هر روز از زندگی با موجی از انتخاب‌هایی روبه‌رو هستیم که باید در مقابلشان تصمیم بگیریم. بعضی از این تصمیمات اهمیت چندانی ندارند. در مقابل برخی آنقدر تاثیرگذارند که ممکن است تا پایان عمر گریبان‌گیرمان شوند. بنابراین خیلی مهم است که طوری تصمیم بگیریم تا در آینده باعث پشمانی‌‌‌ ما نشود. در این مقاله از استارتاپت به بررسی ۵ تصمیم اشتباه در زندگی می‌پردازیم.

 عملکرد مغز در تصمیم‌گیری

بر اساس تحقیقی که اخیرا در دانشگاه کالیفرنیا صورت گرفته، هر کدام از ما روزانه با بیش از ۷۰ تصمیم مختلف روبه‌رو هستیم. این تعداد از تصمیمات که در روز با آن‌ها مواجهیم باعث پیدایش پدیده‌ای به نام «خستگی تصمیم‌گیری» می‌شوند. در حقیقت مغز ما در طول روز به خاطر این تصمیم‌گیری‌ها مانند عضله‌هایمان بعد از یک ورزش سخت، خسته می‌شود.

محققان دانشگاه تگزاس نشان داده‌اند که حتی زمانی که ذهنمان خسته نباشد، باز هم تصمیم‌گیری صحیح برایمان کار دشواری است. زمانی که می‌خواهیم تصمیمی بگیریم، مغز ما بجای آن‌که به دانسته‌هایمان اتکا کند، روی خاطراتی مشخص تمرکز می‌کند.

برای مثال زمانی را در نظر بگیرید که می‌خواهید اتومبیل جدیدی بخرید. برای اینکه میان اتومبیل‌های مختلف یکی را انتخاب کنید باید نکات مختلفی را بسنجید. ممکن است دلتان اتومبیلی با صندلی‌های چرم بخواهد در حالی که بودجه‌ آن را ندارید. در این تصمیم‌گیری مغز شما روی تهیه کردن قسط‌های ماهیانه سنگین تمرکز نمی‌کند. بلکه تنها بوی خوش چرم و نشمین‌گاه راحت چرمی اتومبیل برادرتان را مرور می‌کند.

با ۵ تصمیم اشتباه در زندگی آشنا شوید

استیون کاوی در مورد اهمیت تصمیمات می‌گوید «من محصول شرایط موجود نیستم بلکه محصول تصمیماتی هستم که اتخاذ کرده‌ام.»

بعضی تصمیم‌گیری‌ها در حیطه موارد معمولی هستند. مانند انتخاب غذایی که می‌خواهیم برای شام آماده کنیم، یا مسیری که برای رسیدن به مقصدی انتخاب می‌کنیم. در مقابل تصمیم‌هایی هستند که اهمیت بسزایی در آینده‌مان می‌گذارند. برای مثال انتخاب کردن بین دو پیشنهاد شغلی یا شهری که می‌خواهیم در آن زندگی کنیم تاثیر فوق‌العاده‌ای در آینده‌مان خواهند گذاشت. جدای آن‌که هر تصمیم چه اهمیتی در زندگی‌مان دارد، مغزمان افق‌ دیدمان را برای در نظر گرفتن تمام جوانب تنگ می‌کند.

برونی وایر پرستای است که بیشتر وقتش را با کسانی می‌گذراند که در ۳ تا ۱۲ ماه آخر زندگیشان هستند. او عادت دارد تا از هر بیماری این سوال را بپرسد که کدام تصمیم برایش بیشتر از همه باعث پشیمانی بوده است. طی سالیان متوالی میان پاسخ‌هایی که می‌شنید پنج مورد از تصمیماتی که باعث پشیمانی‌ افراد بوده‌اند، میان بسیاری از بیماران مشترک بود. در ادامه این موارد شرح داده شده‌اند. مطالعه تصمیماتی که باعث پشیمانی افراد بوده‌اند شاید کمک کند تا شما گرفتار این افسوس نشوید.

۱. افسوس از تصمیماتی بر اساس فکری که دیگران در موردشان می‌کردند

هرگاه تصمیمتان را بر این اساس می‌گیرید که دیگران در موردتان چه فکری می‌کنند دو اشتباه مرتکب می‌شوید.

اشتباه انتخاب می‌کنید

بسیاری افراد در رشته‌هایی مطالعه می‌کنند یا وارد شغلی می‌شوند که آن را دوست ندارند. بسیاری تصمیمشان را بر این اساس می‌گیرند که در آینده پدر یا مادر بهتری باشند. یا در تصمیم‌گیری خود درآمد و موقعیت اجتماعی را اولویت قرار می‌دهند. در هر صورت اگر هر یک از این اهداف را در مقام بالاتری نسبت به علاقه شخصیتان به یک رشته یا شغل قرار دهید، انتخاب ضعیفی خواهید داشت. و بدتر آنکه این تصمیم اشتباه می‌تواند تا پایان عمر باعث پشیمانی شما باشد.

اصول اخلاقی خود را زیر پا می‌گذارید

هرگاه زیاد فکرتان درگیر آن باشد که دیگران در موردتان چه فکری می‌کنند، نزدیک به نقطه‌ای هستید که اخلاقیات را زیر پا بگذارید. نباید ذهنتان را به موضوعاتی مانند اینکه اگر شکست بخورید دیگران در موردتان چه فکری می‌کنند، یا نظر رئیستان  در موردتان چگونه است مشغول کنید. نیازتان به تایید دیگران ممکن است باعث شود با خودتان صادق نباشید. بسیاری افراد در این شرایط با دروغ گفتن به خودشان موقعیت را برای خویش تعدیل می‌کنند.

بهترین و موثرترین راه برای اینکه ذهنتان مشغول افکار دیگران در موردتان نباشد آن است که دریابید این‌ها تنها نظرات افراد هستند. اهمیتی ندارد که دیگران در مورد شما چه فکری بکنند زیرا نظرات آن‌ها چیزی را تغییر نمی‌دهد. بهتر آن است که راه خودتان را انتخاب کنید و بگذارید دیگران هر فکری می‌خواهند بکنند.

۲. افسوس از این که خیلی سخت کار کرده‌اند

سخت‌کوشی می‌تواند نتیجه مثبتی در زندگی فرد داشته باشد. با سخت‌کوشی می‌توان روی جامعه تاثیر گذاشت و حس کامل بودن را لمس کرد و حتی خوشبختی را پیدا کرد. اما زمانی که سخت‌کوشی از حد خود خارج  شده و ما را از کسانی که دوستشان داریم جدا کند نتیجه عکس دارد. بسیاری افراد برای تامین مالی کسانی که دوستشان دارند سخت کار می‌کنند تا آن‌ها را خوشحال کنند. اما به این موضوع واقف نیستند که برای دوست‌دارانشان همراهی و حضور آن‌ها اهمیت بیشتری دارد. رمز موفقیت در آن است که تعادل را میان دو کفه ترازو برقرار کنیم. نباید اجازه دهیم سخت‌کوشی عزیزانمان را از ما دور کند و باعث تنهایی‌مان شود. در غیر این صورت روزی که دیگر دیر شده این سخت‌کوشی باعث پشیمانی‌مان خواهد شد.

۳. افسوس از بروز ندادن احساسات

تصمیم اشتباه در زندگی و پشیمانی

بسیاری در کودکی آموخته‌اند که احساسات خطرناک هستند و بروز دادنشان اشتباه است. به همین دلیل سعی می‌کنند تا احساسات خود را سرکوب کرده و آن‌ها را به زبان نیاورند. اما ما هر کاری کنیم نمی‌توانیم جلو احساساتمان را بگیریم. بنابراین بهتر است که آن‌ها را به درستی ابراز کنیم. شاید در ابتدا این‌کار برایمان دشوار باشد اما در نهایت ما را مجبور می‌کند تا با خودمان و دیگران صادق باشیم.

برای مثال اگر تصور می‌کنید که حقوق دریافتی‌تان نسبت به کاری که انجام می‌دهید کم است با رئیستان صحبت کنید و احساستان را به او شرح دهید. در این حالت رئیستان یا با درخواست شما موافقت می‌کند یا برایتان توضیح می‌دهد که ارزش کارتان مطابق با درآمدتان است. اما در صورتی که حرف دلتان را نزنید ممکن است احساساتی که سرکوب کرده‌اید باعث شوند تا کارتان را در آینده به درستی انجام ندهید.

۴. پشیمانی به خاطر از دست دادن دوستان

بسیاری اوقات برایمان دشوار است تا در میان برنامه‌های هفتگی جایی برای دیدار با دوستان باز کنیم. افرادی که سرشان شلوغ است زمانی را به وقت گذرانی با دوستانشان اختصاص نمی‌دهند. اما این عملکرد درستی نیست زیرا همین دیدار با دوستان قدیمی است که بسیاری از استرس‌های کار را از ما دور می‌کند. وقتی ساعاتی را در هفته به خوش‌گذرانی با دوستانتان اختصاص می‌دهید، فرصتی دارید تا انرژی از دست رفته را به‌دست آورید. بسیاری افراد آنقدر خودشان را درگیر کار می‌کنند که دوستان قدیمیشان را از دست می‌دهند و این تصمیم اشتباه در زندگی در آینده باعث پشیمانی‌شان می‌شود.

۵. افسوس از اینکه به خود فرصت شاد زندگی کردن را نداده‌اند

زمانی که بدانید به پایان زندگی خود نزدیک می‌شوید تمام دشواری‌هایی که تجربه کردید در ذهنتان با خاطرات خوب مقایسه می‌شوند. با کمی تفکر به این نتیجه می‌رسید که بسیاری از ناراحتی‌هایی که متحمل شدید انتخاب خودتان بوده است. البته این موضوع در تمام موارد صدق نمی‌کند. برخی از دشواری‌ها در زندگی پیش می‌آیند و راهی برای مقابله با آن‌ها نیست. در مقابل بسیاری از ناراحتی‌ها هستند که ما برای خودمان ایجاد می‌کنیم، زندگی را سخت می‌گیریم و لحظاتی را برای خودمان تلخ می‌کنیم. اما ما این انتخاب را داریم که شاد زندگی کنیم و موضوعات زندگی را در ذهنمان پیچیده‌تر از آنچه هستند نکنیم. خندیدن، لبخند زدن و شاد بودن از مهمترین درس‌هایی است که باید در زندگی بیاموزیم. شاید آموختن این موارد چالش برانگیز باشد اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد.