آیا هر سال، برنامه بازاریابی مناسب تیم خود را به خوبی بررسی می‌کنید؟ اگر از ما می‌پرسید، بهتر است حتما این کار را انجام دهید. یک برنامه بازاریابی مناسب سالانه، به شما کمک می‌کند تا بازاریابی خود را در مسیر درست قرار دهید و اهداف تجاری شرکت را به واقعیت تبدیل کنید. به برنامه بازاریابی خود را یک برنامه سطح بالا در نظر بگیرید که فعالیت‌ها، اهداف و رشد تیم شما را در مسیر درستی قرار می‌دهد.

کاملا واضح است که بدون وجود یک برنامه، نمی‌توان بودجه مورد نیاز برای تامین پروژه‌ها، استخدام و برون‌سپاری‌هایی که در طول یک سال با آن‌ها مواجه هستید را تامین کنید. در واقع، بدون برنامه مناسب، همه چیز به هم می‌خورد!

به خاطر داشته باشید که بسته به صنعت و اهداف تیم بازاریابی شما، در برنامه بازاریابی مورد نیازتان، تفاوت‌هایی وجود دارد. ما در این مطلب از استارتاپت، به منظور برنامه‌ریزی آسان‌تر، چند الگوی مختلف برنامه‌ریزی و فهرستی از موضوعاتی که برای آماده کردن برنامه خود باید در نظر بگیرید، تهیه کرده‌ایم. شما به راحتی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و جاهای خالی را در این الگوها پر نمایید. برای شروع کار، بهتر است بدانیم که یک برنامه بازاریابی سطح بالا شامل چه چیزهایی می‌شود.

عناصر برنامه بازاریابی مناسب

برنامه‌های بازاریابی می‌توانند جزئیات ریزی را در اختیار شما قرار دهند تا منعکس‌کننده صنعتی باشند که در آن کار می‌کنید. فرقی هم نمی‌کند که به مصرف‌کننده بفروشید (B2C) یا سایر کسب‌وکارها (B2B) یا این ‌که حضور دیجیتالی شما در چه حدواندازه‌ای است. با این وجود، در این قسمت ۶ عنصر کلیدی وجود دارد که هر برنامه بازاریابی مناسب باید آن‌ها را دربر بگیرد:

۱. خلاصه کسب و کار

در یک برنامه بازاریابی، خلاصه کسب و کار شما دقیقا همان چیزی است که به نظر می‌رسد: خلاصه‌ای از سازمان! این خلاصه شامل نام شرکت، محل قرار گرفتن دفتر نمایندگی مرکزی و شرح ماموریت شرکت می‌شود که همه آن‌ها باید به طور کلی با آن کسب‌وکار سازگار باشند.

همچنین خلاصه کسب‌وکار برنامه بازاریابی مناسب شما شامل یک تجزیه‌و‌تحلیل SWOT است که در واقع مخفف کلمات نقاط قوت (Strengths)، نقاط ضعف (Weaknesses)، فرصت‌ها (Opportunities) و تهدیدهای (Threats) کسب‌وکار می‌باشد. در تجزیه‌و‌تحلیل SWOT کسب‌وکار خود صبور باشید؛ بخش عمده آن را بر اساس چند عنصر برنامه بازاریابی بعدی که در ادامه بیان شده است، می‌نویسید.

۲. ابتکارات کسب‌وکار

عنصر ابتکارات کسب‌وکار یک برنامه بازاریابی به شما کمک می‌کند تا اهداف مختلف دپارتمان خود را بخش‌بندی کنید. حواستان باشد که ابتکارات اهداف کلی شرکت‌ را در این عنصر قرار ندهید. این بخش از برنامه بازاریابی شما باید پروژه‌هایی را که مختص بازاریابی هستند، به صورت اجمالی مشخص کند. همچنین باید اهداف آن پروژه‌ها و نحوه سنجش این اهداف را هم شرح ‌دهید.

۳. بازار هدف

بازار هدف، جایی است که شما تحقیقات پایه و اساسی را در مورد بازار انجام می‌دهید. اگر شرکت شما قبلا مطالعه کاملی در مورد تحقیقات بازار انجام داده باشد، گردآوری این بخش از برنامه بازاریابی مناسب شما، راحت‌تر خواهد بود.

در نهایت، این عنصر از برنامه بازاریابی، به شما در توصیف صنعتی که در آن قصد فروش دارید، تحلیل رقبا و پرسونای خریدارتان کمک می‌کند. یک پرسونای خریدار توصیفی نیمه تخیلی از مشتری ایده‌آل شما است که روی ویژگی‌هایی مانند سن، مکان، عنوان شغل و چالش‌های شخصی تمرکز دارد.

۴. استراتژی بازار

استراتژی بازار شما از اطلاعات موجود در بخش بازار هدف برای توصیف نحوه دسترسی شرکت شما به بازار استفاده می‌کند. کسب‌وکار شما چه چیزی را به پرسونای خریدار شما پیشنهاد می‌دهد که رقبای‌تان قبلا آن‌ها را پیشنهاد نکرده‌اند؟

در یک برنامه بازاریابی تمام‌وکمال، این بخش می‌تواند شامل «هفت P بازاریابی» باشد. این هفت P شامل محصول (Product)، قیمت (Price)، مکان (Place)، تبلیغ ([Promotion)، افراد (People)، فرآیند (Process) و شواهد فیزیکی (Physical evidence) هستند.

۵. بودجه

عنصر بودجه برنامه بازاریابی خود را با قیمت محصول یا سایر امور مالی شرکت اشتباه نگیرید. بودجه توضیح می‌دهد که کسب‌وکار شما به تیم بازاریابی برای دنبال کردن ابتکارات و اهداف مشخص شده در عناصر فوق، چه میزان سرمایه اختصاص داده است.

بسته به هزینه‌های جداگانه، باید بودجه خود را با جزئیات کامل شرح دهید. به عنوان مثال، هزینه‌های بازاریابی شامل دفتر نمایندگی بازاریابی، نرم‌افزار بازاریابی، تبلیغات پولی و رویدادها (مواردی که شما در آن‌ها میزبان هستید یا شرکت خواهید کرد) است.

۶. کانال‌های بازاریابی

در پایان، برنامه بازاریابی مناسب شما، فهرستی از کانال‌های بازاریابی را دربر می‌گیرد. در حالی که شرکت شما ممکن است با استفاده از فضای تبلیغاتی خاصی، محصول خود را تبلیغ کند، کانال‌های بازاریابی، جایی است که شما محتوایی را منتشر می‌کنید که به خریداران آموزش می‌دهد، مشتریان بالقوه را تولید می‌کند و آگاهی از برند شما را گسترش و افزایش می‌دهد.

اگر در شبکه‌های اجتماعی، محتوایی را منتشر می‌کنید (یا قصد انتشار آن را دارید)، درست همینجا باید در مورد آن صحبت کنید. از بخش کانال‌های بازاریابی برنامه خود استفاده کنید تا مشخص سازید که در کدام شبکه‌های اجتماعی می‌خواهید یک صفحه کسب و کار راه‌اندازی کنید، از این شبکه اجتماعی برای چه استفاده خواهید کرد و موفقیت خود را در این شبکه چگونه می‌سنجید. بخشی از هدف این بخش، این است که به روسای خود، چه در داخل و چه در خارج بازاریابی، اثبات کنید که این کانال‌ها در جهت رشد و توسعه کسب‌وکار به کار می‌روند.

الگوی طرح بازاریابی رایگان (Word)

اکنون که می‌دانید در برنامه بازاریابی خود چه مواردی را باید بگنجانید، وقت آن است که الگوی برنامه بازاریابی خود را به دست آورید و ببینید چگونه ۶ عنصر توضیح داده شده در قسمت بالا را به بهترین وجه سازماندهی کنید. الگوی برنامه بازاریابی زیر به طور مستقیم در Microsoft Word باز می‌شود، بنابراین می‌توانید هر بخش را مطابق میلتان ویرایش کنید:

طرح رایگان برنامه بازاریابی مناسب

در این الگوی طرح بازاریابی، شما می‌توانید مطالب زیر را متناسب با شرکت خود وارد کنید:

۱. خلاصه کسب‌وکار

 • نام شرکت
 • تیم رهبری بازاریابی
 • محل دفتر نمایندگی مرکزی و ادارات
 • شرح ماموریت
 • تجزیه‌و‌تحلیل SWOT

۲. ابتکارات کسب‌وکار

 • ابتکارات مهم شرکت
 • ابتکارات بازاریابی، اهداف، معیارها

۳. بازار هدف

 • نام صنعت
 • پرسوناهای خریدار
 • تحلیل رقابتی

۴. استراتژی بازار

 • محصول
 • قیمت
 • ترویج و تبلیغ
 • مردم
 • فرآیند
 • شواهد فیزیکی

۵. بودجه

۶. کانال‌های بازاریابی

الگوهای برنامه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

با رشد دپارتمان‌های بازاریابی، حضور آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی نیز رشد خواهد داشت. هرچه حضور آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی بیشتر شود، به سنجش، برنامه‌ریزی و برنامه‌ریزی مجدد انواع محتوایی که می‌خواهند در هر شبکه منتشر کنند، بیشتر و بیشتر نیاز خواهند داشت.

اگر به دنبال راهی برای تعمیق استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود هستید، حتی فراتر از الگوی طرح بازاریابی در قسمت بالا، مجموعه زیر از الگوهای طرح بازاریابی و مدیریت شبکه‌های اجتماعی برای شما مناسب است:

در این مجموعه از الگوهای طرح بازاریابی، می‌توانید مطالب زیر (و موارد بیشتری) را متناسب با شرکت خود وارد کنید:

 • پیگیری بودجه سالانه شبکه‌های اجتماعی
 • مضامین هفتگی در شبکه‌های اجتماعی
 • کلید ابعاد تصویر مورد نیاز شبکه اجتماعی
 • نمودار پای (Pie) برای ترافیک شبکه‌های اجتماعی طبقه‌بندی شده توسط پلتفرم
 • تقویم پست شبکه‌های اجتماعی و زمان انتشار آن‌ها

الگوی ساده برنامه بازاریابی مناسب

درست است که این نوع برنامه‌ریزی، زمان و تلاش زیادی را می‌طلبد. بنابراین اگر زمان کافی ندارید، تولیدکننده جدید برنامه بازاریابی موثر ما را امتحان کنید. این ابزار، برنامه‌ریزی سالانه را ساده می‌کند و استراتژی‌ها، ابتکارات و اهداف شما را در یک الگوی ساده قرار می‌دهد تا بتوانید آنچه را که برای سال آینده، بیشترین اهمیت را دارد، مشخص کنید.

پس از پر کردن اطلاعات خود، با برنامه‌ای مواجه می‌شوید که به شما کمک می‌کند:

 • استراتژی بازاریابی سالانه خود را به صورت اجمالی بیان کنید.
 • مهم‌ترین ابتکارات سالانه خود را مشخص کنید.
 • پروژه‌هایی را که به شما در رسیدن به اهداف سال آینده کمک نمی‌کنند، رد کنید.
 • معیارهای مناسب را در طول سال دنبال کنید.
 • تیم خود را در راستای یک ماموریت مشترک هماهنگ کنید.

نکته حرفه‌ای: بهترین راه برای تنظیم برنامه بازاریابی خود برای یک سال این است که ابتدا با پیروزی‌های سریع شروع کنید، به این ترتیب می‌توانید ارتقا پیدا کنید و خود و اعضای تیم‌تان را برای رسیدن به اهداف چالش برانگیزتر و در دست گرفتن پروژه‌های پیچیده‌تر در پایان سال آماده کنید. خب چه می‌گویید؟ آماده هستید آن را امتحان کنید؟