برای بسیاری ما پیش آمده است که سخت مشغول کاری هستیم یا می‌خواهیم خود را به هدفی که مشخص کرده‌ایم برسانیم، اما ناگهان متوجه می‌شویم گوشی در دست گرفته‌ایم و سخت مشغول کار با آن هستیم. باید جلوی این کار را بگیرید. در ادامه با استارتاپت بخوانید چگونه تلفن همراه مانع بهره وری کاری ما می‌شود.

گوشی‌های هوشمند این اجازه را به ما داده‌اند تا به صورت فوری، بدون توقف و راحت، با همه چیز و همه کس ارتباط بر قرار کنیم و به سرعت به اطلاعات نامحدود دسترسی داشته باشیم. هرچند که گذراندن وقت زیادی در شبکه های اجتماعی، دریافت کردن پی در پی نوتیفیکشن و خوابیدن در کنار موبایل می‌تواند به بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید به بهره وری کاری شما ضربه بزند.

دیگر خیلی سخت شده است به آن زمان‌هایی فکر کنیم که دائم تلفن همراه دست‌ ما نبود. خیلی از ما این گوشی های هوشمند را همه جا با خود می‌بریم و برای انجام وظایف و کارهای خود به شدت روی آن‌ها تکیه می‌کنیم. اما با وجود موقعیت‌های بسیار فراوان برای گشت و گذار در اینترنت و ۲۴ ساعته برقرار و متصل بودن با آن‌هایی که دوست‌شان داریم، به راحتی می‌تواند باعث حواس پرتی و در نتیجه کاهش شدید بهره وری کاری و عملکرد هر شخص برای رسیدن به اهداف او شود.

گوشی موبایل می‌تواند یکی از دشمنان ما برای رسیدن به موفقیت باشد

جوردنا جیکوب، یک روان درمانگر اهل نیویورک می‌گوید زمانی که یک شخص محو کارش می‌شود، بهره وری کاری او اغلب در اوج قرار دارد و به گونه‌ای روان و سیال در حال پیشرفت است. به عقیده او، با این که گوشی‌های هوشمند یکی از فنآوری‌های شاخص زندگی ما هستند، اما آن‌ها همچنین یکی از دلایل حواس پرتی طبیعی و مانع بهره وری کاری ما محسوب می‌شوند. گوشی هوشمند باعث می‌شود تا از آن حالت غرق در کار بودن خارج شویم و وظایف خود را کندتر از حالتی که باید باشد انجام دهیم.

جیکوب بر این باور است که جاری بودن و غرق شدن در کار، برای بهره وری کاری ما در انجام وظایف بسیار بنیادی است. به طور اساسی ما اکثرا کار خود را متوقف می‌کنیم تا به راحتی به جای انجام وظایف، غرق در گوشی خود شویم که خیلی راحت ما را از حالت کاری خارج می‌کند. احتمالا برای خیلی از شما ممکن نیست کاملا از تلفن همراه خود دور شوید، اما همچنان می‌توانید چند قدم برای دور کردن گوشی هوشمند از خود برای رسیدن به اهداف مورد نظر بردارید.

اولین قدمی که برای تبدیل شدن به شخصی با کارایی و بهره وری کاری بیشتر می‌توان برداشت، شناسایی تمامی راه‌هایی است که تلفن‌های هوشمند باعث از بین رفتن تمرکز ما در حین انجام کار می‌شوند.

برای شروع، این ۱۰ عادت روزانه که مانع بهره وری کاری هستند را از خود دور کنیم:

۱. خواندن، جواب دادن و پاک کردن ایمیل‌ها و پیام‌ها

 به گفته دکتر جیکوب، تلفن‌های هوشمند ما را از زمان حال دور می‌کنند. زمانی که مداوم مشغول چک کردن ایمیل‌ها و پیام‌های کاری و شخصی باشیم، این کارها ما را در ذهنیت «من دارم این کار را می‌کنم به جای این که فقط این جا باشم» قرار می‌دهد. یعنی شما بر این باور هستید که علاوه بر حضور فیزیکی در محیط، مشغول انجام کارهای دیگر هم هستید که در واقع اینطور نیست.

چک کردن ایمیل‌ها به صورت مداوم و بی‌محابا، به راحتی می‌تواند ما را از حالت جاری شدن در بهره وری کاری دور کند و از انجام وظایف عادی هم عقب بی‌افتیم.

۲. عکس گرفتن

یکی از ویژگی‌های گوشی های هوشمند امروزه این است که آن‌ها دوربین‌های بسیار با کیفیتی دارند.

بسیار فوق‌العاده است که می‌توانیم هر لحظه از زندگی خود را توسط گوشی موبایل به ثبت برسانیم. اما با این حال دکتر جیکوب اعتقاد دارد که اگر پاپاراتزی درون ما همیشه فعال باشد، یکی دیگر از اتفاقاتی است که باعث می‌شود از زندگی حال حاضر خود دور شویم و نتوانیم کاری که می‌خواهیم را به درستی انجام دهیم.

۳. بررسی شبکه‌های اجتماعی

مانع بهره وری کاری

شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به وسواس ما نسبت به زندگی دیگران دامن بزنند. دکتر جیکوب می‌گوید علاوه بر این مورد، شبکه ‌های اجتماعی می‌توانند همانند پلتفرمی برای ما باشند تا همیشه در حال رجزخوانی و مباهات با دنبال کنندگان خود برای کارهایی که انجام می‌دهیم یا کارهایی که انجام داده‌ایم باشیم. با بررسی مرتب شبکه‌های اجتماعی، نسبت به کارهایی که دیگران انجام می‌دهند حساس و به نشان دادن کار‌هایی که مشغول انجام آن‌ها هستیم وسواسی‌تر می‌شویم.

۴. پیام فرستادن

دکتر جیکوب می‌گوید که پیام فرستادن از طریق برنامه‌های پیام رسان یا ارسال اس ام اس به دیگر مردم، شما را بیشتر به روی کارهایی که دیگران مشغول انجام آن‌ها هستند متمرکز می‌کند تا کارهایی که خودتان باید انجام دهید. این کار باعث حواس پرتی شما از هر گونه عملکرد درست و بهره وری کاری می‌شود.

۵. همراه داشتن گوشی همه جا

به عقیده دکتر جیکوب، ما ظرفیت و توانایی خود برای تنها بودن را از دست داده‌ایم. او می‌گوید که ما حالا فکر می‌کنیم که گوشی همراه اصلی‌ترین وابستگی ما است. چرا که همه افرادی که می‌شناسیم و آن‌ها را دوست داریم، به نوعی در تلفن همراه زندگی می‌کنند و از طریق گوشی با آن‌‌ها ارتباط برقرار می‌کنیم. ما واقعا هرگز فضایی برای خود برای فکر کردن، تامل کردن و نائل شدن به بینش نسبت به خود را نداریم و نمی‌توانیم آن طور که قبلا عادت داشتیم، به خود فکر کنیم.

با این کار می‌توانیم برخی از کارهایی را شناسایی کنیم که قادر هستیم در آن‌ها بهترین بهره‌وری را داشته باشیم و آن‌ها را رشد دهیم. اما گوشی همراه ما، جلوی این کار را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد که حتی به درستی به این موارد فکر کنیم.

۶. دانلود اپلیکیشن‌های بهره‌وری و عملکرد کاری

جاناتان آلپرت، یک روان درمانگر و نویسنده کتاب Be Fearless، فکر می‌کند که اپلیکیشن‌های موبایل زیادی با محوریت برنامه‌ریزی بهره وری کاری وجود دارند که می‌توانند مفید باشند، اما او اعتقاد دارد که تنها تکیه کردن بر آن‌ها یا دانلود آن‌هایی که مناسب کار ما نیستند، در واقع می‌توانند نتیجه معکوس و منفی داشته باشند. بهترین راه برای بهره‌ور بودن، عملکرد مناسب و انجام به موقع کارها، این است که ذهنیت درستی داشته باشیم. او می‌گوید چگونگی افکار یک شخص می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای روی رفتار، عملکرد و خروجی او تاثیر بگذارد و مردم باید به تاثیر افکار روی عملکرد اعتقاد داشته باشند.

۷. گرفتار شدن توسط نوتیفیکشن‌ها

آیا زمانی که گوشی شما ویبره می‌خورد و نوتیفیکشنی دریافت می‌کنید، حواس خود را نسبت به کاری که مشغول آن هستید به کلی از دست می‌دهید؟

بهره وری کاری

دکتر آلپرت می‌گوید این مشکل برای خیلی از مردم وجود دارد و این نوتیفیکشن‌ها، چه می‌خواهند مربوط به یک پیام باشند یا یک خبر جدید، قادر هستند شما را از تمام کردن هر کاری که شروع کرده‌اید و مشغول به انجام آن هستید، منحرف کنند. او پیشنهاد می‌کند نوتیفیشکن شبکه‌های اجتماعی خود را به کلی قطع کنید. این نوتیفیکشن‌ها از سوی شبکه‌های اجتماعی اکثرا فقط نقش حواس پرتی شما را ایفا می‌کنند و به ندرت حاوی پیامی ضروری هستند.

۸. غرق شدن در حواس پرتی

با اپلیکیشن‌ها، اینترنت و دیگر قابلیت‌های گوشی‌های همراه، شما به راحتی می‌توانید خود را غرق در حواس پرتی نسبت به آن‌ها ببینید. آلپرت می‌گوید خیلی کم پیش می‌آید که مردم آنلاین شوند یا گوشی خود را در دست بگیرند و فقط برای کارهای مورد نظر خود، گوشی را چک کنند. مثلا وقتی آن‌ها برای چک کردن آب و هوا گوشی خود را در دست می‌گیرند، اکثرا این کار به چک کردن ایمیل، پیام‌ها، خواندن خبر یا چک کردن شبکه‌های اجتماعی منجر می‌شود. همه این‌ها باعث حواس پرتی و تاثیر روی بهره وری کاری اشخاص می‌شوند و از انجام وظایف و رسیدن به اهداف دور فاصله می‌گیرند.

۹. نور آبی صفحه گوشی

طبق نظر آلپرت، نور آبی که از صفحه گوشی ساطع می‌شود، می‌تواند روی الگوی خواب ما تاثیر بگذارد. او می‌گوید نور آبی از طریق چشم‌های ما وارد مغز ما می‌شود و روی غده کاجی (Pineal Gland) تاثیر می‌گذارد. این بخش از مغز وظیفه تولید ملاتونین را ایفا می‌کند، هرمونی که به چرخه خواب و بیداری ما کمک می‌کند. بنابراین استفاده از گوشی در هنگامی که روی تخت خواب هستیم و قصد داریم که استراحت کنیم یا بخوابیم، می‌تواند روی توانایی یک فرد برای داشتن استراحتی مناسب تاثیر منفی بگذارد.

نور آبی گوشی مانع بهره وری کاری

در نتیجه فقدان استراحت کافی، تاثیر عمیقی روی حالت‌‌ها، سطح انرژی و توانایی ما برای تمرکز و تکمیل وظایف می‌گذارد و نمی‌توانیم به درستی کارهایی که می‌خواهیم را پیش ببریم.

۱۰. داشتن جواب همه چیز

شاید این مورد به طور واضح ربطی به عملکرد و بهره وری کاری ما نداشته باشد، اما همچنان مرتبط است. جوردنا جیکوب، می‌گوید ما قابلیت تعجب و شگفتی خود را از دست داده‌ایم، چرا که خیلی راحت می‌توانیم هر چیزی که به دنبال آن هستیم را پیدا کنیم. برای پیدا کردن جواب هر سوالی، گوشی خود را بر می‌داریم و به سرعت جواب سوال خود را جست و جو می‌کنیم. به عقیده جیکوب این کار فرایند خلاقیت یک فرد را کوتاه و تخیلات ما را می‌سوزاند.