چرا فرهنگ سازمانی از اهمیت خاصی برخوردار است؟ منظور از تغییر فرهنگی در یک سازمان چیست؟ اگر برای این سوال‌ها، پاسخ فوری ندارید؛ احتمالا به این معنی است که در تیم مدیریتی شما، توجه خاصی به این موضوع نمی‌شود. حتی ممکن است فکر کنید که فرهنگ سازمانی، از جنبه‌های غیر ضروری کسب و کار است و تاثیری در نتایج کار ندارد.

واقعیت این است که شرکت شما در حال حاضر، فرهنگ خاصی دارد؛ خواه آگاهانه ایجاد شده باشد یا خیر. برای اینکه فرهنگ سازمانی در اولویت امور قرار گیرد، باید روی آن سرمایه‌گذاری کنید و اطمینان داشته باشید که قطعا تاثیرگذار است. فرهنگ مثبت می‌تواند نتایج کاری را بهبود بخشد؛ در حالی که فرهنگ منفی، نتیجه معکوس دارد و باعث کاهش عملکرد می‌شود. به همین دلیل، برای استفاده مثبت از فرهنگ منفی، باید به سراغ تغییر فرهنگی برویم. ما در این مقاله از استارتاپت، شما را با مراحل تغییر فرهنگی آشنا می‌کنیم.

لزوم تغییر فرهنگی در سازمان

چرا فرهنگ؟

 به دلیل افزایش تاکید بر برندسازی و تصویر محصول، در چند سال اخیر فرهنگ سازمانی به یک کلمه کلیدی تبدیل شده است. فرهنگ‌های سرگرم‌کننده و دوستدار اجتماع، توجه بسیاری را به خود جلب می‌کنند. همه ما شرکت‌های بزرگ و محبوبی را می‌شناسیم که از ویژگی‌هایی مثل فضای اداری خلاق، هدیه دادن به کارمندان و مشتریان، کافه‌‌های زیبا و توجه به محیط زیست، برخوردار هستند.

بسیاری از شرکت‌ها، از این برنامه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؛ تا کارمندان جوان را برای کارهای دشوار، جذب کنند. اینکه تمام روز را به تجزیه و تحلیل داده‌ها مشغول باشیم، کار جذابی نیست؛ اما گرفتن یک قهوه رایگان، باعث می‌شود به انجام این کار ترغیب شویم. در واقع فرهنگ سازمانی، به عنوان راهی برای جذب و حفظ مشتری و کارمند، پدید آمده است.

بزرگ‌ترین خطایی که رهبران هنگام تغییر فرهنگی شرکت خود، مرتکب می‌شوند؛ این است که می‌خواهند چیزی را که با واقعیت مغایرت دارد، به اجبار تغییر دهند. فرهنگ، به یک پایه قوی و پشتیبانی رهبر بزرگ و توانا، نیاز دارد. قرار دادن یک میز پینگ‌پنگ وسط دفتر کار، آن هم زمانی که قوانین سازمان در تضاد با چنین عملی تثبیت شده است، نمی‌تواند به تنهایی فرهنگ سازمان را تغییر دهد.

تغییر فرهنگی با شناخت ارزش‌ها

مدتی با مدیری کار می‌کردم که به شدت جدی بود و می‌دانید که چنین شخصیتی چگونه فرهنگی ایجاد می‌کند. اگر ناگهان تصمیم می‌گرفت که شرکتش باید به محل راحتی برای کار تبدیل شود، به اجرا در آوردن این کار بسیار مشکل بود. زیرا فضای کاری چنان جدی بود که کارمندان به جای استقبال از این فرهنگ، با بی‌میلی از کنار آن می‌گذشتند.

لیسا الدیسرت (Lisa M. Aldisert)، نویسنده و مشاور مشاغل

ایجاد تغییر فرهنگی در شرکتی که دارای قوانینی محکم و پایدار است، با داشتن دیدگاه واضحی از ارزش‌ها، امکان‌پذیر می‌شود. اگر بدانید که اهداف شرکت چیست، می‌توانید ارزش‌های آن را به فرهنگ تبدیل کنید. نکته اصلی، تقویت دوباره این ارزش‌ها است و اینکه باید تمام اعضای تیم، درباره چرایی و چگونگی اجرای این ارزش‌ها، آگاهی داشته باشند.

در این مقاله، ۶ راه برای ایجاد، نگهداری و تغییر فرهنگی یک سازمان را بررسی می‌کنیم.

۱. ارزش‌های اصلی خود را بشناسید

۳ تا ۵ مورد از مهمترین اصول شرکت خود را شناسایی کنید. سپس بررسی نمایید که این ارزش‌ها چگونه می‌توانند محور اصلی فعالیت شما باشند و از چه طریق می‌توانند بر نحوه کارتان تاثیر بگذارند. زمانی که ارزش‌ها را در سطح عملی به اجرا بگذارید، می‌توانید مدعی شوید که ما با این روش کار می‌کنیم.

۲. یک ممیزی فرهنگی انجام دهید

تغییر فرهنگی با ایجاد ممیزی فرهنگی

برای رسیدن به موقعیتی که تمایل دارید، باید بدانید که از کجا شروع کرده‌اید. ابتدا یک ارزیابی داخلی انجام دهید و دریابید که ارزش‌های اصلی شرکت شما در بخش‌‌های مختلف، چگونه به اجرا در آمده‌اند. سپس به بررسی خارج سازمانی بپردازید تا بفهمید که مشتریان و کارمندان بالقوه، چه درکی از سازمان شما دارند.

۳. به دنبال شکاف‌ها باشید

مشخص کنید که چه چیزی می‌تواند این فاصله‌ها و شکاف‌ها را پر کند. این شکاف حتی می‌تواند بخشی ارزش‌های اصلی سازمان باشد که مدیریت تعیین کرده است. ممکن است قوانین سازمان، به حدی دور از واقعیت باشند که شما برای تغییر، لازم باشد به قدم اول برگردید یا فقط تغییرات و تنظیمات کوچکی انجام دهید. به طور مثال، اگر واحد حسابداری، تماس‌های مشتریان را وارد صندوق پیام‌های صوتی می‌کند و از فرهنگ خدمات مشتری، بهره نمی‌گیرد؛ می‌توانید به راحتی تغییری ایجاد کنید که شخصی مستقیما، به آن تماس‌ها پاسخ دهد.

۴. رهبری را ارزیابی کنید

اگر دارا ی یک فرهنگ سازمانی سمی هستید، تیم اجرایی باید یک آزمون خودآزمایی جدی انجام دهد. گاهی اوقات رهبران نسبت به کاستی‌های خود نابینا هستند، به ویژه اگر شرکت موفقی ساخته باشند و بیشتر کارمندان هم شرایط سمی را تحمل کنند. یک فرهنگ خوب، از طریق مقام‌های بالای اجرایی، ساخته می‌شود.

۵. ابتدا از کارهای کوچک شروع کنید

تغییر فرهنگی با کارهای کوچک

تغییرات کوچکی که مطابق با ارزش‌های سازمانی هستند، پیاده‌سازی کنید و شکاف‌های موجود را از میان بردارید. تلاش برای به انجام ساندن همه کارها باهم، فقط باعث خستگی و ناامیدی شما خواهد شد. تغییراتی که می‌خواهید ایجاد کنید را به چند بخش تقسیم کنید و هر یک را به صورت ماهانه، به اجرا در آورید.

۶. پیوسته آن را بررسی کنید

برای ایجاد هرگونه تغییر فرهنگی باید مقتدر و پایدار باشید. برای حمایت از فرهنگ جدید، تلاش‌های ماهانه، هفتگی و حتی روزانه انجام دهید و با همین روند، میزان پیشرفت آن را هم بررسی کنید. ابزارهایی در اختیار تیم خود قرار دهید تا بتوانند به تنهایی ارزش‌ها را تقویت کنند.

یکی از مشتریان من ارزش‌های سازمان خود را به صورت یک کلمه‌ مخفف درآورده است. این کلمه اختصاری که در داخل سازمان استفاده می‌شود، در واقع بیان‌گر ارزش‌های شرکت او است و به افراد کمک می‌کند تا مبانی فرهنگ سازمانی خود را، در هر موقعیتی به یاد بیاورند.

لیسا الدیسرت (Lisa M. Aldisert)، نویسنده و مشاور مشاغل

تغییر فرهنگی در واقع یک حرکت پویا است. فرهنگی که به شما و کارمندان شرکت هنگام استخدام ارائه می‌شود، ممکن است در طول زمان تغییر کند. زمانی که می‌خواهید برند خود را تقویت کنید یا افراد با استعدادهای خاص را جذب شرکت خود کنید، می‌توانید از این ابتکار عمل‌ها استفاده کنید. دلیل آن هرچه می‌خواهد باشد، برنامه‌ای برای اجرا تعیین کنید و آن را به روشنی به اجرا در آورید تا به موفقیت دست یابید.