احتمالا بسیاری از شما تا به حال نام علی‌ بابا (Alibaba) را در دنیای تجارت شنیده‌اید. یک شرکت تجاری الکترونیک که به عنوان فروشگاه اینترنتی بین المللی، پورتالی برای خرده فروشان و مصرف کنندگان ایجاد کرده است؛ همچنین در زمینه رایانش ابری هم فعالیت دارد. اما در پس ایجاد چنین گروه عظیمی، چه کسی ایستاده بود؟ او شخصی نیست جز جک ما (Jack Ma)، ثروتمندترین فرد چین و رتبه ۲۱ ثروتمندترین مردان جهان. پس با ما در استارتاپت همراه باشید تا به بیوگرافی جک ما بپردازیم.

جک ما، که نام اصلی او مایون (Ma Yun) است، سال ۱۹۶۴ در شهر هانگژو، در استان ژجیانگ کشور چین متولد شد. او به همراه خواهر کوچکتر و برادر بزرگ‌ترش، در خانواده‌ای فقیر، نوجوانی خود را پشت سر گذاشتند. جک جوانی باهوش و پر اشتیاق بود. یکی از سرگرمی‌های ابتدایی او، بازی کریکت بود و می‌توانست به راحتی نوع و اندازه توپ‌های کریکت را تنها با شنیدن صدای آن‌ها تشخیص دهد. اما در سال ۱۹۷۲، افکار جک به کلی تغییر کرد. در این سال بود که ریچارد نیکسون (Richard Nixon) رئیس جمهور آن سال‌های آمریکا، به شهر هانگژو سفر کرد. از آن پس، هانگژو به یک شهر توریستی با جاذبه‌های طبیعی بسیار جذاب تبدیل شد؛ دقیقا جایی که جک تا پیش از این، تمام افکار و رویاهایش بازی کریکت بود.

بیوگرافی جک ما و یادگیری زبان

بیوگرافی جک ما: آغاز یک زندگی جدید با یادگیری زبان انگلیسی

حالا زندگی مایون تغییر کرده بود و سعی داشت، زبان انگلیسی یاد بگیرید. او به پسری سحرخیز تبدیل شد و روزانه ۱۲۰ کیلیومتر را با دوچرخه به سمت هتل مشهوری در هانگژو رکاب می‌زد. او قصد داشت توریست‌های خارجی را به مکان‌های دیدنی شهر ببرد و در عوض، از آن‌ها انگلیسی یاد بگیرد. در یکی از این قرارها، با توریستی دوست شد که او را به جای مایون، جک ما صدا کرد؛ زیرا بیان نام چینی او برای توریست، کار چندان ساده‌ای نبود و تلفظ جک برایش آسان‌تر بود. از این لحظه به بعد، او به کلی خود را جک ما، معرفی می‌کرد.

او به شدت دوست داشت به کالج برود، اما این کار در نوجوانی برایش سخت بود. امتحان پذیرش دانشگاه در چین، تنها سالی یک بار انجام می‌شد و جک ما، ۲ بار در آن شکست خورده بود. در نهایت علاقه او به زبان انگلیسی، باعث شد تا با شرکت در موسسه‌ای در هر هانگژو که امروزه تبدیل به یک دانشگاه شده است، در سال ۱۹۸۸ مدرک لیسانس زبان انگلیسی خود را دریافت کند. پس از آن، با جدیت در جستجوی شغل بود و پشت سر هم درخواستش برای فعالیت، رد می‌شد. اما در نهایت موفق شد به عنوان یک معلم زبان انگلیسی و تجارت بین الملل، در دانشگاه هوانگژو به فعالیت بپردازد.

بیوگرافی جک ما: آشنایی با اینترنت

بیوگرافی جک ما و آشنایی با اینترنت

جک ما در سال ۱۹۹۴، وارد مرحله جدیدی از زندگی خود شد؛ آشنایی با اینترنت. سال ۱۹۹۵ او با دوستان خود به آمریکا سفر کرد و به طور جدی به اینترنت علاقه نشان داد. جالب است بدانید اولین کلمه‌ای که ما جستجو کرد، نام آب جو بود. او کاملا شگفت زده شده بود که چرا نامی از برندهای چینی آب جو در اینترنت نیست و آن جا بود که رگ چینی او گل کرد. جک ما تصمیم گرفت تا یک تجارت اینترنتی برای چین راه اندازی کند. او برای این کار، ابتدا سعی کرد تا اطلاعاتی جامع از چین در اینترنت پیدا کند و با کمال تعجب، هیچ نتیجه درستی از آن هم در اینترنت نبود! رگ چینی گل کرده‌ او، حالا جک ما را بیشتر برای گسترش نام چین در اینترنت مجاب کرده بود. بنابراین همراه با دوستانش تصمیم گرفتند تا سایتی مرتبط با تجارت کشور چین راه‌اندازی کنند. پس از ایجاد و راه‌اندازی این سایت، خیلی زودتر از چیزی که جک ما انتظار داشت؛ ایمیل‌های زیادی از سوی سرمایه‌گذاران اینترنتی دریافت کرد. آن جا بود که جک ما متوجه شد، اینترنت موضوعات جذابی برای ارایه کردن دارد.

در همان سال، ایده‌های جک ما و گسترش نام تجارت چین در اینترنت، باعث شد تا به سرمایه ۲۰ هزار دلاری برسد و اولین تجارت خود را آغاز کنند. این تجارت روی ایجاد وب سایت‌هایی برای کمپانی مختلف تمرکز داشت و جک ما، نام این تجارت را «صفحات چینی» نام‌گذاری کرد. در عرض ۳ سال، سرمایه ۲۰ هزار دلاری او به ۸۰۰ هزار دلار تبدیل شد.

بیوگرافی جک ما: جرقه‌ علی بابا

بیوگرافی جک ما و جرقه‌ علی بابا

حدودا ۴ سال از زندگی جک ما، با ایجاد ۲ تجارت موفق، گذشته بود. او ۱۸ نفر از دوستان خود را به آپارتمانش دعوت کرد تا آن‌ها را مجاب کند که روی ایده یک فروشگاه مجازی به نام علی بابا سرمایه‌گذاری کنند. این فروشگاه اینترنتی اجازه می‌داد تا شرکت‌ها، تولیدی‌ها، کارخانه‌ها و صادرکنندگان، محصولات خود را در وبسایت قرار دهند و مشتری به طور مستقیم بتواند از آن‌ها خرید کند. ایده علی بابا به قدری مورد توجه قرار گرفت که نام آن در سرتاسر جهان برجسته شد. در اکتبر سال ۱۹۹۹، با سرمایه ۵ میلیون دلاری از شرکت خدمات مالی گلدمن ساکس و سرمایه ۲۰ میلیون دلاری سافت‌بانک که یک کمپانی ارتباط راه دور ژاپنی بود؛ به رشد عظیمی دست پیدا کرد. تیم جک ما حالا قوی‌تر از گذشته روی پای خود ایستاده بود. او جمله معروفی داشت که در آن زمان به هم تیمی‌های خود می‌گفت:

ما از پس این کار بر می‌آییم، چرا که ما جوان هستیم و هرگز تسلیم نخواهیم شد.

جک ما

دیری نگذشت که او در سال ۲۰۰۳، فروشگاه اینترنتی تاوباو (Taobao) را تاسیس کرد که شباهت زیادی به فروشگاه‌هایی نظیر ای‌بی (eBay) داشت. اما برخلاف سایت‌های مشابه، تاوباو هزینه‌ای به عنوان واسطه یا سود دریافت نمی‌کرد؛ بلکه از طریق تبلیغات کسب درآمد می‌کرد و این یکی از عقاید مهم جک ما بود. او برای مدتی هیچ پولی از این کار به دست نمی‌آورد و این شرکا، سرمایه گذاران و کاسب‌ها بودند که از طریق این سایت و گروه علی بابا پول به دست می‌آوردند. اما بینش و بصیرت او هم در این مورد نتیجه داد و در سال ۲۰۰۷، تاوباو توانست ۶۷ درصد از سهم بازار را از آن خود کند

جک ما از آن دست افرادی بود که روی ایجاد محیط کاری خوشایند تاکید فراوان داشت. جالب است بدانید که او تیم خود را گاهی مجبور می‌کرد تا روی دستان خود بایستند و به تمرین بالانس روی دست بپردازند تا انرژی آن‌ها در زمان‌ استراحت، بازسازی شود!

بیوگرافی جک ما: علی بابا، یک غول تجاری

بیوگرافی جک ما یک غول تجاری

در سال ۲۰۰۵، کمپانی بزرگی به نام یاهو (Yahoo) با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری سعی داشت تا ۴۰ درصد از سهم علی‌بابا را شریک شود. این کار یک برد ۲ طرفه برای یاهو و علی بابا بود، چرا که این سهم، حالا به ارزش ۱۰ میلیارد دلاری رسیده است. جک ما در یکی از مصاحبه‌های خود با بلومبرگ گفت، در جوانی زمانی که یکی از مشتریان به او پیشنهاد کرد تا هزینه‌‌های رستوران او را پرداخت کند، فهمید که علی بابا موفق خواهد شد. آن مشتری به جک ما گفته بود که او یکی از مشتریان علی بابا است و از طریق آن کلی پول به دست آورده است. همچنین او می‌دانست که جک ما به دلیل عدم دریافت هزینه به عنوان واسطه فروش، هنوز پول بزرگی از برند خود، به دست نیاورده است. بنابراین تصمیم گرفت تا هزینه رستوران جک را پرداخت کند.

اکنون پس از گذشت سال‌ها از این جریان، علی بابا به یکی از شرکت‌های بسیار با ارزش تکنولوژی تبدیل شده که به سهم بیش از ۲۵ میلیارد دلاری دست پیدا کرده است. جک ما به عنوان مدیر اجرایی گروه علی بابا، مدیریت ۹ زیر مجموعه بزرگ این کمپانی را برعهده داشت.

  • Alibaba.com
  • Taobao Marketplace
  • Tmall
  • eTao
  • Alibaba Cloud Computing
  • Juhuasuan
  • 1688.com
  • AliExpress.com
  • Alipay

شهرت او به جایی رسید که در سال ۲۰۱۷، جک ما با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به منظور ایجاد یک میلیون شغل در طول ۵ سال به توافق رسید. جک ما در سال ۲۰۱۹ و در سن ۵۵ سالگی، با سرمایه‌ای بالغ بر ۳۸.۸ میلیارد دلار، از سمت خود به عنوان مدیر کمپانی گروه علی بابا کناره گیری کرد.