کسب و کاری وجود ندارد که نخواهد برندینگ یا بازاریابی خود را بهبود بخشد. بازاریابی هوشمند بهترین راهکار کسب و کارهای برتر دنیا برای ساخت برند و استراتژی است، که باید به صورت پیوسته و با توجه برابر به هر دو موضوع شکل بگیرد.

برندهای مطرح جهان، تیم‌هایی بزرگ تشکیل می‌دهند و بازاریابانی حرفه‌ای استخدام می‌کنند تا به طور پی در پی راه و روش‌های بهبود و رشد بازاریابی هوشمند جدید را شناسایی کنند. در این مقاله استارتاپت به ۳ روش بهبود بازاریابی هوشمند خواهیم پرداخت.

خیلی از کسب و کارها، بودجه‌ای کلان به اندازه برندهایی مانند کوکاکولا، مایکروسافت یا اپل ندارند. بنابراین ما نیاز به یک مرز داریم، راهی برای دور زدن پروسه ساخت یک برند عالی و اجرای کمپین‌های بازاریابی بسیار خوب که نیاز به هزینه های زیاد نداشته باشد.

خوشبختانه، راهی آسان برای انجام این کار وجود دارد که از تمامی سرمایه‌گذاری‌های غول‌های صنعت‌‌های مختلف و بدون تقلایی که آن‌ها انجام داده‌اند، بتوان به یک بازاریابی هوشمند دست پیدا کرد. این روش ساده شامل مشاهده و یادگیری می‌شود؛ مشاهده و یادگیری تمامی تجارب و راه و روش‌هایی که کمپانی‌های بزرگ برای موفقیت طی کرده‌اند.

راهکارهای بازاریابی هوشمند

جا پای کمپانی‌های بزرگ بگذارید

بزرگ‌ترین کمپانی‌های دنیا، برای رسیدن به موفقیت، جاده‌های خاکی رو به روی خود را در طول زمان ، به آسفالت تبدیل کرده‌اند. آن‌ها بهترین و عالی‌ترین الگو‌ها برای دنبال کردن هستند و اگر به خوبی نگاه‌شان کنید، می‌توانید راهکارها و تجارب‌ آن‌ها را نسبت به موقعیت خود شناسایی کنید تا با استفاده از چنین سرمایه‌ای، کسب و کار خود را گسترش دهید.

سه درس مهم از سوی کمپانی‌های بزرگ که می‌توانند به ساخت برند و بازاریابی هوشمند شما کمک کنند عبارت اند از:

۱. روی خواسته خود پا برجا باشید

ما وارد نسل جدیدی در کسب و کار شده‌ایم که داشتن ارتباط و اجتماعی بودن، به اندازه داشتن سود و منفعت برایش مهم است. مشتریان، به خصوص جوان‌ها و آن‌هایی که با دنیای اینترنت سر و کار زیادی دارند، به دنبال برندی هستند که در بازاریابی هوشمند، روی خواسته خود پابرجا باشند و در عین حال در دنیای امروزی تاثیر مثبتی بگذارند.

نایک مثالی عالی برای این حرف است. این کمپانی برای ایستادن در برابر مشکلات اجتماعی چند قطبی و نابرابری اقتصادی دنیا، شجاعت کافی به خرج داد. کمپانی مشهور نایکی با انتشار ویدیویی با حضور کالین کپرنیک (Colin Kaepernick) بیش از پیش روی حرف خود ایستادگی کرد. در این ویدیو، کپرنیک از بینندگان خواست تا «به چیزی اعتقاد داشته باشند». این جمله‌، حرفی برجسته میان ورزشکاران بود که مقابل نابرابری‌های نژادی و اعمال نادرست حکومتی قرار گرفت. این کمپانی با همین کمپین ویدیویی توانست ارزش سهام خود را ۳۰ درصد افزایش بدهد.

چنین مثال‌هایی از میان کمپانی‌های بزرگ که دنبال راه و روش‌های تاثیرگذاری در بازاریابی هوشمند هستند را شناسایی کنید. در مسیری که پیش رو دارید، راهی پیدا کنید تا پایدارتر شوید یا از پلتفرم خود به منظور دفاع از تغییراتی که می‌خواهید در دنیا ایجاد شود، استفاده کنید. کمپانی‌های بزرگ ثابت کرده‌اند که ایستادگی در برابر یک خواسته می‌تواند حتی برای برند سازی، بازاریابی و فروش بسیار مهم و تاثیرگذار باشد.

۲. اطلاعات و زمینه سازی بسیار مهم است

اطلاعات، نیروی محرک پشت تصمیمات بازاریابی در رسانه‌های مختلف هستند. در بازاریابی هوشمند آنلاین، فراهم کردن اطلاعات، توانمند سازی بازاریابی و فراهم کردن متخصص برندسازی، برای بهبود کیفیت کمپین‌های تبلیغاتی و مارکتینگ ضروری است. اما با این حال بسیار مهم است که بدانید مشتری‌ها در یک فضای خلا زندگی نمی‌کنند. برندهای بزرگ می‌دانند که زمینه سازی نیز بسیار مهم است.

انجام زمینه سازی، فرمانی است که اطلاعات شما را به مسیری درست هدایت می‌کند. درست زمانی که قصد انجام عملی جدید دارید و استراتژی جذابی برای خود تدارک دیده‌اید، این زمینه سازی‌ها کمک می‌کند تا موقعیت‌های مختلف را شناسایی کنید. درس مهم در این بخش این است که برند‌ها باید برای شناسایی تناسب میان رفتار کاربران موجود و درخواست محصولات، از این روش بهره ببرند.

با مثال قطعا بهتر متوجه خواهید شد. کمپانی بزرگ پیتزای دومینو، مثالی عالی برای استفاده از زمینه‌سازی در جهت هدایت فروش و بازاریابی است. این کمپانی با استفاده از تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی مردم، از این موقعیت بهره برد و تعاملی میان فروش پیتزا و پلتفرم هوشمند ایجاد کرد. این ادغام به کاربران اجازه داد تا سفارش پیتزا را به صورت خودکار نسبت به شرایط و سلایق انجام دهند.

برای مثال، این کمپانی با استفاده از اطلاعات موجود، زمانی که تیم فوتبال محبوب یک مشتری بازی دارد، یا زمانی که هوا قرار است بارانی‌‌‌‌ شود، به صورت خودکار برای مشتری‌ها پیامی ارسال می‌کند و پیشنهاد سفارش پیتزا را به آن‌ها می‌دهد. «تیم محبوبت بازی داره، با سفارش یه پیتزای خوشمزه از بازی لذت بیشتری ببر!».

دستیابی به بازاریابی هوشمند

۳. بازاریابی آفلاین را فراموش نکنید

یکی از درس‌های بزرگی که باید یاد بگیرید این است که به عنوان یک رهبر تجاری، بهترین راه این است که اگر دیگران راه X را طی می‌کنند، شما راه Y را طی کنید. حال این کار چه می‌خواهد تبلیغ در شبکه‌ها اجتماعی بزرگ مانند فیسبوک و توییتر باشد یا استفاده از اشخاص با نفوذ در شبکه‌های اجتماعی، جای هیچ سوالی نیست که عملا همه روی تبلیغات دیجیتال تمرکز کرده‌اند. این شرایط، موقعیتی را ایجاد کرده است که شما در بازاریابی هوشمند آفلاین حالا با رقبای کمتری رو به رو هستید.

کمپانی بلوواتر تکنولوژیز (Bluewater Technologies)، کمپانی تکنولوژی که با کمپانی جنرال موتورز کار می‌کند، موقعیتی را شناسایی کرد تا بدون استفاده از تلفن‌های هوشمند مشتریان، توجه آن‌ها را به خود جلب کند. این کمپانی تصمیم گرفت تا با قرار دادن صفحات نمایش دیجیتالی در تمامی نمایندگی‌های فروش به منظور اطلاع رسانی، راه و روش خرید محصول را به سمتی جدید هدایت کند.

با این کار، جنرال موتور توانست کمپین‌های جهانی برای مناطق ، بازارها و مشتریان مختلف را شخصی‌سازی کند. در بسیاری از موارد، مشتری‌های کنونی و آینده‌، زمان بیهوده‌ای را در نمایندگی‌های فروش صرف می‌کنند و با اجرای این کمپین دیگر خبری از این هدر رفت زمان وجود ندارد. قرار دادن صفحات دیجیتالی در نمایندگی‌های فروش، کمک کرد تا جنرال موتورز، مشتریان، محصولات و سرویس‌های جدید بازار، با یکدیگر متصل و همسو شوند.

درس مهم این بخش آن است که فراتر از شبکه‌های آنلاین بنگرید تا روی دیگری از مشتریان و بازار مورد نظر خود را هم ببینید. محیط‌ها و فضاهایی را که مشتری‌ها در حال حاضر در آن‌جا قرار دارند ، تحت نظر داشته باشید و راهی بیابید تا به آن‌ها دسترسی پیدا کنید، حتی اگر این کار به صورت آفلاین انجام شود.

کلام آخر

دوباره چرخ را اختراع نکنید. این استعاره نشان از این دارد که برای شروع نیاز نیست همه کارها را از ابتدا انجام دهید. بهتر است روی استراتژی‌هایی که توسط غول‌های صنعت مورد استفاده قرار گرفته است توجه کنید. هر کدام از این مثال‌ها نشان می‌دهند که چگونه می‌توانید راه و روشی بهتر برای دستیابی به مشتری‌ها پیدا کنید و رابطه‌ای پایه‌گذاری کنید که باعث بهبود برند سازی و بازاریابی هوشمند شما شود.