تحقیق بازار و کسب اطلاعات، نه تنها به ما به عنوان صاحب کسب و کار، قدرت می‌دهد؛ بلکه کمک می‌کند تا بتوانیم از زاویه دید مشتریان بالقوه، به موضوع نگاه کنیم و بازار را مورد بررسی قرار دهیم. برای اینکه در فهرست رقبا خوش بدرخشید، باید بدانید که مشتریان و مخاطبان شما چرا و چطور دست به انتخاب می‌زنند. صاحبان کسب و کارهای کوچک، برای دستیابی به موفقیت و حفظ موقعیت خود، باید حوزه رقابت را به خوبی بشناسند و بدانند چه چیزی باعث می‌شود تا مشتریان برای یک محصول یا خدمات، هزینه کنند.

تحقیق بازار یکی از مهم‌ترین موضوعات مقدماتی در مبحث کسب و کار است. ما در ای مقاله از استارتاپت، سعی داریم تا شما را در این حوزه، راهنمایی کنیم.

تحقیق بازار و شناخت محیط

شناخت محیط

برای موفق شدن در امر تجارت، صاحبان کسب و کار باید از فاکتورهای اقتصادی و اجتماعی موثر در صنعت خود، آگاهی داشته باشند. به لطف فناوری‌هایی مثل اینترنت، کسب و کارها بیش از هر وقت دیگری درگیر رقابت هستند و باید روی موضوعی سرمایه‌گذاری کنند که بهترین نتیجه را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. این رقابت می‌تواند محلی، ملی و بین‌المللی باشد و بهتر است تا هر چه زودتر، محدوده رقابت خود را مشخص کنید. با گذشت زمان و تغییر شرایط، شاید لازم باشد که تحقیق بازار را مجددا انجام دهید. چرا که بازار و سلایق مشتریان ثابت نمی‌مانند و شما برای پیش بردن کسب و کار خود، باید با شرایط جدید هم‌خوانی پیدا کنید.

پرسیدن سوالات صحیح

تحقیق بازار و پرسیدن سوال

چه اطلاعاتی لازم دارید؟ چه موضوعاتی باعث ایجاد حس تردید، در تصمیم‌گیری‌ها می‌شوند؟ پیدا کردن سوالات صحیح اهمیت زیادی دارد؛ اگر سوالات اشتباهی را مبنای تحقیق قرار دهید یا سوالاتی که بیشتر درباره مسائل جانبی است، نتایجی که در طول تحقیق به دست می‌آورید، ممکن است گمراه کننده باشد. فهمیدن این موضوع که برای اتخاذ تصمیمات اساسی به چه اطلاعاتی نیاز دارید، اولین قدم برای دستیابی به اطلاعات مهمی است که می‌تواند در فرآیند برنامه‌ریزی، یاری‌گر شما باشد.

گردآوری اطلاعات

۲ روش برای گردآوری اطلاعات وجود دارد: تحقیق مقدماتی و ثانویه. در تحقیق مقدماتی شما بیرون می‌روید و بازارهای بالقوه مناسب برای کسب و کار خود را شناسایی می‌کنید. در تحقیق ثانویه یا شخص ثالث، از اطلاعات به دست آمده استفاده می‌کنید. در این زمینه، اینترنت به شما کمک خواهد کرد. با یک یا ۲ ساعت تحقیق، می‎توانید اطلاعات زیادی درباره رقبای خود به دست آورید.

در بریتانیا سازمان ملی آمار، تمام اطلاعات مفید درباره جمعیت و مشاغل ساکنان منطقه را در اختیار شما قرار می‌دهد. وب‌سایت‌های معتبر محلی هم در این زمینه، می‌توانند مفید باشند.

تحقیق مقدماتی

تحقیق بازار و تحقیقات مقدماتی

می‌توانید به کوچه و خیابان بروید و با پرس و جو از افراد، به تحقیق بپردازید یا به این منظور، چند گروه تحقیقاتی راه بیندازید. همچنین می‌توانید نظرسنجی و پرسشنامه در فیس‌بوک یا لینکدین پست کنید. اگر کسب و کار شما پایگاه مشتری داشته باشد، می‌توانید از آن‌ها درباره افکارشان سوال کنید. البته می‌توانید به روش سنتی، مستقیما از مردم بخواهید تا پرسشنامه را پر کنند. از آنجا که نیازی به نوشتن اسم در پرسشنامه‌ها نیست، مردم می‌توانند بی‌هیچ واهمه‌ای، آنچه در ذهن دارند؛ عنوان کنند.

استفاده از یک آژانس تحقیقاتی

فرایند تحقیق مطمئنا کمی زمان می‌برد و ممکن است برای آن وقت نداشته باشید. اگر تحقیقات شما ماهیتی تخصصی دارند، بد نیست از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید. اگر برای انجام تحقیقات باید افراد خاصی را هدف قرار دهید، پشتیبانی و تخصص یک آژانس تحقیقاتی می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

حتی اگر تصمیم گرفتید کار تحقیق بازار را به آژانس بسپرید، باز هم بهتر است برخی از تحقیقات مقدماتی در این زمینه را خودتان انجام دهید. یک آژانس حرفه‎ای می‎تواند تحقیقات سفارشی را طراحی و تجزیه و تحلیل کند و بازخوردهای بدون تعصبی را در اختیار شما قرار دهد که در اتخاذ تصمیمات استراتژیک برای شما مفید است. انجمن‌های صنفی ممکن است بتوانند آژانس‌هایی را به شما معرفی کنند که سابقه معتبری در این زمینه دارند. در بریتانیا موسسه بازاریابی چارترد (Chartered) یا انجمن تحقیقات بازار، ممکن است بتوانند به شما کمک کنند.

برخی از آژانس‌های تحقیقاتی، روی نوع خاصی از تحقیقات تمرکز دارند؛ مثلا تجزیه و تحلیل‌های کیفی یا کمی. برخی هم در حوزه تحقیق درباره مسائل مربوط به برندها یا موقعیت‌یابی بازار، فعالیت دارند. یادتان باشد که برای بستن قرارداد با آژانس‌های تحقیقاتی، باید یک بودجه مناسب هم در نظر بگیرید.

تحقیق بازار و پشتیبانی

پشتیبانی قابل اعتماد

راه‌اندازی یک کسب و کار جدید، می‌تواند هیجان انگیز باشد اما تلاش‌های زیادی هم می‌طلبد. باید روی جوانب مختلف کاری، از چهارچوب‌های قانونی گرفته تا تحقیق درباره مشتریان، به خوبی فکر کنید. در این مورد همیشه می‌توانید با افراد حاضر در آن حوزه ارتباط گرفته و از دانش، توصیه‌ها و پشتیبانی آنها استفاده کنید.

در زمینه تحقیق بازار می‌توانید با مشاوران و متخصصان ما در استارتاپت تماس گرفته و از راهنمایی آن‌ها برای پیشبرد بهتر و موثرتر امور کسب و کار نوپای خود، بهره بگیرید.