مطمئنا اکثر افراد در کنار روزهای خوب کاری چند روز بد را هم تجربه می‎کنند. با این حال باید به برخی از نشانه‎ها توجه داشته باشید و اجازه ندهید روزهای بد کاری به استرس فلج کننده و بی‎پایانی تبدیل شود که سلامت شما را به خطر بیندازد.

بسیاری از آمریکایی‎ها در دام مشاغل مسموم کننده و سندرم بی علاقگی به شغل گرفتارند، این موضوع هم از طرف کارکنان و هم از طرف کارفرمایان باید جدی گرفته شود. جفری پففر (Jeffrey Pfeffer) یک پروفسور رفتارشناسی سازمان‎ها در استنفورد است و کتابی با نام مردن برای یک چک پول (Dying for a Paycheck) نیز منتشر کرده است. او طی تحقیقات خود در مورد مدیریت ضعیف در ایالات متحده آمریکا متوجه شد این سوء مدیریت و بی علاقگی به شغل به طور غیرمستقیم مسئول سالانه ۸ درصد هزینه‌های مربوط به سلامت و بیش از ۱۲۰.۰۰۰ مرگ و میر در این کشور است.

ممکن است بدن قبل از شما متوجه بشود که شغلتان منشا وجود استرس در شما است و به شما هشدارهایی را ارسال کند که نشان می‎دهد حالتان خوب نیست.

بی‎خوابی

تاثیرات بی علاقگی به کار

مونیک رینولدز (Monique Raynolds) روانشناسی از سازمان مرکزی استرس و تغییر رفتار (Center for Anxiety and Behavior Change)  مریلند (Maryland) است. به گفته مونیک «بسیاری از اوقات اولین چیزی که در زمینه بی علاقگی به شغل می‎شنویم بی‎خوابی شبانه است. اکثرا عنوان می‎کنند ذهنشان بسیار شلوغ است و نمی‎توانند بخوابند یا اینکه خوابشان پریشان و منقطع است. این افراد در نیمه شب به لیست کارهایی فکر می‎کنند که باید فردا انجام دهند.

چند شب بی‎خواب شدن مسئله‎ی بغرنجی نیست اما اگر این روال به یک الگوی همیشگی تبدیل شود می‏تواند نشانه این باشد که استرس کاری شما مسموم کننده است.

اگر به طور مداوم دلیل این بی‎خوابی به کار مربوط باشد. نشان می‎دهد مشکلی وجود دارد.

سردرد

ماهیچه‎های شما سفت می‏شوند تا از بدن در برابر جراحت حفاظت کنند. طبق گفته موسسه روانشناسی آمریکا (American Psychological Association) وقتی شما محل کارتان را به عنوان یک منطقه خطر می‎بینید ماهیچه‎ها به خودی خود سفت می‎شوند. فشار مزمن در ناحیه گردن، شانه‎ها و سر می‎تواند به میگرن و سردرد بینجامد.

به گفته رینولدز «استرس علائم فیزیولوژیکی ایجاد می‏کند و این علائم درد ایجاد می‎کنند».

درد ماهیچه‎ها

وقتی شغلتان مسموم کننده باشد مانند این است که در پشت میز کارتان در حال جنگ با یک ببر وحشی باشید. احساس تحت فشار قرار داشتن باعث می‎شود مغز سیلی از آدرنالین و سایر هورمون‎های استرس را روانه بدن کند.

رینولدز می‏گوید «سیستم عصبی ما در مشاغل مسموم کننده دائما تحت فشار است. فرد در این حالت به طور مداوم منتظر یک پیشامد یا رفتار ناخوشایند از سوی مدیر یا سایر کارکنان است و آماده است تا در مقابل آن واکنش نشان دهد». اگر شما در وضعیت بی علاقگی به شغل به طور مداوم در حال تایپ «پیگیری ایمیل‎ها» هستید آن هم در حالی که شانه‎ها و فکتان در حالت انقباض قرار دارد نباید این علامت را نادیده بگیرید که به شما می‏گوید این کار روی سلامتی شما تاثیر می‏گذارد.

ناراحتی‎های ذهنی

رینولدز اشاره کرد که افزایش استرس می‏تواند مشکلات ذهنی موجود را تشدید کند. «اگر فردی به طور کلی در محل کار احساس نگرانی دارد. در یک محیط کاری مسموم کننده این نگرانی تشدید شده و از آستانه موجود آن فرد فراتر می‎رود».

اگر احساس می‌کنید رئیستان همیشه حواسش به شما است سلامت روان شما در خطر قرار دارد. تحلیلات انجام شده روی ۲۷۹ پژوهش در سال ۲۰۱۲ نشان داد که بین احساس تبعیض در سازمان با سلامت کارکنان ارتباط مستقیم وجود دارد و این افراد معمولا از پرخوری یا افسردگی رنج می‎برند.

ای. کوین کلوی (E. Kevin Kelloway) محققی کانادایی در منصب روانشناس متخصص در زمینه مشاغل در دانشگاه سنت ماری است. به گفته او رفتار ناعادلانه در محیط کار و بی علاقگی به شغل می‎تواند باعث ایجاد استرس حتی در بیرون از محیط کار شود.

«بی‎عدالتی یک فاکتور استرس‎زای سمی است زیرا به هسته وجود انسان حمله می‎کند. وقتی شما با من رفتار ناعادلانه‎ای دارید به شخصیت من در مقام یک فرد حمله می‎کنید – مخصوصا این عمل باعث می‎شود فرد خود را سزاوار رفتار عادلانه مانند دیگران نداند».

استعداد بیشتر برای بیماری

اگر مدام سرما می‌خورید بد نیست فکر کنید احساستان درباره شغلتان چیست. تحقیقات زیادی نشان داده که استرس مزمن می‎تواند سیستم ایمنی بدن را در معرض خطر قرار دهد و باعث شود بیشتر دچار بیماری شوید.

عدم تمایل جنسی

اینکه زمانتان را چگونه می‎گذرانید ارزش شما را منعکس می‎کند. وقتی شما کارتان را با خود به خانه می‎آورید این کار می‎تواند باعث آسیب رساندن به زندگی زناشویی شود. موسسه روانشناسی آمریکا اشاره کرد وقتی زنان مجبورند با استرس حرفه خود بیش از مسائل شخصی و موانع مالی درگیر باشند تمایل جنسی کمتری خواهند داشت. در مورد مردان این استرس مزمن می‎تواند باعث کاهش تولید تستسترون شود که در نتیجه آن میل جنسی آنها نیز کاهش پیدا می‎کند.

به گفته رینولدز «برای به وجود آمدن احساس نیاز جنسی فرد باید از میزان معینی از استراحت برخوردار باشد. پس از آن فاکتور زمان اهمیت دارد. برخی گزارش کرده‎اند که وقت کافی برای رابطه جنسی ندارند».

احساس خستگی مداوم

بی علاقگی به شغل احساس فرسودگی را به ارمغان می‌آورد، حسی که تا استخوان نفوذ می‎کند و به نظر می‎رسد چرت زدن و تعطیلات آخر هفته هم نمی‎تواند آن را برطرف کند.

کلوی اظهار کرد «هیچ روشی وجود ندارد که بتوان با کمک آن تشخیص داد واکنش هر فرد در برابر مشاغل مسموم کننده چگونه خواهد بود. اما این خستگی در محدوده علائم فیزیکی است و ممکن است کارکنان خود متوجه آن شوند».

پففر معتقد است مشاغل سمی می‌توانند چرخه‎ای را ایجاد کنند که در نهایت به نابودی فرد می‌انجامد. او گفت «احساس خستگی می‎کنید زیرا زمان زیادی را کار می‎کنید. زیاد کار می‎کنید چون احساس خستگی می‎کنید». و این همان چرخه‎ای است که فرد را به دام می‎اندازد.

درد معده

سوء هاضمه، یبوست، نفخ همگی می‎توانند به خاطر بی علاقگی به شغل و استرس ایجاد شده باشند زیرا استرس بر چگونگی عمل هضم روده تاثیر می‌گذارد. همچنین می‎تواند باکتری‎های روده را هم تغییر دهد که به نوبه خود این امر روی روحیه ما تاثیر خواهد گذاشت.

کلوی که خودش سابقه داشتن یک شغل مسموم کننده را داشته می‎گوید به همین دلیل است که وقتی ناراحتید در معده خود احساس درد می‎کنید.

«حدود شش ماه پس از شروع کارم متوجه شدم که عصرهای جمعه در معده‎ام احساس درد می‎کنم. این یک علامت نبود بلکه به خاطر زمانبندی بود (وقتی فکر می‎کردم قرار است شنبه صبح چه کارهایی را انجام دهم دچار درد معده می‌شدم) این موضوع به من هشدار داد که کارم در حال تاثیر گذاشتن روی سلامت بدنم است. وقتی کارم را ترک کردم و به سراغ کار دیگری رفتم تمام این علائم از بین رفت.»

تغییر اشتها

تاثیر بی علاقگی به شغل

یکی دیگر از نشانه‌های بی علاقگی به شغل تغییر میزان اشتها است. اشتهای شما ارتباط مستقیم با مغز دارد. طبق بیانیه سلامت هاروارد وقتی تحت فشار و استرس حاد باشید مغز در واکنش دستور ترشح آدرنالین را می‎دهد و به بدن شما می‎گوید عمل هضم را متوقف کند و روی نجات شما از خطر احساس شده تمرکز کند. استرس طولانی مدت باعث پرکاری غده‎های ترشح کننده آدرنالین شده و کورتیزول تولید می‎شود، کورتیزول هورمونی است که احساس گرسنگی را افزایش می‌دهد. وقتی کارتان در بلند مدت از نظر عاطفی موجب نگرانی‎تان می‎شود ممکن است برای رهایی از آن به پرخوری روی بیاورید.

هاروارد همچنین گزارش کرده خوردن غذاهای شیرین می‎تواند احساسات و واکنش‎های مربوط به استرس را از بین ببرد. به همین دلیل احساس می‌شود که این غذاها نوعی درمان هستند و فرد را آرام می‎کنند – اما این یک عادت ناسالم است که باید از آن اجتناب کرد.

برای مبارزه با این تاثیرات چه کنیم؟

مرخصی بگیرید. وقتی بدن شما برای دفاع در برابر تقاضاهای غیرمنطقی مدیران علائم هشداردهنده به شما نشان داد باید مرخصی بگیرید. رینولدز در توضیح می‎گوید «وقتی ما به سیستم عصبی خود اجازه استراحت و بازسازی ندهیم، خسارات بلند مدت آغاز خواهند شد. داشتن همراهانی برای خارج از محل کار، مدیتیشن و ورزش می‎تواند در خاموش کردن علائم استرس به شما کمک کند.

نگرش منفی خود را تغییر دهید. یکی از اصول درمان شناختی – رفتاری تغییر شیوه فکر و احساس شما است. رینولدز اظهار کرد «برای همه این امکان وجود ندارد که شغل خود را تغییر دهند اما می‎توان روی موقعیتی تمرکز کرد که می‎توانید آن را تحت کنترل خود دربیاورید». ما می‏توانیم از آگاهی ذهن برای مدیریت افکار ناخوشایند و فکر اینکه همکاران درباره ما چه فکر می‎کنند استفاده کنیم.

شغلتان را ترک کنید. اگر این علائم را به صورت هشداری می‎دانید که به شما می‎گوید باید کارتان را ترک کرده و به سراغ شغل دیگری بروید این کار را انجام دهید. به گفته پففر ساعات طولانی، نداشتن استقلال، برنامه‎ریزی نامنظم و ناامنی اقتصادی در کار تماما فاکتورهایی هستند که با محیط کاری مسموم ارتباط مستقیم دارند. در این صورت کارمند به جای تلاش برای کنار آمدن بهتر است شغل خود را ترک کند. «شما باید مشکل را از ریشه حل کنید نه اینکه با علائم مدارا کنید». بی علاقگی به شغل موضوعی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت پس از تلاش برای حل این مشکل غافل نمانید.