امروزه استفاده از اینستاگرام برای اهداف بازاریابی، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۶ کمتر از ۵۰ درصد شرکت‎ها، از بازاریابی اینستاگرام استفاده می‌کردند و آمار نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷، این رقم به ۷۰ درصد رسیده است. آمار به دست آمده حاکی از این است که تحلیل بازاریابی اینستاگرام تا چه حد می‌تواند برای برندها سرنوشت‌ساز باشد.

بهره گرفتن از اینستاگرام برای کسب‌ و کار اقدام مهمی است. اما با استفاده از روش های بازاریابی اینترنتی در می‌یابید که ارزیابی میزان موفقیت شما در این راه، کاری دشوار است. شما بدون در دست داشتن معیارهای مناسب، هرگز متوجه نمی‌شوید که تا چه حد مخاطبان را تحت تاثیر قرار داده‎اید یا چقدر باید به تلاش‌های خود اضافه کنید.

اپلیکیشن های تحلیل بازاریابی اینستاگرام به شما کمک می‎کنند تا فرایند پیشرفت خود را پیگیری کرده و اقدامات لازم در جهت بهبود کار خود را به عمل آورید. ما در این مقاله از استارتاپت قصد داریم، چند مورد از اپلیکیشن های رایگان تحلیل بازاریابی اینستاگرام را به شما معرفی کنیم تا در مسیر درستی متمرکز شوید.

چگونگی تحلیل بازاریابی اینستاگرام

اپلیکیشن های رایگان تحلیل بازاریابی اینستاگرام

۱. Instagram Insight

اگر یک حساب کاری در اینستاگرام دارید، به طور اتوماتیک به ابزار تحلیلی رایگان Instagram Insight هم دسترسی خواهید داشت. این ابزار به شما نشان می‎دهد که چه زمانی مخاطب شما در اینستاگرام حضور دارد، کدام پست‌های شما بیشترین محبوبیت را داشته و تاثیر (Impression) و کشش (reach) حساب شما چقدر بوده است.

شما می‎توانید پست اصلی خود را با یک نسخه ارتقا یافته از آن مقایسه کنید و دریابید تبلیغات پولی تا چه حد می‌توانند در کار شما مفید باشند. متاسفانه این ابزار فقط به صورت اپلیکیشن موبایل است و نسخه دسکتاپ ندارد؛ به همین دلیل کاربر پسند نیست. اما از این جهت که بررسی‌های پایه‌ای تحلیل اینستاگرام را برای پست‌های مجزا و کل اکانت، در اختیار شما قرار می‌دهد، یک برنامه کاربردی به حساب می‌آید.

۲. Iconosquare

تحلیل بازاریابی اینستاگرام با برنامه Iconosquare

برنامه Iconosquare، یک راهکار با ۳ کاربرد برای بازاریابی شبکه اجتماعی و تحلیل بازاریابی اینستاگرام است. این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا پست‌های جدید خود را زمانبندی کنید؛ نظر کاربران درباره صنعت یا برند خود را بررسی کنید و البته داده‌های تحلیلی اینستاگرام را هم می‌توانید به کمک آن، پیگیری کنید. این تحلیل‌ها تمایل (Trend)، تاثیر (Impression) و کشش (reach) پست‌های شما را در مورد پیگیری کاربران، نشان می‌دهد. Iconosquare حتی شما را از عملکرد استوری‌هایتان مطلع می‌کند.

برنامه Iconosquare دارای مشخصه هشتگ و پیگیری رقبا است. به این ترتیب بازاریابان قادر خواهند بود خود را با سایر افراد و موضوعات مهم صنعتشان مقایسه کنند. این پلتفرم دارای یک دوره رایگان آزمایشی ۲ هفته‌ای است و ابزارهای رایگان متنوعی چون Instagram Audit را هم در اختیارتان قرار می‌دهد.

۳. Squarelovin

برنامه Squarelovin یکی از ابزارهای رایگان تحلیل اینستاگرام است. این برنامه اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می‌دهد که برای تحلیل پیشرفت بازاریابی خود در طول سال، به آن‌ها نیاز دارید. مثلا می‎توانید برای پست‌های خود تحلیل‌های ماهانه انجام دهید یا سابقه داده‎های مربوط به پست‌های خود را در قالب ماه، روز یا حتی ساعت مشاهده کنید. همچنین این ابزار چشم‌اندازی از علایق فالوورهایتان را به شما ارائه می‌دهد تا بدانید چطور با پست‎های آینده خود، برای مخاطبان درگیری بیشتری ایجاد کنید. حتی با تحلیل مدت زمانی که اکثر فالوورهای شما در اپلیکیشن حضور دارند، درمی‌یابید که بهترین زمان برای گذاشتن پست، چه وقتی است.

۴. Crowdfire

ابزار Crowdfire به بازاریابان اجازه می‌دهد تا پست‌ها را زمانبندی کرده و عملکرد خود را ارزیابی کنند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند در اینترنت، به جستجوی محتواهای ضروری صنعت و برند خود بپردازند. هنگامی که بازاریابان مشغول برنامه‌ریزی محتوایی در استراتژی اینستاگرام خود هستند، این ابزار مقالات و تصاویر سایر وب‌سایت‌ها را به آن‌ها توصیه می‌کند. Crowdfire افق دید بازاریابان را گسترده‌تر کرده و در تحلیل بازاریابی اینستاگرام خوش می‌درخشد.

ابزار تحلیل Crowdfire، داده‌های اینستاگرام شما را در نمودارهای کاربر پسند ترسیم می‎کند. همچنین با تجزیه و تحلیل چند مورد از معیارهای پیشرفته، به شما نشان می‌دهد که در دوره‌های طولانی مدت، چه عملکردی داشتید.

۵. Pixlee

تحلیل بازاریابی ینستاگرام با برنامه Pixlee

برندهای Kenneth Cole ،Sonos و بسیاری از برندهای بزرگ دیگر، از ابزار رایگان Pixlee استفاده می‌کنند. این ابزار به کاربران خود اجازه می‎دهد تا گزارش‎‌هایی ایجاد کنند که قابلیت به اشتراک گذاشته شدن دارند. به این ترتیب می‌توان این گزارش‌ها را برای تمام اعضای تیم بازاریابی ارسال کرد. معیارهای تجزیه و تحلیل این اپلیکیشن، نشان می‎دهند چطور می‎توان در فالوورهای خود درگیری بیشتری ایجاد کرد و در کنار آن فالوورهای جدید را جذب کرد. همچنین این ابزار کمک می‎کند تاثیرگذاران یا برندهای طرفدار ارتقای محصول خود را پیدا کنید و به این ترتیب، می‎توانید کمپین موثرتری ایجاد کنید.

۶. Union Metrics

با اینکه برنامه Union Metrics، ابزاری رایگان برای تحلیل بازاریابی اینستاگرام نیست، یک گزارش رایگان ماهانه برای اینستاگرام ارائه می‌دهد. به کمک این گزارش در می‌یابید که کدام هشتگ‌ها کشش بیشتری دارند، چه پست‌هایی با مخاطب شما بهترین تناسب را دارند و فالوورهای شما چه زمانی در اینستاگرام حضور دارند. با اینکه این ابزار نمی‌تواند تحلیل‌هایی فراتر از ۳۰ روز را به شما ارائه دهد، باز هم گزینه خوبی برای پیگیری الگوهای کوتاه مدت است. برنامه Union Metrics به شما می‌آموزد که چطور می‌توانید در زمانی کوتاه، معیارهای خود را بهبود ببخشید.

۷. Socialbakers

با اینکه ابزار Socialbakers در لیست موارد پرطرفدار تحلیل بازاریابی اینستاگرام قرار نگرفته است، اطلاعات خوبی به تیم بازاریابی‌ ارائه می‌دهد. این ابزار شما را از پرطرفدارترین پست‌ها، مواردی که بیش‌ترین کامنت را داشتند و فیلترهای برتر عملکردتان، مطلع می‌کند. Socialbakers گزارشی به کاربرانش ارائه می‌دهد که حساب اینستاگرام شما را با رقیبانتان مقایسه می‌کند. به این ترتیب شما در می‌یابید که جایگاهتان در صنعت مربوطه کجا است و برای بهبود این جایگاه، چه کاری باید انجام دهید.