آیا می‌دانید رهبران برای بهترین تصمیم ‌گیری، چگونه از توانایی‌های خود بهره می‌برند؟ برای این منظور، ورودی گروه بسیار ارزشمند است. گاهی رهبران تحت تاثیر اعتماد به نفس بیش از حد خود، زمانی که احساس می‌کنند این ورودی برای گروه مناسب است؛ اقدام به تک‌ روی می‌کنند. این امر معمولاً باعث می‌شود که اعتماد کارکنان از توانایی اجرایی‌ و رهبری مدیر گروه، سلب شود.

ما در این مقاله از استارتاپت، ۲ باور غلط که فرآیند بهترین تصمیم گیری را مختل می‌کند و ۶ راه حل برای دستیابی به بهترین تصمیم گیری را، بررسی می‌کنیم.

اولین باور غلط: بهترین تصمیم ‌گیری باید در بالاترین سطح انجام شود

تصمیماتی که توسط بالاترین سطح، برای یک سازمان گرفته می‌شوند، لزوما به عنوان بهترین تصمیم ‌گیری شناخته نمی‌شوند. گاهی با تصمیم گیری توسط رتبه‌های بالای سازمان، نه تنها مسائل و مشکلات حل نمی‌شوند؛ بلکه حل کردن آن‌ها هم به تعویق می‌افتد. مدیری که افراد خوش فکری در اطراف خود داشته باشد، با این خیال باطل که آن‌ها حتماً بهترین تصمیم گیری را در موقعیت‌های بحرانی خواهند کرد، احساس راحتی می‌کند. اما همین اعتماد به تصمیم‌های اقراد بالا رتبه، باعث می‌شود که از پیشنهادهای خوب سایرین استفاده نشود و بهترین تصمیم گیری صورت نگیرد.

دومین باور غلط: بهترین تصمیم ‌گیری نتیجه توافق و اجتماع است

عاملی که بهترین تصمیم ‌گیری را ایجاد می‌کند، نگاه به مسائل از زوایای مختلف است. بدون آن، هیچ اختلاف نظر و تنوع فکری هم وجود نخواهد داشت.

بهترین تصمیم گیری خود به خود اتفاق نمی‌افتد؛ بلکه ما باید به کمک مکانیسم‌های ذاتی، از وجود چند نظر و دیدگاه، اطمینان حاصل کنیم. این امر موجب پرورش راه‌حل‌های خلاقانه‌ خواهد شد.

بامرهای غلط در رسیدن به بهترین تصمیم گیری

آبراهام لینکلن رئیس‌جمهور آمریکا از حزب جمهوری‌خواه، پس از برنده شدن در منازعات بدخواهانه و انتخابات ریاست جمهوری، کارهایی انجام داد که همه را شگفت ‌زده کرد. او دقیقا همان مردانی را در کابینه خود به کار گرفت که با او مبارزه کرده بودند و آن‌ها را تیم رقبای خود نامید. تیم رقبا دیدگاه‌های متنوعی داشتند و راه‌حل‌های پر تنشی را ارائه دادند؛ درست برعکس تفکر بله قربان گو که مشخصه کابینه‌های ریاست جمهوری، در آن زمان بود.

شما ممکن است رقبایتان را در تیم خود وارد نکنید، اما کار لینکلن قابل توجیه است. چون برای تصحیح ایده‌های نو و مبارزه با فرضیه‌های قدیمی، مقداری تنش خلاقانه لازم است تا بهترین تصمیم گیری صورت گیرد. یک رهبر واقعی می‌داند، همان‌طور که نقطه جوش، مواد را ذوب نمی‌کند؛ این تنش هم باعث نابودی تیم نمی‌شود.

خطر واقعی اینجا است که گاهی هم‌فکری و مباحثه در تیم‌، به سرعت متوقف می‌شود که می‌تواند به دلیل فشارهای کاری بیش از حد، روی افرادی باشد که مشغول اجرای آن تصمیم هستند. نتیجه این عمل کند شدن عملیات اجرا است و مثل بازی دومینو، به مدیریت و رهبری سایر بخش‌‌ها هم آسیب وارد می‌کند.

سازمان‌ها باید فرآیند بهترین تصمیم‌ گیری را در روند کار خود داشته باشند تا از سرمایه‌های مهم خود یعنی کارمندان، بیشترین بهره‌وری را داشته باشند. به این ترتیب مدیر اجرایی قادر خواهد بود، تیم خود را به درستی هدایت ‌کند.

بهتر است شما برای رهبری تیم کسب و کار کوچک خود، بهترین تصمیم گیری را انجام داده و این ۶ دستورالعمل را در دستور کار خود قرار دهید.

بهترین تصمیم گیری برای دستیابی به هدف

۱. در راه‌حل‌های قدیمی تجدید نظر کنید

راه‌حلی که قبلاً به کار نیامده و موفق نبوده، به این معنی نیست که نباید مجدداً امتحان شود. شاید با تغییرات فعلی و برخی مطابقت‌ها، بازدهی بهتری داشته باشد و بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

۲. آهسته و پیوسته حرکت کنید

به هیچ عنوان عجله نکنید چون مانع از طرح سؤالات کلیدی می‌شود. همیشه بهترین تصمیم گیری نتیجه تصمیمات سریع نیست. پس اگر احساس فوریت می‌کنید، ببینید چه چیزی برای رفع آن موثر است. چرا عجله دارید؟ فکر نمی‌کنید بهتر است بیشتر تحقیق و جستجو کنید؟

سریع باشید، اما عجله نکنید.

جان وودن (مربی موفق بسکتبال)

۳. در حد فاصل نظم و بی‌نظمی عمل کنید

احتیاج نیست برای بهترین تصمیم گیری ، زره آهنی به تن کنید. در بحث و گفتگو منعطف باشید و به جای تمرکز روی قدرت، روی رهبری تمرکز کنید که پذیرای راه‌حل‌های جدید باشد. فرهنگی را پایه‌گذاری کنید که برای دیدگاه‌های مختلف ارزش قائل باشد. بهتر است آرام باشید بر نفس خود غلبه کنید؛ نظرات مخالف حملات شخصی نیستند.

۴. برای تصمیم ‌گیری بهتر، خوب گوش کنید

بهترین تصمیم گیری با خوب گوش کردن

بهترین راه برای انتخاب تصمیم درست، پرسیدن سؤالات شفاف است. اجازه دهید دیگران بدانند که شما به آن‌ها گوش می‌دهید و عمیقاً توجه دارید. با این روش، کارکنان راغب می‌شوند که نظرات بیشتری ارائه دهند و شما هم می‌توانید بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

۵. به دنبال اطلاعات صحیح باشید، نه اطلاعات بیشتر

بهترین راه‌حل‌ها با صرف وقت برای تعریف مشکل و انتخاب هدف مناسب، به دست می‌آیند. با شفاف سازی موضوع مربوطه، جستجوی اطلاعات شکل می‌گیرد و بهترین تصمیم گیری صورت می‌پذیرد.

۶. خوب تصمیم بگیرید

به ندرت پیش می‌آید که ۱۰۰ درصد تصمیم‌های ما درست باشند. گاهی اوقات اتخاذ یک تصمیم خوب در حال حاضر، بهتر از است که بعدها، یک تصمیم عالی بگیریم. در دنیای پر هیاهوی امروز، درنگ جایز نیست و به خاطر سپردن این موضوع برای انجام بهترین تصمیم گیری در سریع‌ترین زمان، امری ضروری است.

زمانی که صحبت از بهترین تصمیم ‌گیری می‌شود، رهبران کارآمد آگاه هستند که چه زمان باید کنترل کردن را رها کنند. آن‌ها کارهایی را به دیگران محول می‌کنند و از این طریق موجب افزایش اعتماد به ‌نفس آن‌ها می‌شوند. آن‌ها با بهره‌گیری از شایستگی‌های رهبری خود، دستیابی به موفقیت‌ را برای تیمشان ممکن می‌سازند.