شاید از دیدگاه بسیاری از افراد، راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک شخصی به سرمایه‌های زیادی نیاز داشته باشد. ما در این مقاله قصد داریم با معرفی ۱۳ ایده ناب از ایده های کسب و کار کوچک دیدگاه شما را در این باره تغییر دهیم. این ایده های کسب و کار کوچک ارزان یا رایگان، شروع خوبی برای یک تجارت درآمدزا هستند. اگر در مورد هر کدام از این ایده‌ها نیاز به مشاوره داشتید می‌توانید روی استارتاپت حساب کنید.

۱. طراحی برنامه های کسب و کار

طراحی برنامه‌های کسب و کار (Designing Business Plans) یکی از کاربردی‌ترین ایده های کسب و کار کوچک است. روی کاغذ آوردن یک ایده ناب بسیار دشوار است. اگر در حوزه کسب و کار تحصیل کرده‌اید یا در طراحی برنامه‌های کسب و کار تخصص دارید، از این فرصت استفاده کنید و به کارآفرینانی که به برنامه‌ کسب و کار جامع برای جذب سرمایه‌گذاران نیاز دارند،‌ یاری دهید.

قالب‌ها و طرح‌های آماده مختلفی را با هزینه‌های متفاوت طراحی کنید. طرح‌های آماده شما باید به گونه‌ای باشد که بتوان به خواست مشتری، بخش‌هایی از آن را تغییر داد. شما باید برای این کسب و کار:

 • از طرح‌های کسب و کار خود، یک کپی الکترونیکی ایجاد کنید که مشتری بتواند آن‌ها را مشاهده کند و در صورت نیاز سفارش دهد.
 • یک کپی از طرح‌های کسب و کار خود را به صورت فایل نگه دارید تا در صورت لزوم با توجه به نیازهای مشتری آن را تغییر دهید.
 • قالب‌ها و طرح‌های آماده مختلفی را با هزینه‌های متفاوت طراحی کنید تا قدرت انتخاب مشتری را افزایش دهید.

۲. مشاور مالیات

شرکت‌های بزرگ و کوچک، پول خوبی را برای آشنایی با قوانین مالیاتی یا برون‌سپاری امور مالیاتی خود پرداخت می‌کنند. اگر در حوزه رسیدگی به امور مالیاتی شرکت‌ها یا قوانین مالیاتی اطلاعات و تجربه کافی دارید، مشاور مالیات یکی از بهترین ایده های کسب و کار کوچک برای شما است.

۳. مشاور آنلاین

مشاور آنلاین یک انتخاب عالی برای راه‌اندازی کسب و کارهای ارزان یا رایگان است. شما می‌توانید در هر زمینه‌ای که مهارت یا اطلاعات کافی دارید، به دیگران مشاوره دهید. اما توجه داشته باشید که مسئولیت برزگی بر دوش شما است؛ زیرا اطلاعات نادرست یا مشاوره‌های غلط شما می‌تواند به مشتریان، آسیب‌ها و زیان‌های مختلفی را وارد کند.

ایده های کسب و کار کوچک - مشاوره آنلاین

برای آغاز این کسب و کار کافی است یک وب سایت شخصی یا یک نمایه اجتماعی را راه‌اندازی نمایید و اطلاعات آن را به طور مستمر به روزرسانی کنید.

۴. خالق محصولات اطلاعاتی

طراحی و تولید محصولات اطلاعاتی، یکی از ارزان‌ترین ایده های کسب و کار کوچک است. خالق محصولات اطلاعاتی همانند بلاگر و ویلاگر است با این تفاوت که محصولات اطلاعاتی را ایجاد می‌کند. به جای این که تخصص خود را در وبلاگ یا رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، در یک کتاب الکترونیک (e-book) یا فرمت دیجیتال آن‌ها را ارائه دهید و در دنیای آنلاین به فروش برسانید.

درباره هر آنچه که تخصص دارید، شروع به نوشتن کنید. شما می‌توانید در وب‌سایت‌های فروش کتاب‌‌های الکترونیکی مانند Amazon Books، اطلاعات خود را به فروش برسانید. 

۵. مشاوره زیست محیطی

بسیاری از شرکت‌ها در تلاشند تا برای انجام کسب و کار‌ّ خود، شیوه‌های سازگار با محیط زیست را بیابند. متاسفانه امروزه اکثر راهکارهای سازگار با محیط زیست، بسیار گران هستند. بنابراین صاحبان کسب و کار به راهنمایی افرادی مانند شما احتیاج دارند تا بتوانند بدون به خطر انداختن محیط زیست، روند کسب و کار خود را تغییر دهند.

۶. مشاور املاک

شما به عناون یک مشاور املاک، می‌توانید مسئولیت تضمین مشتریان خود را به عهده می‌گیرید، برای مستاجران، سازوکارهای اجاره قانونی خانه را فراهم می‌آورید و مسئولیت تامین خواسته‌های صاحب خانه را در رابطه با مستاجر، فراهم می‌کنید. راه‌اندازی این دسته از ایده های کسب و کار کوچک با کمی خلاقیت به صورت آنلاین امکان‌پذیر است و لزوما به محل کار فیزیکی نیاز ندارد.

۷. بازرس املاک

بازرسی املاک، شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد؛ اما این کار به تخصص بالایی نیاز دارد. شما باید دائما در مورد محصولات جدید در حوزه مسکن، اطلاعات کسب کنید و با هرگونه قوانین در حال تغییر آشنا باشید. شما با شبکه‌سازی و ایجاد روابط مثبت با عوامل محلی املاک و مستغلات، می‌توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید.یک بازرس املاک به مشتریان خود درباره کیفیت ملک، محله و مزایا و معایب آن‌ها مشاوره می‌دهد.

۸. خدمات حسابداری

ایده های کسب و کار کوچک - خدمات حسابداری

آیا از کار با اعداد لذت می‌برید؟ آیا دوست دارید خدمات حسابداری را از داخل خانه خود به دیگران ارائه دهید؟ برای تبدیل شدن به یک حسابدار مستقل، دیگر لازم نیست که مدرک حسابداری داشته باشید، تنها کافی است بتوانید با اعداد به خوبی کار کنید. شما می‌توانید، امور مالی و حسابداری شرکت‌ها کوچک و استارتاپ‌ها را برعهده بگیرید و در خانه به امور حسابداری آن‌ها بپردازید. استفاده از ابزارهایی همچون صورت‌حساب آنلاین مانند(Sighted.com) و پرداخت آنلاین  مانند (Due.com) که در بسیاری از وب سایت‌ها به صورت رایگان ارائه می‌شوند، می‌توانند کار شما را آسان‌تر کنند. برخی از خدماتی که می‌توانید با کمک این وب‌سایت‌ها ارائه دهید، عبارتند از:  

 • ایجاد ترازنامه
 • ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی
 • ایجاد گزارش‌های مالی ماهانه، سه ماهه یا سالانه

۹. خدمات ارجاع

اگر شما فردی هستید که همه دوستان و خانواده برای انتخاب رستوران، وکیل، لوله‌کش یا باغبان از شما نظرسنجی می‌کنند، فرصت خوبی است که کسب و کار خود را با خدمات‌دهی در حوزه ارجاع آغاز کنید. برای شروع به همه کسب و کارهای دوست داشتنی که در محله خود می‌شناسید، مراجعه کنید و از آن‌ها در قبال معرفی مشتری، پورسانت بگیرید. شما برای شروع باید:

 • از کسب و کارهایی که می‌خواهید در فهرست ارجاع خود قرار دهید، لیست تهیه کنید.
 • کسب و کارهای موردنظر را از مزایای ارجاع خود آگاه کنید.
 • برای به دست آوردن مشتری، تبلیغات آنلاین کسب و کارهای موردنظر را آغاز کنید.

۱۰. مشاور مالی

با وجود اینکه تعداد کسب وکارهای شخصی در سال‌های اخیر بسیار افزایش یافته، اما هنوز بسیاری از کسب و کارها نمی‌دانند چگونه امور مالی شرکت خود را سازماندهی کنند. شما می‌توانید با اخذ گواهینامه برنامه‌ریزی مالی (CFP) اعتبار و خبرگی خود را به مشتریان نشان دهید. اگر شما در حوزه امور مالی، تجربه کاری دارید، می‌توانید با مشاوره دادن به افراد و شرکت‌ّهای کوچک، کار خود را شروع کنید و سپس برای مشاور دادن به سازمان‌های بزرگ‌تر، کسب و کار خود را توسعه دهید.

۱۱. خدمات بازاریابی تلفنی

از ارزان ‌ترین ایده های کسب و کار کوچک ارائه خدمات بازاریابی تلفنی است. شرکت‌ها بیشتر از طریق بازاریابی تلفنی، خدمات خود را اطلاع‌رسانی می‌کنند. شما می‌توانید به عنوان یک بازاریاب تلفنی کار خود را در خانه آغاز کنید و از طریق تلفن به جذب مشتری بپردازید و قرار ملاقات حضوری با مشتریان را هماهنگ نمایید. درآمد شما به اندازه شرکت موردنظر و نوع پروژه آن بستگی دارد.

۱۲. خدمات بازاریابی

بازاریابی به سطح معینی از دانش پس زمینه‌ای نیاز دارد. اگر تجربه کافی را در حوزه بازاریابی ندارید، ‌بهتر است در دوره‌های آنلاین بازاریابی شرکت کنید. شاید این دوره‌ها ارزان نباشند؛ اما می‌توانند شما را به ابزارهای مناسب برای راه‌اندازی ایده های کسب و کار کوچک در حوزه بازاریابی دیجیتال مجهز کنند. بسیاری از حوزه‌های جدید بازاریابی مانند بازاریابی تاثیرگذار یا اینفلوئنسر مارکتینگ (influencer marketing)، برای راه اندازی کسب و کارهای ارزان یا رایگان، فرصت خوبی را فراهم آورده‌اند.

شرکت‌ها همواره به دنبال فریلنسرهایی هستند که می‌توانند از طریق بهینه سازی طراحی وب سایت با اصول سئو، بازدیدکننده‌های بسیاری  رابه سوی وب‌سایت شرکت هدایت کنند و برای کسب و کار‌ آن‌ها مشتری جذب نمایند. آن‌ها بازاریابان متخصصی را می‌خواهند که علاوه بر بهینه‌سازی سئو، بتوانید محتوای وب سایت را نیز تامین و نتایج و آمار بازدید از وب سایت را از طریق موارد زیر بهبود بخشند:

 • توضیحات متا
 • انتخاب عناوین درست
 • چگالی کافی کلمه کلیدی
 • تعیین برچسب‌ها و دسته‌ها
 • تصاویر مرتبط  با توضیحات سئو و برچسب های alt

۱۳. بازاریابی وابسته یا مشارکت در سود

بسیاری از شرکت‌ها برای افزایش فروش خود از شیوه‌ای به نام بازاریابی وابسته (Affiliate Marketing) بهره می‌برند که در آن از مشتریان به عنوان معرف محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند و در عوض آن‌ها را در سود فروش خود سهیم می‌نمایند.

بازاریابی وابسته یک انتخاب خوب و آسان برای راه اندازی ایده های کسب و کار کوچک است که کسب درآمد را از طریق ترویج محصولات و خدمات شرکت‌های دیگر، فراهم می‌آورد. در این شیوه،‌ شما محصولی را که دوست دارید، انتخاب و استفاده از آن را به دیگران توصیه می‌کنید و در ازای تلاش‌های بازاریابی خود سود می‌گیرید. راه‌اندازی کسب و کار در حوزه بازاریابی وابسته بسیار آسان است؛ اگر:

 • از خود یک وبلاگ یا وب‌سایت داشته باشید.
 • بتوانید از طریق آمار بازدیدکننده‌های وب‌سایت، موفقیت خود را ثابت کنید.
 • قبلا موفق به انجام بازاریابی وابسته شده باشید، می‌توانید از آن برای ترغیب مشتریان بالقوه خود استفاده کنید.