بررسی ایده استارتاپ

شاید چند ماه یا حتی چندین سال است که به دنبال ایده‌ی عالی برای یک کسب و کار کوچک هستید و حالا فکر می‌کنید که آن‌را پیدا کرده‌اید. شما آماده‌اید که کارتان را با اشتیاق شروع کنید، از شغل فعلی‌تان استعفا بدهید و زمان خود را به کسب و کار خودتان اختصاص بدهید.

اما قبل از این‌که در زندگی‌تان تغییرات برگشت ناپذیری بدهید، ابتدا برای بررسی ایده استارتاپ خود زمان بگذارید تا ببینید آیا واقعا آن‌طور که شما فکر می‌کنید ایده‌ی خوبی هست یا نه. اولین گام این فرآیند این است که کمی تحقیق و تجزیه و تحلیل کنید تا به پتانسیل‌های بالقوه‌ی ایده استارتاپ خود پی ببرید.

در این مقاله از استارتاپت ما چند راه برای شروع کار شما پیشنهاد می‌کنیم که برای بررسی ایده‌هایتان قبل از شروع یک کسب و کار جدید الزامی است.

بازار هدف خود را شناسایی کنید

بازار هدف ایده استارتاپ

مهم‌ترین قدم برای صلاحیت داشتن ایده استارتاپ شما این است که تعیین کنید چه کسانی قرار است از محصول یا خدمات شما بهره ببرند. شما باید تصویر واضحی از مشتری ایده‌آل خود داشته باشید. عواملی مثل سن، جنسیت، سطح تحصیلات، درآمد و موقعیت مکانی آن‌ها را درنظر داشته باشید. هرچه فیلترهای تعیین مشتری شما بیشتر بوده و تصویر آن‌ها واضح‌تر باشد بهتر است. تا زمانی که شما دقیقا مشخص نکنید که قرار است به چه کسانی محصول یا خدمات خود را بفروشید، نمی‌توانید دریابید که آیا برای آن بازاری وجود دارد یا خیر.

بعد از آن باید بازار را تحلیل کنید. تحقیق کنید و ببینید که بازار فروش تا چه حد بزرگ است، چقدر اشباع شده و آیا جایی برای شما در آن بین وجود دارد یا خیر.

انجام یک نظرسنجی یا آزمون از قسمت کوچکی از بازار هدفتان هم می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید مشتریان شما دقیقا چه کسانی هستند. با بررسی نتایج این آزمون می‌توانید ایده استارتاپ را ارزیابی کنید، درباره‌ی آن تصمیم بگیرید و اگر لازم است به اصلاح آن بپردازید.

بدانید که چه چیزی محصول یا خدمات شما را متفاوت می‌کند

توجه به خاص بودن ایده استارتاپ

احتمالا در طول تحقیقات خود متوجه می‌شوید که کسب و کارهای دیگری هم وجود دارند که در حال ارائه‌ی محصول یا خدمات مشابه شما به بازار هدف شما هستند. این لزوما به معنی این نیست که اگر شما کسب و کارتان را راه‌اندازی کنید موفق نخواهید شد، اما قطعا به این معنی است که شما باید بدانید که چه چیزی شما را از رقیبانتان متمایز می‌کند. شما می‌توانید این کار را با ایجاد یک گزاره‌ی فروش منحصر به فرد (USP) انجام دهید.

گزاره‌ی فروش منحصر به فرد (USP) مشخص می‌کند که چه چیزی کسب و کار شما را متفاوت می‌کند و چرا مشتریان مورد نظر شما باید شما را در میان رقیبانتان انتخاب کنند. این گزاره می‌تواند به قدری موثر باشد که برند شما را معلوم کند و باعث شود که کسب و کار شما در یاد مشتریان شما بماند.  

درباره‌ی رقبایتان تحقیق کنید

به همان اندازه که لازم است مشتری ایده‌آل خود را بشناسید، باید بدانید که چه کسب و کارهای دیگری به جز شما هستند که آن‌ها را مورد هدف قرار داده‌اند. به همین دلیل است که می‌گوییم شناسایی رقبا قبل از اجرایی کردن ایده استارتاپ شما اهمیت دارد.

تحلیل امکان‌سنجی مالی

امکان سنجی مالی ایده استارتاپ

یکی دیگر از عوامل بسیار مهمی که برای صحت ایده‌ی یک کسب و کار کوچک به‌کار می‌رود، مسئله‌ی هزینه است. راه‌اندازی این کسب و کار چقدر برای شما هزینه دارد؟ سرمایه‌ی اولیه‌ی آن از کجا تامین می‌شود؟ مقدار خرج و مخارج استارتاپ شما چقدر است؟ چطور شکاف مالی بین فرآیند راه‌اندازی استارتاپ و سودآوری آن را از بین می‌برید؟ شما باید اطمینان حاصل کنید که تمامی منابع سرمایه‌گذاری خود را درنظر گرفته‌اید و در نهایت دخل و خرجتان باهم جور در می‌آید.

شاید فکر کنید که طی کردن این مراحل کلی زمان می‌برد و زحمت و تلاش زیادی می‌طلبد، اما قطعا در نهایت از انجام آن خرسند خواهید شد. اگر متوجه شوید که ایده‌ی کسب و کارتان قابل اجرا نیست، شاید ابتدا کمی ناامید و مایوس شوید، اما حداقل می‌دانید که از اتلاف زمان و هزینه برای شکست احتمالی‌تان اجتناب کرده‌اید. اگر بعد از انجام تحقیقات خود به این نتیجه رسیدید که ایده‌ی شما پتانسیل اجرایی شدن را دارد و نتیجه بخش است، می‌توانید گام بعدی را بردارید و کسب و کارتان را راه‌اندازی کنید.

برای شروع کسب و کار خود بهتر است ابتدا با افراد باتجربه مشورت کنید. برای این کار می‌توانید روی تجربه و تخصص تیم استارتاپت حساب کنید.