این روزها دنیای بازاریابی، بیش از هر زمان دیگری داغ است. کسب و کارهای بیشمار آنلاین و غیر آنلاین برای دست یافتن به مشتری، رقابت تنگانگی با هم دارند و قرار هم نیست دست از رقابت بردارند. پس تلاش می‎کنند با استفاده از آخرین تکنولوژی‎ها در این حوزه اگر رقبا سبقت بگیرند. شاید بازاریابی ایمیلی از نظر شما روشی منسوخ و قدیمی باشد. اگر شما هم این اعتقاد را دارید باید بدانید که فکر بسیار اشتباهی را در ذهن می‎پرورانید. بازاریابی ایمیلی در لیست روش‌های بازاریابی اینترنتی، خوش می‌درخشد و استارتاپت قصد دارد جزئیات بیشتری در این زمینه به شما ارائه دهد.

تعریف بازاریابی ایمیلی: بازاریابی ایمیلی، یک کانال بازاریابی دیجیتال است که مشتریان احتمالی در آینده را طی مراحل مختلف جذب کرده و علاقه آنها را حفظ می‌کند. این روش بازاریابی به دلیل ماهیت متنوعی که دارد ابزاری حیاتی برای فروشندگان آنلاین به شمار می‌رود. فروشندگانی که می‌خواهند هر از چند گاه حضور خود را به مشتریان یادآوری کنند.

کسب و کارهای آنلاین چطور از ایمیل برای جذب مشتری استفاده می‎کنند؟

در سراسر فرایند فروش از ایمیل استفاده شده و این ابزار قدرتمند برای بسیاری از فروشندگان آنلاین یکی از کلیدهای درآمدزایی محسوب می‌شود. انواع معمول ایمیل عبارت است از:

 • خبرنامه: کاربران را با اطلاعاتی در حوزه صنعت، اخبار شرکت و … درگیر می‌کند.
 • تبلیغات: اغلب برای مشتریان سابق ارسال می‌شود، این نوع ایمیل برای معرفی محصولات و فروش‌های جدید به مشتری ارائه می‌گردد.
 • ایمیل خودکار: معمولا این نوع ایمیل به صورت خودکار برای مشترکان ارسال می‌شود. برای مثال درباره یک دوره آموزشی به کاربران اطلاعات می‎دهد تا در صورت تمایل در آن شرکت کنند.
 • اطلاعیه موارد رها شده: سبد کالای ثبت نشده، هزینه حمل و نقل نامشخص و دلایل متنوعی که باعث شده مشتری قبل از خرید از انجام آن منصرف شود می‎تواند دلیل ارسال این نوع ایمیل به او باشد. این نوع اطلاعیه معمولا به مشتری موضوعی را یادآوری می‌کند و نرخ تبدیل را تا ۱۵ درصد یا بیشتر افزایش می‎دهد.

هزینه بازاریابی ایمیلی چقدر است؟

سرویس‎های بسیار متنوعی برای بازاریابی ایمیلی موجود است. اکثر آنها با توجه به تعداد مشترکان پایگاه داده شما هزینه می‎طلبند (Mailchimp، GetResponse، ActiveCampaign، AWeber، Constant Contact). با این حال مواردی هم هست که براساس تعداد ایمیل‎هایی که در هر ماه ارسال می‎شود هزینه‎ها را احتساب می‎کنند (SendInBlue، Newsletter2Go، Mailify). البته سرویس‎های خبرنامه رایگان زیادی هم برای ارسال ایمیل به سقف ۲۵۰۰ مشترک وجود دارد. می‌توانید این انتظار را داشته باشید که با توجه به کارکرد مورد نظر شما ماهانه حدود ۲۵ تا ۱۰۰ دلار را صرف لیست‌های ۵۰۰۰ تایی کنید. اکثر ابزارهای خبرنامه هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند مگر اینکه برای مثال شما بخواهید از یک تمپلیت سفارشی استفاده کنید.

میزان موفقیت در استفاده از بازاریابی ایمیلی را چگونه ارزیابی کنیم؟

معیارهای زیر برای ارزیابی میزان کلی موفقیت بازاریابی ایمیلی مورد استفاده قرار می‎گیرند:

 • نرخ رشد لیست: این معیار اندازه می‎گیرد که چه تعداد آدرس، به لیست مخاطب شرکت اضافه شده است. داشتن مخاطب بیشتر لزوما به معنی بهتر بودن شرایط نیست – لیست کوتاهی از لیدهای فعال و خریدار بهتر از لیست بلندی است که اکثرا اهمیتی به ایمیل‌های ارسالی از جانب شما نمی‎دهند.
 • نرخ پرش: ایمیل «پریده» یا bounce به ایمیلی گفته می‌شود که با موفقیت ارسال نشده است. ارسال نشدن ایمیل می‎تواند ناشی از دلایلی چون عدم استفاده از حساب مقصد و … باشد. کسب و کارها باید به طور مرتب این نوع آدرس‎ها را از لیست خارج کنند.
 • نرخ کلیک: این معیار محاسبه می‎کند که چه تعداد از مخاطبان روی یک یا چند لینک موجود در ایمیل کلیک کرده‌اند (این لینک‎ها معمولا کاربر را به صفحه محصول یا یک پیشنهاد ویژه هدایت می‎کنند). و یکی از علائم مهمی محسوب می‎شود که نشان می‎دهد مخاطب شما به خرید آنلاین علاقمند است.
 • نرخ تبدیل: این معیار در ادامه معیار قبلی حاصل می‌شود. به عبارت دیگر نرخ تبدیل، محاسبه کننده‌ی تعداد افرادی است که پس از سر زدن به لینک، به خرید محصول علاقه نشان می‌دهند. معمول‌ترین معیار در این مورد خرید یک محصول یا خدمات است. اما ممکن است مواردی چون پر کردن یک فرم و ارائه اطلاعات بیشتر درباره خودشان نیز نشان دهنده تبدیل مخاطب باشد.
 • درآمد به ازای هر پیام: این معیار محاسبه می‌کند که شرکت از طریق این کمپین به طور متوسط چه مقدار سود به دست آورده است. برای محاسبه این میزان، کل درآمد بر تعداد ایمیل‌های بازاریابیِ ارسال شده تقسیم می‌شود.
 • بازگشت سرمایه (ROI): این معیار با تقسیم میزان پول به دست آمده بر پول صرف شده برای بازاریابی ایمیلی محاسبه می‌شود. بازاریابی ایمیلی بازگشت سرمایه قدرتمندی دارد. به این ترتیب برای مثال متوجه می‌شوید به ازای هر دلاری که روی بازاریابی ایمیلی خرج کرده‌اید ۴۴ دلار درآمد داشته‌اید.

برای موثر بودن بازاریابی ایمیلی چه باید کرد؟

در دنیای تجارت آنلاین هر کسب و کاری از اقدام به بازاریابی ایمیلی می‌تواند هدف خاص خود را داشته باشد. با این حال ثابت شده عناصری که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم تاثیر قابل توجهی در بهبود کلی نرخ تبدیل دارند. با ما همراه باشید:

 • فقط یک پیام داشته باشد: ایمیل‌هایی که چندین پیام بازاریابی را منتقل می‌کنند «شلوغ» دیده می‌شوند. با گنجاندن یک پیام در ایمیل‌هایتان باعث می‌شوید خواننده تمرکز خود را صرف پیام واقعی کند. به این ترتیب احتمال درآمدزایی هر پیام نیز افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.
 • طراحی جذاب داشته باشد: طراحی‌های ساده‌ای که بدون پرت کردن حواس خواننده پیام را به او می‌رساند بهترین هستند. به خاطر داشته باشید که بسیاری از ایمیل‎ها توسط دستگاه موبایل باز می‌شوند و در بسیاری از حساب‌ها گزینه غیرفعال بودن تصویر به صورت پیش‌فرض فعال است.
 • فراخوان روشنی داشته باشد: خوانندگان هرگز نباید به این فکر فرو بروند که پس از خواندن ایمیل باید چه کاری انجام دهند. مخصوصا اگر قصد داشته باشند به موجب ایمیل دست به خرید بزنند.
 • اطلاعات جدیدی از کاربر ارائه دهد: هر کمپین باید درس جدیدی درباره رفتار مشتری و عناصری که (طراحی، پیشنهاد و …) که مشتری به آن پاسخ می‎دهد در بر داشته باشد. استفاده از این تجارب به مرور کمک می‎کند در جزئیات موجود در ایمیل بهبودهایی داشته باشید.
 • با اجازه کاربر ارسال شود: تنها در صورتی ایمیل ارسال کنید که مجوز تایید مخاطب را در دست دارید. اگر نرخ شکایت اسپم بالا باشد به مرور نرخ بهره‎وری کار شما کاهش پیدا خواهد کرد.

امیدواریم مطالب عنوان شده در این پست به شما کمک کند موفقیت خوبی در حوزه بازاریابی ایمیلی به دست بیاورید. در صورت داشتن هر نظری درباره این روش بازاریابی، با به اشتراک گذاشتن آن با ما و سایر مخاطبین در بخش نظرات ما را خوشحال خواهید کرد.