موتورهای جستجو دائما درحال پیشرفت هستند و هر چندوقت یک‌بار، قوانین سئو جدید برای ایجاد بهترین تجربه کاربری، به‌وجود می‌آیند و قوانین قدیمی، از بین می‌روند. اگر خود را با جدیدترین تغییرات و دستورالعمل‌های موتورهای جستجو همگام نکنید، ممکن است خیلی زود از رقبا عقب بی‌افتید. فاکتورهای زیادی در بهبود سئو سایت نقش موثر دارند و آگاهی از جدیدترین ترندهای روز دنیای سئو و موتورهای جستجو، الزامی است.

در ادامه این مطلب از استارتاپت، باهم نگاهی به آخرین ترندهای سئو سال ۲۰۲۰ می اندازیم که با رعایت آن‌ها، شاهد بهبود سئو سایت خود خواهید بود.

ویژگی اسنیپت گوگل در بهبود سئو سایت

۱. رقابتی سخت برای رسیدن به اسنیپت گوگل

اسنیپت (Snippet)‌ به نوار کوچک بالای تمام نتایج جستجوی صفحه گوگل، گفته می‌شود که پاسخ کوتاه و شفافی را برای فرد جستجوکننده به نمایش می‌گذارد. به‌دلیل جایگاه این نوار در نتایج جستجو، به آن جایگاه صفر (Position 0) هم گفته می‌شود. هر چند، این ویژگی گوگل درحال‌حاضر فقط برای سایت‌های انگلیسی‌زبان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای بهره‌بردن از این ویژگی، باید قواعد سئو آن را در محتوای سایت خود رعایت کنید. نیاز است در بخش ابتدای محتوای خود، سوال یا عنوان مشخص و پربازدیدی را با هدرهای <h2> یا <h3> بنویسید و سپس پاسخ آن سوال یا عنوان را در چند خط کوتاه بنویسید. همچنین این پاسخ می‌تواند به‌صورت یک فهرست و با استفاده از نشانه‌گذاری بولت انجام شود.

هرچه کیفیت این کار شما بیشتر باشد و ترافیک بهتری داشته باشید؛ گوگل بر اساس فاکتورهای خود و باتوجه به کلمه کلیدی موردنظر، شما را در جایگاه صفر صفحه نتایج مرتبط قرار می‌دهد. زمانی‌که در جایگاه صفر قرار بگیرید، حتی اولین نتیجه جستجوی گوگل هم نسبت به شما بازدید کمتری خواهد داشت. طبق آمار، حدود ۵۶.۵۸ درصد از کلیک‌های انجام‌شده در صفحه جستجو، متعلق به سایتی است که در جایگاه صفر اسنیپت گوگل قرار دارد.

برای آشنایی هرچه بیشتر با این ویژگی موتور جستجوی گوگل، مطلب ۱۱ استراتژی محتوا در سال ۲۰۲۰ را مطالعه کنید.

۲. نفوذ و تاثیر اینلفوئنسرها در سئو

دنیای دیجیتال به‌جایی رسیده است که برخی از تبلیغات دیجیتالی، دیگر جواب نمی‌دهند و مردم دوست دارند بیشتر روی منابع مطمئن تکیه کنند که این منابع، چیزی نیستند جز اینلفوئنسرها. این مسئله باعث شد تا بازاریابی اینلفوئنسری شکل بگیرد. مردم بیشتر ترجیح می‌دهند به حرف اینلوئنسرهای خوب و مطمئن گوش کنند تا تبلیغات دیجیتالی را جدی بگیرند.

به‌همین‌دلیل بازاریاب‌های دیجیتالی، بیشتر بودجه بخش تبلیغات خود را برای بازاریابی اینلفوئنسری صرف می‌کنند. طبق گزارشی، تنها در سال ۲۰۱۸، بازاریاب‌ها بودجه تبلیغات اینلفوئنسری خود را ۳۹ درصد افزایش داده‌اند و ۳۰ درصد از این بازاریابان، بین ۲۵ تا ۶۰ هزار دلار برای بازاریابی اینلفوئنسری خرج کرده‌اند.

اما ایفلوئنسرها چطور می‌توانند روی بهبود سئو سایت تاثیرگذار باشند؟

همکاری با یک اینفلوئنسر، کمک می‌کند تا ترافیک سایت یا صفحه موردنظر شما تقویت شود؛ درنتیجه گوگل توجه بیشتری به شما می‌کند و رتبه‌بندی بهتری هم کسب خواهید کرد (البته در صورت رعایت دیگر قوانین سئو). همچنین با این کار، بک‌لینک‌های بسیار ارزشمندی ایجاد می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، بک‌لینک‌ها یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل محسوب می‌شوند. اگر با بک‌لینک‌ها آشنایی ندارید، مطلب راهنمای سئو آن پیج استارتاپت را مطالعه کنید.

اگر روی بازاریابی اینفلوئنسری سرمایه‌گذاری کنید، نه‌تنها آگاهی از برند خود را افزایش داده‌اید؛ بلکه رتبه‌ خود را در موتورهای جستجو تقویت خواهید کرد. بنابراین اینلفوئنسر مناسب‌تان را پیدا کنید و اجازه دهید به شیوه خودش، صفحه یا سایت شما را به دنبال‌کنندگانش معرفی کند.

تاثیر اینفلوئنسرها در بهبود سئو سایت

۳. اهمیت بسیار بالای افزایش امنیت سایت

امنیت کاربران یکی دیگر از ترندهایی است که به‌نظر می‌رسد ربطی به بهبود سئو سایت نداشته باشد، اما برای تجربه کاربری بسیار مهم است. زمانی‌که کاربران برای بازدید از سایت شما احساس امنیت نکنند، به‌سرعت سایت را ترک می‌کنند و این مسئله سیگنال‌های ناخوشایندی را برای گوگل ارسال می‌کند. زمانی اوضاع بدتر می‌شود که با ورود به سایت، مرورگر کاربر، اخطار Not Secure را به آن‌ها اعلام کند؛ به‌این‌ترتیب آن‌ها حتی وارد سایت هم نمی‌شوند.

همان‌طور که در آموزش رایگان سئو تکنیکال اشاره کردیم، فعال‌کردن پروتکل HTTPS بسیار مهم است. HTTPS به کاربران اتصالی امن می‌دهد و اطلاعات شخصی آن‌ها را با استفاده از شیوه رمزنگاری، در امان نگه می‌دارد. گوگل می‌خواهد شما به‌عنوان صاحب سایت، امنیت کاربران را هنگام گشت‌وگذار در وبسایت، تامین کنید؛ به‌همین‌دلیل اهمیت‌دادن به این مسئله روی سئو شما تاثیرگذار خواهد بود.

شاید با خود بگویید که اینترنت پر از نقاط ضعف و آسیب‌پذیر است که باعث ناامنی اطلاعات کاربران می‌شوند. اما فراموش نکنید که هر روز معیارهای امنیتی تازه‌ای ایجاد می‌شوند و شرکت‌هایی مثل گوگل و مایکروسافت، شما را تنها نخواهند گذاشت؛ اما به‌شرطی‌که به اصول و دستورالعمل‌های آن‌ها پایبند باشید.

۴. بهینه‌سازی وبسایت برای جستجوی صوتی

قبل از ظهور گوشی‌های هوشمند، مردم برای جستجو، کلمه‌به‌کلمه متن یا عبارت موردنظر خود را روی کامپیوترهای دسکتاپ می‌نوشتند. کلمات کلیدی دقیقا به‌خاطر این نوع جستجو، ایجاد شدند. پس از خلق گوشی‌های هوشمند، روش‌های جدیدی برای جستجوی محتوای موردنظر به‌وجود آمد. یکی از این روش‌ها که بسیار هم موردتوجه قرار گرفته‌، جستجوی صوتی (Voice Search) است.

اما امروزه جستجوی صوتی به‌دلیل محبوبیت بالای خود، نه‌تنها روی گوشی‌های موبایل انجام می‌شود؛ بلکه حتی پای خود را فراتر گذاشته و به سخت‌افزارهای دیگری مثل آمازون اکو، هوش مصنوعی الکسا، تلویزیون‌های هوشمند، کنسول‌های بازی، لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای دسکتاپی نفوذ کرده است.

ما پیش از این، در مطلب ترند‌های بازاریابی دیجیتال سال ۲۰۲۰ از اهمیت بالای جستجوی صوتی گفتیم.

اهمیت جستجوی صوتی در بهبود سئو سایت

۵. فراهم‌کردن بهترین تجربه کاربری برای کاربران موبایل

اگر وبسایت شما برای کاربران موبایل مناسب نباشد یا به اصطلاح دقیق‌تر، Mobile Friendly نباشد؛ رک بگویم، گوگل حتی شما را نگاه هم نخواهد کرد! به‌همان اندازه که بک‌لینک‌ها مهم هستند؛ گوگل به امنیت سایت شما نگاه می‌کند و همچنین ایجاد فضای کاربری مناسب برای کاربران موبایل برای گوگل بسیار مهم است. از آن‌جایی‌که روزبه‌روز به کاربران موبایل افزوده می‌شود و حتی برخی از آن‌ها کامپیوتر یا لپ‌تاپ ندارند؛ جلب توجه این کاربران به‌نفع شما است.

جالب است بدانید که طبق تحقیقات، چهار نفر از پنج نفری که در موتورهای جستجو به جستجوی محلی پرداخته‌اند، کاربران گوشی‌های موبایل بوده‌اند. از آن‌جایی‌که اکثر جستجوکنندگان، کاربران موبایل هستند؛ مهم است که وبسایت شما نسخه موبایل هم داشته باشد. به این معنی که ابعاد و اندازه سایت به نسبت هر گوشی، تنظیم شود و مثل یک اپلیکیشن عمل کند.

بد نیست برای ایجاد یک تجربه کاربری خوب، نگاهی به دو مطلب زیر از استارتاپت داشته باشید:

۶. توجه به محتوای ویدیویی

در کنار جستجوی صوتی، محتوای ویدیویی هم بسیار محبوب شده است. طبق تحقیق صورت‌گرفته توسط گوگل و دیگر شرکت‌ها، از هر ۱۰۶ نفر، ۶ نفر ترجیح می‌دهند که به‌جای تلویزیون، ویدیوهای آنلاین را تماشا کنند. حالا به جدیت می‌توان گفت که یوتیوب، تلویزیون جدید است.

حتی بسیاری از کاربران اینترنت، مخصوصا کاربران جوان‌تر، ترجیح می‌دهند که برای جواب سوال خود، به‌جای خواندن متن، یک ویدیو در یوتیوب تماشا کنند. در یوتیوب همه‌چیز پیدا می‌شود؛ از محتوای آموزشی بسیار قوی در تمام زمینه‌ها گرفته تا محتوای سرگرم‌کننده. یک محتوای باکیفیت و جذاب، خیلی زود می‌تواند هزاران یا حتی میلیون‌ها بیننده را به‌خود جذب کند.

اگر فکر می‌کنید که با ایجاد یک ویدیو ساده، می‌توانید در سئو موفق شوید؛ سخت در اشتباه هستید. موفقیت در یوتیوب هم قواعد سئو خاص خود را دارد. آیا قصد تولیدمحتوای ویدیویی دارید؟ ویدیوهایی دارید که به‌خوبی دیده‌ نشده‌اند؟ پس خیلی زود سراغ مطلب ۱۰ استراتژی ساده برای موفقیت در سئو یوتیوب بروید.

بهبود سئو سایت با تولید محتوای ویدیویی

۷. CTR و Dwell Time، دو عنصر جدید در رتبه‌بندی

با پیشرفت اینترنت، سرعت اتصالات بالا رفته و اطلاعات خیلی سریع، در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. به‌این‌ترتیب، شاهد به‌وجود آمدن دو عامل جدید هستیم که درحال تبدیل‌شدن به فاکتورهای رتبه‌بندی موتورهای جستجو هستند. اولی، میزان کلیک (CTR مخفف Click-through Rates) و دومی، مدت سکونت (Dwell Time) یا مدت زمانی که یک شخص قبل از خروج، در سایت می‌گذارند.

این دو معیار، باتوجه به جدیدترین الگوریتم‌های گوگل، درحال تبدیل‌شدن به عناصر مهم رتبه‌بندی هستند. مدت زمانی‌ که یک شخص در صفحات شما می‌گذارند و با تعداد کلیک‌های مختلف روی لینک‌سازی داخلی بین مطالب مختلف جابه‌جا می‌شود، به موتورهای جستجو می‌گوید که سایت شما ارزش بالایی نزد کاربران دارد.

۸. تولید محتوای باکیفیت، مهم‌تر از همیشه

بارها و بارها در سایت استارتاپت گفته‌ایم که تولیدمحتوا، یکی از بهترین روش‌های بازاریابی آنلاین است؛ اما نباید فراموش کنید که دیگر روزهای تولید محتوای بی‌کیفیت که بیش از حد آغشته به کلمات کلیدی باشد، گذشته است. محتوای شماد باید از حین برخورداری از کیفیت بالا، برای کاربر جذاب و مفید باشد. همچنین قواعد سئو داخلی یا آن پیج هم در آن رعایت شود.

ما در استارتاپت یک راهنمای جامع برای سئو آن پیج تدارک دیده‌ایم؛ اگر علاقه‌مند هستید، می‌توانید به مطلب راهنمای سئو آن پیج برای موفقیت در موتورهای جستجو سر بزنید.

محتوای تولیدشده باید از نظر کیفیت و کمیت، در سطح بالایی باشد و تنها این دو فاکتور، اعث محبوبیت محتوای شما در سال ۲۰۲۰ و فراتر از آن خواهند شد. مشتریان و کاربران اینترنت به جایگاهی رسیده‌اند که به‌خوبی محتوای ضعیف را از محتوای باکیفیت تشخیص می‌دهند. اگر دوست دارید به یک فرد خبره در تولیدمحتوا تبدیل شوید، ما مطلب ۱۱ قانون طلایی تولید محتوا را برای شما تدارک دیده‌ایم.

تولید محتوای با کیفیت برای بهبود سئو سایت

۹. اهمیت ویژه به تجربه کاربری قوی

هرقدر هم که تولید محتوای خوبی داشته باشید، تا زمانی که سایت شما به‌سرعت باز نشود و محیط کاربری پیچیده و سنگینی داشته باشد؛ کاربران شما را دوست نخواهند داشت و در نتیجه گوگل و دیگر موتورهای جستجو، برای شما ارزشی قائل نخواهند شد.

طبق تحقیقات، اگر یک سایتی دیر بارگذاری شود؛ کاربر خیلی زود سایت را می‌بندد و سراغ سایت دیگر می‌رود. به‌همین‌دلیل سرعت بارگذاری سایت، یکی از عوامل مهم بهبود سئو سایت است. سایتی که به بیشتر از سه ثانیه برای بارگذاری زمان نیاز داشته باشد، باخته است.

هنگامی که سرعت بارگذاری سایت خود را بهبود دادید، روی تجربه کاربری (UX) تمرکز کنید. سایت شما باید ناوبری ساده داشته باشد، ابعاد اجزای سایت و صفحات مناسب باشد، محتوا و ناوبری محلی‌سازی شده باشد و همچنین به جدیدترین ترند‌های تجربه کاربری اهمیت ویژه‌ای داده شود.

۱۰. اهمیت طول محتوای تولیدشده

همان‌طور که گفتیم، کیفیت یک محتوای تولیدشده از اهمیت بالایی برخوردار است. اما نکته مهم دیگر، طول محتوا است. معمولا یک محتوای باکیفیت که طولانی‌تر باشد، بیشتر دیده می‌شود. اما چرا؟ زیرا کاربران اینترنت، ترجیح می‌دهند محتوایی را مطالعه کنند که تمام اطلاعات تکمیلی را در خود جای داده باشد و برای پاسخ یک سوال، به محتواهای مختلف مراجعه نکنند.

طبق مطالعات انجام‌شده، مقاله‌هایی با طول بیش از ۲۰۰۰ کلمه، خوانندگان بیشتری را به‌خود جلب می‌کنند؛ اما فراموش نکنید که محتوای طولانی به‌تنهایی کافی نیست. لازم به ذکر است که این محتوای طولانی، باید به‌اندازه کافی کیفیت بالایی داشته باشد. همچنین فراموش نکنید که هرچه کاربران زمان بیشتری را در سایت بگذرانند، گوگل به شما پاداش بیشتری خواهد داد.

نتیجه

سئو برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال، بسیار حیاتی است. در گذشته، سئو فقط به کلمه کلیدی ختم می‌شد؛ اما حالا فهرست بلند بالایی از فاکتورها هستند که یک سئو خوب را تشکیل می‌دهند. به‌همین دلیل است که برای بهبود سئو سایت باید دائما خود را با جدیدترین ترندهای این مبحث به‌روز نگه داریم.