هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین مباحث دنیای تکنولوژی است که تقریبا در تمام دنیای تجارت، نفوذ کرده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هوش مصنوعی، آنالیز داده‌ها به منظور رونق و پیشرفت هر چه بیشتر کسب و کارها است. از طرفی، نحوه استفاده از روش بازاریابی هوش مصنوعی و تاثیرات آن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که به بررسی آن می‌پردازیم.

زمانی که با خود فکر می‌کنیم هوش مصنوعی چه شکلی است، شاید ذهن ما ناخودآگاه به سمت یک کامپیوتر هوشمند یا یک ربات باهوش برود که توسط انسان‌ها ساخته شده و یک روز دنیا را تسخیر می‌کند، دقیقا مثل بسیاری از فیلم‌های علمی تخیلی! اما جدا از ذهنیت فانتزی، هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence که به اختصار (AI) شناخته می‌شود، یک سیستم طراحی شده است تا وظایفی را انجام دهد که به طور معمول، به هوش و وقت انسان‌ها نیاز دارد.

هوش‌های مصنوعی‌ می‌توانند شامل سیستم‌های حل مسائل، تشخیص چهره، رفتار و عملکرد سیستم‌ها در برابر شرایط مختلف یا حتی تشخیص بیماری‌ها باشند. اما با گذشت زمان و گسترش تکنولوژی، هوش مصنوعی پای خود را به بسیاری از مسائل دیگر هم باز کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به دنیای فیلم‌سازی، بازی‌ها، ساخت ربات‌ها، ورزش و به‌ خصوص کسب و کار اشاره کرد. در ادامه این مطلب از استارتاپت، با ما همراه باشید تا با هم نگاهی به بازاریابی هوش مصنوعی (AI Marketing) و تاثیر آن در دنیای کسب و کار، بیاندازیم.

بازاریابی هوش مصنوعی در یک نگاه

بازاریابی هوش مصنوعی در یک نگاه

بازاریابی هوش مصنوعی یک روش بهره‌وری از تکنولوژی، به منظور بهبود رفتار مشتری و هدایت او به سمت یک بازار بهتر است. همچنین از آن می‌توان برای تقویت بازگشت سرمایه در کمپین‌های تبلیغاتی استفاده کرد. این کارها با استفاده از ارزیابی و آنالیز دیتاهای بی‌شمار، ماشین‌های یادگیری و دیگر پروسه‌هایی که به منظور شناخت مشتری‌ها وجود دارد، قابل انجام است. با وجود این اطلاعات، می‌توانید علایق مشتریان را پیدا کنید و با تمرکز روی آن‌‌ها، نه تنها مشتریان خود را راضی و تحت تاثیر نگه دارید، بلکه به مشتریانی تازه دست پیدا کنید.

بازاریابی هوش مصنوعی و استفاده از سیستم‌های هوشمند طراحی شده بر اساس آن‌ها، بسیاری از کارهای حدسی و البته سخت که در فعل و انفعالات با مشتریان وجود دارد را از بین می‌برد. حال چه برنامه شما، درگیر شدن با بازار از طریق بازاریابی ایمیلی و شبکه‌های اجتماعی باشد، چه ایجاد پشتیبانی قوی برای مشتریان.

در مقیاس بزرگ‌تر، می‌توان از آن برای خودکارسازی پروسه‌هایی استفاده کرد که زمانی، نیازمند به حضور انسان‌ها بودند. مانند تولید محتوا، تبلیغات پرداخت به ازای کلیک، یا طراحی صفحات وب که حالا امروزه، با وجود بازاریابی هوش مصنوعی امکان پذیر شده‌اند. حتی سایت‌هایی مانند Forbes از هوش مصنوعی برای تبلیغات ویدیویی و چگونگی نشان دادن آن به کاربران استفاده می‌کنند.

بازاریابی هوش مصنوعی و بازاریابی دیجیتال

در دنیای بازاریابی دیجیتال، هوش مصنوعی قادر است تا کمپین‌های تبلیغاتی را بهینه و ساده‌تر کند. همچنین هوش مصنوعی می‌تواند ریسک خطاهای انسانی را کاملا از بین ببرد. با وجود این که هنوز بخش زیادی از دنیای بازاریابی دیجیتال به نبوغ انسان‌ها وابسته است، اما یک برنامه هوش مصنوعی قادر است تا گزارشاتی را بر اساس اطلاعات و داده‌های موجود، ارائه دهد. هرچند در واقعیت، برای این که بتوانیم به شکلی حقیقی و درست با مشتریان تعامل داشته باشیم، در هر صورت نیاز به حضور انسان‌ها داریم؛ اما وجود هوش مصنوعی می‌تواند امور را ساده‌تر کند و هر اشتباه و ریسک را تا حد زیادی، از بین ببرد.

متاسفانه در حال حاضر، هوش مصنوعی و ماشین‌های یادگیری قادر نیستند تا یکدلی و همدردی، رحم و دلسوزی و همچنین داستان‌سرایی را اجرا کنند؛ مسائلی حیاتی که می‌توانند در بازاریابی نقش بسیار موثری داشته باشند. از طرفی دیگر لازم است بدانیم که هوش مصنوعی محدود به مرزهای انسانی نیست. اگر نگاهی به تکنولوژی و پیشرفت‌ها و تئوری‌های موجود در آن بیاندازیم، اصلا قابل پیش‌بینی نیست که هوش‌های مصنوعی در آینده‌ای نزدیک، چقدر پیشرفت خواهند کرد.

تاثیر بازاریابی هوش مصنوعی در دنیای کسب و کار

با توجه به نکاتی که در رابطه با اهمیت هوش مصنوعی و استفاده از آن مطرح کردیم؛ لازم است تا موارد استفاده آن در بازاریابی و دنیای کسب و کار را هم، شرح دهیم.

۱. آموزش و تولید محتوا

تاثیر بازاریابی هوش مصنوعی در تولید محتوا

در حال حاضر، بازاریابی محتوا یکی از روش‌های مهم در صنعت جهانی است. این روش آن قدر رواج پیدا کرده است که بعضی افراد، آن‌ را تنها راه یا بهترین روش بازاریابی می‌دانند.

هوش مصنوعی این توانایی را دارد که هم به آموزش و هم به تولید محتوا بپردازد و با هوشمندی خود، آن را برای افرادی مناسب روی پلتفرمی منتشر کند. البته این تکنولوژی تولید خودکار محتوا، در سطح ابتدایی قرار دارد اما در نهایت، هوش مصنوعی قادر خواهد بود تا محتویات و موضوعات با دوام و جالبی را برای نویسندگان تولید کند. حتی می‌توان با وجود این سطح ابتدایی، از آن به عنوان تولید پیش نویس برای موضوعات با پارامترهایی مشخص، استفاده کرد.

از نگاه استراتژیکی، هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد تا به افراد حاضر در صنعت بازاریابی کمک کند تا یک استراتژی تولید محتوای end to end تولید کنند. برخی از ابزار بازاریابی موجود در حال حاضر، از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند. به نظر می‌رسد این روش از بازاریابی هوش مصنوعی به جایی خواهد رسید که بتواند گزارشاتی همه جانبه بر اساس ابتکار عمل محتوایی، آن هم با کمترین دخالت انسان‌، ایجاد کند.

۲. تبلیغات دیجیتالی به کمک هوش مصنوعی

بسیاری از فعالان صنعت بازاریابی، بر این باور هستند که هوش مصنوعی آن قدر پیش خواهد رفت که روی تبلیغات تجاری هم تاثیر بگذارد. در حقیقت، استراتژی‌های تبلیغاتی امروزی تقریبا بدون وجود اصول و گزارشات ابتدایی هوش مصنوعی، غیر ممکن به نظر می‌رسند. حتی بیل‌بوردهای الکترونیکی هم می‌توانند بر اساس سیستم هوش مصنوعی قدرت پیدا کنند.

تاثیر بازاریابی هوش مصنوعی در تبلیغات

این سیستم بازاریابی هوش مصنوعی در تبلیغات دیجیتال می‌تواند به گونه‌ای خودکار عمل کند که تبلیغات مناسب را برای مردم و مشتریانی درست، در مکان و زمانی درست قرار دهد. هوش مصنوعی این کار را بر اساس الگوریتم‌های پیچیده و اطلاعات بزرگ انجام خواهد داد که این روش از بازاریابی هوش مصنوعی را تبلیغات برنامه‌ای می‌گویند.

در گذشته، توسعه تبلیغ یک تلاش و کوشش خلاقانه محسوب می‌شد. البته هنوز هم این گونه است، اما تجارت‌ها اگر می‌خواهند تبلیغات موثرتر داشته باشند، باید فراتر از هسته خلاقیت، به بازاریابی خود نگاه کنند. امروزه علاوه بر خلاقیت، هدف اصلی تبلیغات، توسعه و رساندن پیام درست به مشتریان درست است.

مشتریان و کسب و کارهای B2B، هر روز زندگی خود را غرق در تبلیغات می‌گذرانند. اما از این حقیقت نمی‌توان گذشت که بسیاری از این تبلیغات ، غیر مرتبط هستند؛ به همین دلیل این افراد، خیلی زود تبلیغ را می‌بندند یا سریعا به سراغ مورد بعدی می‌روند. زمانی که این اتفاق رخ دهد، نه تنها تبلیغات کارساز نبوده، بلکه شرکت تبلیغ کننده ضرر زیادی را متحمل می‌شود.

با وجود هوش مصنوعی، کسب و کارها می‌توانند با قرار دادن تبلیغات درست و مرتبط با مشتریان مختلف، بازگشت سرمایه خود را بهینه کنند و حتی تا حد زیادی آن را تضمین کنند. بسیاری از تبلیغ کنندگان، امروزه از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

۳. ربات‌های سخنگو

بازاریابی هوش مصنوعی و ربات سخنگو

اگر فقط یک نوع هوش مصنوعی وجود داشته باشد که دنیای تجارت، آن را به عنوان یک متحول کننده بشناسد؛ هوش مصنوعی ربات‌های سخنگو است. در حال حاضر ربات‌های سخنگو روی وبسایت‌های بیشماری وجود دارند و از آن‌ها به عنوان پاسخگوی مشتریان برای سوالات متداول، استفاده می‌کنند.

جاذبه کلیدی این ربات‌های سخنگو، روی تجربه مشتریان اثر گذاشته‌اند.  برای برخی از کسب و کارها، نمی‌توان به اندازه کافی کارمند در تمام ساعت کاری یافت تا بتواند به سرعت و همه روزه، به سوالات مشتریان پاسخ دهد. اما ربات‌های سخنگو به این مشتریان کمک می‌کنند تا به خودی خود، پاسخ سوالات را دریافت کنند.

هر چند باید در نظر داشت که استفاده از این ربات‌های سخنگو روش درست و روش غلط خود را دارد. از این تکنولوژی هرگز نباید به عنوان پاسخ نهایی به شکایت مشتریان استفاده کرد. همچنین همیشه باید راهی برای مشتریانی که ترجیح می‌دهند با یک انسان صحبت کنند، وجود داشته باشبد.

هرچند که بسیاری از افراد حاضر در دنیای تکنولوژی، در تلاش هستند که ربات‌های پاسخگو را به سطحی بالاتر ارتقا دهند تا آن‌ها را ربات‌های پاسخگوی هوشمند بشناسیم. در آینده، جای تعجبی ندارد که این ربات‌های پاسخگوی هوشمند، در چشم اندازهای فروش، سرویس مشتریان و بسیاری دیگر از شاخه‌های مهم تجارت، حضور پیدا کنند.

بازاریابی هوش مصنوعی آنالیز رفتاری

۴. آنالیز رفتار و آنالیز پیش‌بینی

کسب و کارها هر روزه بیشتر و بیشتر افراد حرفه‌ای مثل محققین اطلاعات یا برنامه‌نویس‌ها را برای بخش بازاریابی خود، استخدام می‌کنند. چرا که می‌دانند توانایی متخصصان IT به زودی به عنوان ستون اصلی بسیاری از کمپین‌های تبلیغاتی، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اینترنت مانند یک آزمایشگاه علمیِ رفتاریِ بزرگ است که میلیون‌ها نفر با رفتارهای منحصر به فرد خود، به گشت و گذار یا به کسب و کار در آن می‌پردازند. اما در این آزمایشگاه، حجم اطلاعات و داده‌ها به حدی زیاد است که انسان‌ها به تنهایی قادر نیستند آن‌ها را آنالیز کنند. این دقیقا جایی است که هوش مصنوعی پا به میدان می‌گذارد.

با استفاده از ماشین‌های یادگیری و آنالیز اطلاعات بزرگ، هوش مصنوعی قادر است تا بینش و آگاهی بسیار عمیقی از مشتریان برای کسب و کارها فراهم کند. نه تنها کسب و کار‌ها قادر خواهند بود تا از این طریق تعامل با مشتریان را شخصی‌سازی و بهینه کنند، بلکه حتی می‌توانند رفتار آینده مشتریان را هم آنالیز کنند و بر اساس آن‌ها استراتژی خود را بچینند.

در حال حاضر کسب و کارها، پول زیادی برای سرمایه گذاری روی بازاریابی هوش مصنوعی صرف می‌کنند. با وجود پیشرفت تکنولوژی، هوش مصنوعی راه زیادی در پیش دارد و به نظر هم نمی‌رسد که محدودیتی برای آن وجود داشته باشد.