برای راه‌اندازی یک وبلاگ و دستیابی به موفقیت باید کارهایی بیش از نوشتن محتوای خوب انجام دهید. این حوزه جای رویا پردازی نیست. اینکه شما یک وبلاگ ساخته‌اید، ضرورتا به این معنی نیست که حتما پیروز میدان خواهید بود. در اغلب مواقع، کارهایی که بعد از انتشار پست انجام می‌دهید، تعیین کننده پیشرفت شما در بازاریابی محتوا است.

در این مقاله از استارتاپت قصد داریم ۵ مرحله در حوزه بازاریابی محتوا که باید بعد از تولید محتوا برای وبلاگ انجام شوند را به شما معرفی کنیم:

نکات مهم بازاریابی محتوا


۱.به اشتراک گذاشتن محتوا در شبکه‌های اجتماعی

وقتی سعی دارید ترافیک وبلاگ خود را افزایش دهید، شبکه‌های اجتماعی بهترین ابزاری هستند که شما در اختیار داشته و می‌توانید از آن بهره ببرید. استفاده از شبکه اجتماعی روشی موثر و ساده به منظور انتشار محتوا برای تعداد زیادی از مخاطبان است.

فیس‌بوک و توییتر محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن محتوای وبلاگ هستند اما باید از تمام شبکه‌هایی که در آن فعال هستید استفاده ببرید و تنها به یک مورد قناعت نکنید. لینکداین، تامبلر (Tumblr)، پینترست و ردیت (Reddit) هم می‌توانند پلتفرم‌های خوبی برای به اشتراک گذاشتن محتوا باشند البته نوع محتوای شما هم در اینکه از چه پلتفرم‌هایی استفاده کنید تعیین کننده است.


۲. زمانبندی برای به اشتراک گذاری‌های آینده در شبکه‎های اجتماعی

اولین باری که پست خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، شاید بازدید زیادی به دست نیاورد. ممکن است یک محتوای خوب هم به سادگی نادیده گرفته شود، چون حجم زیادی از محتوا به سرعت در این پلتفرم‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود. به منظور بالا بردن میزان آگاهی از برند خود، یک برنامه زمانبندی برای به اشتراک گذاشتن پست‌ها درطول هفته ایجاد کنید. برای زمانبندی پست‌های شبکه‌های اجتماعی می‌توانید از ابزارهایی مانند CoSchedule و HootSuite استفاده کنید.

نقش شبکه های اجتماعی در بازاریابی محتوا


۳. پیدا کردن فرصت‌های لینک‌سازی در بازاریابی محتوا

لینک‌سازی به معنای گرفتن لینک از سایر وب‌‌سایت‌ها به پست خودتان است. این کار باعث افزایش آگاهی از برند و محتوای شما شده و سئوی سایت شما را هم بهبود می‌دهد. یکی از روش‌های لینک‌سازی، ثبت محتوای خود در مجلات هفتگی‌ای است که به صنعت شما مربوط هستند. همچنین می‎توانید مقالاتی را پیدا کنید که در آن از پست شما به عنوان منبع استفاده شده و از نویسنده آن بخواهید اگر مایلند به محتوای شما لینک بدهند.


۴. اضافه کردن لینک‎های داخلی به سایر پست‌های وبلاگ

هر پستی که می‌نویسید، سعی کنید حداقل در آن یک لینک به پست دیگری که قبلا در وبلاگتان منتشر شده اضافه کنید. فقط مطمئن شوید وجود آن لینک در پست شما بی‌معنا نیست و دو پست با هم ارتباطی دارند. لینک دهی به پست‌های خودتان باعث بهبود سئو شده و احتمال اینکه بازدید کنندگان روی آن کلیک کرده و محتوای بیشتری بخوانند را نیز افزایش می‌دهد. لینک‌سازی داخلی همچنین باعث می‌شود وب‌سایت شما قابلیت استفاده راحت‌تری داشته باشد و به خوانندگان اجازه می‌دهد به سادگی درباره یک موضوع خاص به اطلاعات بیشتری دسترسی پیدا کنند.


۵. بررسی عملکرد با استفاده از ابزار گوگل وبمستر تولز در بازاریابی محتوا

گوگل وبمستر تولز یک ابزار بازاریابی محتوا و مشابه گوگل آنالیتیکس است و می‎تواند اطلاعاتی حیاتی درباره عملکرد پست‌های وبلاگ به شما ارائه داده و نشان دهد خوانندگان از کجا به سوی سایت شما هدایت شده‌اند. می‌توانید ببینید چند نفر از طریق شبکه‌های اجتماعی روی مقاله شما کلیک کرده و چند نفر از طریق جستجوی گوگل وارد وب‌سایت شده‌اند. حتی می‌توانید عباراتی که افراد با جستجوی آن به مقاله شما رسیده‌اند را هم ببینید. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید با اعمال چند تغییر، بازدیدهای بیشتری به دست بیاورید. مثلا ممکن است برای بهبود سئو کلیدواژه‎ها را تغییر دهید یا اینکه مقاله‌ای را در یک سایت خاص شبکه اجتماعی دوباره به اشتراک بگذارید.

اگر یک پست وبلاگ بازدید زیادی به دست نیاورد، این پنج مرحله را دوباره روی آن پیاده کرده و ببینید دفعه بعد چه کارهایی می‎توانید انجام دهید. به خاطر داشته باشید که: وقتی پای وبلاگ‎نویسی و بازاریابی محتوا در میان باشد، تولید محتوا تنها نیمی از ماجرا است. به کار گرفتن این ۵ نکته برای جذب مخاطبان بیشتر ضروری است.