ذهن و بدن ما مسئول انجام فعالیت‌های روزانه ما است و از طرفی وجود استرس‌ هم بخشی از زندگی روزمره به حساب می‌آید. به طور کلی انواع مختلفی از استرس‌ وجود دارند که بعضی برای سلامت ما مفید و بعضی مضر هستند. در این مقاله از استارتاپت به بررسی ۴ تاثیر منفی استرس بر سلامت ذهن و جسم خود می‌پردازیم.

انواع استرس

جهت بررسی تاثیر منفی استرس، ابتدا لازم است، انواع مختلف آن را شناسایی کنیم. به طور کلی ۳ نوع استرس وجود دارد:

۱. استرس مفید: در واقع، پاسخ بدن ما به شادی و هیجان است و از این نوع استرس به عنوان «استرس خوب» نام می‌برند. ما این استرس را در ملاقات با کسی که بسیار دوستش داریم، یا در دعوت یک شخص مهم برای ضرف شام، تجربه می‌کنیم.

۲. استرس لحظه‌ای: این نوع استرس پاسخ بدن ما به یک ترس لحظه‌ای مثبت یا منفی است که پس از رفع علت ترس، این استرس ناگهانی هم فروکش می‌کند. بدون شک این نوع استرس را هنگام تاریکی یا لحظه‌ای که فکر می‌کنید کسی از پشت سر شما را تعقیب می‌کند، تجربه می‌کنید.

۳. استرس مزمن: که ثابت و شدید است و احساس ناامیدی را در ما ایجاد می‌کند. مثلا احساس تنگ شدن عرصه زندگی و ناامیدی از ازدواج یا استرس ناشی از برخورد تحکم‌آمیز در محل کار،‌ این نوع استرس را نمایان می‌کند.

تاثیر منفی استرس بر روح و جسم

تاثیر منفی استرس مزمن

توانایی شناسایی تاثیر منفی استرس بر سلامت عمومی بدن، بسیار مهم است. در ادامه به شرح ۴ تاثیر منفی استرس بر سلامت و آرامش بدن، می‌پردازیم.

۱. استرس شما فروکش نمی ‌کند

اگر به طور مداوم و طولانی مدت، تحت تأثیر استرس مزمن قرار می‌گیرید؛ این موضوع یک علامت هشداردهنده برای شما محسوب می‌شود. با وجود این که استرس‌های مفید بخش لاینفک زندگی ما هستند و استرس‌های لحظه‌ای هم اجتناب ناپذیرند، اگر شما به طور مداوم با احساس عصبانیت و اضطراب رو به رو می‌شوید؛ سلامتی شما می‌تواند در معرض خطر جدی باشد.

بهتر است کمی از زندگی روتین و معمولی خود فاصله بگیرید، مراقبت از خود را در اولویت کقرار دهید و با شخصی مورد اعتماد، درباره استرس‌های منفی خود صحبت کنید. احتمالا با تغییرات ساده در نظم زندگی و افزایش تفریحات، می‌توانید به مدیریت استرس بپردازید و از حجم فشارهای روانی و تاثیر منفی استرس بر بدنتان بکاهید.

۲. تاثیر منفی استرس بر معیشت و روابط شما مشهود است

تاثیر منفی استرس بر معیشت فرد

هنگامی که استرس سمی می‌شود، می‌تواند بر عملکرد شما در کار یا بر روابطتان تاثیر بگذارد. تاثیر منفی استرس مزمن بر اخلاق کاری ورابطه شما با دیگران، احتمالا بازخوردهای ناخواسته‌ای را هم ایجاد خواهد کرد.

هر زمان در محیط کار شاهد کاهش عملکرد خود بودید و منفی به نظر رسیدید، هنگام برخورد با دیگران تحریک‌پذیر شده‌ و حالت دفاعی به خود می‌گیرید؛ بدانید که دچار استرس‌ مزمن شده‌اید. بنابراین خودآگاهی خویش را در زمینه تعاملات بین فردی و ارتباط با مردم افزایش دهید و به تاثیر منفی استرس بر ارتباطات کلامی و غیر کلامی خود توجه کنید. در نهایت، یک لحظه به رفتار خود بیندیشید و عکس‌العمل‌های مثبتی را که به کنترل استرس کمک می‌کنند، از خود بروز دهید.

۳. خواب خوب و کافی ندارید

خواب بخش مهمی از سلامت روانی بدن است. اگر خواب شما خوب و کافی نیست، احتمالا بدن‌تان به اندازه کافی هورمون‌های عصبی پروژسترون، استروژن، سروتونین و ملاتونین را تولید نمی‌کند تا یک خواب سالم را تجربه کنید. وقتی چرخه خواب شما نامنظم است، در طول شب با وجود خستگی، ناگهان از خواب بیدار می‌شوید. از طرفی هم بدون خواب کامل، شما آمادگی مواجه با استرس‌ کاری و روزانه را نخواهید داشت.

بهتر است عواملی که در خواب شما اختلال ایجاد می‌کنند را از خود دور کنید تا ذهن و بدن شما از جهان جدا شده و به خواب عمیق برود. انجام فعالیت‌های آرامش‌بخش مانند حمام کردن با آب گرم قبل از خواب، سحرخیز بودن و عدم استفاده از تلفن همراه قبل از خواب، می‌توانند به شما در تجربه یک خواب سالم کمک کنند.  

تاثیر منفی استرس بر خواب

۴. دیگر مراقب خودتان نیستید

زمانی که استرس دارید، ممکن است به آسانی از اهمیت مراقبت از خود و انجام برنامه‌های روزمره که به شما احساس خوبی می‌دهند؛ چشم‌پوشی کنید. مثلا به ورزشگاه نروید، ناهار سالم و مقوی برای خود نپزید، زود از خواب بیدار نشوید یا حتی به بهداشت فردی خود رسیدگی نکنید. اگر متوجه شدید که بسیاری از امور زندگی روزمره شما به دلیل استرس کنار گذاشته شده است، قبل از اینکه عقب‌نشینی‌ها به بخش‌های دیگر زندگی‌تان برسند، آن‌ها را متوقف کنید و به دلایل استرس خود پاسخ مناسب دهید.

کم‌کم خود را به مسیر عادی زندگی برگردانید. از آنجا که شما در حال حاضر سردرگم هستید، تلاش می‌کنید تا با کناره‌گیری از هیجانات زندگی، ‌استرس‌های مزمن را به پایان برسانید. برای رفع تاثیر منفی استرس بر روند طبیعی زندگی، باید بازگشت به روال معمول زندگی را به ساده‌ترین شکل، شروع کنید. با انجام کارهای سبک، خوشحا‌ل‌کننده و مثبت، خود را به خاطر تجدید نظر در مورد کناره‌گیری‌ها تشویق کنید. شما با انجام فعالیت‌های خوشایند، احساس خوبی به دست می‌آورید و به افزایش سلامت ذهنی و جسمی خود کمک می‌کنید.

امیدواریم که هیچ وقت تاثیر منفی استرس را بر سلامت جسم و روان خود تجربه نکنید، اما اگر دچار آن شده‌اید؛ دلسرد نشوید. از نکاتی که برای تشخیص علائم استرس مزمن در این مقاله گفته شد، استفاده کنید تا بتوانید زمینه‌های دستیابی به موفقیت را در خود ایجاد کنید.