زمانی‌که به فکر دیده‌شدن در دنیای اینترنت هستید و می‌خواهید یکی از بهترین روش‌های بازاریابی آنلاین، یعنی تولیدمحتوا را در راس اهداف کسب‌وکار خود قرار دهید؛ قطعا با نام سئو و عملکرد آن آشنا شده‌اید. سئو داخلی، سئو تکنیکال، سئو تصاویر و کلمات کلیدی، همه‌وهمه قوانین خاص خود را برای رسیدن به موفقیت نزد کاربران و موتورهای جستجو دارند؛ اما یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو، سئو آن پیج (On-page SEO) است.

برای برداشتن قدم‌های صحیح در سئو تکنیکال، قطعا به یک توسعه‌دهنده یا فرد فنی حوزه وب نیاز دارید. اما زمانی‌که صحبت از سئو آن پیج به میان می‌آید؛ این شما هستید که به عنوان مدیر سایت، ویراستار یا تولیدکننده محتوا، باید تمام اصول سئو آن پیج را بدانید و جدیدترین بروزرسانی‌های آن را دنبال کنید.

سئو آن پیج چیست؟

سئو آن پیج که به سئو آن سایت (On-site SEO) هم معروف است، به پروسه تنظیمات اجزای مختلف فرانت‌اند و بک‌اند (Front and Back End) سایت گفته می‌شود که در رتبه‌بندی موتورهای جستجو و افزایش ترافیک سایت، تاثیرگذار هستند. مهم‌ترین بخش‌های سئو آن پیج عبارت‌اند از:

۱. عناصر محتوا
۲. عناصر HTML
۳. عناصر معماری سایت

هر کدام از این اجزا، به اجزای مختلفی تقسیم می‌شوند. سئو آن پیج یکی از ستون‌های اصلی مبحث سئو است که این قدرت را دارد تا خوانندگان و مشتریان بسیار زیادی را به سمت سایت شما هدایت کند. در ادامه این مطلب از استارتاپت، با ما همراه باشید تا اصول کامل سئو آن پیج را با هم مرور کنیم.

سئو آن پیج چیست

مهم‌ترین عناصر سئو آن پیج

 • صفحات محتوای باکیفیت
 • عنوان‌های درست صفحات
 • هدرهای مناسب
 • توضیحات متا
 • نشانه‌گذاری‌های سازمان‌یافته
 • URLهای صفحه
 • لینک‌سازی داخلی
 • مناسب‌بودن برای گوشی‌های موبایل
 • سرعت سایت و بارگذاری صفحات

دلایل اهمیت بالای سئو آن پیج

سئو آن پیج مهم است چون همه‌چیز را درمورد وبسایت‌تان و میزان اهمیتی که برای بازدیدکنندگان و مشتریان قائل هستید را به گوگل و دیگر موتورهای جستجو می‌گوید. سئو آن پیج کمک می‌کند تا سایت خود را برای کاربران و همچنین ربات‌های موتور جستجو، بهینه کنید.

دورانی که محتوای خود را از کلمات کلیدی پر کنید و سپس با یک کلیک، آن را منتشر کنید؛ به‌سر آمده است. برای این‌که رتبه بهتری بگیرید، باید سایت‌تان را طبق اصول سئو تنظیم و بهینه کنید.

دلیل انتخاب نام «آن پیج» برای این عملیات، این است که تمام تغییراتی که روی صفحات اعمال می‌کنید؛ از سوی کاربران قابل مشاهده است. درست برعکس اصول سئو آف پیج و سئو تکنیکال که کاربران قادر به دیدن تغییرات آن نیستند.

on page Seo چیست؟

عناصر مهم تشکیل‌دهنده سئو آن پیج

در ادامه این مطلب، در مورد تک‌تک عناصر مهم سئو آن پیج صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید:

۱. صفحه محتوا؛ قلب تپنده سئو آن پیج

صفحه محتوا، قلب سئو آن پیج شما است. این صفحه به موتورهای جستجو و همچنین خوانندگان می‌گوید که وبسایت و کسب‌وکار شما چیست و چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید.

اولین قدم برای ایجاد محتوای باکیفیت، انتخاب درست موضوع و کلمه کلیدی است که در موتورهای جستجو سرچ می‌شود: همچنین باید بفمید که رقابت در کدام موضوعات و کلمات کلیدی بیشتر است. برای یافتن موضوعات و کلمات کلیدی مناسب، پیشنهاد می‌کنیم مطلب استارتاپت درمورد یافتن کلمات کلیدی مناسب برای سئو را مطالعه کنید.

حال زمان آن است که محتوای صفحه خود را بنویسید یا محتوایی که قبلا نوشته‌اید را بهینه کنید. برای ایجاد یک محتوای باکیفیت، به جزئیات زیر دقت کنید:

 • گنجاندن کلمات کلیدی بلند و کلمات کلیدی کوتاه در کنار هم به‌صورت طبیعی
 • محتوای بصری درگیرکننده و مرتبط با محتوا
 • محتوای خود را هدف‌دار بنویسید (برای جزییات بیشتر مطلب «چگونه یک کلمه کلیدی مناسب برای سئو پیدا کنیم؟» را مطالعه کنید.)
 • ایجاد محتوای فعال برای پاسخگویی به کاربران و بازار موردنظر
 • ایجاد محتوایی که مردم آن را به اشتراک بگذارند و لینک سازی کنند

صفحه محتوا، موقعیتی است تا ارزش خود را به گوگل و بازدیدکنندگان نشان دهید. صفحه محتوا، قلب پروسه تکمیل سئو آن پیج است. تمامی عناصر مرتبط با سئو آن پیج، شاخ‌وبرگ‌های صفحه محتوا هستند؛ بنابراین تا حد ممکن، کیفیت صفحه محتوا را بالا ببرید.

عناصر مهم سئو آن پیج

۲. المان‌های HTML؛ رگ‌های سئو آن پیج

المان‌های HTML، به عناصر موجود در منبع کد‌های صفحه اشاره دارند. برای مشاهده کد‌های هر صفحه‌ در مرورگر خود، تنها کافی است تا به بخش View Source مرورگر بروید. اما المان‌های HTML چه هستند و چه کاربردی دارند؟

۲-۱. عناوین صفحه یا تگ‌های عنوان

عناوین صفحه (Page Title) یا تگ‌های عنوان (Title Tags)، یکی از مهم‌ترین المان‌های سئو وبسایت شما هستند. عنوان صفحه در HTML به‌صورت زیر نمایش داده می‌شود:

<title>راهنمای سئو آن پیج برای موفقیت در موتورهای جستجو<title>

عنوان‌ها به بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو می‌گویند که موضوع صفحه درمورد چه چیزی است. برای این‌که بتوانید از این طریق ربته‌ بگیرید؛ مطمئن شوید که عنوان شما روی کلمه کلیدی هر مطلب، متمرکز است و تا حد امکان کلمات کلیدی را به‌شکل طبیعی باهم ترکیب کنید.

برای داشتن عنوان صفحه خوب و مناسب، به اصول زیر توجه کنید:

 • عنوان کمتر از ۷۰ حرف باشد (با توجه به دستورالعمل گوگل).
 • پر کردن، انباشتن کلمات کلیدی در سئو، اثری جز نتیجه منفی ندارد. موتورهای جستجو پیشرفته و باهوش شده‌اند و می‌فهمند که با این کار، قصد گول‌زدن آن‌ها را دارید.
 • عنوان صفحه خود را کاملا مرتبط با محتوا انتخاب کنید.
 • خوب است که نام برند خود را کنار عنوان، قرار دهید. مثل «راهنمای سئو آن پیج – استارتاپت»

۲-۲. هدرها

هدرها که به نام بدنه تگ‌ها (Body Tags) هم شناخته می‌شوند؛ به‌عنوان‌های داخل متن اشاره دارند که با <h1> ،<h2> ،<h3> مشخص می‌شوند. مثل عبارت زیر:

<h2>سئو آن پیج چیست؟<h2>

این تگ به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را برای خوانندگان و موتورهای جستجو دسته‌بندی کنید. همچنین کمک می‌کند تا به آن‌ها نشان دهید که هر یک از بخش‌های مطلب و محتوا، راجع‌به چه هستند، چه ارتباطی با متن دارند یا حتی چقدر اهمیت دارند؟

سعی کنید کلمه کلیدی موردنظر خود را در این هدرها جا دهید؛ اما بهتر این است که کلمات کلیدی فرعی را هم در هدرهای <h1> و <h2> قرار دهید.

چطور در سئو آن پیج موفق شویم

۲-۳. توضیحات متا

توضیحات متا، توضیحات کوتاهی از صفحه هستند که زیر عنوان در موتورهای جستجو نمایش داده می‌شوند. اگرچه توضیحات متا فاکتور اصلی و رسمی برای رتبه‌بندی محسوب نمی‌شود؛ اما کاملا روی کلیک‌خوردن محتوای شما توسط کاربر، نقش دارد.

توضیحات متا در سئو

نکاتی که باعث می‌‌شوند یک توضیحات متای خوب داشته باشید:

 • کمتر از ۱۶۰ حرف باشد. البته طبق جدیدترین دستورالعمل گوگل، می‌توانید آن را به ۲۲۰ کلمه برسانید. (در نسخه موبایل تا ۱۲۰ حرف به‌طور کامل نشان داده می‌شود).
 • به‌شکل طبیعی، کلمات کلیدی اصلی و فرعی را در آن جای دهید.
 • جملات متقاعدکننده و کامل بنویسید.
 • از استفاده علامت‌هایی مثل منفی، مثبت و غیره پرهیز کنید.

۲-۴. متن جایگزین تصاویر

متن جایگزین تصاویر (Image alt-text)، دقیقا مثل سئو متن اما برای تصاویر است. این متن به گوگل و دیگر موتورهای جستجو می‌گوید که تصویر شما درمورد چه چیزی است. از آن‌جایی که جستجوی تصاویر به اندازه جستجوی وب و ویدیو اهمیت دارد، برای گوگل مهم است که قواعد آن را رعایت کنید.

به این معنی که کاربران ممکن است سایت شما را حتی فقط از روی یک عکس پیدا کنند و برای این منظور، باید متن جایگزین به عکس‌ها اضافه کنید. در ادامه، مهم‌ترین قوانین یک متن جایگزین خوب برای تصاویر را می‌خوانیم:

 • متن جایگزین هر تصویر باید توصیفی و مشخص باشد.
 • به شکل متنی باید با محتوای صفحه شما مرتبط باشد.
 • کمتر از ۱۲۵ کلمه باشد.
 • کلمات کلیدی را در آن انباشته نکنید.

۲-۵. نشانه‌گذاری ساختاریافته

نشانه‌گذاری ساختاریافته (Structured Markup) یا داده‌های ساختاریافته (Structured Data)، پروسه نشانه‌گذاری سورس‌ کد وبسایت شما هستند تا درک عناصر مختلف به‌کار رفته در محتوای شما، برای گوگل آسان‌تر شود.

این نشانه‌گذاری‌های ساختاریافته، کلید پشت برخی از ویژگی‌های جذاب گوگل مثل Featured Snippets هستند. برای این‌که بتوانید بهترین تنظیمات را برای نشانه‌گذاری‌های ساختار یافته انجام دهید، مقاله ۱۱ استراتژی محتوا در سال ۲۰۲۰ را مطالعه کنید.

البته لازم به ذکر است که نشانه‌گذاری ساختاریافته، رابطه بیشتری با سئو تکنیکال دارد؛ اما برای این‌که بتوانید تجربه بهتری برای کاربران فراهم کنید و از دید موتورهای جستجو، باکیفیت باشید، حتما باید به این موضوع در سئو آن پیج توجه کنید.

چطور سایت خود را بر اساس سئو آن پیج بهینه کنیم

۳. معماری سایت؛ ستون‌های سئو آن پیج

معماری‌ سایت، به عناصری گفته می‌شود که تمام اجزای وبسایت و صفحات سایت شما را تشکیل می‌دهند، مرتب و به یکدیگر متصل می‌کنند. چگونگی ساختار و معماری وبسایت، به گوگل و دیگر موتورهای جستجو کمک می‌کند تا خزنده‌های‌شان بهتر بتوانند صفحات و محتوای آن را بررسی کنند. اما معماری سایت، چندین بخش مختلف دارد که باهم آن‌ها را مرور می‌کنیم.

۳-۱. URL صفحه

URLهای صفحه شما، باید ساده باشند تا هم برای خوانندگان و هم برای موتورهای جستجو قابل‌هضم شوند. همچنین برای این‌که بتوانید سلسله مراتب (Hierarchy) سایت خود را استوار نگه‌ دارید تا صفحات فرعی، پست‌ها و دیگر صفحات داخلی را در زیرمجموعه آن قرار دهید؛ نیاز است تا ساختار URL درستی داشته باشید.

برای این‌که URLهای خود را متناسب با قواعد سئو بنویسید، موارد زیر را رعایت کنید:

 • کلمات اضافی و غیرضرروری را پاک کنید.
 • فقط یک یا دو کلمه کلیدی در آن به‌کار ببرید.
 • در صورت امکان، از HTTPS استفاده کنید؛ چون گوگل از آن به‌عنوان یک فاکتور مثبت در رتبه‌بندی استفاده می‌کند.
بهینه سازی آن پیج سئو

۳-۲. لینک سازی داخلی

لینک سازی، پروسه‌ای است که در یک محتوا، لینک محتوای دیگری را قرار می‌دهیم. لینک سازی داخلی به این معنی است که لینک محتوای دیگری از سایت‌مان را در یک محتوا بگذاریم تا خواننده را به صفحه آن مطلب، هدایت کنیم. در ابتدای همین پارگراف، ما شما را با استفاده از لینک‌سازی داخلی، به مطلب «آموزش سئو: لینک سازی» هدایت کردیم.

از آن‌جایی که لینک‌سازی، خوانندگان را به دیگر مطالب سایت شما هدایت می‌کند؛ اهمیت دارد و باعث می‌شود که آن‌ها وقت بیشتری را در سایت‌تان بگذرانند. این مسئله، سیگنال‌هایی به گوگل ارسال می‌کند که سایت شما، مفید و با‌ارزش است. همچنین هرچه کاربران وقت بیشتری را در سایت‌تان بگذرانند، گوگل زمان بیشتری را برای خزیدن و فهرست‌بندی سایت شما می‌گذارد.

۳-۳. مناسب برای گوشی‌های موبایل

برای گوگل بسیار مهم است که سایت شما برای گوشی‌های موبایل بهینه باشد. بنابراین از انتخاب سرور گرفته تا طراحی سایت و چیدمان محتوا، تک‌تک المان‌ها باید علاوه‌بر نسخه دسکتاپ، برای نسخه موبایل هم درنظر گرفته شوند. اگر مطمئن نیستید که سایت شما برای کاربران موبایل مناسب است یا خیر، از ابزار Mobile Friendly Test استفاده کنید.

۳-۴. سرعت سایت

سایت شما چه روی دستگاه‌های دسکتاپی و چه گوشی‌های هوشمند، باید سریع بارگذاری شود. زمانی‌که صحبت از سئو آن پیج در میان است، سرعت صفحات بسیار اهمیت دارد.

گوگل ببه تجربه کاربری بسیار اهمیت می‌دهد. اگر سایت شما کند بارگذاری شود، کاربران خیلی‌زود آن را ترک می‌کنند و گوگل این را متوجه خواهد شد. می‌توانید با استفاده از ابزار PageSpeed Insight گوگل، میزان سرعت بارگذاری سایت خود را بررسی کنید. البته درنظر داشته باشید که سرعت سایت، به سئو تکنیکال هم مربوط است.

حال با آگاهی از این اصول، امیدواریم با بهبود سئوی آن پیج وبسایت‌ خود بتوانید کسب‌وکارتان را بیشتر از قبل، رونق دهید.