غلبه بر ترس از شکست یک عامل مهم در دستیابی به پیروزی است. برای افراد موفقی که کارهای بزرگ در زندگی به انجام داده‌اند، شکست تنها یک سنگ پیش پا افتاده در راه رسیدن به موفقیت بوده است.

مردانی مثل هنری فورد، وینستون چرچیل و توماس ادیسون معتقد بودند که تلاش نکردن، دلیل شکست واقعی است. همچنین زنانی چون امیلی دیکنسون و ماری کوری، در اول راه موفق نشدند و اوقات سختی را در راه رسیدن به هدف، سپری کردند.

ما در این مقاله از استارتاپت، نکاتی کلیدی که در غلبه بر ترس از شکست تاثیر دارند، را بازگو می‌کنیم.

دلایل ترس از شکست

دلایل ترس از شکست بعضی افراد چیست؟

۱. عدم اطلاع از عوامل پیروزی

بسیاری از ما به حدی روی موفقیت و ظاهر آن متمرکز می‌شویم که گاهی فراموش می‌کنیم که این موفقیت واقعا شامل چه چیزی و چگونه حاصل شده است. ما به ندرت به شکست به عنوان قسمتی از زندگی نگاه می‌کنیم و اینکه چه داستان‌های موفقیتی از دل آن بیرون آمده‌‌اند.

هیچ کس درباره چندین بار شکست آبراهام لینکلن (Abraham Lincoln) در انتخابات، قبل از اینکه رئیس جمهور شود، حرفی نمی‌زند. چرا بیل گیتس (Bill Gates) قبل از اینکه به یک اسطوره در جهان کامپیوتر تبدیل شود، از دانشگاه هاروارد اخراج شد؟ چطور مایکل جردن (Michael Jordan) قبل از اینکه به عنوان یکی از برترین بسکتبالیست‌های جهان شناخته شود، در تیم بسکتبال دبیرستانش پیرفته نشده بود.

امروزه با وجود شبکه‌های اجتماعی و اخبار فوری، ما اخبار موفقیت‌ها را بیشتر از موانع و سختی‌هایی که باعث رسیدن به این موفقیت شده‌اند، در دنیای مجازی می‌بینیم.

۲. داشتن توقعات غیر واقعی

غلبه بر ترس و داشتن توقعات غیر واقعی

ما اغلب انتظار داریم که در اولین تلاش خود، به موفقیت برسیم و اگر این نتیجه حاصل نشد، گمان می‌بریم که شکست خورده‌ایم. این شکست چقدر واقعی است؟ اگر در امتحانی رد شدیم یا نتوانستم نظر شخص دلخواه خود را جلب کنیم، به این معنی نیست که هرگز در آن کار موفق نمی‌شویم. با این حال ترس از شکست یا رد شدن پیش‌بینی‌، مانع از تلاش مجدد افراد بسیاری می‌شود.

همین امر در ورزش‌های رقابتی هم دیده می‌شود. ورزشکاران باید یاد بگیرند قبل از کشف عوامل دستیابی به موفقیت، شکست را بپذیرند. در هر ورزشی، انتظار اینکه ورزشکار خود را از قبل برنده بداند، کاملا غیر واقعی است. شکست، قسمتی از فرآیند یادگیری برای چگونه موفق شدن است.

در صنعت موسیقی و سرگرمی، برای بیشتر موفقیت‌های به ظاهر یک شبه، سال‌ها زمان صرف شده تا به موفقیت‌های سطح بالا برسند. مالکوم گلدول (Malcolm Gladwell) در کتاب خود به نام ناپایدارها (Outliers) درباره قانون ۱۰۰۰۰ ساعت صحبت می‌کند.

کلید موفقیت در هر زمینه‌ای، تمرین یک فعالیت خاص به طور مداوم و به مدت ۱۰۰۰۰ ساعت است.

مالکوم گلدول

او گروه بیتلز (The Beatles) را مثال می‌زند. هنگامی که این گروه طی سال‌های ۱۹۶۰  تا ۱۹۶۴ در هامبورگ اجرای زنده داشتند، بیش از ۱۲۰۰ بار در آلمان و بالغ بر ۱۰۰۰۰ ساعت، اجرای زنده داشتند. همچنین او یادآور شد، هنگامی که بیل گیتس ۱۳ ساله شد، به قانون ۱۰۰۰۰ ساعت رسید. بیل زمانی که مشغول یادگیری برنامه نویسی در مدرسه کامپیوتر بود، توانست به این مهم برسد.

واضح است که ۱۰۰۰۰ ساعت تمرین در هر زمینه‌ای، میزان زیادی شکست، ترس از شکست و بی‌ هدفی در بر خواهد داشت.

۳. کمال‌گرایی

ترس از شکست زمانی ایجاد می‌شود که ما به کمال‌گرایی و کامل بودن اعتقاد داشته باشیم. مثلا اگر در زمینه‌ای تلاش کنیم و شکست بخوریم، ممکن است احساس گناه و احمق بودن به ما دست دهد. کمال‌گراها معتقد هستند که همه چیز باید بدون اشتباه و در بالاترین حد ممکن انجام شود. آن‌ها اگر نتوانند در انجام کاری عالی باشند، ترجیح می‌دهند که هرگز آن را انجام ندهند. متأسفانه این نوع طرز فکر، کمال‌گرایان را از یادگیری واقعی و فواید کسب‌ تجربه، باز می‌دارد.

نکاتی برای غلبه بر ترس از شکست

نکاتی برای غلبه بر ترس از شکست

یکی از مهم‌ترین عوامل دستیابی به موفقیت، غلبه بر ترس از شکست در زندگی است. در ادامه این مطلب، به چند پیشنهاد برای کنترل ترس و تمرکز بر موفقیت، اشاره می‌کنیم.

۱. انتظار داشته باشید که گاهی اوقات، ممکن است شکست بخورید. واقف باشید که شما انسان هستید و انسان‌ها دچار اشتباه می‌شوند. قبل از اینکه هر کدام از ما، راه رفتن را بیاموزیم، ۴ دست و پا حرکت کرده‌ایم. بلند شدیم، زمین خوردیم، دوباره ایستادیم و این مسیر را ادامه دادیم تا نهایتا راه رفتیم.

۲. شکست را یک امر شخصی تلقی نکنید و در عوض آن را مثل یک سنگ پیش پا افتاده، تصور کنید. مطمئن باشید که قرار است از آن چیزی یاد بگیرید و بعد آنچه را که آموخته‌اید، در آینده اجرا کنید. از تصور شکست به عنوان یک ضعف شخصیتی اجتناب کنید چون شما را از رسیدن به موفقیت‌های آینده باز می‌دارد. پس ترس از شکست را کنار بگذارید.

۳. هیچ فردی همواره در تمامی اوقات زندگی خود، موفق نبوده است. مثلا بازیکنان ستاره‌ بازی بیسبال، ۷۰ درصد اوقات شکست می‌خورند. میانگین ضربه‌های باب راس (Babe Ruth)، ۳۴۲ بوده است و این نشان می‌دهد که او ۶۶ درصد ضربات را، از دست داده است. چنین چیزی در زندگی هم وجود دارد. اگر تلاش نکنید، شکست نمی‌خورید و موفقیتی هم در انتظار شما نخواهد بود.


۴. به یاد داشته باشید که شکست، پیروزی‌های زیادی را به وجود آورده است. معلم آلبرت انیشتین (Albert Einstein) به او گفته بود که مدرسه را ترک کند.

انیشتین تو هیچوقت به هیچ چیز نمی‌رسی.

معلم موسیقی بتهوون (Ludwig Von Beethoven) در مورد او گفت:

او یک آهنگساز نا امید است.

کل زندگی یک آزمایش است. هرچه آزمایش‌های بیشتری انجام دهی، محصول بهتری خلق خواهی کرد. به عبارت دیگر شانس‌ شما برای به دست آوردن هر چیزی در اقدامات اولیه، تقریبا صفر است. هرچه بیشتر تلاش یا آزمایش کنید، به هدف خود نزدیک‌تر خواهید شد.

رالف والدو امرسون (Ralph Waldo Emerson)


فواید غلبه بر ترس از شکست

۵. خود را باور داشته باشید. به جای آن که از کارهایی که هنوز به انجام نرسیده‌اند، دست بکشید، از آن‌ها به عنوان فرصتی برای استقامت و حل مشکل استفاده کنید. بر ترس از شکست غلبه کنید. باور داشته باشید که شما تمام آن چیزی را که برای کار و فعالیت در اوقات سخت مورد نیاز است، در اختیار دارید. به خود یادآوری کنید که چه تعداد از افراد شکست خورده به پیروزی رسیده‌اند؛ صرفاً به این دلیل که دست از تلاش نکشیده و عبور از شکست را تجربه کرده بودند.

فواید غلبه بر ترس از شکست

  • تجربه و دانش ارزشمندی می‌سازید.
  • قدرت در شخصیت و تمرکز می‌سازید.
  • راه‌های بیشتری برای خلاقیت ساخته و مهارت‌های حل مسئله را در خود تقویت می‌کنید.
  • این امکان برای شما به وجود می‌آید تا اهداف خود را مجدداً تعریف کنید و اگر لازم باشد، راه و هدف جدیدی برای خود ایجاد کنید.
  • انعطاف پذیری و روشن فکری برای خود می‌سازید.
  • اعتماد به نفس و ارزش خود را افزایش می‌دهید.


شکست اساس موفقیت و وسیله‌ای برای رسیدن به پیروزی است.

لائو تسو (Lao Tzu)