لازمه داشتن یک زندگی سالم و شاد و رسیدن به قله‌های موفقیت برنامه ریزی دقیق و هدفمند است. بسیاری در تنظیم چنین برنامه‌ای مشکل دارند و آن را دشوار می‌دانند. اما اگر نکات مهمی که برای برنامه ریزی دقیق لازم هستند را فرا بگیرید این کار چندان که به نظر می‌رسد چالش برانگیز نیست. 

در این مقاله ۳ قسمتی ۳۱ راهکار برای یادگیری برنامه ریزی دقیق و هدفمند گردآوری شده است. با مطالعه این راهکارها می‌توانید گامی به سوی موفقیت و داشتن یک زندگی شاد و سالم بردارید. در ۲ قسمت پیشین این مقاله بیست و یک راهکار داشتن برنامه ریزی دقیق و هدفمند شرح داده شد. در ادامه نیز موارد دیگری از این فهرست ارائه خواهند شد.

قدم بیست دوم. دو دقیقه زودتر بیدار شدن

اندرو ویتمن (Andrew Wittman) عضو نیروی دریایی بوده است. او در طی خدمت خود عادتی کسب کرده که معتقد است در موفقیت امروزش تقش موثری دارد. او می‌گوید در دوران خدمت زمانی که وقت بیداری فرا می‌رسید چراغی در بالای سرش روشن شده و بلافاصله قوطی‌های استیل با سر و صدای بسیار کف اتاق انداخته می‌شدند. در روز‌های ابتدایی این شوک هنگام بیداری برایش بسیار آزار دهنده بود. اما در طی روزهای بعد برنامه‌ای ریخت تا دیگر از این صدای قوطی‌ها وحشت‌زده نشود. او عادت کرد که همیشه دو دقیقه زودتر از زمان بیداری از خواب برخیزد. امروزه هم این عادت خود را ترک نکرده و همیشه دو دقیقه زودتر از آن‌چه که باید از خواب برمی‌خیزد. او می‌گوید از این زمان برای کسب آرامش و افزایش آگاهی خود استفاده می‌کند.

قدم بیست و سوم. نوشتن شکرگذاری‌ها

یکی از عاداتی که می‌تواند در داشتن یک زندگی شاد و سالم به شما کمک کند مرور داشته‌هایتان است. پیش از خواب سه مورد از اتفاقات خوبی که در روز برایتان رخ داده یا چیزهایی که از داشتنشان شکر گذار هستید بنویسید. این روش کمک می‌کند تا حس رضایت بیشتری از زندگی داشته و انگیزه بالاتری پیدا کنید. هر گاه این تمرین را شروع کنید بعد از چند روز می‌توانید تاثیر آن را در زندگی خود مشاهده کنید.

قدم بیست و چهارم. پس انداز کردن

روزی حساب کنید که چه مقدار از درآمدتان را می‌توانید پس‌انداز کنید. رقمی که تعیین می‌کنید را هر ماه در یک حساب جداگانه قرار دهید و به آن دست نزنید. برای مثال بعد از دریافت حقوقتان ۱۰ یا ۱۵ درصد آن را به پس‌انداز خود اختصاص دهید. شاید پس‌انداز یک ماه مبلغ ناچیزی باشد، اما زمانی که این ۱۰ درصدها روی هم جمع شوند بعد از چند سال به رقم بالایی می‌رسند.

قدم بیست و پنجم. ایده‌پردازی برای کسب و کار

برنامه ریزی دقیق در ایده پردازی

رامیت ستی (Ramit Sethi) می‌گوید برای رسیدن به ایده‌های کسب و کار خلاقانه تنها کافی است اندکی به چهار سوال زیر بیندیشید.

در حال حاضر در زندگی روزمره برای چه چیزهایی پول می‌دهید؟

چه مهارت‌هایی دارید؟

به عقیده دوستانتان در انجام چه کارهایی بیشترین توانایی را دارید؟

صبح روزهای تعطیل چه کار می‌کنید؟

کافی است ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمان گذاشته و برای هر پرسش بالا پنج پاسخ مختلف بنویسید. سپس با تفکر روی پرسش‌های خود می‌توانید بیست ایده در زمینه کسب و کار داشته باشید.

قدم بیست و ششم. تمرین برای ارتقای مهارت‌ها

فراموش نکنید که برای یادگیری یک مهارت جدید یا افزایش توانایی‌هایمان در زمینه‌های مختلف باید از دستورالعمل درست پیروی کنیم. اگر قصدتان این باشد که بتوانید به بهترین نحو مقابل صدها تن سخنرانی کنید، باید تمرین کنید. به طور کلی یادگیری مهارت‌هایی مانند سخنرانی تاثیر گذار یا رهبری یک گروه مانند یادگیری نواختن یک ساز هستند. شاید نتوانید تاثیر تمرینات خود را در چنین زمینه‌هایی طی پنج روز یا حتی یک ماه مشاهده کنید. اما کافی است که تمرینات خود را ادامه دهید تا بعد از گذشت چند سال شاهد بهبود کیفیت مهارت‌های خود باشید.

قدم بیست و هفتم. آمادگی مالی برای شرایط بحران

سعی کنید حتما برای حساب بانکی خود برگه سپردن اختیارات تام داشته باشید. با دادن چنین اختیاری به شخصی که به او اعتماد کامل دارید می‌توانید مطمئن باشید که زمانی که خودتان توانایی جسمی یا ذهنی کنترل اوضاع را ندارید، آن شخص می‌تواند تصمیمات لازم را بگیرد. همچنین باید برگه اجازه نامه پزشکی تنظیم کنید. این مدرک نیز مانند سپردن اختیارات تام است اما مربوط به وضعیت سلامت می‌شود. برای مثال وقتی شخص در وضعیتی قرار دارد که نمی‌تواند انتخابی کند، فرد دیگر که این اجازه را از طرف وی دارد می‌تواند تصمیمات لازم را بگیرد.

قدم بیست و هشتم. راه اندازی شغل دوم

اهمیت داشتن شغل دوم بیشتر از یک منبع درآمد اضافی است. راه‌اندازی شغل دوم علاوه بر کمک مالی که به فرد می‌کند باعث می‌شود تا فرد پیشرفت بیشتری در زندگی کسب کند و به موفقیت‌های بالاتری نایل شود. سعی کنید خلاقیت خود را بکار گیرید و روش‌هایی نوین برای راه اندازی کسب و کارهای پر سود بیابید.

قدم بیست و نهم. نظرخواهی از همکاران

هر از چند گاهی در مورد کیفیت کار خود از همکارانتان سوال کنید. این روش خوبی برای آگاهی بیشتر از نقاط قدرت و ضعفتان بوده و می‌تواند به شما در پیشرفت شغلی کمک بسیاری بکند. سعی کنید در مقابل انتقاد دیگران گارد نگیرید و تنها تلاش کنید که در برنامه ریزی دقیق خود جایی برای جبران نقص‌هایتان بیابید.

قدم سی‌ام. خداحافظی دلچسب از اعضای خانواده پیش از کار

صبح‌ها پیش از آن‌که خانه را به مقصد محل کار خود ترک کنید با اعضای خانواده یک خداحافظی دلچسب داشته باشید. آن‌ها را در آغوش گرفته و بر صورتشان بوسه بزنید. این عمل باعث می‌شود تا با روحیه بهتری سر کار حاضر شوید و انگیزه بیشتری برای ادامه روز داشته باشید.

قدم سی و یکم. حضور با اعتماد بنفس در مصاحبه‌های شغلی

سعی کنید با روحیه‌ای در مصاحبه‌های شغلی حاضر شوید که گویی در شغل مورد نظر خود مشغول به فعالیت هستید. به این ترتیب با اعتماد بنفس بالایی با افراد روبرو شده و می‌توانید به آن‌ها نشان دهید که توانایی لازم را برای انجام کار دارید.