شاید با دیدن عنوان مقاله، توجه‌‌تان به کلمه «فارغ‌التحصیلان» جلب شده است و با خود فکر کرده‌اید که بازآموزی مهارت برای شخصی که به‌تازگی، تحصیلات دانشگاهی خود را به‌پایان رسانده و مهارت‌های لازم را کسب کرده؛ چه اهمیتی دارد؟ جالب است بدانید که تحقیقات سال ۲۰۱۸، نشان داده‌اند که ۳۵ درصد از جمعیت آمریکا حداقل، چهار سال تحصیلات دانشگاهی گذرانده‌اند؛ اما باوجود داشتن بیشترین تعداد تحصیل‌کرده، مدرک دانشگاهی لزوما ارائه‌دهنده مهارت‌های شغلی مورد نیاز افراد نیست!

اتوماسیون و بازآموزی مهارت

اتوماسیون چیست؟

برنامه‌های دانشگاهی نمی‌توانند به‌تنهایی، خود را با سرعت تغییرات نیروی کار، همگام کنند. تعدادی از دانشجویان، برای شغلی آمادگی کسب می‌کنند که دیگر وجود ندارد و بسیاری از آن‌ها، مهارت‌های لازم برای شغل موردنظر خود را ندارند. شکاف‌های مهارتی، رایج و گسترده شده‌اند و این مساله حتی زمانی پیچیده‌تر می‌شود که بیشتر کارها به صورت خودکار انجام می‌شوند. «اتوماسیون» به این معنی است که فارغ التحصیلان می‌توانند کارهای با ارزش‌ خود را زودتر انجام دهند؛ چون ماشین‌ها امور تکراری و روزمره را انجام می‌دهند. این مسأله از یک طرف نشان‌دهنده استقلال و مسئولیت‌پذیری افراد شغل‌شان است و از طرف دیگر به‌این معنی است که برای آنچه در پیش است، به بازآموزی مهارت و آمادگی بیشتر، نیاز دارند. همچنین کارفرمایان، به مهارت‌های ارتباطی عالی نیاز دارند که در میان آن‌ها، توانایی نوشتن، گوش دادن و مهارت برقراری ارتباط موثر، اهمیت ویژه‌ای دارند.

آیا کسب مهارت مجدد برای فارغ التحصیلان، امکان‌پذیر است؟

پاسخ مثبت است! فارغ التحصیلان جدید، کاملا توانایی رفع شکاف‌های مهارتی خود را دارند. این جمعیت، شامل کارگران زیر ۳۰ سال است که اغلب گرفتار و درعین‌حال، مضطرب‌ هستند؛ اما به اندازه کافی کنجکاوی دارند تا روی توان، هدف و خودسازی‌شان متمرکز شوند. آن‌ها می‌دانند که امکان پیشرفت در شغل‌شان وجود دارد؛ به‌این ترتیب، انگیزه می‌گیرند تا به‌جلو حرکت کنند.

روش حل این مشکل، کسب مهارت‌های فعال و درعین‌حال تکراری اما به‌شکل منطقی است که بنابر نیاز،صورت گیرد. فارغ التحصیلان جدید، اطلاعات پایه و دانشگاهی دارند؛ پس لزوما بازآموزی مهارت به‌منزله وظایف سنگین و سابقه چند ساله‌ که اغلب منسوخ و دست‌و‌پا گیر هستند، نیست. درعوض، نیروهای کار جدید می‌توانند با دسترسی به منابع نامحدود آنلاین و همچنین تکنولوژی‌ها (نرم‌افزار و برنامه‌های مصرف‌کننده)، اطلاعات مورد نیاز خود را جهت یادگیری،فیلتر کنند.

بازآموزی مهارت برای فارغ‌التحصیلان چگونه است؟

بازآموزی مهارت برای فارغ‌التحصیلان

کسب مهارت مداوم هنگام کار، برای پیشرفت و افزایش دانش عملی در تمامی سنین، حیاتی است؛ به خصوص برای فارغ‌التحصیلان جدید که تلاش می‌کنند، همگام با فناوری و دانش آینده، حرکت کنند.

به نظر شما، فارغ‌التحصیلان جدید، باید چه کار کنند؟ به مهارت‌های کنونی خود و شغلی که دوست دارید تا ۱۸ ماه آینده داشته باشید، فکر کنید و سپس:

 • مهارت‌های ارتباطی و توانایی‌هایی که دارید (یا نیازمند آن هستید) را مشخص کنید. به‌این ترتیب متوجه می‌شوید که در کدام بخش‌های دانش‌تان، شکاف مهارتی وجود دارد و اهداف یادگیری خود را برای پر کردن آن‌ها، متمرکز کنید. تفکر انتقادی، قدرت حل مساله، ارتباط و ظرافت یادگیری، نمونه‌های مهمی از مهارت‌های قدرتی هستند. ظرافت یادگیری، مهم‌ترین مهارت شما است؛ زیرا نشان می‌دهد که شما حس کنجکاوی و انگیزه کافی برای یادگیری مداوم مهارت‌های جدید در طول حرفه خود را دارید.
 • مهارت‌های فنی که متقاضیان بسیاری دارند؛ مثل سواد دیجیتالی، علوم داده‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌ها را در نظر بگیرید و آن‌ها در خود ایجاد کنید.
 • روی مهارت‌های قابل‌انتقال که صرف‌نظر از زمینه‌ی کاری، حیاتی هستند؛ تمرکز کنید. با توجه بیشتر به مهارت‌های قابل‌انتقال، توانایی‌های‌تان به روش‌های منحصر به فردی، نشان داده می‌شوند. مثلا مهارت‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها که در شغل بازاریابی‌تان به دست آورده‌اید، ممکن است به همان اندازه ارزشمند یا حتی با ارزش‌تر، در تجارت الکترونیک یا توسعه محصول باشد! پس بازآموزی مهارت و رشد آن، به شما کمک می‌کند.
 • یک فهرست دائمی و شخصی از آموزه‌های گذشته و آینده خود، داشته باشید. این امر به شما کمک می‌کند تا در مصاحبه‌ها و حین کار، بهتر در مورد مهارت‌های خود صحبت کنید.
 • توانایی یادگیری خود را کشف کنید و به‌کار بگیرید؛ منابع زیادی با هزینه کم یا رایگان در دسترس هستند، از تکنولوژی هم استفاده کنید. همچنین می‌توانید از فهرست‌های توییتر برای موضوع‌های خاص مورد نظرتان و پلتفرم‌هایی مثل یوتیوب که بسیاری از مذاکرات و مصاحبه‌های مرتبط  را دارند، استفاده کنید. هر تکنولوژی که استفاده می‌کنید، باید به شما در بازآموزی مهارت برای زمینه‌ای در حال یادگیری‌اش هستید، یاری رساند. همچنین در این راه، نیاز به تیزبینی برای کشف فرصت‌ها دارید. به عنوان مثال، اگر در یک جلسه مهم هستید و تنها یک گفتگو درباره موقعی که ترسیدید و می‌خواهید از خودتان دفاع کنید، دیده باشید، در نظر بگیرید که چطور آن مهارت در حال رشد را تمرین کنید. بر خلاف دانشگاه، دانش کافی نیست؛ درواقع باید بتوانید از آن دانش استفاده هم بکنید.
 • آماده باشید که از روز اول، مسئولیت‌های تصمیم‌گیری را به عهده بگیرید. اعتماد به نفس بیشتر در کار و یادگیری را تمرین کنید. ممکن است به اندازه کافی خوش‌شانس باشید تا مدیر یا مربی‌تان هم بخواهد و بتواند به شما کمک کند؛ اما در نهایت، تنها شما مسئول شغل خود هستید.

افرادی که هنوز درمورد دانشگاه تصمیم نگرفته‌اند، چه کاری می‌کنند؟

بازآموزی مهارت افرادی که برای دانشگاه تصمیم نگرفته‌اند

افراد بسیاری درحال تحصیل در ایالات متحده و انگلستان هستند؛ اما این مسیر، انتخاب همه نیست. به‌خصوص زمانی که موضوع بدهی دانشجویان هم به میان می‌آید. معمولاً کارآموزان می‌توانند با بسیاری از مزایای تحصیلات دانشگاهی (مانند اعتبار حرفه‌ای دانشگاه) بدهی نداشته باشند و به‌ برخی از معتبرترین شرکت‌ها مانند آمازون پیشنهاد ‌شوند. گزینه دیگر آن است که یک شغل ابتدایی داشته باشید و در عین حال می‌توانید از برخی آموزش‌های رایگان در سطح حرفه‌ای و بین‌المللی، نه فقط دوره‌های آموزشی آنلاین، استفاده کنید. گزینه سوم این است که به دانشگاه بروید و تا جایی که می‌توانید تجربه کاری بدست آورید.

بسیاری از شرکت‌ها فرصت‌های یادگیری و بازآموزی مهارت را به‌عنوان یک مزیت رقابتی و راهی برای جذب بهترین استعداد می‌دانند. فارغ التحصیلان جدید دانشگاهی هم درباره اینکه کجا باید براساس نحوه یادگیری و توسعه کار، کار کنند، تصمیم گیری می‌کنند. بنابراین، در حالی که مسئولیت با فارغ التحصیلان جدید است، هنوزهم فرصتی برای کارفرمایان پیشرو وجود دارد:

 • بدانید که برخی کارفرمایان قبلاً با فارغ التحصیلان جدید ملاقات کرده‌اند و فرصت هدایت، یادگیری و رشد در شغل را برایشان فراهم می‌کنند.
 • به جای کنترل یادگیری، روند آن را ساده کنید و سرعتش را افزایش دهید. نیروهای جدید استخدام‌های کنید و انواع منابع با کیفیت بالا ارائه کنید. در ادامه، برای آن‌ها فناوری‌های توانمندسازی برای ارزیابی مهارت‌ها، توصیه کردن، کمک به تنظیم و پیگیری اهداف یادگیری و کسب اعتبار برای رسیدن به این اهداف را فراهم کنید. این روزها، چنین ابزارهایی باید با جریان کار اصلی و فناوری‌های منابع انسانی ادغام شوند.
 • کارمندان خود را برای درک قدرت یادگیری نسبت به همسالان خود تشویق کنید. لازم نیست صبر کنند تا برای یادگیری چیزی جدید به کلاس بروند. درعوض، به تیم خود انگیزه دهید تا با جستجو و کسب تخصص از همکاران خود، به سادگی با کمک اطرافیان، اطلاعات جدید کسب کنند. اگر فردی را می‌شناسید که مهارت بالایی در تصویرسازی داده یا استفاده از صفحات گسترده دارد، از آن‌ها بخواهید به شما برای بازآموزی مهارت کمک کرده و دانش و تجربیاتشان را به اشتراک بگذارند.
 • نیروهای جدید استخدام کنید و برای کنجکاوی و مهارت یادگیری ارزش قائل شوید. از متقاضیان در طول فرآیند مصاحبه سوال کنید که هفته گذشته یا ماه گذشته چه چیزی یاد گرفته‌اند تا حس کنجکاوی آن‌ها را برانگیزید.
 • مطمئن شوید که مدیران، زودتر از کارمندان خود برای پرورش مهارت‌ حمایت می‌کنند. محیطی فراهم کنید که کارکنان در آن یادگیری راحت را به عنوان بخشی از شغل خود و در جریان کار احساس کنند. به کارکنان کمک کنید تا یادگیری و بازآموزی مهارت را به یک عادت روزانه همراه با برنامه ریزی زمانی در هفته، صرفاً برای یادگیری (حتی ۳۰ دقیقه در هفته) تبدیل کنند. از مدیران بخواهید «الگوها و رفتارهای یادگیری» طراحی کنند، مثلا با توصیه یک کتاب، مقاله یا پادکست که برای تشویق یادگیری مداوم جالب هستند.
 • بپذیرید که مهارت‌آموزی و پرورش آن بسیار کارآمدتر از استخدام افراد است. مطالعات متعددی نشان داده‌اند که هزینه‌های مهارت‌آموزی به مراتب کمتر از اخراج کارگران و استخدام افراد جدید هستند.

نتیجه‌گیری نهایی

آمادگی کار برای فارغ التحصیلان جدید، یک مساله اساسی اما قابل‌حل است. فارغ التحصیلان باید طرزفکر، روش‌ها و وفور تکنولوژی‌ها را که در حال حاضر برای تعیین مسیر شغلی و موفقیت آن‌ها در دسترس هستند، به‌کار گیرند و به بازآموزی مهارت بپردازند. کارفرمایان می‌توانند شرایطی مساعد و اطمینان‌بخش ایجاد کنند تا نیروی کار قوی‌تر را ایجاد کرده و برای رسیدن به هدف نهایی، کمک می‌کند.