آمار و ارقام از این که مردم در واقعیت چقدر برنامه سال جدید خود را دنبال و به ثمر می‌نشانند نسبتا ترسناک و ناامید کننده است. مطالعات نشان داده است که فقط کمتر از ۲۵ درصد از مردم واقعا نسبت به برنامه‌های خود بعد از ۳۰ روز متعهد می‌مانند و فقط ۸ درصد از آن‌ها نیز برنامه خود را به ثمر می‌نشانند یا به آن وفادار می‌مانند. امسال بخشی از این آمار نباشید. امسال، به جای داشتن یک برنامه سال جدید، اهداف سال جدید داشته باشید.

چرا برنامه سال جدید؟

ساده است، چرا که اهداف سال جدید مشخص و ساده هستند، در صورتی که برنامه سال جدید گسترده و مبهم است. اهداف سال جدید بیشتر قابل عمل هستند، چیزی که آن را موثر می‌کند و اجازه می‌دهند یک شخص برای رسیدن به آن منعطف باشد.

چطوری می‌توان برنامه سال جدید را به اهداف سال جدید تغییر داد؟

واضح و بی‌پرده مشخص کنید که چه چیزی را می‌خواهید به سرانجام برسانید، چرا این هدف مهم است و چگونه قرار است آن را انجام دهید. عنوان آن را مشخص کنید، مثلا تصمیم می‌گیرد در سال جدید پول بیشتری به دست بیاورید و سپس آن را باز کنید. چگونه قرار است پول بیشتری به دست بیاورید؟ آیا این کار از طریق ترفیع شغل قابل انجام است، یا عوض کردن شغل، یا شروع یک کار جانبی جدید؟ چه مراحلی را باید طی کنید، از چه پله‌هایی باید بالا بروید؟ اگر قرار است کار خود را عوض کنید، نیاز به جست و جو دارید، رزومه خود را به‌روز کنید و برنامه خود را برای پیدا کردن شغل جدید حاضر و آماده کنید. آیا نیاز به یک مربی یا راهنما برای رسیدن به این اهداف دارید؟ چه کارهای دیگری باید انجام بدهید؟ تا جای ممکن مشخص و واضح باشید و طرح کلی تک تک پله‌هایی که نیاز به انجام دارید تا شما را به هدف اصلی برسانند بررسی و تعیین کنید.

زمانی که اهداف سال جدید خود را باز می‌کنید، هر چقدر که واضح و مشخص باشید، درصد به سرانجام رساندن آن را برای خود بالاتر می‌برید. زمانی که آن‌ها را به تکه‌های قابل ارزیابی و قابل مدیریت باز و تقسیم می‌کنید، قادر خواهید بود پیشرفت خود را دنبال کنید و متمرکز‌ شوید. زمانی که اهداف سال جدید شما بسیار بزرگ باشد، خیلی راحت است که تمرکز خود را از دست بدهید و در آن عرق شوید. بنابراین مشخص و بی‌پرده به اهداف سال جدید خود متعهد شوید. این دقیقا همان راهی است که آن ۸ درصد افراد موفق قادر هستند اهداف خود را به خوبی به پایان برسانند و به دست بیاورند.

چطور می‌توان این کار را انجام داد؟

برنامه سال جدید برای رسیدن به اهداف

مایکل جانستون، موسس و مدیر سایت ZELO، چندین نکته را پیشنهاد می‌دهد که به افرادی که قصد دارند به اهداف سال جدید خود دست پیدا کنند کمک زیادی می‌کند. او پیشنهاد می‌کند که سه یا چهار اهداف سال جدید انتخاب کنید تا دست پاچه و غرق در دنیایی از اهداف جدید نشوید و بتوانید روی‌ آن‌ها کار کنید. سپس این اهداف سال جدید را به قدم‌های قابل عمل تقسیم کنید و با هر قدم، به صورت روزانه و هفتگی پیشرفت خود را بررسی کنید. حتما زمانی برای خود مشخص کنید تا پیشرفت خود را بررسی کنید. این کار می‌تواند یک بررسی عمیق باشد یا یک بررسی سطحی، حتی پنج دقیقه زمان هم کافی است تا با این کار روی اهداف خود پا برجا بمانید. این زمان بررسی را در تقویم خود قرار دهید تا آن را به یاد داشته باشید.

همچنین ممکن است بخواهید روی اهداف سال جدید خود همانند یک عادت کار کنید، چیزی که به برنامه روتین طبیعی زندگی شما تبدیل شود. سیستمی بچینید که برای شما جواب می‌دهد و باعث شود شما همیشه و به راحتی روی اهداف سال جدید خود متمرکز باشید. او همچنین پیشنهاد می‌کند تا خواب، ورزش و رژیم غذایی خوبی داشته باشید. زمانی که شما به خوبی استراحت و از بدن خود مراقبت کنید، تمرکز روی اهداف سال جدید بسیار راحت‌تر می‌شود.

چه کار دیگری می‌توان برای رسیدن به برنامه سال جدید انجام داد؟

کلید واقعی رسیدن به اهداف جدید، ثابت قدم بودن است. اگر شما به صورت گاه و بی‌گاه روی اهداف سال جدید کار می‌کنید، نتیجه‌ای هم نخواهید گرفت. روی کار تمرکز داشته باشید، ثابت باشید و نتیجه بگیرید. شاید نتیجه نهایی را خیلی زود نبینید، اما اجازه ندهید این شما را از ادامه دادن به کار باز دارد.

امسال، اگر حتما باید برنامه سال جدید داشته باشید، سعی کنید تمام برنامه شما برای اهداف سال جدید باشد.