هر سنی که داشته باشید و در هر مقطعی از زندگی قرار داشته باشید لازمه خوشبختی داشتن برنامه هدفمند و دقیق است. با استفاده از برنامه هدفمند ۳۱ روزه که در این مقاله ارائه شده می‌توانید در سال جدید موفقیت خود را تضمین کنید. قدم اول آن است که اهداف خود را بازشناسید و به دقت آن‌ها را بررسی کنید.

سال جدید در راه است و هرگاه به این نقطه از سال می‌رسیم به فکر می‌افتیم تا با بکارگیری روش‌هایی وضعیت زندگی خود را بهبود ببخشیم. این بهبود در گرو توجه به وضع سلامت جسمانی، موفقیت شغلی، ارتقا سطح روابطمان با دیگران و بسیاری فاکتورهای دیگر است. اگر شما هم به دنبال برنامه‌ای هدفمند برای ایجاد تغییراتی اساسی در زندگی خود هستید این مطلب از استارتاپت را دنبال کنید.

قدم اول. تشخیص هدف

برای داشتن برنامه هدفمند در قدم اول باید از خود بپرسید چه چیزی از زندگی می‌خواهید. در پاسخ به این سوال باید با خود صادق باشید و به دقت تمام جوانب را در نظر بگیرید. اگر دائم به چیزهایی که ندارید فکر کنید، باعث می‌شود از نداشته‌های خود رنج ببرید و افسرده شوید. باید این قدرت را به دست آورید تا میان چیزهایی که دوست دارید و چیزهایی که واقعا آن‌ها را می‌‌خواهید تمیز قائل شوید. اما چطور می‌توانیم این دو را از هم بازشناسیم؟ زیرا احساسات ما انسان‌ها به گونه‌ای است که باعث می‌شود بیشتر و بیشتر بخواهیم. پس باید با آگاهی عمیق به احتیاجات خود بنگریم، ضرورت آن‌ها را تشخیص دهیم و از زیاده خواهی اجتناب ورزیم.

قدم دوم. فراموش کردن دکمه Snooze

اصول برنامه هدفمند

بسیاری افراد عادت دارند بعد از به صدا درآمدن زنگ ساعتشان در صبح آن را یک یا چند بار در حالت اسنوز قرار دهند. در زمان خواب و بیداری فرد تصور می‌کند که پنج یا ده دقیقه بیشتر خوابیدن می‌تواند او را برای ادامه روز آماده‌تر کند. اما واقعیت چیز دیگری است و این عادت بیشتر از نفع برای ما ضرر به دنبال دارد.

دلیل این امر آن است که به محض بیدار شدن مغز شما هورمون‌های هوشیاری را در سراسر بدن پخش می‌کند. اما وقتی بعد از بیداری باز به خواب بروید این پروسه را کندتر می‌کنید. همچنین پنج تا ده دقیقه برای بدن کافی نیست تا به خواب عمیق برود.

قدم سوم. حساب‌رسی مالی

یکی از گام‌های مهم در راه داشتن برنامه هدفمند برای زندگی بررسی حساب‌رسی مالی است. برای در دست داشتن حساب مالی خود باید بدهی‌هایتان را از  داشته‌های خود کم کنید. به این ترتیب خواهید دانست که دارایی مالیتان در چه حدی است و می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای آینده خود داشته باشید. همچنین زمانی که با دقت حساب مالی خود را بررسی کنید دیگر ذهنتان آسوده می‌شود و نگران چگونگی وضع مالی خود نخواهید بود.

قدم چهارم. در میان گذاشتن خواسته‌هایتان با مدیر

اگر خواهان ترفیع گرفتن یا افزایش دستمزدتان هستید، وظیفه شماست که این موضوع را با رئیستان در میان گذارید. بدون شک پیش بردن چنین مکالمه‌ای کار ساده‌ای نیست اما در سرنوشت حرفه‌ای شما تاثیر بزرگی دارد. باید خواسته‌های خود را با مدیرتان به اشتراک بگذارید. شاید رئیستان نتواند همان لحظه خواسته شما را براورده کند. اما حداقل به آن آگاهی پیدا کرده و ممکن است در آینده برای عملی شدن آن اقدامی بکند.

قدم پنجم. عضویت در شبکه لینکدن

عضویت در شبکه اجتماعی لینکدن کمک بزرگی برای پیدا کردن موقعیت‌های شغلی مناسب است. سعی کنید در صفحه خود اطلاعات لازم را وارد کنید و برای تنظیم آن وقت کافی بگذارید. باید مشخصات تحصیلات و سوابق کاری خود را در صفحه خود وارد کرده و سعی کنید رزومه مناسبی برای خود درست کنید. به این ترتیب شانس بیشتری دارید تا پیشنهادهای کاری مناسب دریافت کنید.  

قدم ششم. محاسبه پس‌انداز مورد نیاز برای دوران بازنشستگی

اهداف خود را برای دوران بازنشستگی خویش مشخص کنید. دوست دارید در خانه بنشینید و مطالعه کنید یا می‌خواهید دور دنیا سفر کنید؟ هزینه‌های مربوط به هدف خود را برآورد کرده و شروع به پس‌انداز کردن مقداری از درآمد خود بکنید.

قدم هفتم. بررسی کارهای پیش رو در تعطیلات آخر هفته

در تعطیلات آخر هفته برای انجام وظایف پیش رو در هفته آتی برنامه ریزی کنید. قرارهای ملاقات خود، تماس‌هایی که باید بگیرید و ایمیل‌هایی که باید بزنید را در فهرستی به ترتیب اولویت بنویسید. به این طریق دید کلی از وظایف پیش روی خویش به دست آورده و می‌توانید مطمئن باشید که چیزی از قلم نمی‌افتد. نکته مثبت این کار این است که زمان زیادی از شما نمی‌گیرد و می‌توانید حتی در حال خوردن نوشیدنی در کافی‌شاپ به آن بپردازید.

قدم هشتم. آغاز روز با «ساعت قدرت»

«ساعت قدرت» به زمانی اشاره دارد که در طی یک ساعت بدون وقفه به انجام وظیفه‌ای که در اولویت کارهایتان است می‌پردازید. به این ترتیب در ابتدای روز کاری خود دشوارترین و مهم‌ترین کار روزانه خود را انجام داده‌اید و در ادامه روز انگیزه بیشتری برای پیش بردن باقی کارها دارید. زیرا می‌دانید که بخش سخت روز را پشت سر گذاشته‌اید. همچنین بهتر است انجام کارهای مهم را به ابتدای روز که انرژی بیشتری دارید محول کنید.

قدم نهم. زخمی کردن کار در ابتدا

برای انجام پروژ‌ه‌های سنگین و دشوار ابتدا سعی کنید وظیفه خود را به صورت ناقص انجام دهید. این تکنیک زخمی کردن کار نام داشته و کمک بزرگی به انجام رساندن کارهای دشوار دارد. به این صورت به درستی ویژگی‌های آن را می‌شناسید و می‌توانید در مرحله بعد نقص‌ها را جبران کرده و کار را به صورت کامل به انجام برسانید.

قدم دهم. برقراری ارتباط با اشخاص موفق

یکی از قدم‌های مهم برای داشتن برنامه هدفمند برقراری ارتباط با افراد موفقی است که برایمان قابل احترام هستند. چگونگی نوشتن متن ایمیلی که قصد دارید توسط آن نظر فرد را جلب کرده و از او بخواهید تا قرار ملاقاتی برایتان ترتیب دهد اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. هرگاه خواستید چنین ایمیلی بزنید دقت کنید تا موارد زیر را در آن بگنجانید.

برنامه هدفمند ارتباط با افراد موفق

چگونگی آشنا شدن خود را با شخص بیان کنید.

توضیح بدهید که از او چه می‌خواهید.

از او برای وقتی که می‌گذارد تشکر کنید و بپرسید که چه زمانی برای ملاقات برایشان مقدور است.

تا به اینجا ۱۰ گام برنامه هدفمند را برای دست یابی به موفقیت، خوشبختی و سلامتی در سال جدید بیان کردیم. برای مطالعه گام‌های بعدی، قسمت دوم این مقاله را مطالعه کنید.