هر از چند گاهی ذهن ما از هر گونه ایده و خلاقیت، خالی می‌شود و مزرعه‌ای که در آن قدرت تخیل و ایده‌ های جدید را رشد دادیم، رو به خشک شدن می‌رود. در این موقعیت هیچ خبری از باران فکری نیست تا دوباره در این مزرعه، طراوت و هیجان برای ایده های جدید ایجاد کند. اما به نظر شما، چطور می‌توان با این خشکسالی مبارزه کرد و دوباره به ایده های جدید دست یافت؟ ما در این مقاله از استارتاپت، ۳ روش ساده را برای رسیدن مجدد به خلاقیت، مرور می‌کنیم.

فرهنگ دنیای کسب و کار در حال تغییر است و از افراد می‌خواهد دست به خلاقیت بزنند و مرزها را بشکنند. اما گاهی این فرهنگ فشارهایی را ایجاد می‌کند که احساس کنیم دیگر ایده‌ های جدید وجود ندارند و نمی‌دانیم چه کاری باید انجام دهیم. برای مبارزه با این فرسودگی، چطور می‌توانیم ذهن و دیدگاه خود را تازه کنیم؟ چطور می‌توانیم دوباره به فردی تبدیل شویم که از تک تک شاخ و برگ‌های اطراف خود ایده های جدید بگیریم و هر چیز که می‌بینیم را به منبع الهام خود تبدیل کنیم؟

خلاقیت و ایده های جدید

مثل یک زنبور عسل باشید

یکی از روش‌های تازه‌سازی ایده‌ها، الهام گرفتن از گیاهان و زنبورها است که نتیجه آن به لطف گرده‌افشانی زنبورها از گیاهی به گیاه دیگر، گل‌های زیبا و دوست داشتنی است. در دنیای کسب و کار هم این عمل، یکی از روش‌های به دست آوردن ایده های جدید به حساب می‌آید. زمانی که با کارها و افکار دیگران ارتباط برقرار کنید و از آن‌ها یاد بگیرید، می‌توانید گل خلاقیت خود را شکوفا کنید.

عمل گرده‌افشانی در کشاورزی، استدلالی برای خطر تک فرهنگی شدن محیط و گیاهان است. به این معنی که اگر گرده‌افشانی وجود نداشت، تنوع گیاهی هم وجود نداشت و مجبور بودیم فقط به یک یا چند گیاه تکیه کنیم. در دنیای کسب و کار و خلاقیت هم، ریسک تک فرهنگی شدن وجود دارد. اگر دائما به یک موضوع فکر کنیم، به یک منبع تکیه کنیم و خبری از ایده‌های جدید نباشد، دنیای کسب و کار خالی از هر گونه رقابت و پیشرفت خواهد شد.

خوشبختانه در طول تاریخ، افرادی بوده‌اند که مانند زنبورها رفتار کرده‌اند و با مشاهده‌ ایده‌های مختلف، ایده‌های بکر خود را به سرانجام رساندند و این ایده‌ها را دست به دست، در طول تاریخ به دیگران سپرده‌اند.

الهام از زندگی افراد مشهور

لئوناردو دا وینچی (Leonardo da Vinci) یکی از مشهورترین اشخاصی است که با حضور گسترده در رشته‌های مختلف و کسب تجربه، به جایگاه بزرگی دست یافته است. او علاوه بر اینکه نقاش بزرگی بود، افکار علمی بزرگ و عمیقی داشت. تعامل او با رشته‌های مختلف باعث شد تا نقاشی‌های غنی، با جزئیاتی باور نکردنی خلق کند که در زمان خود بی‌نظیر بودند.

ایده های جدید با الهام از زندگی افراد مشهور

بیاتریکس پاتر (Beatrix Potter) طبیعت‌گرایی بود که نقاشی‌هایی طبیعی از قارچ‌ها، پرندگان و دیگر جریان‌های زندگی خود را به تصویر می‌کشید. کارهای او باعث شد تا داستان‌هایی تخیلی اما واقعی از حیوانات و گیاهان، در کتاب‌ها و دیگر مدیاها شکل بگیرد که جزئیات دقیقی را به تصویر می‌کشند.

نه فقط در علم و هنر، بلکه این روش در تکنولوژی و دیگر صنایع هم کاربرد دارد. کدنویسی، خلق سخت‌افزارهای جدید و استفاده از آن‌ها برای هر چه بهتر شدن چرخه زندگی و کسب و کار، از دیگر ظرافت‌های این ایده به شمار می‌روند. افرادی مثل استیو جابز (Steve Jobs)، مغز متفکر کمپانی اپل، به خودی خود یک هنرمند در این زمینه به شمار می‌روند.

فرقی نمی‌کند در چه جایگاهی باشید، ایده‌ های جدید می‌توانند از محیط اطراف ما الهام بگیرند. حتی اگر به اندازه استیو جابز و لئوناردو داوینچی مشتاق و با انگیزه نیستید که ایده‌های بکر به سرتان بزند، باز هم می توانید با چند روش ساده، عادت گرده افشانی ایده های جدید را در خود ایجاد کنید.

۱. با خود قرار ملاقات بگذارید

جولیا کمرون (Julia Cameron) بازیگر و نویسنده آمریکایی، پیشنهاد می‌کند که هفته‌ای یک بار، با خود قرار بگذارید. او این عمل را «روز قرار ملاقات با هنرمندان (Artist’s Date)» نامیده است. منظور کمرون، این نیست که زمانی برای خود تعیین کنید و کارهای همیشگی را مرور کنید. بلکه به جای آن، خود را با تماشای آثار هنرمندانه مربوط به کسب و کار خود یا هر رشته دیگر، تحریک و تغذیه کنید.

با خود برای ایجاد ایده های جدیدقرار بگذارید

این آثار حتما نباید ربطی به کاری که می‌کنید داشته باشند. برای مثال، اگر شما نویسنده کدهای نرم‌افزاری هستید، از یک نمایشگاه دیدن کنید یا به کتابخانه بروید و کتاب‌های جدید را ببینید. اگر نویسنده هستید، طبیعت گردی کنید و به تماشای طلوع آفتاب بپردازید. اگر ورزشکار هستید، به یک ورزشگاه بروید و ورزش‌های دیگر را دنبال کنید. اگر طراح هستید، به شهرهای جدید سفر کنید تا کارهای دیگران را ببینید. فرقی نمی‌کند که چه کاری انجام می‌دهید چون تک تک عناصر اطراف ما، می‌توانند الهام‌بخش باشند.

اما به یاد داشته باشید که هدف اصلی از این ملاقات، ایجاد رهنمود و پیدا کردن مسیر نیست. بلکه هدف این است که با غنی سازی خود، خلاقیتتان را در کسب و کاری که به آن مشغول هستید، گسترش دهید. به این ترتیب می‌توانید خود را برای زندگی خلاقانه‌تر تغذیه و تحریک کنید.

۲. در مورد زندگی‌های خلاقانه مطالعه کنید

کتابخانه‌ای از افرادی که زندگی آن‌ها سرشار از الهام، سازندگی و خلاقیت است؛ تهیه کنید. آن‌ها که گذشته جذابی دارند و روزی در چاه گرفتار بودند؛ اما حالا در نوک قله قرار گرفته‌اند. زندگی نامه‌ها و چگونگی پیش بردن کارها از زبان اشخاص بزرگ، یک منبع الهام عالی برای بازگشایی مسیرهای تازه و ایجاد ایده‌ های جدید در ذهن به حساب می‌آیند. کتاب «در مورد نوشتن (On Writing)» به قلم استفن کینگ (Stephen King) که فروش میلیونی داشته است، قطعا منبع الهام بزرگی به شمار می‌رود. خواندن روزانه زندگی ورزشکاران، رهبران جنگی، خلاقان دنیای تکنولوژی و بسیاری از موارد دیگر، یکی از بهترین روش‌ها برای رسیدن دوباره به ذهنی خلاق است.

۳. با ذهن مبتدی خود در تماس باشید

برای ایده های جدید با ذهن مبتدی خود در تماس باشید

ایجاد تازگی در ذهن برای رسیدن به خلاقیت مجدد و ایده های جدید، بسیار مهم است. بخشی از مغز ما دائما به دنبال یادگیری است؛ کنجکاو و بازیگوش است،‌ به اطراف خود شک دارد و به دنبال پاسخ است. این بخش از ذهن خود را جدی بگیرید و با آن در تماس باشید. اگر از آن به عنوان پروسه‌ای در انجام و یادگیری کارها استفاده کنید، می‌توانید همیشه ذهن خود را برای خلاقیت، تر و تازه نگه دارید.

گاهی اوقات ما این بخش از مغز خود را نادیده می‌گیریم و هنگام رو به رو شدن با مشکلات و شرایط تکراری، نیازی به یافتن راه حل جدید نمی‌بینیم و از روش‌هایی که قبلا جواب داده‌اند، استفاده می‌کنیم . دقیقا در همین شرایط، احتمال از دست رفتن ایده‌های جدید را افزایش می‌دهیم. چرا به دنبال روش‌های جدید برای حل مسائل نباشیم؟ این کار باعث ایجاد خلاقیت و ایده های تازه می‌شود!

برای تجربه موضوعات جدید و شناخت هر چه بیشتر دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم؛ نیاز نیست همیشه به دنبال عناصری برای یادگیری و تجربه باشیم. بلکه انتخاب راه‌ و روش‌های جدید در فکر و عمل، به ما اجازه می‌دهد که خلاق شویم، کشف کنیم و به انگیزه و ایده‌ های جدید برسیم.