وقتی یک کسب‌وکار کوچک را شروع می‌کنید باید از هر ابزاری که در اختیار دارید استفاده کنید تا بتوانید آن را به ثمر برسانید. استارتاپت به عنوان یک تیم متخصص و مشاور در بازاریابی آنلاین تلاش خود را می‌کند که تا جای ممکن در کانال‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی افرادی را به سمت خود جذب کند که نیازمند مشاوره در زمینه کسب‌وکار هستند. در این مقاله نکاتی را به شما معرفی می‌کنیم که به کمک آن می‌توانید از ابزاری مانند تبلیغات فیس بوک بیشترین استفاده را ببرید.

۲۰ سال پیش، تبلیغات فرآیندی گران و مخصوص کسب‌وکارهای بزرگی بود که بودجه کافی برای تبلیغ گسترده را داشتند. در آن زمان چیزی به نام مشاور بازاریابی حتی وجود نداشت.

امروزه با پیشرفت‌های سریع و شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک هرکسی که وب‌سایت داشته باشد می‌تواند گروه مخاطبان مورد نظرش را هدف گرفته و کسب‌وکار یا وبلاگ خود را به این واسطه ارتقا دهد. کسب‌وکارهای کوچک از طریق وب‌سایتشان می‌توانند محصولات و خدمات خود را با هزینه ناچیز در معرض دید هزاران مشتری بالقوه قرار دهند. بنابراین، موثرترین روش برای استفاده از پتانسیل فیس بوک که روزانه دو میلیارد کاربر فعال دارد چیست؟

تبلیغات فیس بوک برای موفقیت کسب وکار


چرا به تبلیغات فیس بوک نیاز دارم؟

پست‌های (رایگان) ارگانیک پوشش کمتری پیدا کرده و توجه زیادی به آن نمی‌شود به همین دلیل هم برای اینکه محتوایتان واقعا به دید مخاطب برسد باید بودجه‌ای را برای این کار اختصاص دهید. فیس بوک پست‌های خود را به شکلی ارزان ارتقا داده تا بتوانند در بین مخاطبان مورد نظر شما طرفداران جدیدی پیدا کنند. شما می‌توانید بودجه‌ای در حد ۲ دلار در روز را به این کار اختصاص داده و با به کار گرفتن نکاتی که در این مقاله عنوان کردیم تصمیم بگیرید می‌خواهید کدام یک از پست‌هایتان ارتقا پیدا کند.

اگر تا اینجا گفته‌های ما زیاد باعث نشده به این کار اشتیاق داشته باشید بد نیست بدانید که ۶۸ درصد کاربران فعال ماهانه فیس بوک، بزرگسالانی هستند که از اینترنت استفاده می‌کنند! در نتیجه دامنه وسیعی از مخاطب را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد که می‌توان از آن بهره برد. کاربران فیس بوک برای دریافت خدمات یا خرید محصول وارد حسابشان نمی‌شوند بنابراین خریدهای اینترنتی از طریق آن آمار بالایی ندارد. اما به دلیل وجود میلیاردها کاربر فعال در آن، این اطمینان وجود دارد که بالاخره یک هدف یا بازار مربوط به حرفه خود را در آن خواهید یافت. پایگاه داده بزرگ و متنوع این شبکه اجتماعی فرصت‌های زیادی را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد تا به طرق مختلف به اهداف خود نزدیک‌تر شوند.

کاربران فیس بوک روزی چندین بار بخش تازه‌های فید را چک می‌کنند، این یعنی می‌توانید تبلیغات فیس بوک خود را چندین بار در معرض دید مخاطب هدفتان قرار دهید.


از کجا شروع کنم؟

اگر اولین بار است که شما یک محتوا را در فیس بوک ارتقا می‌دهید، متوجه می‌شوید رابط کاربری در برنامه مدیریت تبلیغات فیس بوک (Facebook Ads Manager) دارای گزینه‌های زیاد تبلیغاتی است که می‌توانید از بین آن‌ها دست به انتخاب بزنید. برخی از شرکت‌های طراحی وب مانند Jimdo دکمه‌ای را برای ارتقای محتوا تهیه دیده‌اند که با یک راهنمای مرحله به مرحله به کاربران سایت‌های خود اجازه می‌دهند برای تبلیغات فیس بوک به سادگی یک کمپین بسازند. در مثال ما، این دکمه ارتقا با تبلیغات فیس بوک هماهنگی مستقیم دارد بنابراین کاربران آنها دیگر لازم نیست نگران نکات فنی چون جایگذاری پیکسل باشند، کافی است روی اهداف خود تمرکز کرده و محتوایشان را برای قرار گرفتن در معرض دید مخاطبان آماده سازند.


تبلیغات فیس بوک چه دستاوردی برایم خواهد داشت؟

آماده بودن، یکی از کلیدهای موفقیت است. اهدافتان را به روشنی روی کاغذ بیاورید و به آن‌ها شکلی بدهید که قابل اندازه‌گیری و ارزیابی باشند. به این ترتیب می‌توانید چند شاخص عملکرد تنظیم کنید که بعدها در تجزیه و تحلیل آمار به شما کمک می‌کند تا در دفعات بعدی عملکردتان را بهبود دهید. با استفاده از تبلیغات فیس بوک و ارتقای پست خود می‌خواهید چه چیزی را به دست بیاورید، آیا می‌خواهید آگاهی از برند شما در بین مخاطبان افزایش پیدا کند؟ آیا می‌خواهید بازدید کنندگان بیشتری را جذب کنید؟ آیا می‌خواهید طرفداران صفحه خود را مورد هدف قرار داده و آنها را به وب‌سایت خود ارجاع دهید؟ یا می‌خواهید فروشتان بالا برود؟

استفاده از تبلیغات فیس بوک حتی ممکن است به شما کمک کند ببینید رقبای موجود در صنعت شما در حال انجام چه کاری هستند و چطور این کار را انجام می‌دهند. سپس می‌توانید با توجه به آن یادداشت بردارید و از نوشته‌هایتان برای پیش بردن بهتر کمپین تبلیغات فیس بوک خود استفاده کنید.


مخاطبان هدف من باید چه کسانی باشند؟

با وجود کاربران فعال زیادی که در فیس بوک وجود دارد باید افراد مناسبی را هدف قرار دهید که ممکن است به محتوا یا محصول شما علاقه نشان دهند. با استفاده از گزینه‌های موجود برای هدف‌گیری و شخصی ساختن تنظیمات براساس نیازهای کسب‌وکار، می‌توانید تبلیغات محصول یا خدماتتان را در معرض دید یک گروه تعریف شده از مخاطبان قرار دهید. گزینه‌های هدف‌گیری برای تبلیغات فیس بوک از نقاط مختلف جغرافیایی و محل زندگی کاربران گرفته تا علایق و رفتارهای ناشی از لایک و کلیک کردنشان بر روی سایر تبلیغات را پوشش می‌دهد.

 • هدف گرفتن براساس رده سنی: اگر می‌دانید که به طور میانگین مشتریان شما در چه رده سنی قرار دارند می‌توانید پارامترهایتان را طوری تنظیم کنید که مخاطبان شما در این رده قرار داشته باشند.
 • محل: اگر فروشگاه شما در آریزونا قرار دارد و می‌خواهید افراد محلی حاضر در منطقه خود که احتمال خریدشان بالا است را به خود جذب کنید بهتر است از این گزینه استفاده کنید.
 • جنسیت: در برخی از موارد خاص، شاید لازم باشد گروه هدف خود را از نظر جنسیت نیز مشخص کنید. مثلا اگر فروشگاه شما در زمینه پوشاک بانوان فعالیت دارد این پارامتر به شما کمک می‌کند از نظر جنسیت مخاطبان خود را محدودتر بسازید و در پولتان هم صرفه جویی می‌شود.
ویژگی های تبلیغات فیس بوک


برای تبلیغات فیس بوک چقدر بودجه لازم است؟

این موضوع به اندازه گروه مخاطبی که قصد دارید تبلیغاتتان را در معرض دید آن‌ها قرار دهید و تعداد تبلیغاتی بستگی دارد که می‌خواهید برای این مخاطبان به نمایش درآید. با یک بودجه کم کارتان را شروع کنید در حدی که بتوانید در بین مخاطبان هدف به چشم بیایید. اگر نتیجه حاصل از آن رضایت بخش و امیدوار کننده بود می‌توانید مقیاس کمپین را گسترده‌تر ساخته و با توجه به آن بودجه را افزایش دهید.


چه نوع تبلیغاتی کارکرد بهتری دارد؟

این مورد بسته به هدف و مخاطبان مورد نظر صنعت شما متفاوت است. بهتر است ببینید در گذشته کدام نوع از پست‎های ارگانیک شما بازخورد بهتری را از خود نشان داده است. به نکات زیر هم توجه کنید:

 • پست‌های ارگانیکی که عملکرد بهتری داشته‌اند. در شبکه‌های اجتماعی پست‌های قبلی را نگاه انداخته و ببینید کدام موارد بیشترین لایک، به اشتراک‌گذاری و کامنت را دریافت کرده است. آیا این پست‌ها نقطه مشترکی با هم داشته‌اند؟ آیا کامنتی وجود داشته که نشان داده باشد طرفداران صفحه شما چه چیزی را در مورد پست‌های شما می‌پسندند یا از چه چیزی در این زمینه خوششان نمی‎آید؟ اگر یک نوع پست در گذشته عملکرد خوبی را از خود نشان داده باشد، این احتمال وجود دارد که در صورت ارتقا یافتن این نوع پست به عنوان تبلیغ، در آینده هم بتواند عملکرد خوبی برایتان داشته باشد.
 • آیا شما یک حراجی، تخفیف یا پیشنهاد ویژه دارید؟ اگر جوابتان مثبت است اجازه دهید مخاطبان شما درباره آن بدانند. طبق گزارش Sprout’s Social Index حدود ۴۶ درصد کاربران به دنبال خریدهای این چنینی هستند.
 • آیا یک رویداد یا وبینار قرار است برگزار کنید؟ استفاده از آن روش خوبی برای افزایش تعداد مشترکان ایمیل و ارزش‌سازی برای آنها در مقام مشتری است.
 • از محتوای ویدیویی دارای پتانسیل مناسب استفاده کنید. استفاده از ویدیو روشی محبوب برای ارتقای برند یا محصول است. ویدیوها از حیث درگیر ساختن مخاطب نسبت به لینک‌ها یا تصاویر نیز عملکرد بهتری دارند.


بهتر است از چه فرمتی استفاده کنم؟

فیس بوک این شانس را به شما می‌دهد تا از انواع مختلف تبلیغات فیس بوک برای کمپین خودتان استفاده کنید. می‌توانید از تبلیغات ویدیویی، تبلیغات لینک و ترکیبی از هر دو یعنی نمایش محصول در یک ویدیو و تصویر، در کنار مقالات دارای محتوای تشویق کننده استفاده کنید. فرمت مناسب تبلیغات فیس بوک به اهداف کمپین شما بستگی دارد. می‌خواهید مخاطبان برندتان را بشناسند؟ می‌توانید از تبلیغات ویدیویی به این منظور استفاده کنید. یا شاید می‌خواهید از این طریق مخاطبان کاری را انجام دهند، محصولتان را بخرند یا از خدماتتان استفاده کنند؟ در این صورت شاید فرمت اسلایدشو برایتان عملکرد بهتری داشته باشد و بهتر بتواند محصولاتتان را به نمایش بگذارد.

به توضیحات مربوط به این فرمت‌ها توجه کنید:

پست‌های دارای لینک: Link Posts کاربران را مستقیما به صفحه فرود شما هدایت می‌کنند. این نوع پست برای وبلاگ‌نویسان و صنایعی که می‌خواهند خدمات خود را ارتقا دهند مناسب است.

پست‌های ویدیویی: Video Posts، از این نوع پست می‌توان برای تبلیغ محصول، نمایش رضایت مشتریان یا نشان دادن نحوه انجام یک کار استفاده کرد. اگر وبلاگ‌نویس هستید می‎تواند روشی خوب برای معرفی شما به مخاطبان باشد تا از این طریق بخواهید وبلاگ شما را چک کنند.

پست‌های تصویری: Image Posts، یک حراجی در پیش دارید؟ یا یک مشتری راضی دارید که می‌خواهد برای ارتقای برندتان به شما کمک کند؟ یک پست تصویری در این شرایط می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. می‌توانید در قسمت کپشن تصویر یک لینک هم بگنجانید.

تبلیغات فیس بوک در ایران


چطور می‌توانم یک تبلیغ بی‌عیب و نقص بسازم؟

به خاطر داشته باشید کاربران برای خرید به فیس بوک نمی‌آیند بنابراین تبلیغات شما باید آنها را متوقف کرده و به دام بیندازد. پست‌های بصری تبلیغاتی شما باید گیرا باشد و کاربران را متقاعد کند زیرا پیام موجود در عنوان و متن به اندازه تصویر گویا نیست.

سعی کنید در تصاویر خود مقدار متن را محدود کنید. استفاده از متن زیاد می‌تواند جریمه فیس بوک و پرداخت هزینه اضافی را در پی داشته باشد. از آنجا که فیس بوک می‌خواهد قسمت فید برای کاربران لذت‌بخش باشد بهتر است روی موارد جمعی تمرکز کنید، در مورد کیفیت تبلیغات فیس بوک هم قوانین سخت‌گیرانه‌ای وجود دارد. سعی کنید از چندین فرمت مختلف و خلاقانه، تصویر و فراخوان استفاده کنید تا در نهایت بتوانید روش مناسب برای نمایش محصول یا خدماتتان به مشتری را کشف کنید.

مطمئن شوید که:

 • یک فراخوان چشم‌گیر به همراه یک متن جالب در تبلیغتان وجود دارد
 • رنگ‌ها را با دقت انتخاب کنید، تا تضاد لازم بین متن و پس زمینه وجود داشته باشد
 • از تصاویر با کیفیت، زیبا و دارای نور مناسب برای ارتقای محصول استفاده کنید
 • از متون هوشمندانه و شیک استفاده کنید
 • تبلیغات فیس بوک خود را روی صفحه موبایل و دسکتاپ بررسی کنید تا مطمئن شوید روی همه دستگاه‌ها ظاهر خوبی دارد.

شیوه تبلیغات هر روزه دستخوش تغییر می‌شود اما شکی نیست که تبلیغات فیس بوک به بخش مهمی از استراتژی بازاریابی تبدیل شده است. پس سعی کنید از قافله عقب نمانید.