تبلیغات در پادکست یکی از جدیدترین شیوه‌های بازاریابی است که باید به آن بهای زیادی بدهید. اما چطور باید تبلیغات در پادکست را به شیوه‌ای صحیح پیش گرفت؟ با استارتاپت همراه باشید.

آیا شما هم جزو میلیون‌ها نفری هستید که روزانه بخشی از وقت خود را برای گوش دادن به پادکست صرف می‌کنید؟ هنگام طی کردن مسیر خانه به محل کار یا برعکس، زمانی که مشغول انجام کاری هستید یا حتی وقتی بی‌کار هستید و ۱۰۰ درصد وقت خود را برای پادکست مورد علاقه خود می‌گذرانید. به هر طریقی که باشد، شما تنها نیستید و پادکست به یکی از محبوب‌ترین مدیاهای حال حاضر دنیا، تبدیل شده است. طبق آماری که توسط Infinite Dial منتشر شده است؛ مردم آمریکا به طور میانگین، به ۷ پادکست در طول هفته گوش می‌دهند و این آمار در سراسر جهان، در حال گسترش است.

اهمیت تبلیغات در پادکست

اهمیت تبلیغات در پادکست

صنعت پادکست از سال ۲۰۱۳ تا به امروز ، دائما در حال رشد بوده و جالب است بدانید، طبق تحقیق Infinite Dial، در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸، حدود ۲۰ میلیون نفر بیشتر به پادکست گوش می‌دهند. به همین دلیل، بسیار مهم است که پادکست را به عنوان یکی از ستون‌های تبلیغاتی کسب و کار خود پی‌ریزی کنید و از آن بهره ببرید.

در دنیای تبلیغات، پادکست‌ها نتایج بسیار خوبی را برای اسپانسرها به ارمغان داشتند. طبق تحقیق Midroll، تقریبا ۶۱ درصد از افرادی که به یک پادکست خوب گوش داده‌اند، محصول تبلیغ شده در آن پادکست را خریداری کرده‌اند. همچنین تبلیغات در یک پادکست، برای کاربران حدود ۲ تا ۳ برابر بیشتر از تبلیغات رادیویی، جالب‌تر هستند.

در ادامه این مطلب از استارتاپت، در مورد اهمیت و استراتژی‌های مورد نیاز برای تولید یک پادکست تبلیغاتی صحبت می‌کنیم.

استراتژی تبلیغات در پادکست

بهتر است برای دستیابی به بهترین استراتژی‌های تبلیغات در پادکست و بازاریابی، سراغ نظرات افراد کارشناس و با تجربه این صنعت برویم:.

۱. از پادکست برای آگاهی از برند استفاده کنید، نه جذب مشتری

تبلیغات در پادکست برای آگاهی از برند

نظر ربکا بک (Rebekah Bek) در مورد تولید پادکست تبلیغاتی: او به عنوان نویسنده سایت Ahrefs، به عنوان حامی مالی پادکست‌های این سایت منسوب شده است. او با تجاربی که به دست آورده، توصیه‌های خود را در مورد استراتژی تولید پادکست تبلیغاتی با علاقه‌مندان به این زمینه به اشتراک گذاشته است. با هم برخی از این توصیه‌ها را می‌خوانیم:

 • به جای این که از پادکست خود به عنوان یک ابزار فرایند جذب مشتری (Lead Generation) استفاده کنید، باید از آن به عنوان آشکار سازی و آگاهی از برند استفاده کرد.
 • پادکست تبلیغاتی همیشه نباید برای بازده سرمایه استفاده شود.
 • بیان پادکست تبلیغاتی به شکلی ارگانیک و پویا و نه به صورت نمایشنامه، عملکرد بهتری از خود به جا می‌گذارد.

۲. فراموش نکنید که سلیقه هر کدام از شنوندگان شما متفاوت است

نظر میدرول (Midroll) در مورد تولید پادکست تبلیغاتی: میدرول شرکتی که وظیفه آن هم‌خوانی و متصل کردن تولید کنندگان پادکست با بازاریاب‌ها و تبلیغ کنندگان است، نظر مهمی در مورد تولید پادکست تبلیغاتی دارد تا باعث نشوید با زیاده روی یا حرکتی اشتباه، مخاطب را از خود دور کنید. این شرکت در مورد پادکست تبلیغاتی توصیه می‌کند:

عاقلانه این است که بیش از حد در مورد یک چیز خاص یا در یک دسته‌بندی خاص تبلیغات انجام ندهید. این طور فکر نکنید که اگر شما تولید کننده پادکستی کمدی هستید، بنابراین کارآفرینان یا افراد با ظاهر جدی در دنیای کسب و کار به شما گوش نمی‌دهند یا بر این باور اشتباه نباشید که اگر پادکست ورزشی تولید می‌کنید، شنوندگان شما علاقه‌ای به کمدی در پادکست شما ندارند. مطمئنا شگفت زده خواهید شد که چقدر در بین شنوندگان خود سلیقه‌های متفاوتی دارید که نیازهای متفاوتی در زندگی خود با یکدیگر دارند.

۳. بیان یک متن تبلیغاتی توسط تولیدکننده پادکست، بهتر از یک تبلیغ از پیش ساخته شده است

نظر جیسون هاش (Jason Hoch) راجع به تولید پادکست تبلیغاتی: مدیر ارشد تولید محتوا در HowStuffWorks، در مورد بهترین نوع تبلیغات برای برند‌سازی می‌گوید. او در این مورد توصیه می‌کند:

 • بهتر است به‌ جای تبلیغات از پیش ساخته شده، نمایشنامه‌ای یا تولید شده توسط شرکت تبلیغ کننده، خود مجری و میزبان تولید کننده پادکست آن را بیان کند. این کار تاثیر بسیار بهتری روی شنوندگان می‌گذارد.
 • زمانی که تبلیغات از پیش ساخته شده و نمایش‌نامه‌ای را در میان پادکست خود پخش می‌کنید، شنوندگان این احساس را دارند که سر آن‌ها فریاد زده‌اید و آن‌ها را مجبور کرده‌اید که به تبلیغات گوش دهند.
 • به جای خواندن متن‌های تبلیغاتی و نمایشنامه‌ای، پادکست تبلیغاتی خود را به شکلی ارگانیک و طبیعی اجرا کنید.

۴. موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی در پادکست را اندازه‌گیری کنید

موفقیت تبلیغات در پادکست

نظر کورت کافر (Kurt Kaufer) در مورد تولید پادکست تبلیغاتی: مدیر ارشد بازاریابی Ad Results Media که یک آژانس پادکست تبلیغاتی است، یک راهنما برای قرار دادن تبلیغات درون یک پادکست نوشته است. او توصیه می‌کند:

 • سنجش و اندازه‌گیری، راهی کلیدی برای مشخص کردن موفقیت در یک پادکست تبلیغاتی است. سعی کنید هر روشی را که پیش می‌گیرید داده‌های آن را دنبال کنید، لینک‌هایی که استفاده کرده‌اید را بررسی کنید، بازخوردها را جمع‌آوری کنید و تا حد ممکن روش‌های تست شده خود را دسته بندی کنید. این کار به شما راه موفقیت بیشتر در پادکست‌های آینده را نشان خواهد داد.
 • گاهی اوقات در ابتدا هر نوع تبلیغی در یک پادکست جوابگو نیست و باید با این مسئله کنار بیایید. باید بنا به وسعت یک پادکست، تلاش کنید وببینید که چه نوع تبلیغاتی، به چه صورتی و با چه فن بیانی می‌تواند برای شما سازگار و موفقیت آمیز باشد.

۵. نیازی نیست اسپانسر پادکست‌های بزرگ باشید، می‌توان به همان اندازه در پادکست‌های کوچک‌تر هم موفق بود

نظر سم بالتر (Sam Balter) درباره تولید پادکست تبلیغاتی: یک بازاریاب پادکست در سایت HubSpot که در مورد انتخاب پادکست‌ها برای تبلیغات می‌گوید. او توصیه می‌کند:

 • تبلیغات در ابتدا یا انتهای یک پادکست نسبت به تبلیغات در میانه یک پادکست ارزان‌تر هستند و زمان کمتری را هم به خود اختصاص می‌دهند. بسیاری از تبلیغات در پادکست به نوعی شیوه دعوت به عمل (Call to Action) را پیش می‌گیرند که شنونده را با یک لینک به یک سایت هدایت می‌کنند یا کدی به منظور دریافت تخفیف از یک سایت به شنوندگان خود تقدیم می‌کنند.
 • فراموش نکنیم که شنوندگان و محبوبیت پادکست‌ها همچنان در حال افزایش است بنابراین موقعیت‌های زیادی برای ارتباط با مردم در شیوه‌های مختلف به وجود خواهد آمد و هر روز ممکن است گروهی از سلیقه‌های تازه در این میان ایجاد شوند.
 • زمانی که قصد تبلیغات در پادکست دارید، به میزبان یا مجری آن پادکست برای بیان تبلیغ شما با صدا و فن بیان خودش اعتماد کنید و دخالت بی‌جا را کنار بگذارید. زمانی که یک پادکست را برای تبلیغ انتخاب کرده‌اید، پس به مجری آن اعتماد داشته‌اید.
 • تکرار تبلیغ بهتر از انجام یک تبلیغ در وسعتی بزرگ‌تر است. پادکستی را انتخاب کنید که قادر باشید در آن ۳ تا ۵ تبلیغ را در قسمت‌های آن انجام دهید. این کار بسیار تاثیرگذارتر از انجام فقط یک تبلیغ در پادکستی بزرگ است.
 • بسیاری از شنوندگان پادکست‌ها، جوانان بین ۲۳ تا ۳۸ سال هستند؛ افرادی تحصیل کرده و جمعیتی فراوان. بنابراین نیازی نیست حتما در پادکست‌های بزرگ به دنبال مخاطب خود باشید. همان دست افراد به پادکست‌های کوچک‌تر و جالب‌تر هم گوش می‌دهند و می‌توانید آن‌ها را در این پادکست‌ها پیدا کنید.

نرخ تبلیغات در پادکست

نرخ تبلیغات در پادکست

میزان هزینه‌ای که برای تبلیغات در پادکست باید بپردازید، بسیار بستگی به اندازه و نوع تبلیغ شما دارد.

همچنین بسیار مهم است این مسئله را در نظر بگیرید که هر پادکستی ساختار قیمتی خاص خود را دارد. برخی پادکست‌ها هزینه تبلیغات را بر اساس حجم و اندازه آن محاسبه می‌کنند و برخی دیگر بر اساس میزان شنونده‌ای که دارند تعیین می‌کنند. در ایالات متحده آمریکا، تبلیغات در پادکست در حال حاضر به طور میانگین هزینه‌ای بین ۱۵ تا ۲۵ دلار دارد که البته برخی از این ارقام به ۵۰ دلار هم می‌رسد.

آمار و ارقام تبلیغات در پادکست

 • حدود ۷۰ درصد جمعیت مردم آمریکا، از وجود و تولید پادکست‌ها آگاه هستند.
 • پیش بینی شده که درآمد تبلیغات در پادکست به بیش از ۱ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۱ خواهد رسید.
 • آگاهی از برند و محتوای برنددار در کمپین‌های تبلیغاتی پادکست‌ها، نقش بزرگی را در چگونگی تبلیغ کنندگان برای رسیدن به مخاطبین خود ایفا خواهند کرد.
 • نزدیک به ۵۱ درصد از مردم ایالات متحده آمریکا، حداقل به یک پادکست گوش داده‌اند.
 • تبلیغ توسط صدای میزبان یا مجری پادکست، محبوب‌ترین نوع تبلیغات در پادکست است و این میزان نسبت به سال ۲۰۱۸ رو به افزایش است.
 • تبلیغات ۶۰ ثانیه‌ای، محبوب‌ترین میزان تبلیغات در سال ۲۰۱۸ بوده‌اند و بعد از آن تبلیغات ۹۰ ثانیه‌ای در جایگاه دوم قرار دارند.

نتیجه

تبلیغات در پادکست، تاکتیکی نوپا در دنیای تبلیغات محسوب می‌شود که همچنان در حال رشد و گسترش هستند. پادکست‌ها روز به روز در حال جذاب‌تر شدن و محبوب‌تر شدن هستند و نرخ درگیری کاربران و شنوندگان با پادکست‌ها رو به افزایش است. بنابراین برندها هرگز نباید برای تبلیغات در پادکست‌ها کوتاهی کنند.