اگر به فکر راه‌اندازی کسب و کار خود و استفاده از فرصت‌های بی‌شمار YouEconomy هستید، احتمالا ریسک، بسیار به شما نزدیک خواهد بود. آیا به این مسئله فکر کردید که این ایده کسب‌ و کار برای شما کار می‌کند یا خیر؟ اگر این ایده برای شما عملی باشد، چرا باید آسایش و راحتی خود را ترک کنید و متحمل ریسک شوید؟

خبر بد این است که هیچ تضمینی وجود ندارد. بله، پیوستن به YouEconomy به عنوان صاحب کسب و کار، خطراتی را به همراه دارد. اما خبر خوب این است که شما با مطالعه، پژوهش و اعتبار بخشیدن به ایده کسب‌ و کار خود، قبل از این‌که وارد عمق کار شوید؛ می‌توانید این ریسک را کاهش دهید. حتی بعد از این‌که وارد بطن کار شدید، باز هم می‌توانید اقداماتی در جهت کاهش ریسک صورت دهید، زیرا دیر رسیدن، بهتر از هرگز نرسیدن است!

ما در این مقاله از استارتاپت، ۴ روش را برای اعتبار بخشیدن به ایده کسب‌ و کار شما بیان می‌کنیم.

ارزیابی ایده کسب‌ و کار

۱. گوگل ترندز (Google Trends)

گوگل (Google)، غول موتور جستجو، ابزاری به نام گوگل ترندز دارد که مختص کار بازاریابان است. به کمک گوگل ترندز شما می‌توانید آنچه را که مردم در حال حاضر، بیشتر جستجو می کنند، پیدا کنید. همچنین در می‌یابید که چه جستجوهایی با موضوع شما شباهت دارند و محبوب‌ترین آن‌ها کجا هستند. شما امکان دسترسی به گزارش سالانه برای سال ۲۰۱۸ و چند سال گذشته را خواهید داشت که نوسانات فصلی یا دوره‌ای را برای داده‌های جستجو شده، بررسی می‌کند؛ حتی می‌توانید مکان و فرکانس گزارش را محدود کنید. از طرفی گوگل ترندز، یک بخش اشتراک دارد که هنگام وقوع رویدادهای قابل توجه مربوط به موضوع شما، می‌توانید موضوع خود را وارد کنید و به طور منظم از آن‌ مطلع شوید.

۲. آمازون (Amazon)

ایده کسب‌ و کار موفق

اگر کتابی در زمینه کسب و کار شما وجود داشته باشد، بسیار مفید است. مطمئنا داشتن ایده کسب و کار منحصر به فرد خوب است، اما اگر قبلا اشخاصی به موضوع شما در حدی علاقه‌مند بودند که یک کتاب درباره آن بنویسند یا بخوانند؛ نشانه خوبی است. کتاب‌های مربوط به کسب و کار خود را جستجو کنید، در مورد نویسندگان و جوامع آن‌ها تحقیق کنید و ببینید مردم در بررسی‌ها چه می‌گویند. به این ترتیب، تصویر خوبی از وضعیت کنونی موضوع خود در دنیای کسب و کار، دریافت می‌کنید و درمی‌یابید که رقبای شما چه کسانی هستند. رقابت سالم، نشان‌دهنده یک بازار پر رونق است. اگر در آمازون کتابی در رابطه با موضوع خود پیدا نکردید، حتما قبل از شروع کسب و کار خود، مرحله شماره سوم یعنی نظرسنجی را اجرا کنید.

۳. نظرسنجی

در مورد موضوع کسب و کار خود، حسابی فکر کنید و از افرادی که مشتری‌های ایده‌آل شما هستند، درباره آنچه می‌خواهند و به آن نیاز دارند، پرس و جو کنید. این کار ممکن است از طریق نظرسنجی افراد با برنامه‌ Typeform یا Survey Monkey صورت گیرد یا به سادگی ارسال پست در شبکه‌های اجتماعی با یک یا ۲ سوال ساده باشد. درک نقاط ضعف مردم، تجربه راه حل‌های ناکارآمد و امید یافتن راه حلی موثر برای شکل‌گیری کسب و کار و خدماتی که فروش خوبی داشته باشد، مسیری طولانی و پر پیچ و خم است.

۴. شروع با کار کوچک

آغاز کار، با راه‌اندازی یک کسب و کار بزرگ و پر سروصدا، بسیار وسوسه‌کننده است. اما در واقعیت، شروع با یک کار کوچک، روشی برای اعتبار بخشیدن به ایده شما قبل از صرف وقت یا پول زیاد است که استرس کمتری هم دارد. فرانک رابینسون (Frank Robinson) از موسسه SyncDev در سال ۲۰۰۱ اصطلاح حداقل دوام و ارزشمندی (Minimum Viable Product) را ابداع کرد. این اصطلاح به معنای ایجاد محصولی است که المان‌های رفع نیاز مردم از تهیه آن محصول را به قدر کافی دارد و در واقع نتایج کافی برای اثبات موفقیت یا عدم موفقیت از تولید آن محصول را در اختیار قرار می‌دهد.

اعتبار بخشیدن به ایده کسب‌ و کار

با استفاده از این روش‌ها، اعتبار ایده خود را بسنجید و آگاه باشید که اگرچه راهی برای اطمینان از موفقیت وجود ندارد؛ اما امتحان نکردن آن ایده، قطعا راهی برای رسیدن به شکست و عدم موفقیت است.

نکته آخر در مورد اعتبار بخشیدن به ایده شما، این است که از خانواده و دوستان خود بازخورد زیادی خواهید گرفت. ممکن است گزارش‌های خبری بسیاری درباره وضعیت اقتصادی و تجربه‌های شخصی افراد در مورد این‌ که ایده شما خوب کار نمی‌کند، بشنوید و کسب و کارتان را تحت تاثیر قرار دهند.

بررسی ایده کسب‌ و کار

اما هنگامی‌که این نوع بازخوردها را می‌شنوید، اولین سوالی که مطرح می‌شود؛ این است که آیا شخصی که نظر خود را اعلام می‌کند، در این زمینه متخصص است؟ یا مشتری بالقوه ایده‌آل من است؟

اگر پاسخ منفی است، پس باید یاد بگیرید که به این نوع پیش‌بینی‌های منفی، با شک‌ و‌ تردید نگاه کنید. بله، کسانی‌ که شما را دوست دارند، بهترین‌ها را برای شما آرزو دارند؛ اما همه افراد متخصص نیستند و همه، مشتری ایده آل شما نیستند. این‌ها ۲ دسته افرادی هستند که شما واقعا نیاز دارید تا درباره کارتان اظهار نظر کنند.

اگر رویای شما داشتن یک کسب وکار برای خودتان است، پس مطالعه و پژوهش خود را انجام دهید و به ایده کسب‌ و کار خود اعتبار ببخشید.