محصولات فقط محصول نیستند درست است؟ کوکا کولا چیزی بیشتر از یک نوشابه است. استارباکس چیزی بیش از یک قهوه است. ری‌بن فقط یک عینک آفتابی نیست. گلاسی‌یر هم فقط یک کانسیلر ساده نیست. آیا این محصولات، نمونه بارز برندسازی برای کسب و کار هستند؟

استفاده از این محصولات تجربه‌هایی را برای مشتریان داشته که اکثر افراد به دلیل آن تجربه، دست به خرید این محصولات می‌زنند. علاوه بر این، شرکت‎هایی که این اقلام را ساخته و وارد بازار کرده‌اند، دقیقا می‎دانند که باید چه تجربه‌ای را برای شما رقم بزنند تا محصولشان را بخرید؛ به همین دلیل هم آن‌ها برند شده‌اند.

از کپشن این محصولات در اینستاگرام و رنگ‌بندی جدیدترین بیلبوردها گرفته تا موادی که از آن ساخته شده‌اند، همگی به نحوی طراحی شده‌اند تا محصولات این شرکت‌ها در همه جا، نامی زنده و پویا داشته باشند. نتیجه چیست؟ این برندها شناخته شده هستند، همه دوستشان دارند و بین مجموعه عظیمی از هم‌ردیفان خود، مشتریان آن‌ها را ترجیح می‌دهند.

کیست که دلش نخواهد محصولش چنین محبوبیتی پیدا کند؟ به همین دلیل هم ما در استارتاپت این راهنما را برای شما تدارک دیده‎‎ایم – تا کمک کنیم برندی قوی ایجاد کرده و آن را مدیریت کنید. در نهایت این برند به کسب‌وکارتان کمک می‎کند تا مورد تحسین قرار بگیرد، در یادها بماند و در بین همتایان خود ترجیح داده شود.

از لینک‌های زیر برای خواندن بخش‌های مختلف مقاله استفاده کنید، فراموش نکنید این مقاله را برای استفاده‌های بعدی خود بوکمارک کنید.

۱. برندسازی چیست؟

۲. اهمیت برندسازی

۳. اصطلاحات مهم در برندسازی

۴. نحوه ایجاد یک برند قوی

۵. نکات برندسازی مناسب برای کسب‌وکارهای کوچک

برندسازی چیست

برند چیست؟

قبل از اینکه به اهمیت برندسازی و نحوه ایجاد برند بپردازیم اجازه دهید از موارد پایه شروع کنیم: برند چیست؟

برند مشخصه یا مجموعه‌ای از مشخصات است که یک سازمان را از سایرین متمایز می‌کند. برند معمولا از یک نام، تگ‌لاین، لوگو یا سمبل، طراحی، صدای برند و … تشکیل یافته است. این واژه به تجربه کلی یک مشتری در تعامل با یک کسب‌وکار (به عنوان خریدار، مشتری، فالوور شبکه اجتماعی و موارد احتمالی دیگر) نیز گفته می‌شود.

برندسازی چیست؟

برندسازی به فرایند تحقیق، توسعه و به کار گرفتن مشخصه یا مجموعه‌ای از مشخصه‌های متمایز کننده سازمان و مواردی گفته می‌شود که مشتریان در ارتباط با محصولات و خدمات شما تجربه می‌کنند.

برندسازی یک فرایند تکرار شدنی است که در آن قلب مشتریان کسب‌وکارتان باید تحت تاثیر قرار بگیرد. این مبحث از جهات مختلف اهمیت زیادی دارد که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

اهمیت برندسازی

برند شما یکی از مهم‎ترین سرمایه‌های شرکت به شمار می‌رود. به سازمان شما هویت می‌بخشد، باعث می‌شود نامتان در یادها ماندگار شود و مشتریان را تشویق می‌کند از شما خرید کنند، پشتیبان بازاریابی و تبلیغات‌تان باشند و باعث شوند کارکنان شما از کار کردن برای شرکت‌تان احساس غرور کنند.

اهمیت برندسازی

وقتی مشتریان دست به خرید محصولی می‌زنند، برندسازی می‌تواند در تصمیم‌گیری آنها برای خرید تاثیر ایجاد کند. طبق آمار به دست آمده از نظرسنجی جهانی Neilsen در سال ۲۰۱۵ تقریبا ۶۰ درصد خریداران گفته‌اند از برندهایی خرید می‌کنند که آنها را می‌شناسند و ۲۱ درصد هم گفته‌اند دلیل اینکه دست به خرید می‌زنند این است که از برند آن محصول خوششان می‎آید.

برندسازی به کسب‌وکارتان هویتی فراتر از محصولات و خدمات آن می‎دهد. به مشتریان چیزی را ارائه می‎دهد که می‎توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

برندسازی باعث می‌شود شرکت‌تان نامی ماندگار داشته باشد. در حقیقت برند، صورت شرکت شما است و به مشتریان کمک می‎کند کسب‌وکار شما را از سایرین متمایز بدانند.

برندسازی از تلاش‌های بازاریابی و تبلیغاتی شما پشتیبانی می‎کند. با اضافه کردن قدرت تشخیص در مشتری و تاثیری که روی او گذاشته باعث می‌‎شود بسته‎های شما ارتقا پیدا کنند.

برندسازی باعث می‎شود کارکنانتان از کار برای شرکت شما احساس غرور کنند. وقتی شرکت شما شناخته شده و معروف باشد نه تنها برای شرکت هویت ایجاد می‎شود بلکه یک محیط کاری معتبر و قابل توجه نیز برای کارکنان شکل می‌دهد. برندسازی قوی، نشان دهنده کارکنان قدرتمند نیز هست.

اصطلاحات مهم برندسازی

در این بخش چند مورد از اصطلاحاتی که در این حوزه باید با آنها آشنا باشید را به شما معرفی می‎کنیم. شناخت این اصطلاحات اهمیت و ارزش برندسازی در کسب‌وکار را برایتان واضح‎تر می‎سازد.

۱. آگاهی از برند

آگاهی از برند یا Brand Awareness به میزان شناختی اطلاق می‌شود که از شما در بین عموم مردم و مخاطبان هدف شرکت‌تان وجود دارد. اگر میزان آگاهی از برند یک شرکت زیاد باشد آن برند برچسب‌هایی چون «ترند»، «قابل توجه» یا «محبوب» را به خود می‌گیرد. دلیل اهمیت آگاهی از برند از آن جهت است که یک مشتری تا زمانی که از برندتان شناخت نداشته باشد دست به خرید از شما نخواهد زد.

برندسازی قوی باعث می‌شود کسب‌وکار شما شهرت پیدا کند.

۲. توسعه برند

توسعه برند یا Brand Extension زمانی اتفاق می‌افتد که شرکت‌ها برند خود را برای توسعه محصولات جدید در بازارها و صنایع جدید «گسترش» می‌دهند. ماشین چمن‌زنی هوندا یا لوازم خواب مارتا استوارت مثال‌های خوبی در این زمینه هستند. توسعه برند به شرکت‌ها (یا افراد) اجازه می‌دهد شناخت و آگاهی مردم از برند افزایش پیدا کرده و فرصت برای دست یافتن به جریان‌های درآمدی جدید و خطوط متنوع محصول فراهم شود.

برندسازی قوی باعث می‌شود شرکت به درآمد بیشتری دست پیدا کند.

۳. هویت برند

برندسازی برای هویت

هویت برند یا Brand Identity به شخصیت کسب‌وکار و وعده‎هایی که به مشتریان می‌دهید گفته می‌شود. هویت برند همان چیزی است که مشتری بعد از تعامل داشتن با برند شما با خود حمل می‌کند. هویت برند شما معمولا ترکیبی از ارزش‌ها، نحوه ارتباط با محصول یا خدمات و انتظارات شما از احساس مشتری در هنگام تعامل با برند تشکیل پیدا می‌کند.

برندسازی قوی به کسب‌وکار شما چیزی بیش از یک نام می‌بخشد.

۴. مدیریت برند

مدیریت برند یا Brand Management به فرایند ایجاد و نگهداری از برند گفته می‌شود. شامل مدیریت عناصر ملموس برند (راهنمای استایل، بسته‌بندی، رنگ‌بندی) و عناصر ناملموس آن (نحوه دریافت آن توسط مخاطب و مشتری مورد نظر) است. برند شما یک سرمایه زنده است و شما باید آن را به شکلی مدیریت کنید که بتواند به حیات خود ادامه دهد.

برندسازی قوی نیازمند نگهداری و توجه مداوم به برند است.

۵. شناخت یا تشخیص برند

شناخت برند یا Brand Recognition به این امر اطلاق می‌شود که مشتری شما (در حالت ایده‌آل مخاطب مورد نظر شما) چقدر خوب می‌تواند برند شما را بدون دیدن نام تجاری آن (و از روی لوگو، برچسب، صدا، بسته‌بندی یا تبلیغات) تشخیص داده و شناسایی کند. این مفهوم با اصطلاح Brand Recall یا یادآوری برند ارتباطی تنگاتنگ دارد. یاداوری برند هم به توانایی فکر کردن به برند بدون استفاده از موارد دیداری و شنیداری گفته می‌شود.

برندسازی قوی باعث می‌شود کسب‌وکار شما در ذهن مشتری ثبت شود.

اگر می‌خواهید معلومات خود درباره برندها را آزمایش کنید می‌توانید این کوییز Business Insider را انجام دهید تا ببینید تا چه حد با برندها آشنا هستید. این همان شناخت برند در عمل است.

۶. اعتماد به برند

Brand Trust به این امر اطلاق می‌شود که مشتریان و مصرف کنندگان محصول شما تا چه حد به برندتان ایمان دارند. آیا توانسته‌اید به وعده‌های بازاریابی خود تحقق ببخشید؟ آیا فروشنده‌ها و بخش خدمات مشتریان راضی کننده و ارتقا دهنده برند شما است؟ این موارد می‌توانند در بین مشتریان اعتماد ایجاد کنند.

برندسازی قوی باعث پدید آمدن اعتماد در مشتریان شرکت می‌گردد.

۷. ارزش یا اعتبار برند

Brand Valuation یا ارزشمندی برند از ادراک، شناخت و اعتماد مشتری سرچشمه می‌گیرد. این مفهوم با اصطلاح Brand Equity یا ارزش برند ارتباط دارد. یک برند قدرتمند می‌تواند برند شما را نزد سرمایه‌گذاران، سهامداران و خریداران بالقوه ارزشمندتر بسازد.

برندسازی قوی ارزش کسب‌وکارتان را افزایش می‌دهد.

برندسازی موثر چگونه است

نحوه ایجاد یک برند

۱. تعیین مخاطبان مورد نظر

۲. مشخص ساختن بیانیه ماموریت

۳. تعریف ارزش‌ها، مشخصات و مزایای شما

۴. ایجاد سرمایه‌های بصری

۵. پیدا کردن صدای برند

۶. عملی ساختن برندسازی

در این بخش مراحل ایجاد برند یا شروع فرایند برندسازی مجدد برای شرکت را به شما معرفی می‌کنیم.

مسائل زیادی در برند دخیل هستند، و در هنگام ایجاد یک برند قوی موارد زیادی وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید. بنابراین، یک دفترچه یادداشت برداشته و ایده‌هایی که در طی این مراحل به ذهنتان خطور می‌کند را بنویسید. دقت کنید که برندسازی یک فرایند مکرر است بنابراین در حین فرایند طوفان فکری و ساخت برند ممکن است لازم باشد برخی از این مراحل را چندین بار تکرار کنید.

۱. تعیین مخاطبان هدف

برندسازی به آگاهی‌از برند، شناخت برند، اعتماد به آن و کسب درآمد منجر می‌شود. ما پیش از این در مورد این اصطلاحات صحبت کرده‌ایم. اما تمام این موارد از یک جا نشأت گرفته: مشتریان. و البته منظور ما هر مشتری‌ای نیست بلکه مخاطب هدف شرکت، مد نظر ما است.

اگر برند شما در مخاطبانتان درگیری ایجاد نکند به آگاهی از برند، شناخت، اعتماد به آن و کسب درآمد منجر نخواهد شد. اینجا است که پای تحقیق درباره بازار به میان می‌آید.

قبل از اینکه دست به قلم شوید باید بدانید طرف صحبت برند شما چه کسانی هستند. محصول شما به چه کسانی خدمت می‌کند؟ مشتری ایده‌آل شما چه کسی است؟ در وهله اول چرا این کسب‌وکار را راه انداخته‌اید؟

آنچه شما درباره بازار هدف و شخصیت خریداران یاد می‎گیرید روی تصمیمات شما در برندسازی تاثیر خواهد داشت بنابراین این مرحله را باید در اولویت قرار دهید.

۲. ثبت بیانیه ماموریت

ماموریت برندسازی

بیایید به سوالی که در مرحله قبل مطرح کردیم برگردیم: چرا این کسب‌وکار را راه انداخته‌اید؟ پاسخ دادن به این سوال کمک می‌کند بیانیه ماموریت خود را ایجاد کنید، این بیانیه اهداف و آرمان‌های شما را در مقام یک سازمان تعریف می‌کند.

قبل از ساخت برندی که مخاطبان شما بتوانند آن را تشخیص داده، ارزش‌های آن را بشناسند و به آن اعتماد کنند باید بتوانید در جهت هدف کسب‌وکاریتان اعمال خود را مسیردهی کنید. سپس، تمام بخش‌های برند شما (لوگو، برچسب، تصویرسازی، صدا و شخصیت) می‌توانند منعکس کننده چشم‌انداز و ماموریت شما باشند.

بیانیه ماموریت پایه و اساس شعار شرکت شما است و نشان می‌دهد چرا کسب‌وکارتان شکل گرفته و چرا مردم باید به برند شما اهمیت بدهند.

۳. تعریف ارزش‌ها، کیفیت و مزایای منحصر بفرد

شاید کسب‌وکارهای زیادی در حرفه و صنعت شما مشغول به کار باشند. تمرکز روی رقابت کار ساده‌ای است (زمان و جای کافی هم برای انجام تحلیل‌های رقابتی وجود دارد) اما در این مرحله باید روی خودتان تمرکز کنید.

مشخصه‌ای که شما دارید اما هیچ یک از سازمان‌های موجود در صنعت شما آن را ندارند چیست؟ برندتان.

به همین دلیل هم باید مطمئن شوید برندتان از عناصری شکل و الهام گرفته که فقط مختص شما هستند: یعنی ارزش‌ها، مزایا و کیفیتی که شرکت‌تان را منحصربفرد می‌کند.

کمی وقت گذاشته و لیستی از مواردی را بنویسید که باعث می‌شود کسب‌وکار شما از سایرین متمایز باشد. منظور ما از این موارد خصوصیات محصول (مثل ظاهر، اجزا یا قابلیت‌های آن) نیست. ببینید محصول یا خدمات شما چطور زندگی مردم را بهتر می‌کند و چطور می‌توانید از آن در جهت موفقیت شرکت استفاده ببرید.

۴. ایجاد سرمایه‌های بصری

در این مرحله باید مخاطب هدفتان را شناخته باشید، بیانیه ماموریت خود را نوشته و کیفیت‌های منحصربفردی که کسب‌وکارتان دارد را شناسایی کرده باشید.

اگر می‌توانید با اعتماد به نفس بگویید مراحل قبل را به خوبی گذرانده‌اید زمان آن می‌رسد که به بخش‌های هیجان‌انگیزتر برندسازی برسیم – طراحی بصری. منظور ما مواردی چون لوگو، رنگ‌بندی، تایپوگرافی (فونت‌ها)، نمادنگاری و سایر اجزای بصری است.

در هنگام کار کردن روی این عناصر، برای مدیریت شکل‌گیری و استفاده از سرمایه‌های بصری خود یک دستورالعمل بسازید. به این وسیله، مطمئن می‌شوید هر که از برند شما استفاده می‎کند این کار را به شکلی صحیح و هماهنگ انجام می‌دهد.

۵. پیدا کردن صدای برند

برندسازی و صدای برند

در مرحله بعد به جزء شنیداری برند می‌پردازیم. اگر بخواهید با برندتان صحبت کنید یا با آن مکاتبه داشته باشید چه سخنی با شما خواهد داشت؟

نحوه ارتباط برقرار کردن شرکت شما با بازار هدف هم بخشی از برندسازی به حساب می‌آید. باید صدایی برای برندتان تعریف کنید که با مخاطبان شما ارتباط برقرار کند. در غیر این صورت ممکن است مخاطب به شما توجه نکند. به همین دلیل هم بد نیست به مرحله اول سر زده و ببینید طرف صحبت شما چه کسانی هستند.

از کمپین‎های تبلیغاتی و کپشن‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید گرفته تا پست‌های وبلاگ و داستان برند، چیزایی هستند که باید مطمئن شوید محتوایی با تن هماهنگ و همخوان دارند. به مخاطب خود این فرصت را بدهید که با برند شما آشنا شده و کم کم صدای برندتان را یاد بگیرد. اگر صدای برند شما جالب، و سرگرم کننده باشد مشتریان شما در شبکه‌های اجتماعی و ایمیل  چشم انتظار شنیدن آن خواهند بود.

۶. به کار گرفتن برندسازی در عمل

برند شما فقط زمانی نتیجه می‌گیرد که دست از تلاش و کار در این زمینه برندارید. وقتی طراحی و ایجاد برند جدید شما به پایان رسید آن را با تمام اجزا و قسمت‌های کسب‌وکارتان ادغام کنید. حواستان باشد در هر جایی که کسب‌وکار شما با مشتری ارتباط پیدا می‌کند باید از برند خود استفاده کنید. در اینجا چند نکته را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید در سازمان خود آنها را به کار بگیرید:

۶-۱. وب‌سایت

از لوگو، رنگ‌بندی و تایپوگرافی خود در سرتاسر وب‌سایت‌تان استفاده کنید. چیزی جز سرمایه‌های از پیش تعریف شده را در دستورالعمل و راهنمای برند خود به کار نگیرید. وب‌سایت شما یکی از اجزای اصلی هویت شرکت به شمار می‌رود – اگر منعکس کننده برند شما نباشد اثری نامطلوب روی تجربه مشتری بر جای خواهد گذاشت. مطمئن شوید تمام کپی‌های وب، فراخوان‌ها و توصیفات محصول، صدای برند شما را بازتاب می‌دهد.

۶-۲. شبکه‌های اجتماعی

تمام تصاویر پروفایل‌ها، کاور و … باید نشانگر برند شما باشند. از لوگوی خود به عنوان تصویر پروفایل استفاده کنید – با این کار مشتریان ساده‌تر می‌توانند کسب‌وکار شما را تشخیص دهند. درست مثل وب‌سایت، مطمئن شوید تمام اطلاعات پروفایل، پست‌ها و کپشن‌ها بازتاب دهنده صدای برند شما باشند.

۶-۳. بسته‌بندی

اگر کسب‌وکار شما به محصولات فیزیکی مرتبط است، ممکن است محصولتان ملموس‌ترین راه ارتباطی مشتریان با برند شما باشد. به همین دلیل هم بسته‌بندی محصول (طراحی، رنگ‌ها، اندازه و احساسی که منتقل می‌کند) باید منعکس کننده برندتان باشد.

۶-۴. تبلیغات

از آنجا که تبلیغات (دیجیتالی و چاپی) اغلب برای افزایش آگاهی از برند و معرفی آن به مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرند باید و باید منعکس کننده برند شما باشند. در حقیقت، برندسازی شما باید باعث شود فرایند ایجاد تبلیغات ساده‌تر شود (با کمک گرفتن از راهنمای استایل برند، شما از قبل می‌دانید که تبلیغات‌تان باید چه ظاهری داشته باشد و چه چیزهایی باید در آن نوشته شود).

۶-۵. بخش فروش و خدمات مشتریان

قدرت برند از قدرت افرادی که پشت آن ایستاده‌اند سرچشمه می‌گیرد. اگر افراد شما نتوانند به برندتان قدرت ببخشند نتیجه‌ای به دست نخواهید آورد. علاوه بر این، برند شما فقط یک فاکتور برای بازاریابی نیست. کارکنان بخش فروش و خدمات مشتریان را از دستورالعمل برندتان آگاه کنید و به آنها بگویید مخصوصا در هنگام تعامل با مشتریان از آن استفاده کنند. فرقی ندارد در هنگام به اشتراک گذاشتن دموی محصول باشد یا پاسخ دادن به سوالات در بخش پشتیبانی، آنها را تشویق کنید از لوگو، برچسب، تجسمات و صدای برند شرکت استفاده کنند.

برندسازی برای کسب‌وکارهای کوچک

نکات برندسازی برای کسب‌وکارهای کوچک

  • با برندتان به مثابه یک فرد رفتار کنید
  • هماهنگی را در اولویت قرار دهید
  • استراتژی برند را دنبال کنید
  • اجازه ندهید الهامات به تقلید تبدیل شود
  • از برندسازی برای استخدام استفاده کنید

۱. با برند خود به مثابه یک فرد رفتار کنید

برای دست یافتن به بهترین نتیجه در برندسازی، برندتان را در مقام یک فرد تصور کنید. برندتان باید یک هویت (چه کسی است)، شخصیت (چگونه رفتار می‌کند) و تجربه (چگونه به یاد آورده می‌شود) داشته باشد.

از خودتان این سوالات را درباره برند شرکت بپرسید:

  • برند شما در مقام یک فرد چطور خود را معرفی می‌کند؟ اگر مجبور باشد ظاهر خود را توصیف کند چطور این کار را انجام می‌دهد؟
  • برند شما اگر انسان بود چطور درباره محصولات یا خدمات‌تان حرف می‌زد؟ به صورت تخصصی و رسمی یا به شکلی طنزآمیز؟
  • بعد از اینکه یک فرد برای اولین بار با برند شما «ملاقات» می‌کند درباره آن چه می‌گوید؟ چند جمله که افراد، برندتان را با آن توصیف می‌کنند را بگویید؟

هدف از برندسازی ایجاد ارتباط با مشتریان شرکت است. ساده‌ترین راه برای انجام این کار هم این است که با برند شما مانند یک فرد رفتار شود و کاری کنید که مشتریان هم همین کار را انجام دهند.

۲. هماهنگی را در اولویت قرار دهید

اشتباه درجه یکی که شرکت‌ها در برندسازی مرتکب می‌شوند ناهماهنگی است. ناهماهنگی‌ها باعث می‌شود برندتان تضعیف شده و مشتریان گیج شوند. برندهای شناخته شده و ارزشمند اصل هماهنگی را در اولویت امور خود قرار داده و از این طریق سود می‌برند. وقتی برند شما در میان رسانه‌ها و پلتفرم‌های مختلف حضور پیدا می‌کند مشتریان به سادگی با آن آشنا می‌شوند، آن را تشخیص می‌دهند و کم کم با گذشت زمان آن را نسبت به برندهای دیگر ترجیح می‌دهند. استفاده از دستورالعمل برند می‌تواند در این راه کمک کننده باشد.

۳. یک استراتژی برند ایجاد کرده و از آن پیروی کنید

استراتژی برند چیزی بیشتر از دستورالعمل یا راهنمای برند است. در واقع یک برنامه با اهداف خاص بلندمدت است که با رشد یافتن برندتان می‌توانید به آنها دست پیدا کنید. این اهداف معمولا در ارتباط با هدف، احساس، انعطاف‌پذیری، هوش رقابتی آن و با دخالت کارکنان تکامل پیدا می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که گفتیم برندسازی یک فرایند ادامه‌دار است. موارد زیادی در این بین دخیل هستند. استراتژی برند کمک می‌کند این فرایند به یک روند سیال تبدیل شده و شرکت را در مسیر حرکت به سمت موفقیت و شناخته شدن پیش ببرد.

۴. اجازه ندهید الهامات به تقلید تبدیل شوند

تحلیل داده‌های رقابتی یکی از اجزای مهم در کسب‌وکار است. از این طریق متوجه می‌شوید نسبت به رقبا در چه جایگاهی قرار دارید و رقبا از چه لحاظ بر شما برتری دارند. از این طریق می‌توانید به ایده‌هایی دست پیدا کنید که به شما کمک می‌کند در برند خود بهبود ایجاد کرده و در مسیر رقابت، حرکتی رو به پیشرفت داشته باشید.

با این حال، حواستان باشد در دام تقلید گرفتار نشوید. تحقیقات رقابتی خود را محدود نگه‌دارید و بیشتر روی مواردی تمرکز کنید که می‌تواند سازمان شما را ارتقا دهد. اینکه یک یا دو شرکت با استفاده از یک روش خاص توانسته‌اند مسیرشان را هموار کنند دلیل نمی‌شود که آن روش برای شما هم مناسب باشد. برندهای جدید، منحصربفرد و برانگیزاننده هستند که به برندهای به یاد ماندنی تبدیل می‌شوند.

۵. برای استخدام از برندسازی استفاده کنید

برندسازی قوی باعث می‌شود کارکنان شما احساس غرور داشته باشند. اگر استخدام یکی از مقدمات قدرتمند در سازمانتان به شمار می‌رود، برخی از منابع خود را به برندسازی کارفرما اختصاص دهید. برندسازی کارفرما به نحوه بازاریابی شرکت در بین جویندگان شغل و کارکنان فعلی گفته می‌شود. اگر نشان دهید که علنا در ملا عام به سازمان خود افتخار می‌کنید دیگران نیز همین کار را خواهند کرد.

سخن پایانی

برندسازی به نام سازمان، لوگو، رنگ‌بندی، صدا و تجسم آن ارتباط دارد. مواردی دیگری هم در مقوله برندسازی وجود دارد: احساس ناملموسی که مشتریان در هنگام تعامل با برند شما پیدا می‌کنند و تجربه‌ای که در ابتدای مقاله هم به آن اشاره کردیم.

این گونه است که برندهای قدرتمند از سایرین متمایز می‌شوند. اجزای ناملموس هم در این امر نقش دارند – یک لوگوی جذاب، یک برچسب هوشمندانه، یک بیانیه معتبر و یک صدای واضح برند – اما برندهای واقعا قدرتمند وقتی روی تصویر بزرگ برندشان تمرکز می‎کنند شکوفا می‌شوند. به قلب و روح مخاطب مورد نظرتان نفوذ کنید آن زمان است که در مقام یک برند قدرتمند شما را دنبال خواهند کرد.