دست یابی به موفقیت شغلی و داشتن یک زندگی شاد و سالم در گرو برنامه ریزی هدفمند است. با رسیدن سال نو هر کس سعی می‌کند تا در زندگی خویش تغییراتی اعمال کند و گامی به سوی موفقیت بردارد. در این مقاله راهکارهایی برای برنامه ریزی هدفمند ارائه شده است.

در قسمت نخست این مطلب ده گام برنامه ریزی هدفمند را شرح دادیم. در این بخش از مقاله نیز موارد دیگری از فهرست این راهکارها را بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم به دنبال راهی برای ایجاد تغییری بزرگ در زندگی خویش هستید این مطلب را از دست ندهید.

قدم یازدهم. تغییر محل کار

این نکته به ویژه برای افراد دورکار اهمیت دارد. کسانی که شغل خود را در خانه انجام می‌دهند گاهی شاهد کاهش بازدهی در شغل خویش هستند. یکی از مواردی که می‌تواند در این شرایط به فرد کمک کند تغییر مکان کار است. برای مثال می‌توانید یکی دو روز در هفته به کتاب خانه یا حتی کافی شاپ بروید و کارهای خود را در آن‌جا انجام دهید. حتی گاهی کافی است که از اتاق کار خود خارج شده و لب‌تابتان را برای چند ساعت به اتاق دیگری منتقل کنید. تحقیقات نشان داده که این جابجایی‌ها باعث می‌شود تا بازدهی فرد و میزان تمرکز او افزایش یابد.

قدم دوازدهم. بایگانی کردن کپی دیجیتال از دست نوشته‌ها

نگهداشتن کوهی از یادداشت‌ها و دست نوشته‌ها روز میز کار باعث حواس‌پرتی و کاهش تمرکز می‌شود. همچنین بسیار پیش می‌آید کاغذی که روی آن اطلاعات مهمی نوشته‌ایم را گم می‌کنیم و چه بسا اشتباهی آن را دور انداخته باشیم. بهترین روش این است که دست نوشته‌های خود را اسکن کنید و فایل آن‌ها را در کامپیوتر یا هارد خود زخیره کنید. همچنین می‌توانید بسیاری از یادداشت‌های خود را در دفترچه یادداشت موبایل یا ایمیل خود بنویسید. به طور کلی اگر عادت کنید تا تمامی یادداشت‌های خود را به صورت دیجیتال در جایی خاص نگهدارید دست رسی به آن‌ها راحت‌تر خواهد بود.

قدم سیزدهم. گفتگو با شریک زندگی خود

برای برنامه ریزی هدفمند در زندگی خویش باید به تمام جوانب رسیدگی کنید. داشتن رابطه‌ای سالم با شریک زندگی یا به طور کلی اعضای خانواده که با آن‌ها زندگی می‌کنید اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. باید ده دقیقه از روز را به صحبت با شریک زندگی خویش اختصاص دهید و در این مدت در  مورد شغل خود صحبت نکنید بلکه به مسائل خودتان بپردازید. این گفتگو می‌تواند یک درد دل از شرایط سخت یا رویاپردازی در مورد یک سفر خانوادگی باشد.

قدم چهاردهم. نوشتن فهرست وظایف پیش رو و آماده کردن لباس‌های روز بعد

همیشه پیش از خواب دو کار را به انجام برسانید. اول این‌که لباسی که فردا می‌خواهید بپوشید را انتخاب و آماده کنید. دومین کاری که باید پیش از خواب به انجام برسانید نوشتن فهرستی از کارهایی است که فردا باید به انجامشان برسانید. این دو راهکار در برنامه ریزی هدفمند کمک بسیاری به شما خواهند کرد. پس آن‌ها را آویزه گوش خود کرده و سعی کنید که این دو را جزوی از عادات خود قرار دهید.

قدم های برنامه ریزی هدفمند

قدم پانزدهم. انتخاب لباس روتین مخصوص کار

امروزه بسیاری از افراد موفق که از غول‌های کسب و کار هستند، از این روش استفاده می‌کنند. انتخاب کردن یک نوع لباس برای سر کار به صرفه‌جویی در زمان کمک بزرگی می‌کند. هر کدام از ما روزانه زمان زیادی را صرف این می‌کنیم که لباس خود را انتخاب کنیم. تصور کنید اگر این زمان را هر روز برای انجام کارهای دیگر استفاده کنید، چه کمک بزرگی به برنامه ریزی هدفمند خود خواهید کرد.

قدم شانزدهم. صرف پانزده دقیقه برای یادگیری زبان جدید

تحقیقات نشان داده مطالعه پانزده دقیقه برای یادگیری زبان پیش از خواب بازدهی بسیار بالایی دارد. اپلیکیشن‌های مخصوص یادگیری زبانی که  قصد آموزش آن را دارید دانلود کنید. پیش از رفتن به رختخواب مدت کوتاهی صرف انجام تمرینات و مطالعه کلمات جدید کنید. اطمینان داشته باشید که این روش جواب می‌دهد.

قدم هفدهم. تقسیم کار در خانه

زمانی بگذارید تا با شریک زندگی خود در مورد تقسیم کارهای خانه صحبت کنید. در طی این گفتگو بگویید که چه بخشی از وظایف خانه برایتان طاقت فرسا است و انجام کدام‌ برایتان مشکلی ندارد. به طور مسالمت آمیز کارهای خانه را بین خودتان تقسیم کنید. به این ترتیب لازم نیست هر بار بر سر اینکه چه کسی ظرف‌ها را بشوید مشاجره کنید. مسالمت آمیزترین راه برقراری چنین مکالمه‌ای در زیر شرح داده شده است.

اول. هر کس روی تکه‌ای کاغذ بنویسد که چه کارهایی را به عهده خواهد گرفت.

دوم. هر کس بگوید که چه وظایفی را دوست دارد و از کدامشان متنفر است.

بعد وظایف را به‌صورتی که نه سیخ بسوزد نه کباب میان خود تقسیم کنید تا همه راضی باشند.

قدم هجدهم. مشخص کردن فیلتر خرید

اگر فیلتری برای خرید کردن خود مشخص کنید دیگر پول خود را بی‌رویه خرج نخواهید کرد. بسیار پیش می‌آید که برای خرید وسیله‌ای به مرکز خرید می‌رویم و با چندین ساک پر از خریدهای غیر ضروری خارج می‌شویم و بعد از خرید خود پشیمان می‌شویم. در ایمیل خود بخشی را به فیلترهای خرید اختصاص داده و چیزهایی که به آن‌ها احتیاج ندارید را در فهرست آن قرار دهید.

قدم نوزدهم. گفتگو با غریبه‌ها در مترو و اتوبوس

نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت در مجله روان شناسی تجربی به چاپ رسید. در این مقاله ذکر شده که افراد زمانی که در طی مسافت‌ها خود با مسافران هم صحبت شوند حال بهتری دارند. بسیاری افراد می‌ترسند در مترو و اتوبوس سر صحبت را با مسافر کناری خود باز کنند زیرا تصور می‌کنند آن شخص نمی‌خواهد با آن‌ها صحبت کند. اما با علم به این‌که با این‌کار به خود و شخص مقابل لطف می‌کنید، این ترس را کنار خواهید گذاشت.

قدم بیستم. نظافت خانه با برنامه ریزی هدفمند

به جای آن‌که پشت سر هم از این اتاق به آن اتاق رفته و خود را خسته کنید از روش هافمن استفاده کنید. در این روش فرد بعد از ۲۰ دقیقه نظافت ۱۰ دقیقه استراحت می‌کند. همچنین می‌توانید این زمان‌ها را به ۴۵ دقیقه کار و ۱۵ دقیقه استراحت نیز تغییر دهید.

قدم بیست و یکم. تعیین اهداف مالی با شریک زندگی

برای زندگی مالی خود باید برنامه ریزی هدفمند داشته باشید. همچنین باید اهداف این برنامه را با شریک زندگی خود به اشتراک گذاشته و به طور جمعی برای رسیدن به آن تلاش کنید. زمانی که هدفی را به صورت جمعی انتخاب کنید برای رسیدن به آن تلاش بیشتری می‌کنید و انگیزه بالاتری برای گام برداشتن به سوی آن خواهید داشت.

در این بخش از مقاله شماری دیگر از راهکارهای برنامه ریزی هدفمند برای گام برداشتن به سوی موفقیت، سلامت و خوشبختی ارائه شد. در قسمت سوم مطلب نیز می‌توانید دیگر موارد این فهرست را مطالعه کنید.