این روزها محبوبیت استفاده از اینستاگرام برای اهداف بازاریابی، به سرعت در حال پیشرفت است؛ به طوری که در سال ۲۰۱۷، بیش از ۷۰ درصد شرکت‌ها، از این پلتفرم استفاده کرده‌اند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۶، میزان استفاده از آن، کمتر از ۵۰ درصد بوده است. استفاده از اینستاگرام برای کسب و کار، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اما با شروع کار، تشخیص این ‌که آیا شما واقعا در این مسیر، موفق خواهید بود یا خیر، دشوار است. بدون وجود معیارهای صحیح، چگونه می‌توانید دریابید که آیا باید فعالیت‌های بیشتری برای جذب مخاطب انجام دهید و تعداد فالوورهای خود را بالا ببرید یا خیر؟ برنامه‌های زیادی برای تحلیل‌ اینستاگرام وجود دارند که به شما در پیگیری پیشرفت‌تان، کمک می‌کنند و بخش‌هایی که نیاز به رسیدگی دارند را، شناسایی می‌کنند. ما در این مقاله از استارتاپت، ۷ برنامه رایگان تحلیل اینستاگرام را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید سرمایه و انرژی خود را روی تولید محتوای اینستاگرام‌تان متمرکز کنید.

چند برنامه رایگان تحلیل اینستاگرام

معرفی چند برنامه رایگان تحلیل اینستاگرام

از آنجا که اکثر افراد، تمایل بیشتری به دانلود برنامه‌های رایگان دارند؛ ما در این قسمت، چند برنامه رایگان تحلیل‌گر اینستاگرام را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. برنامه اینسایت اینستاگرام (Instagram Insights)

کافی است یک حساب کاربری تجاری در اینستاگرام داشته باشید،. در این صورت به طور خودکار، به برنامه رایگان تحلیل اینستاگرام یعنی اینسایت اینستاگرام (Instagram Insights) دسترسی خواهید داشت. زمانی که مخاطبین شما در اینستاگرام حضور دارند، ابزار Insights به شما نشان می‌دهد که کدام‌ یک از پست‌های شما، محبوب‌تر است. همچنین میزان بازدید از حساب کاربری شما و رسیدن پست‌ها به دست کاربران را، نشان می‌دهد.

علاوه بر این، می‌توانید پست اصلی خود را با نسخه تبلیغی آن پست مقایسه کنید تا متوجه شوید که آیا تبلیغاتی که بابت آن پول پرداخته‌اید، موثر بوده است یا خیر. متاسفانه، تنها می‌توانید از نسخه موبایلی استفاده کنید و نسخه دسکتاپ آن، وجود ندارد. این موضوع اغلب، کاربرپسند نیست؛ اما می‌تواند یک تجزیه‌وتحلیل کلی و خوب از پست‌ها و حساب کاربری‌تان، به شما ارائه دهد.

۲. برنامه Iconosquare

برنامه رایگان تحلیل اینستاگرام و Iconosquare

برنامه Iconosquare در واقع آچار فرانسه اینستاگرام برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی است. این پلتفرم به شما امکان می‌دهد تا پست‌های جدیدی را در اینستاگرام قرار دهید، نظر مردم در مورد صنعت یا برند خود را رصد کنید و البته تحلیل‌های اینستاگرام‌تان را پیگیری نمایید. این تحلیل‌ها، روند مربوط به تعامل، بازدید، میزان دسترسی به پست‌های شما و حتی نحوه عملکرد استوری‌های اینستاگرام‌تان را نشان می‌دهند.

همچنین Iconosquare شامل هشتگ و ردیابی رقبا است که به بازاریابان این امکان را می‌دهد تا خود را با افراد و مباحثی که برایشان اهمیت دارد، مقایسه کنند. این پلتفرم با یک نسخه آزمایشی رایگان ۲ هفته‌ای و همچنین انواع ابزارهای رایگان مانند ممیزی کامل اینستاگرام، ارائه می‌شود.

۳. برنامه Squarelovin

Squarelovin ابزار رایگان دیگری است که بیشتر اطلاعاتی را که برای تجزیه و تحلیل پیشرفت خود در طول سال لازم دارید، را فراهم می‌کند. مثلا می‌توانید یک تاریخچه از پست‌های خود را به صورت ماهانه، روزانه یا حتی ساعتی به دست آورید. همچنین این ابزار، اطلاعاتی در مورد علایق فالوورهای شما و این‌ که چطور می‌توان آن‌ها را بیشتر به سمت پست‌های‌تان سوق داد، ارائه می‌دهد. شما حتی می‌توانید بهترین زمان ارسال پست را با توجه به این‌ که طرفداران‌تان چه ساعاتی در اینستاگرام فعال هستند، دریابید.

۴. برنامه Crowdfire

برنامه رایگان تحلیل اینستاگرام و Crowdfire

Crowdfire به بازاریاب‌ها امکان می‌دهد تا پست‌ها را زمان‌بندی کرده و عملکرد آن‌ها را ارزیابی کنند. همچنین از منشن شدن برند خود مطلع می‌شوند و مطالب مربوط به صنعت‌شان را از سراسر اینترنت، گردآوری می‌کنند. این برنامه، توصیه‌ وب‌سایت‌های دیگر را به صورت مقاله و تصویر تحویل می‌دهد و به بازاریابان کمک می‌کند تا زمانی که در نظر دارند چه محتوایی را در استراتژی اینستاگرام خود بگنجانند، امکان نظارت خود را گسترش دهند.

ابزارهای تجزیه‌وتحلیل Crowdfire، داده‌های اینستاگرام شما را در چند نمودار کاربرپسند، به تصویر می‌کشد. همچنین تعدادی از معیارهای پیشرفته را با جزئیات، واکاوی می‌کند که نحوه عملکرد شما را در دوره‌های طولانی مدت، نشان می‌دهد.

۵. برنامه Pixlee

برنامه Pixlee که توسط شرکت تولید پوشاک Kenneth Cole، شرکت محصولات صوتی تصویری Sonos و بسیاری دیگر از برندهای بزرگ استفاده می‌شود؛ یک برنامه رایگان تحلیل اینستاگرام است. Pixlee این امکان را به شما می‌دهد تا گزارش‌های قابل اشتراکی ایجاد کنید که در کل تیم بازاریابی خود توزیع نمایید همچنین معیارها را تجزیه و تحلیل کنید تا بفهمید چه کارهایی لازم است، انجام دهید تا تعامل بیشتری داشته باشید و فالوورهای جدیدی جذب کنید. علاوه بر این، Pixlee به شما کمک می‌کند تا تاثیرگذاران (Influencer) یا طرفداران برند خود را برای تبلیغ محصولات‌تان پیدا کنید تا بتوانید کمپین‌های موثرتری از طرفداران ایجاد کنید.

۶. برنامه Union Metrics

برنامه رایگان تحلیل اینستاگرام و Union Metrics

بررسی ماهانه رایگان عملکرد در اینستاگرام، با Union Metrics امکان‌پذیر است. این بررسی، مشخص می‌کند که کدام هشتگ باعث افزایش تعامل شما شده و کدام پست‌ها به بهترین وجه به دل مخاطبین نشسته است. همچنین اطلاع می‌دهد که چه زمانی، فالوورهای شما از اینستاگرام استفاده می‌کنند. در حالی که این ابزار، بیش از ۳۰ روز به شما تجزیه و تحلیل رایگان ارائه نمی‌دهد، باز هم یک گزینه مفید برای نگاه به مضامین و الگوهای کوتاه مدت، محسوب می‌شود و از طریق آن می‌آموزید که چگونه به سرعت، معیارهای خود را ارتقا دهید.

۷. برنامه Socialbakers

با وجودی که برنامه Socialbakers، مسلما جذاب‌ترین ابزار موجود در این فهرست نیست؛ اما باز هم اطلاعات مهمی راجع به فیلترهای برتر عملکردتان و پست‌هایی که بیشترین لایک و کامنت را داشته، ارائه می‌دهد. همچنین ابزار Socialbakers، یک گزارش اینستاگرامی ارائه می‌دهد که حساب کاربری اینستاگرام شما را با رقبایتان مقایسه می‌کند تا ببینید در این صنعت، چه جایگاهی دارید و چه کاری می‌توانید برای بهبود آن انجام دهید.