تغییر رفتار در کسب و کار یا زندگی شخصی، به چه عواملی وابسته است؟ شادی و موفقیت ما در زندگی در گرو چیست؟ شاید هنگام مطرح کردن این سوال با اشخاص مختلف، پاسخ‌هایی مثل شغل خوب، درآمد بالا، خانواده، سلامتی یا مواردی از این قبیل را بشنویم. اما نه، پاسخ صحیح چیز دیگری است. قبل از اینکه عناصر موفقیت و شادی‌ موثر باشند؛ افکار سازنده و انجام اعمال مثبت بر اساس همان افکار، پایه و اساس موفقیت و شادی به حساب می‌آیند. نکته مثبت اینجا است که ما می‌توانیم بر این بخش‌های زندگی خود، کنترل داشته باشیم و در آن‌ها تغییر ایجاد کنیم.

ما در این مطلب از استارتاپت، نکاتی کوچک اما سازنده بیان می‌کنیم که می‌توانند در زندگی شخصی و دنیای کسب و کار، تاثیرات مثبتی بر کیفیت ذهنی شما بگذراند. اگر می‌خواهید تغییر رفتار در کسب و کار خود ایجاد کنید و به فرد بهتری تبدیل شوید، بهتر است این مقاله را دنبال کنید.

تغییر رفتار در کسب و کار با مراقبت از ذهن

۱. از ذهن خود مراقبت کنید

ذهن به ما می‌گوید که چگونه احساس کنیم، احساس هم بیان می‌کند که در انجام کارها چطور رفتار کنیم. زمانی که افکار شما مملو از تردید و قضاوت‌های غلط نسبت به خودتان باشد، اعتماد به نفس نخواهید داشت و نمی‌توانید از پس اهداف خود بر آیید. گاهی لازم است که به خودمان هم به اندازه دیگران، احترام بگذاریم. همان طور که با دیگران در دنیای کسب و کار، محترمانه و هوشمندانه صحبت می‌کنید، با خود و افکارتان هم به همین شکل برخورد کنید.

درست است که برنامه‌ریزی مجدد افکار، زمان می‌برد؛ اما اولین پله برای تغییر رفتار در کسب و کار، خودآگاهی و شکل‌دهی مجدد افکار است. نسبت به ذهنیت خود آگاه‌تر شوید. از خود بپرسید:

در حال حاضر چه چیزی ذهن من را مشغول کرده است و چرا اصلا به آن فکر می‌کنم؟ آیا این افکار، کمکی به زندگی و کسب و کار من می‌کنند؟

حتی لازم است برای لحظه‌ای همه چیز را در ذهن خود متوقف کنید تا بتوانید با راه اندازی مجدد ذهن، برای بهبود زندگی خود مثبت‌تر عمل کنید.

۲. احساسات خود را از کاری که انجام می‌دهید جدا کنید

تغییر رفتار در کسب و کار و وجه به احساسات

زمان بگذارید و این آگاهی را به دست آورید که واقعا چه حسی در شما جریان دارد. مراقبت از ذهن، به معنی نادیده گرفتن یا پنهان کردن احساسات خود نیست؛ بلکه به معنی جدا کردن احساسات در مورد اعمالی که انجام می‌دهید، است. چون در دنیای کسب و کار، توجه به احساسات شما را به موفقیت نمی‌رساند، بلکه اعمالی که بر اساس آگاهی ذهن و افکار صورت می‌گیرند، شما را موفق خواهند کرد.

مثلا زمان‌هایی فرا می‌رسد که مجبور هستید با افرادی کار کنید که اصلا از آن‌ها خوش‌تان نمی‌آید و احساس خوبی به آن‌ اشخاص ندارید. این احساس قطعا روی کیفیت کار شما هم تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین در چنین مواقعی، برای تغییر رفتار در کسب و کار خود باید نسبت به حس ناخوشایند خود به این همکار آگاهی پیدا کنید. سپس به کمک این آگاهی، این احساسات خود را نسبت به عملکردتان جدا کنید تا بهتر از پس کارها بربیایید.

همچنین زمان‌هایی در کار وجود دارد که همکار یا کارمند شما نتوانسته‌ به تعهدات خود، به درستی عمل کند. به جای این که کارهای او را نادیده بگیرید یا حتی به خاطر این اتفاق همکاری خود را با او پایان دهید، بهتر است با کمی فکر، درست انتخاب کنید. به این ترتیب می‌توانید رفتاری عاقلانه‌تر داشته باشید؛ با او صحبت کنید و بگویید که عدم پایبندی به تعهدات، می‌تواند چه تاثیر منفی روی کسب و کار بگذارد.

۳. از مقایسه کردن دست بردارید

همیشه در هر زمان و هر مکانی، اشخاص موفق‌تر با دستاوردهای بیشتر، پول بیشتر و جایگاهی به مراتب بهتر وجود دارند. اگر دائما بخواهید خود را مقایسه کنید، وارد یک بازی می‌شوید که هیچ‌وقت تمام نمی‌شود. مقیاس‌ها و اندازه‌گیری‌ها دائما در حال حرکت هستند و به سمت بالا پیش می‌روند. بنابراین به جای مقایسه خود با این خط‌کش بی‌پایان، بهتر است حد و مرز و مقیاس شخصی، برای موفقیت داشته باشید. به این ترتیب می توانید نقاط شروع و پایان پروسه‌های دستیابی به اهداف خود را بر اساس موضوعاتی که اهمیت بیشتری برای شما دارند، مشخص کنید.

مقایسه در کسب و کار، نه تنها شما را به سمت اشتباه هدایت می‌کند، می‌تواند نتایج منفی هم در بر داشته باشد. مفهوم واقعی اهداف خود را درک کنید؛ چون زمانی که به اهداف خود معنا بدهید، دیگر هیچ مقایسه‌ای نمی‌تواند آن‌ها را تغییر دهد.

۴. با شروع روز، چند لحظه زمان برای خود بگذارید

تغییر رفتار در کسب و کار و گذاشتم زمان برای خود

زمان، بزرگ‌ترین دارایی ما است. برای تغییر رفتار در کسب و کار، اگر بدانیم که چطور از آن استفاده کنیم، شانس بیشتری برای رسیدن به زندگی رویایی خواهیم داشت. این که هر روز خود را چگونه آغاز کنید، نقش موثری بر این هدف دارد.

قبل از شروع کارها، چند دقیقه وقت بگذارید و فکر کنید که چطور قرار است روز خود را سپری کنید. اگر این کار را به کمک مدیتیشن، ورزش و لحظاتی سکوت انجام دهید؛ می‌توانید تاثیر آن را چندین برابر کنید. بسیاری از افراد موفق برای دستیابی به تغییر مورد نظر خود، زمانی را برای تفکر درباره کارهایی که قصد انجامشان را دارند، اختصاص می‌دهند. شما هم در طول روز شلوغ کاری خود، برای چند لحظه هم که شده، زمانی را برای فکر کردن در نظر بگیرید.

۵. هر هفته کار جدیدی انجام دهید

روزها و کارهای قابل پیش بینی، ما را در گودال عادت می‌اندازند. برای تغییر رفتار در کسب و کار خود و رسیدن به جریان کاری جذاب‌تر، سعی کنید هر هفته یک تغییر هر چند کوچک، در کار و زندگی خود ایجاد کنید. ثبات در کسب و کار و داشتن مسیری مشخص، هرگز بد نیست. اما گاهی با تغییرات مختلف، می‌توانید روشی به مراتب بهتر از قبل پیدا کنید که مسیر را برای شما هموارتر می‌کند. بنابراین بد نیست که به روند عادی و روزانه خود، تکانی دهید و کاری را امتحان کنید که قبلا هرگز انجام نداده‌اید. این عمل می‌تواند تغییر رفتار در کسب و کار را به همراه داشته باشد.

۶. گوش کنید، حتی وقتی که صحبت می‌کنید

تغییر رفتار در کسب و کار و گوش دادن به دیگران

گوش دادن، قوی‌ترین ابزار در دسترس برای ساخت روابط در زندگی شخصی و دنیای کسب و کار است. اما بسیاری از ما به درستی از آن استفاده نمی‌کنیم؛ زیرا در دنیای سریع امروز که تکنولوژی در آن حکم‌فرمایی می‌کند، این مهره چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

قطعا برای تغییر رفتار در کسب و کار خود، لازم است سوال بپرسید و قبل از آن که فکر کنید چه چیزی می‌خواهید بگویید، ابتدا به خوبی گوش کنید. توجه تمام و کمال شما به شخص مقابل در دنیای کسب و کار، چه با مشتریان و چه با دیگر همکاران، نتایج مثبتی را به همراه خواهد داشت.

۷. اعتیاد به همیشه درست بودن را کنار بگذارید

تمایل به همیشه «درست بودن»، می‌تواند روابط شما را در دنیای کار و زندگی شخصی، تحت تاثیر قرار دهد. درست بودن یا دقیق بودن به هر قیمتی، شاید نیاز درونی شما را برطرف کند گاهی به قیمت از دست دادن روابط ارزشمند، تمام می‌شود.

همیشه راه‌های مختلف را بررسی کنید و به دنبال اطلاعات تازه باشید. اگرچه دیدگاه موفقیت در دنیای کسب و کار خوب است، اما اگر به قیمت از دست دادن دیگر بخش‌های زندگی باشد، بهتر است به فکر کمی تغییر باشید. فراموش نکنید که هیچ لذتی در پیروزی یک مبارزه، با وجود شکست در جنگ، وجود ندارد.

تغییرات کوچک و دائمی در زندگی و کار، در طول زمان تاثیرات بزرگی به وجود می‌آورند. از همین امروز شروع کنید و به دنبال تغییر رفتار در کسب و کار خود باشید.