رسیدن به تصمیمات بهتر در مرکز تمام فعالیت‌های مدیریتی و رهبری روزانه ما قراد دارد. دسته اول از تصمیم‌گیری‌ها، نسبتا آسان هستند؛ زیرا سیاست‌هایی وجود دارند که با در نظر گرفتن مجموعه‌ای از شرایط، گزینه صحیح را دیکته می‌کند. اما دسته دوم که شامل تصمیماتی در زمینه جهت‌دهی، حل مسئله و سرمایه‌گذاری است، کمتر برنامه‌ریزی یا سازمان یافته‌ شده‌اند. این تصمیم‌ها، عموما از لحاظ تعداد، بیشتر از دسته اول هستند.

دسته دوم، موارد غیر سازمان‌یافته‌ای هستند که توانایی‌ تصمیم‌گیری شما را مورد آزمایش قرار می‌دهند و بر موفقیت نهایی‌تان به عنوان یک مدیر، تاثیر می‌گذارند. اگر در اکثر اوقات، آن‌ها را به درستی انجام دهید؛ به موفقیت خواهید رسید. اما اگر غالبا این موارد را اشتباه انجام دهید، مدیرانی که قصد دارند مسئولیت‌های بیشتری به شما محول کنند؛ اعتمادشان را به شما از دست خواهند داد. با توجه به این شرایط، مدیران افراد دیگری را که می‌توانند برای تصمیمات بزرگ به آن‌ها اعتماد کنند؛ انتخاب خواهند کرد.

ما در این مطلب از استارتاپت، ۷ روش را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید آن‌ها را برای تقویت قدرت تصمیم‌گیری‌ خود و اتخاذ تصمیمات بهتر در شرایط دشوار، به کار ببرید.

۱. مراقب احساسات خود باشید تا به طور ناخواسته بر تصمیمات شما تاثیر نگذارند

احساسات و تصمیمات بهتر و پیچیده با هم ترکیب نمی‌شوند. احساسات یا باعث تعجیل ما در قضاوت کردن می‌شوند یا فرآیند انجام کار ما را کند خواهند کرد. وقتی که تحت فشار هستیم، بخش منطقی مغزمان در پس زمینه است؛ در حالی که بقیه ماده خاکستری مغز ما در حال اضافه کاری است تا بفهمد چگونه می‌توان فراتر از استرس حرکت کرد.

راهنمایی: اگر شرایط از لحاظ عاطفی پیچیده شده است، از تصمیم‌گیری فوری پرهیز کنید و قدمی به عقب بردارید و در مورد نحوه نگاه به مشکل و گزینه‌های موجود، از دیگران کمک بگیرید. از ابزارهای ذکر شده در ادامه مطلب برای کمک به تغییر ساختار و ارزیابی گزینه‌ها و انتظارات خود استفاده کنید.

۲. تنها روی یک قاب مثبت یا منفی تمرکز نکنید

تحقیقات نشان می‌دهند که هنگام مواجهه با مشکلی یکسان که گاه مثبت و گاه منفی توصیف می‌شود، تصمیمات متفاوتی خواهیم گرفت. در مورد این موضوع لازم است تا با تنظیم زاویه دید خود، برای مشکلات پیچیده از زوایای مختلفی به دنبال راه‌حل‌ باشیم.

راهنمایی: از چندین قاب یا زاویه دید استفاده کنید و برای ایجاد تصمیمات مستقل برای هر قاب تلاش کنید. برای مثال اگر یک رقیب حرکت جدید و جسورانه‌ای را در بازار انجام دهد، شما ممکن است آن را به عنوان یک مشکل منفی بزرگ برای شرکت خود تصور کنید. این زاویه دید ممکن است به پاسخ «من هم همین کار را می‌کنم» نیاز داشته باشد. در عوض، این زاویه دید را تغییر دهید تا متوجه شوید که رقیبتان انتخاب کرده در حیطه جدیدی متمرکز شود و کمتر قادر به سرمایه‌گذاری یا پاسخ‌دهی به اقدامات شما در حیطه‌های دیگر خواهد بود. حالا چالش شما شناسایی حیطه‌های بالقوه دارای فرصت است که رقیبتان آن‌ها را ترک کرده ‌است. داشتن زاویه دید صحیح، تفاوت ایجاد می‌کند.

۳. یک رابطه «اعتماد با تایید» با داده‌ها ایجاد کنید

در حالی که همه ما در مورد تصمیمات بهتر مبتنی بر داده‌ها صحبت می‌کنیم، باید فقط از داده‌هایی که از موقعیت ما پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنیم و داده‌های دیگر را نادیده بگیریم یا از داده‌های محدودی که در مقابلمان قرار دارند فاصله بگیریم و البته کیفیت و قابل اعتماد بودن داده‌ها همیشه باید مورد سوال قرار بگیرد.

راهنمایی: در مواجه با داده‌هایی که مقابل‌تان وجود دارند، به سادگی مقاومت کنید و از خودت بپرسید «من برای دستیابی به این تصمیم چه اطلاعاتی را باید انتخاب کنم؟» داده‌هایی را جستجو کنید که باعث روشن شدن موضوع می‌شوند، فارغ از اینکه آن مسیر را پشتیبانی می‌کند یا خیر. برای ارزیابی کامل بودن و عینیت داده‌ها از دیگران کمک بخواهید و دیگران را تشویق کنید تا استنتاج‌های شما را به چالش بکشند و شانس شما را در انتخاب اطلاعات بیهوده به حداقل برسانند.

۴. مراقب تله‌های تصمیم‌گیری، به ویژه در تنظیمات گروه باشید

هر کجا که گروهی از انسان‌ها دور هم جمع شوند؛ تعصبات، تاریخچه‌ و ارزش‌های خود را برای تحمیل به دیگران، به ارمغان می‌آورند. ساختار قدرت یا مسائل مربوط به شخصیت در یک گروه می‌تواند گفتگوی آزاد را سرکوب کند. گروه‌ها عاشق راه‌حل‌هایی هستند که خودشان برای مسائل ارائه می‌دهند و دوست دارند که دیدگاه‌های عینی و بیرونی را سرکوب کنند. این تئوری نشان می‌دهد که یک گروه باید بتواند تصمیمی بگیرد که بالاتر و بهتر از تصمیم باهوش‌ترین فرد گروه باشد. اما تنها چند رفتار پیچیده انسانی وجود دارد که در زمره این تفکر ایده‌آل قرار می‌گیرد.

راهنمایی: کمک بگیرید. از یک شخص خارجی برای نظارت بر مکالمات گروهی، به چالش کشیدن فرضیات و شناسایی روند احتمالی مشکلات، دعوت کنید. این مرحله ساده اغلب نادیده گرفته می‌شود، با این حال کم هزینه است و به طور بالقوه می‌تواند شما و تیمتان را از سقوط از صخره تصمیم‌گیری نجات دهد.

۵. از تمایل به تغییر تصمیم‌گیری آگاه باشید

در حالی که تنظیم یک تصمیم بر اساس آموخته‌ها یا در دسترس بودن شواهد جدید و قانع کننده درست است، بسیاری از مدیران قربانی شک و تردید یا تلاش‌های دیگران برای لابی‌گری می‌شوند. اگر دوره‌ها را بیش از حد تغییر دهید، استرس و ناامیدی در تیم شما افزایش می‌یابد.

راهنمایی: از یک ژورنال تصمیم‌گیری استفاده کنید و به صورت طولانی مدت، فریم‌ها، فرضیات، انتظارات و بازه زمانی ارزیابی نتایج را ثبت کنید. از افرادی که در فرآیند تصمیم‌گیری شرکت کرده‌اند، امضا بگیرید. وقتی باید سندی را امضا کنید که نشانه توافق شما با یک تصمیم است؛ به طور شگفت‌انگیزی آن انتخاب به یک تصمیم هوشمندانه و قطعی تبدیل می‌شود. البته اطمینان حاصل کنید که اگر رویدادها واقعا نیاز به تعدیل دوره دارند، یک فرآیند مدیریت تغییر برای آن‌ها وجود داشته باشد.

۶. از تصمیمات قبلی بیاموزید و بهتر شوید

با ارزیابی پیشرفت، نتایج و تنظیم رفتارهای آینده خود، توانایی‌ رسیدن به تصمیمات بهتر را تقویت کنید.

راهنمایی: علاوه بر ژورنال گروهی که در بالا پیشنهاد شد، یک ژورنال تصمیم‌گیری شخصی داشته باشید. رجوع منظم به این ژورنال را به یک تمرین تبدیل کنید و نتایج را به انتظاراتی که داشته‌اید مقایسه کنید. اگر به طور کلی با هم تفاوت دارند، فرضیات خود را دوباره بررسی کنید. به دنبال نقص در تفکر خود یا مشکلات موجود در داده‌ها باشید. برای تامل در مورد آموخته‌های خود وقت بگذارید. یادداشت کنید که دفعه بعد که با تصمیم مشابهی روبه‌رو شدید، چگونه می‌توانید این روند را بهبود ببخشید.

۷. به تیم خود بیاموزید که تصمیمات بهتر بگیرند

ما در دنیای پروژه‌ها و کارهای گروهی زندگی می‌کنیم. مدیران کارآمد زمان زیادی صرف می‌کنند تا به تیم خود کمک کنند، به طور موثر برای تصمیم‌گیری‌ در مورد مسائل مهمی که با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند؛ آموزش ببینند.

راهنمایی: تمام دروس فوق برای گروه‌ها اعمال می‌شود. به تیم‌های خود بیاموزید که چگونه از چندین فریم و زاویه دید استفاده کنند؛ چگونه داده‌های مورد نیاز را ارزیابی کنند و چگونه یکپارچگی داده‌ها را بررسی کنند. از آن‌ها بخواهید که تصمیمات و انتظارات خود را عنوان کنند. اگر تیم، مدت زمان بیشتری نسبت به طول دوره یک پروژه باقی می‌ماند؛ تیم را برای ارزیابی و تقویت تصمیم‌گیری اثربخش در طول زمان مسئول کنید.

سخن آخر

تصمیم‌گیری‌ها، زندگی اجتماعی ما را به حرکت وا می‌دارد. مدیر پیتر دراکر (Peter Drucker) در این زمینه بیان می‌کند:

عمل کردن در زمان حال، تنها راه برای ساختن آینده است. بر اساس تجربه‌ای که من دارم، مدیرانی که روی تقویت اثربخشی تصمیم‌گیری‌های خود کار می‌کنند، پیشرفت خواهند کرد. آن‌ها نه تنها تصمیمات بزرگی می‌گیرند که باعث به حرکت درآمدن عناصر می‌شود؛ بلکه فشار میانگینی ایجاد می‌کنند که کارفرمایان را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا مسئولیت‌های بیشتری را دریافت کنند.

پیتر دراکر

در تصمیم‌گیری خود، از این شاخه به آن شاخه پریدن را کنار بگذارید. یک فرآیند آگاهانه برای تصمیمات موثر و تقویت اثربخشی خود در طول زمان، ایجاد کنید تا به موفقیت دست یابید.