول صبح بهره‌وری بیشتری دارند بنابراین استفاده از یک ساعت بیشتر در این زمان می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

۸. اهداف و پیشرفت خود را ثبت کنید

وقتی اهداف خود را در شکل نوشتاری دیده و کارهایی که برای رسیدن به آن انجام داده‌اید را به صورت یادداشت روزانه ثبت می‌کنید این کار باعث می‌شود بیشتر روی خودتان حساب کنید و احساسات یا اعمالی که مانع دست یافتن به اهدافتان می‌شوند را راحت‌تر کنار بگذارید. هیچ کس دلش نمی‌خواهد بنویسد دست از تلاش برای رسیدن به هدفش کشیده است.

۹. قاطعانه «نه» بگویید

وقتی احساس می‎کنید در مسیر رسیدن به هدفتان متزلزل شده‎اید و هنوز به اراده نیاز دارید به خودتان نه بگویید. احمقانه به نظر می‌رسد اما به شما کمک می‌کند خودتان را بازیابید. در این لحظه می‌توانید به دلایلی فکر کنید که به شما می‌گوید باید قوی بمانید. به این فکر کنید که برای حرکتی قوی‎تر چه باید بکنید.

۱۰. از اهداف خود سخن بگویید

با دوستان خود شرط ببندید یا حتی در توییت خود بنویسید «من تا تاریخ …. به …… دست پیدا می‌کنم». این کار کمک زیادی به پیشروی شما در این مسیر خواهد کرد. با عمومی شدن هدفی که در ذهن دارید به خودتان فشار وارد می‌کنید زیرا بسیاری از افراد نمی‎خواهند در ملأ عام شکست بخورند. وقتی به دنیا می‌گویید می‌خواهید به موردی دست پیدا کنید از اینکه در این راه چقدر حمایت دریافت می‎کنید متعجب خواهید شد.

۱۱. از موارد تقویت کننده مثبت استفاده کنید

از تمرین‎های تقویتی مثبت برای تقویت نیروی اراده خود استفاده کنید. این روش سابقه‎ی زیادی دارد و ثابت شده که تاثیر و تغییرات مثبتی در رفتار ایجاد می‌کند. وقتی از خود اراده‎ی قوی نشان می‎دهید، به خودتان تبریک می‌گویید و جایزه‌ای مانند شام خوردن در رستوران محبوبتان یا … که برایتان خاص و خارج از عادت است را جایزه بدهید.

۱۲. به بدن خود اهمیت بدهید

غذای سالم بخورید. به اندازه کافی بخوابید و ورزش کنید. این سه مورد به شما اجازه می‌دهد احساس تندرستی و پرانرژی بودن داشته باشید و بتوانید در تصمیم‌گیری خوب عمل کنید. مواظبت از بدن و ذهن یکی از سالم‌ترین و موثرترین راه‌ها برای تقویت نیروی اراده است.

۱۳. عادات خوبی داشته باشید

داشتن عادات قوی باعث می‌شود اراده خود را تحت کنترل داشته باشید. اگر مجموعه‌ای از عادات قوی در زندگی روزمره خود داشته باشید متوجه خواهید شد در بسیاری از لحظات و تصمیمات حتی نیازی نیست اراده را وارد میدان کنید.

۱۴. لیستی از موفقیت‌های گذشته خود بنویسید

هر چه قدر هم که موفق باشید باز هم با مشاهده اخبار (درباره افراد و شرکت‌هایی که درآمدی چند میلیون دلاری از اپلیکیشن‌های خود دارند و حتی ورزشکاران) باز هم موفقیت‌هایتان برایتان کمرنگ جلوه می‌کنند. هر فردی در نوع خود متفاوت است و همه ما اهداف و استانداردهای مختلف خودمان را داریم. برای زنده نگهداشتن قدرت اراده باید به پیشرفت خود ادامه دهید. چند مورد از بهترین موفقیت‌های خود در گذشته را بنویسید.

۱۵. هرگز راضی نشوید

هر بار که به یک هدف می‌رسید، هدف بزرگتری در ذهن شکل می‌گیرد و این روند همچنان ادامه پیدا می‌کند. زندگی یک حرکت مداوم است. هیچ پایانی برای کشف و یادگیری چیزهای بیشتر وجود ندارد. وقتی متوجه این حقیقت شدید به جای تسلیم شدن خواهان شکار ستاره‌ها خواهید بود. برای مثال، امسال من به اهدافم در زمینه تناسب اندام دست یافتم و هدف بعدی‌ام کار روی روش‌های پیشرفته‌تر تناسب اندام است.