امروزه پیشرفت تکنولوژی، هوش مصنوعی، فراگیری ماشین آلات و علوم رباتیک باعث ایجاد نیروی کار هوشمندتر نسبت به گذشته، شده است. مدیران و متخصصان همواره باید از آخرین فناوری‌های موجود در حوزه فعالیت خود، در جهت بهبود کسب و کارشان استفاده کنند. ما در این مطلب از استارتاپت، اهمیت تاثیر فناوری در محیط کار و شیوه استفاده از آن را برای پیشرفت هرچه بیشتر کسب و کارتان، ارائه می‌دهیم.

داده ها و تاثیر فناوری در محیط کار

گنجی به نام داده

از آن جایی که این روزها در اکثر موسسات، امور مربوط به خدمات پس از فروش به مشتری، خدمات فنی و بازاریابی، در هر مرحله ثبت می‌شود؛ حجم داده‌های قابل توجهی در سازمان‌ها وجود دارد. اینترنت با اتصال میلیون‌ها نفر به یکدیگر، حجم عظیمی از اطلاعات شامل عادات خرید مصرف‌کنندگان، برنامه زمانی تعطیلات و مکان‌های مورد علاقه افراد را نشان می‌دهد.

ترکیب رسانه‌های جمعی و تبلیغات، باعث شده تا بنگاه‌‌های کسب و کار، به مصرف کنندگان و اطلاعات مربوط به آن‌ها، به راحتی دستیابی داشته باشند. تمامی این اطلاعات، به منظور تجزیه و تحلیل بازار و رفتار مشتری، جمع‌آوری و ذخیره می‌شوند. صاحبان مشاغل زیرک، به اهمیتاستفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده، برای دستیابی به بهترین تصمیم‌گیری در مورد مشتریان و کارمندان خود، پی برده‌اند. به این ترتیب لازم است مدیران و صاحبان کسب و کار، سرمایه‌گذاری مناسبی در این حوزه داشته باشند تا بتوانند از آن برای ترویج و پرورش مهارت‌های مورد نیاز خود، استفاده کنند.

 • برای شکل گیری روند رو به رشد در شرکت خود و خلق فرصت‌هایی برای بهبود وضعیت در هر مرحله، استفاده از به روزترین محصولات نرم‌افزاری تجزیه و تحلیل داده‌ها را، در دستور کار خود قرار دهید.
تاثیر فناوری در محیط کار خود
 • برای استفاده از قابلیت‌های موجود در محیط کاری خود، از نرم‌افزارهایی استفاده کنید که به کمک آن‌ها می توانید اطلاعات به دست آمده را با ظاهری گرافیکی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.
 • برای ارزیابی و تنظیم فعالیت‌های تبلیغاتی خود، از قابلیت نظارت فوری بر محصولات نرم‌افزاری اتوماسیون بازاریابی، استفاده نمایید.
 • از داشبوردهای مدیریتی جهت شناسایی بلادرنگ شاخص‌های کلیدی عملکرد استفاده نمایید.
 • داده‌ها را در سیستم‌های مختلف مورد ارزیابی قرار دهید.

مدیران می توانند با کاوش قابلیت‌های مختلف نرم‌افزارهایی که در اختیار دارند به تقویت داده‌ها و مهارت‌های فناوری در محیط کار خود بپردازند. همچنین با توجه به تاثیر فناوری در محیط کار و پیشرفت شغلی، صاحبان مشاغل باید به طور منظم به تحقیق و مطالعه نشریات حوزه تخصصی خود بپردازند. البته سازمان‌هایی وجود دارند که آخرین روند پیشرفت فناوری در صنایع و حوزه‌های تخصصی گوناگون را به اطلاع همگان می‌رسانند؛ لازم است تا مدیران حتما از اطلاعات منتشر شده توسط این سازمان‌ها، استفاده کنند.

اهمیت ارتباطات

امروزه دستگاه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌دهیم، روش‌های جدید و متنوعی برای ایجاد ارتباط با اعضای تیم و همکاران ارائه می‌دهند. در بسیاری از سیستم‌عامل‌ها و برنامه‌های نرم‌افزاری، قسمتی اختصاصی برای چت و گفتگو تعبیه شده تا کاربران به راحتی از افراد آنلاین و در دسترس، مطلع شوند. همچنین امکان ایجاد تماس صوتی و تصویری، پیام‌رسانی فوری، اشتراک گذاری صفحات و … هم برای کاربران فراهم شده است.

شناسایی و توجه به روندهای فناوری

آگاهی از آخرین پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه تخصصی، بخش عمده‌ای از وظایف یک مدیر را تشکیل می دهد. شما برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود، همواره باید به دنبال قابلیت‌های جدیدی بگردید که به تازگی در حوزه کاری‌ شما به وجود آمده‌اند. به کارگیری فناوری‌های جدید، باعث افزایش بهره‌وری در محیط کار و کاهش هزینه‌ها می‌شود. تدابیر مختلفی برای تقویت دانش تخصصی مدیران و توجه به تاثیر فناوری در محیط کار شما، وجود دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

شناسایی تاثیر فناوری در محیط کار و پیشرفت شغلی
 • نشریاتی را مطالعه کنید که حاوی مطالبی درباره کاربرد فناوری‌های جدید برای خدمت بهتر به مشتریان و همجنین برقراری ارتباط با کارمندان دورکار هستند. نشریات و سایت‌های معتبر موجود در هر حوزه تخصصی، تمام زمان خود را به پوشش پیشرفت‌های فناوری در آن حوزه اختصاص می‌دهند.
 • بسیاری از روش‌ها و ایده‌های مناسب برای استفاده از فناوری‌های نوین، در خارج از حیطه کاری شما قرار دارند. بنابراین روش‌های موثری که شرکت‌های پیشتاز در دنیا به کار می‌گیرند تا از فناوری‌های نوین برای رقابت و پیروزی در تجارت استفاده کنند؛ دنبال کنید.
 • در تمامی جلسات کاری و رویداد‌های صنعتی خارج از محیط کاری خود که شرکت‌های مختلف در آن به نمایش فناوری‌های جدید می‌پردازند؛ حضور مستمر داشته باشید.
 • گزارشات متخصصان حوزه تخصصی خود را که همواره درحال بررسی و ارائه داده‌هایی در رابطه با روندهای بازار هستند؛ دنبال کنید.
 • از مشتریان و شرکای تجاری خود بپرسید که برای بهبود فرایندهای اجرایی شرکت‌شان، به دنبال استفاده از چه فناوری‌های جدیدی هستند.
 • از تمامی فرصت‌های آموزشی ارائه شده توسط فروشندگان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و فناوری‌های مرتبط با کار خود، استفاده کنید. این کار تاثیر زیادی بر بهبود عملکرد کارکنان‌ شما خواهد داشت.

اتکای شرکت‌ها به فناوری‌های نوین

اگر فقط در اتاق کار خود تکیه دهیم، گم کردن مسیر درست و راهی که باید برویم بسیار محتمل خواهد بود. بسیاری از مدیران صرفا با تکیه بر کارمندان و مشتریان شرکت و استفاده از بینش و ایده‌های آن‌ها به پیش میروند. این موجب محدود شدن چشم انداز پیش روی آن‌ها می شود. مدیران باید از خظری که چنین نگاه کوته بینانه‌ای متوجه کسب و ککپار آن‌ها می کند آگاهی یافته و آن را جدی بگیرند. آن‌ها باید ابتکار عمل را به گونه‌ای به دست بگیرند که بتوانند از هر روشی که ممکن است مشاهدات خود و بینش‌هایی را که کسب کرده‌اند، جامه عمل بپوشانند.

تاثیر فناوری در محیط کار و شرکت ها

اطلاع داشتن از آخرین پیشرفت‌های صورت گرفته در کسب و کار شما، می تواند موجب ماندگاری‌تان در فضای رقابتی گردد. شما باید به گونه‌ای با تیم خود کار کنید که آماده پذیرش هر گونه فناوری جدید و استفاده از مزایایی که به دنبال دارد، باشند. فناوری‌های جدید همواره موجب برتری کسانی خواهد شد که هیچگاه این مهم را نادیده نمی‌گیرند.

تکیه بر فناوری‌های جدید باعث می شود که از قافله رقبای خود عقب نمانید و حتی در صورتی که آن‌ها از این فناوری‌ها سودی نبرده باشند، پس می‌توان گفت که حالا شما نسبت به آن‌ها مزیتی رقابتی خواهید داشت.

وابستگی شغل به دانش نوین

کارکنان‌ شرکت‌ برای گذران امور، نیازمند شما هستند و انتظار دارند که با آگاهی لازم از فناوری‌های نوین، قادر به اعمال ایده‌های جدید خود باشید. مدیران نمی توانند صرفا به اعضای تیم خود تکیه کرده و انتظار داشته باشند که آن‌ها مهارت‌های فنی لازم را کسب کنند؛ در حالی که خودشان فقط به مدیریت محیط کار می‌پردازند. همه افراد حاضر در یک تیم کاری، از جمله مدیر، باید با بهره‌گیری از جدیدترین فناوری‌های موجود، قادر به اعمال آن‌ها در زمینه کاری مربوط به خود باشند.

طول عمر مهارت‌های کسب شده

قانون کلی در حوزه فناوری، بیانگر این نکته مهم است که هر ۲۴ ماه یک بار، باید ابزارهای مورد استفاده خود را بازنگری کنید تا از جدیدترین نسل آن‌ها بهره‌مند شوید. به عبارت دیگر، آموزش‌هایی که پیش از این در حوزه تخصصی خود گذرانده‌اید؛ دیگر قدیمی شده‌اند و برای اینکه بهتر بتوانید از مهارت‌های جدید مدیرت و دانش خود بهره ببرید، باید دانسته‌های قبلی را کنار گذاشته و آن‌ها را بروزرسانی کنید.

کسب مهارت و تاثیر فناوری در محیط کار

ما در دوره ای زندگی می‌کنیم که هر روزه شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه فناوری هستیم. در حالی که ابزارهای نوین، دستیار قدرتمندی برای پیشبرد و هدایت مدیریت در چالش‌ها و رقابت‌های همیشگی محسوب می‌شوند؛ اما باعث افزایش هزینه‌ و صرف زمان بیشتر برای یادگیری شده‌اند. بنابراین همواره با سعی و تلاش، از فرسودگی و عقب‌ماندگی مهارت‌های خود جلوگیری کنید و عادت رشد و پیشرفت مداوم را در خود به وجود آورید. در صورت موفقیت در این امر، اطمینان داشته باشید که به نتیجه‌ مطلوب برای شرکت خود، خواهید رسید.