امروزه با توجه به کاربرد اینترنت و اهمیت آن در کسب و کار، استفاده از روش‌هایی برای افزایش بازدید از وبسایت کاری و جذب مخاطب، اهمیت ویژه‌ای دارد. از آنجایی که ویکی پدیا (Wikipedia) منبع جامعی برای اطلاع‌رسانی به حساب می‌آید، ما در این مطلب از استارتاپت قصد داریم تا شما را با نحوه ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا برای کسب و کار، آشنا کنیم.

اکثر افراد عمدتا ویکی‌پدیا را منبع خوبی برای کسب اطلاعات در مورد سریال بازی تاج و تخت یا حقایقی در مورد گورخرها می‌دانند و به احتمال زیاد تا به حال آن را به عنوان کانالی برای تبلیغات برند خود، در نظر نگرفته‌اند.

اما اگر به آن فکر کنید، ویکی‌پدیا یکی از بهترین منابع برای کسب رتبه در صفحه اول گوگل است. به طور معمول، هنگامی که کلمه کلیدی مناسب و مورد نظر را جستجو می‌کنید، صفحه ویکی‌پدیای مربوط به آن کلمه کلیدی را بالای صفحه نتایج جستجو می‌بینید.

ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا یکی از بهترین منابع

از طرفی این وب‌سایت بسیار معتبر و شناخته شده است؛ بنابراین اگر شخصی بخواهد در مورد کسب و کار شما اطلاعات کسب کند و شما صفحه‌ای در ویکی‌پدیا داشته باشید، به محض دیدن آن در نتایج جستجو، وارد صفحه شما می‌شود.

اگر می خواهید آگاهی مردم را نسبت به برند خود بالا ببرید و در فضای آنلاین بیشتر دیده شوید، به این راهنمای سریع در مورد ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا نگاهی بیندازید تا بتوانید همین امروزیک صفحه ویکی‌‌پدیا برای شرکت خود ایجاد کنید.

مراحل ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا برای شرکت، برند یا کسب و کار خود

  • یک حساب بسازید.
  • تاییدیه خودکار حساب خود را دریافت کنید.
  • صفحه را ایجاد کنید.
  • منابع ارائه دهید.
  • صفحه را برای بررسی ارسال کنید.
  • صفحه را به صورت مرتبط به روز کنید.

۱. یک حساب بسازید

برای ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا در مرحله اول، به صفحه اصلی ویکی‌پدیا بروید و در قسمت بالای سمت راست، روی گزینه «ایجاد حساب» کلیک کنید.

ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا و یک حساب

اطلاعات لازم از جمله نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید، سپس روی گزینه «ایجاد حساب کاربری» کلیک کنید.

۲. تاییدیه خودکار حساب خود را دریافت کنید

هنگامی که برای اولین بار به ویکی‌پدیا پیوستید، یک پنجره پاپاپ را مشاهده خواهید کرد که روی آن جمله «به بهبود ویکی پدیا کمک کنید» نوشته شده است که لینکی برای شروع ویرایش مقاله‌های ویکی پدیا دارد.

ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا و بهبود آن

قبل از ایجاد صفحه برای خود، باید حساب شما تایید شود. در این قسمت دستورالعمل‌های کلی ویکی‌پدیا برای تایید یک حساب کاربری بیان شده است:

اگرچه الزامات دقیق تایید حساب‌ها متناسب با شرایط متفاوت است؛ اما اکثر حساب‌های کاربری ویکی‌پدیای به زبان انگلیسی که بیشتر از ۴ روز از ایجاد حساب آن‌ها گذشته و حداقل ۱۰ مقاله را ویرایش کرده‌اند (شامل مقاله‌های حذف شده)، به صورت خودکار تأیید می شوند.

در این مرحله باید صبر و حوصله داشته باشید. چند روز اول پس از باز کردن حساب را به ویرایش صفحات افراد دیگر، اختصاص دهید. پس از کلیک روی گزینه «ویرایش یک صفحه»،  در بالا سمت راست هر پاراگراف، کلمه «ویرایش» را مشاهده می‌کنید. به این ترتیب، ویرایش مقاله‌ها خیلی وقت‌گیر نیست.

با دریافت تایید خودکار حساب کاربری خود، می‌توانید به مرحله بعدی بروید.

۳. صفحه را ایجاد کنید

حالا به پر چالش‌ترین قسمت پروسه ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا یعنی مرحله ایجاد صفحه، می‌رسیم.

ابتدا به صفحه «نوشتن مقاله» در ویکی‌پدیا بروید. با پایین رفتن درصفحه، یک گزینه آبی رنگ خواهید دید که روی آن عبارت «جادوی مقاله: روشی آسان برای ایجاد مقاله» نوشته شده است. روی آن کلیک کنید.

ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا و جادوی مقاله

در مرحله بعد، شما به صفحه «جادوی مقاله» در ویکی‌پدیا هدایت می‌شوید. در اینجا، ۲ گزینه وجود دارد: می‌توانید بلافاصله با کلیک کردن روی گزینه «بعدی» صفحه را ایجاد کنید یا ویرایش کردن صفحه در ویکی‌پیدا را تمرین کنید.

برای مثال در این قسمت روی گزینه «بعدی» کلیک می‌کنیم.

ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا و گزینه بعدی

توجه داشته باشید از آنجایی که به احتمال زیاد در حال حاضر صفحه ویکی پدیا برای شرکت شما وجود ندارد، می‌توانید حجم اطلاعاتی که می‌خواهید وارد صفحه ویکی پدیا کنید را به انتخاب خود، تعیین کنید. علاوه بر این، باید برای افزایش خوانا بودن صفحه، آن را سازمان‌دهی کنید و مهمترین اطلاعات را در آن بگنجانید.

مثلا به نحوه ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا برای هاب‌اسپات توجه کنید:

ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا برای هاب اسپات

این صفحه با یک مرور کلی ۲ جمله‌ای در مورد فعالیت‌های هاب‌اسپات، شروع می‌شود و پس از آن یک فهرست مطالب در سمت چپ و یک «برگه حقایق» در سمت راست، دیده می‌شود. زیر قسمت فهرست مطالب، ابتدا تاریخچه هاب‌اسپات و پس از آن، توضیحی در مورد نرم‌افزار و خدمات هاب‌اسپات، مشاهده می‌کنید.

در صفحه ویکی پدیای هاب‌اسپات، اطلاعاتی که در قسمت بالای صفحه قرار دارند و برای بازدید کننده جدیدی که قبلا درباره آن هیچ چیزی نشنیده، بسیار مفید است. او با نگاهی سریع به صفحه، می تواند متوجه شود که مثلا هاب‌اسپات چه کاری انجام می‌دهد، گردش مالی این شرکت چقدر است، بقیه (مثلا فوربز) در مورد هاب‌اسپات چه نظری دارند و بنیانگذاران آن چه افرادی هستند.

خوانندگان می‌توانند برای کسب اطلاعات خاص‌ درباره محصول، به خواندن مطلب در قسمت‌های پایین‌تر ادامه دهند. ویکی پدیا در واقع یک پلتفرم برای افزایش آگاهی در مورد برندها است.

۴. منابع ارائه دهید

ویکی پدیا در نهایت، یک دائره‌المعارف است؛ بنابراین برای اثبات صحت موضوع خود، باید منابع مختلفی را ارائه دهید و به مقاله‌های دیگر استناد کنید. قبل از شروع به ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا از طرف این سایت به شما هشدار داده می‌شود که:

موضوع مقاله باید از قبل در منابع معتبر و مستقل از این موضوع، آورده شده باشند که شامل ژورنال‌ها، کتاب‌ها، روزنامه‌ها، مجلات و وب‌سایت‌های معتبر است. رسانه‌های اجتماعی، انتشارات مطبوعاتی یا پروفایل‌های شرکتی / حرفه‌ای برای تایید موضوع جدید، واجد شرایط نیستند.

ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا و پروفایل حرفه ای

در نهایت، این استنادها اعتبار کسب و کار شما را بالا می‌برد و به خواننده اجازه می دهند تا به شرکت شما اعتماد کند. در مجلات و روزنامه‌هایی که نام شرکت شما را در مطالب خود آورده‌اند یا سایر وب‌سایت‌هایی که به وب‌سایت شما به عنوان منبع لینک می‌دهند، مقاله‌های خود را بیابید.

۵. صفحه را برای بررسی ارسال کنید

هنگامی که کار روی صفحه تمام شد، آن را برای بررسی ارسال کنید. زمانی که ویکی پدیا آن را یک منبع معتبر تشخیص داد، به عنوان یک صفحه رسمی ویکی پدیا بارگذاری می‌شود.

۶. صفحه را به صورت مرتب به روز کنید

توجه کنید که قسمت سخت کار، هنوز تمام نشده است. از آن‌جایی که صفحه ویکی پدیا شما رتبه اول گوگل را در نتایج جستجو برای نام شرکت شما، به دست می‌آورد؛ بروزرسانی آن به صورت مرتب، ضروری است تا اطمینان حاصل کنید که جدیدترین اطلاعات در مورد محصولات و خدمات خود را ارائه داده‌اید.

علاوه بر این، با بروزرسانی آن صفحه همگام با پیشرفت‌های شرکت، شفافیت کاری خود را حفظ می‌کنید که برای جلب اعتماد مشتریان کنونی و احتمالی آینده، سودمند است.

امروزه، یک جستجوی سریع در گوگل ، اطلاعات فراوانی در اختیار ما قرار می دهد که شامل پروفایل‌ رسانه‌های اجتماعی و اطلاعیه‌های مطبوعاتی در مورد موضوع جستجو شده است. با اطمینان از وجود یک صفحه به روز شده در ویکی‌پدیا، به بازدیدکنندگان یک منبع موثق اطلاعاتی مرتبط با کسب و کار و برند خود، ارائه می‌دهید.