من معمولا برای تردد در شهر از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس و مترو، استفاده می‌کنم. معمولا هنگامی که افراد در مترو هستند، با تلفن همراه خود کار می‌کنند؛ اما من فقط کافی است تا به ساعتم نگاه کنم و سردرد به سراغم بیاید. به همین دلیل به اطراف نگاه می‌کنم و روزانه تعداد زیادی بیلبورد تبلیغاتی می‌بینم و جالب است بدانید که گاهی این بیلبوردها واقعا سرگرم‌کننده هستند.

تبلیغات روی بیلبوردها، معمولا اصلی‌ترین رکن تبلیغات نیست؛ اما از طرفی نباید هم به آن بی‌توجهی کرد. زیرا این نوع تبلیغات توجه مشتری را به خود جلب کنند و نکته مثبت این است که شما می‌توانید گروه بزرگی از افراد را مخاطب قرار دهید. از این رو ما در این مطلب از استارتاپت، قصد داریم تا شما را با اهمیت بیلبورد تبلیعاتی و چگونگی استفاده از آن، آشنا کیم.

مراحل ساخت بیلبورد تبلیغاتی

۱. بیلبورد تبلیغاتی

تبلیغ با استفاده از بیلبورد تبلیغاتی فرایندی است که در آن، از یک طرح بزرگ پرینت شده استفاده می‌شود تا به کمک آن برای کالا، خدمات و حتی یک کمپین، اطلاع رسانی و تبلیغ کرد.

بیلبوردها معمولا در محل‌های پرتردد، نصب می‌شوند تا افراد بیشتری آن‌ها را ببینند. این نوع تبلیغات به برندسازی کمک می‌کنند و باعث می‌شوند تا شما بتوانید شرکت خود را به دیگران معرفی کنید و مخاطبین خود را افزایش دهید. بیلبوردها معمولا بیشتر از هر روش بازاریابی دیگری، مخاطب دارند.

۲. هزینه بیلبورد تبلیغاتی

هزینه تبلیغ روی بیلبوردها، به عوامل مختلفی از جمله محل بیلبورد، میزان رفت و آمد آنجا و تعداد افرادی که آن را می‌بینند، بستگی دارد. هزینه تبلیغات بیلبوردی معمولا به صورت ماهانه، پرداخت می‌شود.

تبلیغ روی بیلبوردها در دسته تبیلغات خارج از خانه قرار می‌گیرد و شامل تمام تبلیغاتی است که افراد در زمان فعالیت‌ بیرون از خانه، مشاهده می‌کنند. این نوع تبلغات جایگاه شما را بهبود می‌بخشند و نشان می‌دهند که ارزش هزینه کردن را دارند.

بعضی شرکت‌ها، فهرست بیلبوردهای تاثیرگذار را در اختیار شما می‌گذارند تا بهتر انتخاب کنید و البته، هر چه تاثیرگذارتر پر هزینه‌تر! در ادامه مطلب، ۳ معیار تاثیرگذار روی تبلیغات خارج از خانه را به شما معرفی می‌کنم.

 ۱. تعداد افرادی که هر هفته از مقابل بیلبورد می‌گذرند، یکی از مهم‌ترین عوامل است. این آمار از طریق بررسی میزان حمل و نقل آن منطقه، به دست می‌آید.

۲. سن، جنس، میزان تحصیلات و دیگر ویژگی‌های افرادی که از محل نصب بیلبورد، تردد می‌کنند.

۳. تعداد افرادی که بیلبورد را می‌بینند. این مورد به تعداد اشخاصی که از مقابل بیلبورد می‌گذرند، اندازه بیلبورد، نزدیک بودن آن به جاده، مشخص بودن آن و سرعتی که افراد با آن از کنار بیلبورد می‌گذرند، بستگی دارد. هزینه تبلیغات بیلبوردی، تنها به اجاره محل نصب آن محدود نمی‌شود. شما باید هزینه طراحی، پرینت و نصب آن را هم در نظر بگیرید. هر چه بیلبورد بزرگ‌تری اجاره کنید، هزینه‌های دیگر هم افزایش می‌یابد و اگر می‌خواهید قدمی در جهت کاهش آن‌ها بردارید؛ بهتر است طراحی بیلبورد را خودتان به عهده بگیرید.

۳. طراحی بیلبورد

اگر قصد دارید روی تبلیغاتی که میلیون‌ها نفر می‌بینند، سرمایه گذاری کنید؛ قطعا از آن انتظار دارید که بهترین عملکرد خود را داشته باشد. نکاتی که در ادامه این مطلب می‌خوانید، به بیلبورد شما کمک می‌کند تا توجه بیشتری را جلب کند.

داستان کوتاه تعریف کنید

بیلبوردهای موفق، تماشا کنندگان خود را به سفر می‌برند؛ حتی اگر طول آن سفر ۴ ثانیه باشد. بیشتر بیلبوردها این عمل را با تعریف داستان کوتاهی که شامل یک عکس و چند عبارت کوتاه است، انجام می‌دهند.

اکثر رانندگان، بیشتر از چند کلمه نمی‌خوانند؛ پس سعی کنید با حداقل کلمات، تاثیرگذار باشید. به عکس زیر توجه کنید. این داستان کوتاه درباره چمدان‌های سامسونت (Samsonite) است که بیشتر از بیلبورد، عمر می‌کنند.

داستان کوتاه بیلبورد تبلیغاتی

کلمات خود را درشت و ساده، نگه دارید

راننده‌هایی که از مقابل بیلبورد تبلیغاتی شما می‌گذرند، تنها چند لحظه وقت دارند تا آن را بخوانند. برای اینکه تعداد مخاطبان خود را افزایش دهید، باید آن را ساده نگه دارید. از فونت‌های پیچیده دوری کنید و متن را برای افرادی که دید خوبی ندارند، هم قابل فهم کنید. در بیلبورد خود از رنگ‌های متنوع، استفاده کنید. مثلا اگر محل نصب بیلورد، کنار جنگل است؛ به هیچ عنوان در طراحی خود از رنگ سبز استفاده نکنید. بیلبورد زیر نمونه خوبی از این موضوع است.

بیلبورد تبلیغاتی با کلمات درشت و ساده

به مکان آن توجه کنید

تبلیغات بیلبورد باید با توجه به محل نصب آن، طراحی شود. این تبلیغات باید شامل مواردی باشد که توجه مردم منطقه را به خود جلب کند. مثلا اگر قصد دارید تا در تهران تبلیغ کنید، ترافیک و آلودگی هوا، موضوعی است که قطعا بازخورد زیادی خواهد داشت.

یکی دیگر از مواردی که می‌توانید از آن استفاده کنید، اسم تیم‌های فوتبال منطقه است. اخیرا تیم والیبال ایران به موفقیت‌های بزرگی رسیده است می‌توانید در تبلیغات خود از بازیکنان تیم ملی استفاده کنید. این بیلبورد را که توسط SmileDirectClub در مرکز شهر شیکاگو نصب شده، بررسی کنید.

بیلبورد تبلیغاتی و توجه به مکان

همچنین این بیلبورد، که فیلم جدید Grinch را تبلیغ می کند؛ در شهر نیویورک است.

بیلبورد تبلیغاتی فیلم

تبلیغات خود را به زبان محاوره‌ای بنویسید

با توجه به محل نصب بیلبورد، شما می‌توانید از زبانی استفاده کنید که بیشترین تاثیر را بر روی مردم منطقه بگذارد. نویسندگی تبلیغاتی صحیح باعث می‌شود تا تبلیغ شما متفاوت از دیگر تبلیغات باشد و مردم به آن توجه کنند.

مثلا به این بیلبورد تبلیغاتی پاناسونیک (Panasonic) که با کابل‌های برق اطراف آن هماهنگ شده، نگاهی بیندازید.

بیلبورد تبلیغاتی پاناسونیک

شما باید از ویژگی‌های منطقه برای افزایش توجه به تبلیغات بیلبورد استفاده کنید. مثلا شرکت کولستون (Koleston Naturals) تولیدکننده رنگ موی Wella، از خورشید و فضای اطراف برای تغییر رنگ موها استفاده کرد و چشم انداز زیبایی را به وجود آورده است.

بیلبورد تبلیغاتی رنگ مو

تبلیغات خود را به یاد ماندنی کنید

تبلیغات خارج از خانه باید مملو از نوآوری باشند تا در یاد مردم بمانند. بیلبورد شما باید داستانی را تعریف کند، داستانی جالب و گیرا! فرقی نمی‌کند که چه احساسی را در بیلبورد تبلیغاتی خود به اشتراک می‌گذارید؛ چه خشم باشد و چه مهربانی، باید از روش‌های بازاریابی احساسی استفاده کنید و طراحی آن را متفاوت نگه دارید.

این بیلبورد که توسط گشت ایالتی کلرادو (Colorado State Patrol) تهیه شده، به رانندگان در مورد عواقب عدم رعایت فاصله ایمنی، هشدار می‌دهد.

بیلبورد تبلیغاتی هشدار به رانندگان

مثلا به این تبلیغ چسب نگاه کنید. مخاطبان ناخودآگاه با دیدن این بیلبورد، به استحکام چسب فکر می‌کند.

بیلبورد تبلیغاتی چسب

۴. تاثیر بیلبورد تبلیغاتی

در این مطلب نکاتی درباره تولید و طراحی بیلبورد مطالعه کردید و با هزینه‌های آن آشنا شدید. سوالی که برای هر شخص پیش می‌آید، این است که آیا بیلبوردها ارزش این همه زحمت را دارند؟ آیا بیلبورد ما روی مخاطبان، تاثیر می‌گذارد؟

جواب این سوال مثبت است. شما چند ساعت از روز را در خیابان‌ها سپری می‌کنید؟ هنگام رانندگی و در ترافیک، به کجا  توجه می‌کنید؟

شاید برایتان پیش آمده باشد که صبح یک شعار تبلیغاتی مناسب را روی بیلبورد دیده باشید و تا شب به آن جمله فکر کنید. کافی است تجربیات خود را در این زمینه، در نظر بگیرید تا میزان تاثیرگذاری بیلبوردهای تبلیغاتی را بهتر درک کنید.

آیا تا به حال به بیلبورد تبلیغاتی فکر کرده بودید؟

بیلبورد تبلیغاتی نوعی بازاریابی است که شاید تا به امروز، به آن فکر نکرده بودید. امروزه بازاریاب‌ها توجه کمتری به این نوع تبلیغات دارند و بیشتر تمرکزخود را بر روی تبلیغات دیجیتال و مجازی گذاشته اند؛ اما غافل شدن از بیلبوردها، اشتباه بزرگی است. این نوع تبلیغات نه تنها باعث رشد برند شما می‌شوند، بلکه باعث افزایش تاثیرگذاری بازاریابی‌های دیگری مثل بلاگ‌ها، سئو و… می‌شوند.