بالا بردن اعتماد به نفس یکی از عواملی است که به موفقیت شما در هر امری کمک می‌کند. درمقابل، کمبود اعتماد به نفس از مشکلاتی است که می‌تواند موجب اختلال جدی در زندگی شخصی و مخصوصا زندگی کاری افراد شود. این مشکل برای هر کسی می تواند رخ دهد. چه یک جوان تازه کار باشد یا فردی با تجربه در حوزه تخصص خود و چه فردی کم رو و خجالتی یا کسی که دوستان زیادی دور و بر خود دارد. در هر موقعیتی که باشید کمبود اعتماد به نفس می‌تواند شما را در انجام درست وظایف خود دچار تزلزل کند. در این مطلب از  استارتاپت می‌خواهیم به روش‌هایی بپردازیم که با کمک آن‌ها می‌توانید به بالا بردن اعتماد به نفس خود کمک کنید.

۱. انتخاب کنید

شما احتمالا بیشتر شرایط لازم مربوط به شغل‌تان را دارا هستید. پس به جای بهبود مهارت‌های خود، روی بالا بردن اعتماد به نفس تمرکز کنید. روانشناسان بخش قابل توجهی از مهارت کسب اعتماد به نفس را اختیاری می‌دانند. همانطور که کتی کی و کلر شیپمن در کتاب رمز اعتماد به نفس می‌گویند: «همه ما می‌توانیم با تلاش زیاد اعتماد به نفس‌مان را افزایش دهیم، اما ابتدا باید تلاش برای کامل بودن را کنار گذاشته و آماده پذیرش شکست هم باشیم.»

حتی اگر می‌ترسید که از رئیس‌تان تقاضای ارتقاء شغلی کنید یا مربی یوگای خود را به شام دعوت کنید تردیدتان را نادیده گرفته، افکار منفی را کنار بگذارید و فقط آن کار را انجام دهید. در این صورت هضم شکست احتمالی آسان‌تر شده و اعتماد به نفس‌تان به شکل قابل توجهی رشد می‌کند.

۲. در دام کمال‌گرایی گرفتار نشوید

شکست و ریسک پذیری اجزای اساسی ایجاد اعتماد به نفس هستند. کارا ماکسیمو که یک پزشک بالینی است می‌گوید: «زنان با پذیرفتن این که هیچ چیز در زندگی قطعی نیست قادرند بر تمایلات کمال گرایانه‌شان غلبه کنند.»

او می گوید بیمارانش معمولا با فکر کردن به بهترین حالت ممکن، به تصویر سازی در مورد وظایفشان می‌پردازند و همیشه به جای حرکت مرحله به مرحله به گام آخر می‌اندیشند. در حالی که وقتی کاری را قبول می‌کنید باید ببینید در هر مرحله چه اتفاقی میفتد و قدم به قدم پیش بروید و بدانید که همیشه می‌توان به عقب برگشت.

۳. اهرم کنترل اعتماد به نفس درونی خود را به دست گیرید

شما معمولا بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید اعتماد به نفس دارید. مثلا اینکه هر روز تصمیمات معمولی زیادی می‌گیرید. مثل اینکه برای ناهار چه بخورید یا چه پیامی برای مادرتان بفرستید. کی و شیپمن در این باره می‌گویند: «ما هر روز صدها تصمیم می‌گیریم که اغلب آن‌ها ناخودآگاه هستند. اینگونه تصمیمات هم به سطح پایینی از اعتماد به نفس نیاز دارند.» همیشه با یادآوری این نکته که روزانه تصمیمات کوچک ولی موفقی می‌گیرید، به بالا بردن اعتماد به نفس‌ خود کمک کنید.

۴. صداهای منفی ذهن‌تان را نادیده بگیرید

درست است که این صداها اذیت کننده هستند ولی شما می‌توانید با پذیرش واقعیت‌های زندگی خود گام بزرگی در بالا بردن اعتماد به نفس‌ خود بردارید. همان‌گونه که شیپمن می‌گوید: «ما همیشه نیاز به کمی شک و تردید در انجام کارها داریم. چون اگر قرار باشد مثل کامپیوتر که فقط با داده‌های صحیح و بی‌عیب و نقص عمل کنید، هیچ وقت کاری انجام نخواهید داد.

شاید این نکته کمی عجیب به نظر برسد ولی اطمینان بیش از حد به خود نیز می‌تواند مانعی بزرگ در زندگی یک فرد برای انجام دادن کارهایش باشد. بنابراین نه منفی نگر باشید و نه بیش از حد به خود اعتماد کنید.»

راه های بالا بردن اعتماد به نفس

۵. زودتر شروع کنید

کودکان را در سنین پایین با مزایای اعتماد به نفس آشنا کنید. آن‌ها را به ریسک‎‌پذیری تشویق کنید و در عین حال پذیرش شکست را نیز به آن‌ها بیاموزید. به آن‌ها یادآوری کنید که محبت به دیگران و همچنین همیشه خوب بودن و دوست داشته شدن به هر قیمتی مهم‌ترین چیز نیست.

شیپمن در این رابطه ضمن اینکه می‌گوید همیشه نسبت به یکی از دخترانش که کمی سرکش و فاقد خوی دخترانه بود احساس نگرانی می‌کرد، اشاره می‌کند: «زمانی که من این کتاب را می‌نوشتم، سعی داشتم با قوانین خاص خودم کمی او را تحت فشار قرار دهم و فکر می‌کردم این طور برای او بهتر باشد.

درحالی‌که حالا به این نتیجه رسیده‌ام باید به کودکان اجازه داد بعضی چیزها را امتحان کنند، شکست بخورند و دوباره مبارزه را آغاز کنند. این روش، آن‌ها را انعطاف‌پذیرتر کرده و به بالا رفتن اعتماد به نفس می‌انجامد.»

۶. از درخواست کمک و راهنمایی نترسید

خانم شارون اندرسون، مدیرعامل و رئیس شرکت Half Price Books می‌گوید که هرگز به‌‌خاطر جنسیتش کمبود اعتماد به نفس نداشته است. او وقتی بسیار جوان بوده کارش را شروع کرده، در حالی که مادرش یکی از مدیران ارشد اجرایی شرکت بود. اگرچه او به‌ خاطر سنش کمی احساس تزلزل می‌کرد، چون افراد بزرگ‌تر از خود را مدیریت می‌کرد.

او می‌گوید: «از آن‌جایی که من کوچک‌تر از بقیه بودم حس می‌کردم که شاید به اندازه دیگر همکارانم باهوش نباشم. بنابراین افرادی حرفه‌ای را از بیرون سازمان به استخدام خود در آوردیم و از آن‌جا که می‌دانستم تجربه‌ای بیشتر از من دارند، سعی کردم به آن‌ها اعتماد کنم.» بنابراین هیچ‌وقت از پرسیدن سوال و گرفتن مشاوره از اطرافیانتان نترسید.

۷. وکیل مدافع خودتان باشید

تصور کنید در محل کارتان عملکرد شما مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت رئیس‌تان اعلام کند که از نحوه کار شما تا ۸۰% راضی و تا ۲۰% ناراضی است. متاسفانه خیلی‌ها با تمرکز روی آن ۲۰% خود را اذیت می‌کنند. در حالی که به جای تمرکز روی ۲۰% منفی (کاری که اغلب مردم انجام می‌دهند)، باید طرز فکرتان را عوض کنید و بدانید که بیشتر مردم در محل کارشان با چنین بازخوردهایی مواجه می‌شوند. ۸۰% مثبت قضیه را به خود یادآوری کنید و فقط به کارتان ادامه دهید، بالا رفتن اعتماد به نفس با این روش تضمینی است.